ALGEMEEN No. 909. Zatnrdag 7 Februarij 1874. 14de Jaare, Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Politiek >verzig-t. De politieke regulatenr van Dnitscbland klirat met den dag De telegraaf berigt ons nu de gewigtige tijdingdat de bisschop Ledochowski is gevangen genomen. Dit is wel niet de eerste maal. dat een Pruisisch bisschop wordt geinter- neerdmaar bij den bestaanden toestand en de thans vastgestelde wetteustaat bet te denken, dat dit feit door meer andere zal worden gevolgd. Men wildat de Pniisische regering zich ook tot Engeland gewend heeft met bet verzoek. de beftjge taal der clerical?, pers tjegeu.de kerkelijke of liever politieke gebeurtenissen op 't vaste land van Europa te willen beteqgelen, maar daarop een voor Pruisen weinig bevredigend antwoord is gegeven. Men heeft bet daarom zoo t scbijnt ook noodig geaebt wat water in den wijn te doen. De Nordd. Alg. Ztg. doet opmerkendat het niet in de bedoeling der Pruisische regering ligt zicb te mengeo in de binnenlandsche aangelegen- beden van nabnrige staten of pressie op hem nit te oefenen en dat zij volstrekt niet gekeerd is tegen de vrijbeid van drukpers Daarbij tracht de Dnitsche diplomatic iedere kiem van toe komstige verwikkeliugen voorzigtigdoch met vaste hand te vermijden. Naauw is de presidents fctoel van Mac Mahon voor zeven jaren vastgesteld of men begint weer de mening te uiteu dat de oationale vergadering bet regt zon hebben dien elken dag door een koningstroon te vervapgeu. 't Spreektdat men in Frankrijk altijd zoo:n politiek speelballetje moet hebben Wij gelooven echter toch dat men er voor dit oogenblik niet veel zab knpnen nitiigten. De partijeft zjju te veibteeld-,* om Aot znlk een nitslag te koipen. Het woord van Thiers dat op dit oogenblik de republiek de eepig mogelijke regering van Fratokrijk is behdstitewee] waar ibeiddan dat de regering.,. wat de hertog de Broglie en zijne geestverwanten ook mogen vrenschenhet wagen zal daartoe eene proef te wagen. De Fransche regering heeft dan ook reeds eene waarschuwing gezonden aan die bladen welke deze zaak voorstatn en verklaard, vervol- gingen te zulien instellen, tegen alle bladen die tegen de wettigbeid van de verlenging te velde trekken. Spaujes minister van buitenl. zaken heeft eene diplomatieke nota aan dt bnitenlandscbe hoven gezonden om de wetti rbeid van den laatsten gtaats slag te bepleiten. Sedert Amadeus aftre ding, beet bet, was 'tlaid ten prooi aan rege- iringloosheidtot dat Oastelar de niagt van dictator in hnpden kre-g. De poging der cortes om Castelar te v :rdrijven beet de reden te zijn waaroiu de bevolbebber van 't Madridsche garnizoen is tnsschen beide gekomen. Dat stuk legt waarlijk geen gunstige getuigenis af van de Spaansche vo ksvertegenwoordiging als deze. zooals te dei ken staat. nit de be- schaafdsche klassen der maatschappij gekozen zelve de oorzaak der beroe|ingen wordt De vaderlandsliefde vaa dezen politioos komt echter wel wat *e laatdaar hij zelf met vele andere Spaansche granles de regering van Amadeus steeds heeft gedwarsboomd en het leven van het koninklijk echtpaar op alle moge lijke wijze griefde en veibitterde, Volgens ontvangen berigten1 hebben de groote mogendheden het dan ook niet raadzaam geacht, op dit manifest tot de erkenning der republiek over te gaante meer ook daar de laatst bebaalde voordeelen der Oar list en en de betrek kelijke onmagt der nit Madrid naar 't noorden gezonden troepen nog weiuig hoop op,redding nit den nood aanbieden. De Carlisten winuen dagelijk en hebben thans de stad Gerona ingesloten. ning aan den zeedijk van den Nienw Neuzen polder bij Neuzenmet den aankleve van dien. Hontenisse, 5 Februarij. Jl. maaDdag avond had hier een vocaal en instrumentaal concert plaatshetwelk