ALGEMEEN No. 905, Zaturdag January 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsehe Berigten. I*olitiel£ Overzigt. ,,De wereld is een scbouwtooneel Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel," is eene erkende en dagelijks bevestigde waar- keid, vvaaraan zelfs de boogstgeplaatste zich Diet kan onttrekken. Nienand zoo hoog geplaatst niemand zoo magtigniemand zoo gevierdof ook hi) krijgt zijn desl nit den bitteren beker des levens hem door vijandschap. wangunsten baat zelfs bereid en bet groote schonwtooneel der wereld bevestigt dit ook weer in den merk waardigen man dien men haast de eerstede meest invloedrijkede in het sncces gelnkkigste van gansch Europa zou kunnen noemenden graaf V. Bismarck. Welk staatkundigewat vorst zelfs kan in invloed van magt in Europa naast hem staan v. Bismarck is de politieke reus onzer dagen, zooals vroeger bijkans geen werd gekend. En deze zelfde manwelke zware bsschnldi gingen worden tegeu hem opgeroepen bescbnl- digingen die met land verraad gelijk staan. Hier wordt hem verweten zijne veranderlijke politiek. daar een heulen met Hongaarsche opstaudelingen in 1866. ginder. dat hij in onderhandeling is geweest, om de Rijuprcvincien aan Napoleon III over te doen Maar hoe bevig de slagen zijn hi) weet ze alien met de kracht van zijn nimmer falend genie en zelfs met ironischen trots af te weren. „Mijne heeren zegt hij „wanneer ik alles wilde wederleggenwat tegen mij geschreven wordtzon zekcr een drukpersbureau met een Welfenfonds niet voldoende zijnmaar zou er een afzonderlijk ministerie moeten worden inge rigtalleen om dat alles te lezen. Ik reken mij dat tot eere. Gedurende mijn geheel politiek levenwaarin ikonder alle wisselingen der Europesche politiekstandvastig de belangen van mijn koning en vaderland heb bebartigd is mij de eere te beurt gevallenvan zeer veel vijanden te hebben. Gaat van de Garonne tot den Weichsel, van de Belt tot den Tiber, door wandelt onze vaderlandeche beemden langs Oder en Rijn dan zal het n blijk^n, dat er op dit oogen blik in het geheele land nieroand zoo bevigen ben er trotsch opop eene voor hem zoo goede wijzewordt gehaatals ik. Ik zie dat de vorige spreker dit met een teeken van toestemming bevestigtdit doet mij genoegen, want ik beschouw het als een bewijs van zijn gevoel voor waarheid. (Gelach.) intnsschen ik herhaalmen verge niet van mij alles zelfs maar te lezen wat in Frankrijk in Italiein Polen en overal tegen mij geschreven wordt. Ik heb mij tegenover dat geschrijf eene vrij hoog- hartige verachting aangewend en de geachte spreker met zijne vrienden zijn waarlijk een goed eind op wegom mij te doen besluiten dit nog een weinig verier nit te strekken De Fransche ruaire wet. is gelijk te voorzien wasmet eene geringe meerderheid van 38 362 tegen 324. stemmen aangenomen. Een bewijs, hoe gespannen de partijen tegen elkar,der over staan. Blijkens berigten uit New York neetut dj gisting onder de arbeidersin de westelijke staten naariuate gebrek en bonger zich meer doen gelden een steeds dreigender karakter aan Op zeer vele plaatsen worden meetings gehouden en demonstraties voorbereidwaarin vreeselijk tegen het kapitaal en de dagbladpers wordt te veldc getrokken. Vooral Dnitschers spelen daarbij de hoofdrol. Te Chicago trokken de ontevredenen10 000 man sterknaar de ver gaderzaal van den gemeenteraad. De burge- meester en de leden van den raad waren over dien optogt niet weinig ontsteld en beloofden al de hun gedane eischen in overweging te zullen zullen nemen. Een der leden bakker van be roepzeide 60 dagen achtereen 10.000 extra brooden dagelijks te zullen leveren tegen be taling alleen van den inkoopprijs van het meel Volgens gerucbt heeft Chicago op dit. oogenblik in het dagelijks levensonderhond van niet min der dan 40.000 