werd gegeven door de werkende leden der alhier bestaande muziek- vereeniging St Cecilia in het lokaal der openbare school in de Molenstraat. De aanvang was ten 5 are en een oogenblik later was bet. lokaal eivolzoowel vreemdelingen nit verschillende gemeenten als Hontenissenaren toonden de belangstelliug door hnnne tegenwoor- digbeid De muziek voldeed verre boven de verwach- tingalle nuoiiners werden even schoon uitge- voerd •Wat het vocale aanbetreft bierin werkte ook ieder even goed naar zijn krachten. Bij meerdere uiivoeringen zien wij ook hierin een goede toe komst te gemoet. Door oefening wordt alles ligter en de nitvoering beter. Het voornemen bestaat om op zondag, 15 Februarij a s.een tweede concert te geven waarop we hopen even veel geuoegen te hebben als op dat van verleden maandag r De lezingenover sfaathuishoudkundedie bier geregeld tweemaa! per maaml door den beer Marlet worden gchoudenlokken steeds een vrij groot aantal nieuwsgierigen. - Zoowel personen uit den minderen standals nit deu meer gegoedeuziet men getrouw opkoruen hoezeer eerstgenoemden meest alien 10 cents entr6e moeten betalenals zijndegeen lid der vereeniging: „Kennis is Macht." De verschillende onderwerpen worden zeer populair en netjes behandeldzoodat waarlijk mag worden gezegddat elk wie de vergade ringen bijwoont, er evenveel van meedraagt. We hopen nog lang de beer Marlet in ons midden te zien en wenscben dat hij steeds den tijd hebben zal om zich aan de voordragten te besteden waarvoor hij steeds den meesten ijver aan den dag legt. Neuzen 6 Februarij. Op den 10 Februarij a, s zal te's Gravenbage, aan het departement van marineWorden aan besteedhet bouwen vau ecu licbtwachterswo Hoezeer men overal hoort sprekeu van benoe mingen van commissien voor het feestvieren op 12 Mei a. s.hebben hier nog geene vergade- ringen dienaangaande plaats gehad en toch weten we weldat onze gemeente niet zal achterblijvendoch onzes inziens wordt het tijd om plannen te beramen en hopen ook eerlang van een vergadering te hoorenter oproeping van belangstellendeoom een commissie te be noemen tot het inzamelen van gelden en beramen van plannen. Alhier bestaat een.Fransche societeitwaarvan de leden felken zondag vergaderen in het societeits lokaal bij de wed. Verbist Zoo we rneenen strekt dit wel tot bewijs van vooruitgaug onzer gemeente aangezien we vroe ger van zoodanige vereeniging niet hoorden. Het aantal leden is betrekkelijk groot te noemen en de contributie is gering Wij vernemen dat de onderhandelingen tnsschen het rjjk en den heer Smit te Ridderkerk betrekkelijk de joverneming der werf enz te Vlissingen. zijn geeindigd en de regering slechts wacht op de bijeenkomst der tweede kamer ten einde een wetsontwerp daarouitrent in te dienen. r Naar wij vernemen zijn tengevolge van de dezer dagen plaats gehad hebbende benoe- mingenverplaatst de heer hoofdingenieur van den waterstaat J. F W Conrad van Mid delburg naar Haarlem en de heer G.van Diessen van Utrecht naar Middelburg. Door den minister van jnstitie is aangesteld tot rijksveldwachter 3e klassete Bromvershaven de gepasporteerde marecbaussee C Verpoortete Middelburg. Het bestuur der Christelijke bnrgerschool te Middelburg heeft besloten in zake het kinder geschenk aan den koning met het centraal oomit6 te Amsterdam zamen te gaan. De thans fungeerende hoofdcommissie voor het geschenk aan Z M. heeft tot de militaire •oommissien die voor een afzonderlijk geschenk werkzaam warenhet verzoek gerigtzicb bij het algemeen nationaal geschenk aan te sluiten. Met genoegeu vernemen wijzegt het Hbl.dat dit verzoek door de officieren van hetleger gunstig wordt opgenomen, Tnsschen het leger en het overige gedeelte der natie bestaat bij ons gelukkig geen afscheiding ook bij bet huldeblijk aan den koning behooren beiden zamen te gaan. Te Amsterdam loopt volgens het Hbl. ook het gerucht. dat dr. Kuyper niet in de kamer zal verscbijnenwegens redenen van erstigen aard. Onder de leden der godsdienstige rigting, tot welke de beer Kuyper behoortzijn er na melijk velen en het zijn de invloedrijkste die nog al opzien tegen de democratische neigic gen welke zij bij de gekozene meenen ontdekt te hebben zoodat zij van hun kant naar men beweert krachtig tegen de aanvaarding van bet lidraaatscb^p ijveren en niet zonder goeden uitslag. Het blad wijst er opdat dr. Kuyper spoedig. waarschijnlijk uiterlijk den 12 Febr., beslissen moet. Door het anti school wetverbond is heden in het kiesdistrict Gouda candidaat gesteid voor het lidmaat8chap de tweede kamer Mr. M. Bichon van IJsselmonde. De kiesvereeniging Vaderland en Oranje heeft den beer Mr. H. C. Verniers van der Loeff can didaat gesteid. In den Haag werd gisteren een man op gebragt die, op het Oranjeplein met zijne vronw in twist geraakttegen baar een paar honden ophitste welke de vronw tamelijk ernstige wonden hebben toegebragt. Het vronwen orgaan Onze Roeping heeft opgehouden te verschijnen. Mej Betsy Perk heeft deu koning een adres gezonden strekkende tot oprigting eener rijks kweekschool voor vrouwelijke industrieelen zoowel op practisch als tkeoretisch gebied. Het practiseh gedeelte zou moeten hevatten horloge- makenletterzettenboekdrukken en binden vergnlden goad en zilversmeden, kralen blazen, fotografeeren en artsenij bereiding. Het tbeore tisch gedeeltebandelsregtboekbouden werk tnigkunde (vooral grondige kennis der naaima chine), staathuishondkundeplant- en kruid kunde, gezondheidsleernatuur en scheikunde, hand en regtlijnig teekenen boetseeren zingen declameeren acteeren enz. In de gemeente Beverwijk nemen de gron den evenals in andere plaatsen zeer in waarde toemen begint zich ook daar toe te leggen op bloembollen cnltnur. Dezer dagea hragten een paar stnkken tuingrond, elk groot mini 1 hec tare. welke voor twintig jaren voor p. m. f 1200 waren aangekocht, de som van ruirn f 5000 ieder op. Zij znllen ook voor Dloembollenteelt worden in gebrnik genomen In Vierlingsheek nabij Boxmeer, is dezer dagen een gruwzame moord gepleegd. Do smid Klaazes stond in den avoud aan het vuur zijner smederijtoen hem eensklaps de voile lading van een geweer aan bet boofd trof. In de smederij werden stukjes lood gevondenwaaraan bloed en hersens kleefden Aangaande de oorzaak van dit vreeselijk feit en den dader is men tot heden geheel in het onzekere. Te Nienwolda, in het Oldambt, provincie Groningenheeft zich voor eenige dagen een conflict voorgedaan tnsschen de landbouwers en de boerenknechts. De laatsten hadden vernomen, dat de landbouwers besloten hadden geen knecht in dienst te nemen. die binnentijds den dienst bij een ander heeft verlaten en ook uiemand die niet door zekeren bodenbesteeder zou zijn besteed. Tegen een en ander zijn de gezaraen lijke bouwknechten van de gemeente opgekomen, met den eischlo van verhooging van loon, 7.66dat de groote knecht f 1 60 en de tweede knecht f\.2b zal moeten verdienen en 2o. dat geen der knecbten die tot hun verbond behooren zich zal laten besteden door den persoondaar toe door de vergadering der landbouwers aan gesteld. De afloop vau dit geschil wordt met belangstelling tegemoet gezien. Te Maastricht heeft de sterke drank weer een slachtoffer geeischt. Zekere wednwe die 11 dingsdag avond ter viering van de inneming van den Kraton te veel glaasjes geledigd had, was eindelijk zoo goed zij kon huiswaarts ge- strompeld. Te digt bij het vuur zittemlehebben haar kleederen vuur gevat. Eensklaps uit baar roes ontwakende en zich omringd zieude vau vuurliep zij de