menschen te voorzien. Soort gelijke gevallen worden ook uit Cincinata LouisvilleIndianapolis en andere groote steden van het westen gemeld. Benoemd tot gezworen van den polder van Alstein M. Bauwens tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Nieuw Othene J Verplanke tot gezworen van den polder M6Io, J. J. Stallaerttot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder St Pieter kanton Axel, A. Taelman. Meuzen, 23 Jannarij. In de heden gebonden vergadering van den dijkraad der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Nenzen is. met algemeene stem- men tot secretaris ontvanger bij het bestunr der waterkeering van dien colder benoemd de beer J Sturm alhier, ontvanger-griffier van genoemden polder. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 26 zeeschepeu metende 6576 tonnen en 305 binnenschepenm 35423 t.en afgevaren 50 zeeschepen m. 12248 t. en 317 binnenschepenm. 36437 t. Totaal sedert 1 Januarij 1873 zijn het kanaal opgevaren 553 zeeschepen, m. 117733 t.en 3359 binnensche pen, m 288524 t.; en afgevaren 580 zeeschepen, m. 135583 en 3322 binnenschepen m 291767 t. In 1872 zijn bet kanaal opgevaren 583 zee schepen m. 107340 t en 3490 binuenschepen m 226271 t. en afgevaren 510 zeeschepen m. 104179 t. en 3329 binnenschepen. m. 216576 t. Met ingang van den In February a s. worden de telegraafkantoren der algemeene maatschappij tot exploitatie van spoorwegen in Belgie op hare stations te Axel en Hnlst voor het algemeen verkeer opengesteldop de zon dagenvan 2 tot 5 uren namiddagsop de overige feestdagen en op de werkdagen van 9 tot 12 uren voor en van 2 tot 7 nren namiddags. Op het verkeer van deze met alle overige kantoren in Nederland is het uniform tariefvan 30 cents per enkelvoudig telegram van toepassing. Bij Ed. de Moor, landhouwer te Zaamsla^, is eon varken geslagtdoor Corn, van Fraaijen hovenslagter te Zaamslagter zwaarte van 318 kilos, schoon aan den haak. Hfontenisse, 20 Januarij. De bevolking dezer gemeente. die op 31 December 1872, 4862 zielen bedroegvermeerderde in 1873 door ge boorten met 200. waaronder 66n onechten door vestiging in de gemeente met 207 daarentegen was de vermindering door overlijden 139. en door vertrek nit de gemeente 223, wesbalve de bevolking op 31 December 1873. 4907 telde. Er werden 38 huwelijken voltrokken te weten 28 tusschen jongmans en jonge dochters3 tusschen jongmans en weduwen, 6tusscben wedu- wenaars en jonge dochters en 1 tusschen wedu wenaars en weduwen. !S:i.s van Gent, 23 Januarij. Eindelijk is de vermindering in den prijs der Belgiscbe steenkolen gekomen. Ze zijn thans alhier ver- krijgbaar de fijne A 23 en tout-venant fr. 26. de 1000 kilos, per wagen genomen. W"f»stclor*pe, 22 Jannarij. De bevol king dezer gemeente was op 31 Dec. 1872. 1486 In 1873 geboren61 gevestigd36 97 1583 overleden23 verhuisd48 71 Bevolking op 31 December 18731512 13 huwelijken werden tusschen jongmans en jonge dochters gesloten. Kr'eslcons, 21 Januarij. Heden was het de dagwaarop de nienw benoemde burgemeester, de heer W. J. G. Verweijop eene plegtige wijze alhier werd gei'nstalieerd. Om half vier met de stoomboot gearriveerd werd Z.E.A. door den oudsten wethouder den heer Meijer toege sproken en verder door de overige leden van den raad verwelkomd. Vervolgens nam Z.E.A. plaats in het rijtuig van den heer Meyer en stelde de trein zich als volgt in beweging 1 De eerewacht te paard. 2 De muziek uit IJzendjjke. 3 Een vaandeldrager. 4 Het rijtuig met den burgemeester. 5 Een dertigtal kroon- sters. 6 De leerlingen der openbare school en de feestcommissie en eindelijk 3 mar6chanssees te paard. Deze stoet trok het gansche dorp doorwaarna de burgemeester naar het raadhnis werd geleid alwaar hij werd gei'nstalieerd. Ver volgens Met de muziek zich hooreb en werden de verschillende corporation aan Z E A. voorgesteld, en naderhand door hem onthaald. Ook de leer- lingeo der seholen zullen door Z E A een feeste- lijken dag bereid worden. 