straat op. Men was spoedig ter plaatse om hulp te biedendoch een paar dagen later is de ongelukkige in het burger- hospitaalwerwaarts men haar vervoerd had aan de gevolgen overleden. De Penang Gazette heeft een correspondent op 't oorlogstooneel te Atchin. Hij schrijft o. a. Op den middag van 11 Dec. viel een sterke magt Atchinezen de Hollanders aan. Deze aanval moet de Hollanders verrast hebben want de troepen rustten uiteu waren in 't kampement verspreid. Zoo uitmuntend was echter de disci pline. dat binnen twee miuuten de geheele strijd- magt onder de wapenen stood en in volmaakte orde den vijand te gemoet trok. 't Gevecht duurde drie kwartierna welks tijdsverloop zoovelen der Atchinezen als aan 't vreesselijk vuur der IIol- landscbe achterladers ontsnapt waren in 't bosch waren verdwenen. 't Nederlandsche volkslied werd gespeeld en verder op dien dag bleef alies rustig. 'tVerlies der Atchinezen moet ontzettend geweest zijnin hunne vergeefsche pogingen om bandgemeen te wordenwerden zij letterlijk bij hoopen neergemaaid. Kort na 't gevecht stood 't geheele bosch in front van 't Ilollandsche kampement in brand. Men voor- onderstelt, dat eenige Hollandsche matrozen er de vlam in stakenom den vijand er uit te verdrijven. De vuurgloed scheidde dien avond eu nacht de beide legers van elkander. Aan eene particuliere correspondentie uit Atchin ontleenen wij aan de N. Rott. Ct. het volgende 23 December. Gisteren en van daag zijn onze troepen niet gelukkig geweestde kapiteins Lafors en Schoen maekers doodgeschoten kolonel Wichers van Kerchem een schot in het been dus voor deze expeditie buiten dienst; de overste van Lith een schot in den bnik de officier van gezond- heid Hardenberg een in den onderkaakluitenant Kroesen een in den rug260 gekwetsten en 30 dooden aan minderen; dit zoover ik weetraaar het is toch al wel genoeg en wat het ergste is we hebben met al dat verlies geen duitnbreed gewonnen. De gewapende sloepen hebben dezen ochtend een trouw aandeel in het gevecht genomen. Do Atchinezen vechten verwoed en zijn goed vau kruid eu lood voorzien. Nu wij de voonverken van den Kraton en Missigit aantasten staan zij als palen. Daarbij staan onze soldaten soms tot aan den hals in de velden suikerrietook niet allesik heb daar straks een flinke wande- ling gemaakt door bet kampement. Het is een heele uitgestrektheid en een aardig gezigtal die groote en kleine tenten van de hoogere en mindere officieren. die butten en loodsen van de soldaten die verplaatsbare keukensstallen der cavalerie. enz. enz. Selzaete, 2 Februarij. Ileden had alhier een zeer aantrekkelijk feestje plaats hetwelk eenen grooten toeloop van volk verwektena- menlijk de proefneming der brandspuitwaarvan de aankoop sedert jaren door den gemeenteraad beraamden door reden wier gegrondheid wij niet behoeven te beseffenuitgesteldnu eerst door het nienw aangesteld bestuur tot stand is gebragthoewel sommige ook zeggen dat dit bestuur deu vooruitgaug altoos tegenwerkt. De beproeving heeft ten uiterste aan de verwachting beantwoord ten bewijze dezer beproeving aan het hnis van den heer P. J. L. Claeijs, een der hoogste gebouwen dezer gemeente, alwaar men nog ten minste zes meters boven de hoogte der sehoorsteen spuitte. Vele personen hebben zicb als vrijwilligers aangeboden en dezen dag reeds hunne oetrekking als brandblusschers waarge- nomen zij znllen later in korps geregeld worden. Deze proefneming kon echter niet voorbiigaan zonder eenige grapjes met zich na te slepen velen door nieuwsgierigheid aangedreven hebben de kracht der spuit beproefd en een natte kazak vervvorven. Een ieder is verwonderd dat deze zoo belaug- rijke aankoop. niet vroeger is vervvenzenlijkt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1