't Geheele dorp met groen en vlaggen getooid had een regt feestelijk aanzien alles begunstigd door het heerlykste weder. Tot laat in den nacht dunrde de feestvrengde, en door het zingen van liederen het afsteken van vuurwerken branden van pekkransen enz. gaf ieder van zijn ingenomenheid met de feest- viering de duidelijkste blijken. De arrondissements-regtbank te Goes heeft dd. 15 December de navolgende vonnissen nit gesproken als 1. a. J. v. d. P. zoon van Adriaan 22 jaar boerenknechtgeboren te Nenzenwonende te Hoek. b. C. de K. zoon van Petrus20 jaar geboren te Zaamslagwonende te Hoek schuldig verklaard aan het elkander moedwillig toebren gen van slagen en stootengeenerlei ziekte of beletsel van te werkeu hebbende veroorzaakt gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld ieder tot een geldboete van acht gulden sub. gevangenisstraf van drie dagen voor ieder, en ieder in de belft der kosten van dit regts geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. J. D. zoon van Judocns, 50jaar, schipper, geboren en wonende te Graauw, beklaagd van moedwillige mishandeling en verwonding gee nerlei ziekte of beletsel om te werken hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende om standigbeden daarvan vrijgesprokende kosten te dragen door den staat. 3. A. B. 43jaar, arbeidster. geboren te Hon- tenisse wonende te Graauw, beklaagd van een vondigen diefstalgepleegd onder verzachtende omstandigheden, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 4. P. d. B 24jaar, koopman in vee teClinge (Belgie) defaillant. schuldig verklaard aan laster, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Bij verstek veroordeeld tot eene geldboete van vijfentwinlig gulden, subsidiair gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van dit regts- geding. desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Blijkens een gister bij de regering ontvan- gen telegram van den 18n dezer heeft <le vijand een aauval op de hoofdstelling gedaan drong met de klewang in de hand door, doodde 1 officier en 5 minderen en verwondde II man. Hij werd echter teruggedreveo met achterlating van 44 dooden. Om de hoofdstelling verdedigbaar te makeD en verkenuingen te knnnen doen zijn de vijande lijkbeden gestaakt. De reserve is uit Padang opontbonden. De gezondheidstoestaud der troepen is gunstig. Een reuter-telegram van den I9n dezer meldt, dat de Nederlandsche troepen vverkeloos waren en versterking wachten. Bij de 11. dingsdag in het kiesdistrict Gonda plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten generaal is met 1504 stemmen gekozen dr. A. Kuyper te Amsterdam Op mr. H. C. Verniers van der Loeff waren 1252 stemmen uitgebragt. Het is bekenddat bij de vele afscheidin gen tot bet gcven van een gescbenk aan den koning op 12 Mei a. s.de gemeente Veere voornemens is, geheel afzonderlijk een cadeau aan te bieden. Dit zal bestaan uit een album met de photographische portretten der mannelijke ingezetenen dier gemeente. Naar men verneemt is in de afgeloopen week een photograaf der waarts ontbodendie reeds een lOOtal portretten heeft vervaardigd. Te 's Gravenhage heeft de politie in een tapperij een zonderlinge diefstal ontdekt In de gasbnis was nabij den meter een opening ge maaktwaaraan was gesoldeerd een leiding naar de bovenverdiepingen van de woning welke pijp bij nader onderzoek vverkelijk is ont dekt niettegenstaande de uiteinden daarvan zorg- vuldig door metselwerk aan het oog onttrokken waren. Aanleiding tot de ontdekking gaf do omstandigheid dat men aan de directie der gasfabriek vermoeden had gekregen dat er meer gas verbruikt werddan de meter aantoonde. Tegen den bewoner is procesverbaal opgemaakt. j Voor de poort van de cellulaire gevangenis j te Amsterdam ligt sedert ongeveer twee maan- den een boud wiens meester daarbinnen is opge- sioten. Het dier. dat bonger en dorstkonde en regen trotseerde om op zijn meester te wachten laat zich niet verwijdoren. Naar men zegtheeft de geneesheer van dat gesticht het trouvve beest van een mat eri een kleedje tot ligging voorzien en hem voedsel verstrekt Men schrijft nit Amsterdam aan de Amersf. Ct Gedurende jaren zochten eenige scheiknndigen naar een preparaat't welk den stoom zou ver- vangen veel kraehtiger is en weinig kost. Dat preparaat is gevonden en ook de wijze hoe die ontzettende kracht kan worden aangewend. De uitvindersdie hier ook een fabriek in werking hebben. vroeger in verschillende Rijken octrooi aan De heer C. Vogelenzanginspecteuf bij de nachtwacht te Kampen wiens zoon onlangs als le Untenant voor Atchin sneuveldeontving eenige weken geleden het berigtdat zijn ondste zoonkapitein op een te Dordrecht te huis be- hoorend stoomschipmet man en muis was ver- gaan. Deze reeds bejaarde man nog treurende over dien dubbelen slag, werd voor weinige i dagen opnieuw getroffen door het afsterven van 1 zijn ecbtgenoote, zoodat hij binnen een kort tijdsverloop het verlies van drie zijner dierbare betrekkingen te betrenren heeft. i Vrijdag is op het vredegeregt te Aalst iets buitengewoons voorgevallen dat de lachspie- nen bij de meuigvuldige toehoorders in beweging i heeft gebragt. Zekere Frans Meert was gedag- vaard aldaar te verschijnenom getuigenis te geven in eene zaak van herbergtwist Sprekende van een liedje Waterloo" getiteld, dat toen gezongeu wasvroeg de vrederegter hem wat dit liedje beduidde. Meert liet bet zich geen tweemaal vragen en hief het liedje met eene klare en heldere stem aan zonder dat men de minste verlegenbeid in zijne houding kon be- speuren. Het „Daar zjjn er zooveleu gebleven in den slag van Waterloo" werd door hem gezon- gen dat de zaal van het vredegeregt daverde. De vrederegter de griffierhet openbaar ministe rie kortom het geheele vredegeregt lachte dat de tranen van hunne wangen roldendoch de getuige hehield zijne ernst en zong zoo lang tot het liedje ten einde was. Uit het uoorden des lands wordt gemeldt, dat zoowel in Friesland als in Groningen in den laatsten tijd op onderscheiden plaatsen zielcten en sterfgevalleu onder de paarden zijn voorgeko- men, die den sehijn hadden van besmettelijk te - zijn en door besmetting zich voort te planten I maar bij onderzoek van deskundigen gebleken zijn het gevolg te wezen van beschimmefd voeder De aard der ziektegevallenbnn beloop en vooral het onderzoek van het stroo en under voeder maakte de beslissing niet moeilijk. 'tZal dus zaak zijn dat de landbonwers goed toezien eu desnoods met een loupe onderzoek doen naar het al of niet aanwezig zijn vau woekerplantjes in of op het voeder. De heer L. J.koopman en agent van assurantie maatschappijen te Tilburg, heeft de gemeente in regten aangesproken tot vokloening eener door den regter te bepalen schadevergoe- ding. wegens bet des avonds ruim 11 ure brekcn van zijn been, veroorzaakt door het vallen in eene voor de gasleiding gegraven kuilwelke niet was afgeheind of behoorljjk verlichtwelke kuil door werklieden in dienst van en betaaid door de gemeente, was gegraven. Op een verzoek tot voldoening eener minnelijke schadevergoeding uit de gemeentekas van f 1447.68 was door den raad afwijzend beschikt. Uit berigten van de reede van Atehic bij de regering outvangen dd. 10 December, wordt het volgende rnedegedeeld Onder zeer ongunstige omstandigheden kwam de transportvloot tor reede van Atchin. De M6rmi m mmm r... J.- f L1 J jJ I. ■a—g

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1