No. 904. BESMETTELIJKE ZIEKTE. Binnentmidsche Beriglen. EOODVONK. De BURGEMEESTER van Neuzen maakt, ter voldoening aan artikel 21 der wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten bekend dat, gednrende de week van 1118 dezer in diegemeente, als door VrOIN j<rC aangetast is aangegeven 66n persoon en aan die ziekte niemand is overleden. Neuzen, den 19 Jannarij 1874. De Burgemeester voornoerad J. A. VAN BOVEN. JPolitieli Overzigt. De burgemeesters-wet waarmede de Fransche nationale vergadering zich onledig hondt en die thans zeer waarschijnlijk met eene geringe meerderheid zal worden aangenomenschijnt eene der draden te zijn, waarlangs de regering het land in eene bepaalde rigting wil leiden. Komt deze wet tot standdan is eene wijziging der nationale vergaderiug binnen een kort tijds- verloop zeker. Ook Spanjes nienw opgetreden bewind schijnt noodig te bebben geachtaan te toonen, dat vrijbeid in 't bnrgerlijke geenszins tot onderdruk king der kerk leidt. Het is nietwaar, zegtzij, dat de staat vijandig is aan de kerk en bet geloof van de groote meerderheid. Die dit beweert, zal door het gouvernement met groote gestrengheid worden gestraft. Nu Carthagena eiudelijkna ongeveer een half jaar lang tegensland te bebben geboden weer in de magt is der Madridsche regering verwacht men dat ook spoedig de Spaansche repnbliek door de mogendheden zal worden erkend. Engeland zou niet ongeneigd zijn, in deze het initatief te nemea. Inmiddels verneemt men omtrent de overgave der stad, dat die geschied is zonder bloedvergieten. De stad moet zeer veel geleden hebben. Een aantal opstandeiingen, dat zicb op eene gewone stoomboot. de Darro in veiligheid wilde brengenis met ban schip door een der Spaansche fregatten opgebragt. Daarentegen schijnt, behalve de Numanciaook de Mendez Nunez, mede met opstandeiingen bevrachtaan de model vloot der Spaansche regering te zijn outsnapt. 't Schip moet in eene der havens aan de Afrikaanscbe kust zijn binnen- geloopen. De Numancia heeft zich aan de Fransche autoriteiten overgegeven en is thansnadat ze een poos lang de Fransche driekleur had gedra- genaan de Spaacsche regering gerestitueerd. Deze zal waarsckijnlijk ook hare galeiboeven terug krijgen. De anderenGalvez en de zijnen, zullen voorloopig in de forten van Algerie worden getnterueerd. De Gaceta maakt cen decreet openbaar waarbij de regering zich het regt van gratie weer toeeigent. Gelijk men weetwas dit onder eene der vorige regeringen overgedragen op de cortes. Benoemd tot dijkgraaf van den Lampzins poldergemeente Nieuwvlietde heer H. G. Hammacher Jr., en tot plaatsvervangend dijk graaf van dien polder de heer Iz. du Bois. Neuzen 20 Januarij. Gisteren morgen kwam alkier in de haven de Engelsche stoomboot Killarneykapitein At kinson varende tusschen Goole en Gentgela- den met stukgoederen voornamelijk woldes nachts had men aan boord brand ontdekt, doch het had niet mogen gelnkken dien te blus- schen ook niet na hier een gedeelte der lading in een ligter te hebben overgebragt. Des middags steeg eene dikke rook wol k uit de boot en werd deze aan de westzijde baiten de haven aan den grond gezetomstreeks 5 ure vertoonden de vlammen zich en 66n uur daarua stood de geheele boot in vlam, hetwelk den ge- heelen nacht voortduurde. De stoomboot en lading zijn verzekerd terwijl men tot heden drnk bezig is om te redden wat te redden valt. Siis van Gent, 19 Jannarij. Bevolking op 31 December 1872 548 M. 583 V. 1131 tot. gehoren 25 20 45 gevestigd 24 22 46 49 42 91 overleden 13 8 21 verhuisd 29 29 58 42 37 79 Meer bij te voegen. 7 5 12 Bevolk. op 31 Dec. 1873. 555 M. 588 V. 1143 tot. Hontenisse 20 Januarij. Voor bet door de Zeeuwen Z. M. den koning aan te bieden geschenk, is in deze gemeente bijeengebragt eene som van /'250. Uitslag der door het gemeentebestuur te Hon tenisse den 17 Januarij 1874 gehoudene aanbe steding van het door bestrating en begrinding verbeteren van wegen in het zuidelijk gedeelte dier ge meente. Inschrijving: Cornelis van Fraaijenhoven te Neuzen f 18970. Jobs. Koole Mz. te Kruiningen 17500. Jan Leijs te 's Heer Areudskerke 22600 Corns, van der Hoofd te Neuzer. 18799. David Bolier te Kruiningen 17999 Jobs, de Jonge tc Borssele 20000. Jac. Kas te Hontenisse 17990. Jan Kraaijeveld te Kruiningen 18400. Daniel Tholens te Hoek 18000.— Pieter Jobs. v. Remortel Nz. te Honten.„ 17600 Marinus Paauwe te Hoedekenskerke 17700. Jan Scheele te Neuzen r 18860. Jan van den Hoek te Vlissingen 17800. Jan van Sikkelerus te Hontenisse 18460. Pieter Ebert te Hontenisse 17200.— Het werk is bij opbod niet geraijnd weshalve het aan den laagsten iGsckrijver P. Ebert voor 17200.verbleven is. Hontenisse, 20 Januarij. Lazen we in uw vorig numrner, dat het vereenigd post- en telegraafkantoor te Hulst voltooid is en weldra betrokken zal wordenook het gebouw dat hiervoor wordt opgetrokken te Walzoorden nadert met rasse schreden de voltooijing en het is wel te voorziendat het met April dezes jaars zal kunnen worden betrokken en voor de dienst in gebruik gesteldwanneer namelijk het voor- jaarsweder de werken eenigzins bevordert. Het gebouw belooft allezins doelmatig ingerigt te zijn. Lamswaarde18 Januarij. Het schijnt, dat de baldadige kerelsdie acht dagen geleden des nachts op onderscheidene plaatsen hekken weggebroken of beschadigd bebben op de deuren geslagen en de bewoners van sommige huizen uit hunne nachtrust hebben ge wektdie eene voor de veiligheid hoogst noodzakelijke heining aan den opril van den Boudeloodijk bebben vernield, den arduinen deksteen van eene heul iu den Kruispolder in den watergang hebben doen vallen en andere straatschenderijen hebben gepleegdzeer waarschjjnlijk aangewezen en bekend zijn. Alge- meen hoopt en wenscht mendat aan die bij herhaling gepleegde nachtelijke straatschende rijen een einde kome. en dat de ondeugende daders eindelijk eens koinen ter plaatsewaar zij tijd er. gelegenbeid zullen vinden om over hunne nachtelijke wandelingen na te denken. Breskens, 11 Jannarij. Benoemd tot hulponderwijzer albier. de heer A. Prince van Cortgene. De arrondissements regtbank te Goes heeft op 8 December 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken als 1. Ch. K. zoon van Jan30 jaarvoerman, geboren en wonende te Cluisen Terdonck (Belgie), schuldig verklaard aan 1. het als geleider van een vrachtwagen bespannen met twee paarden, dezen zonder geleider op de open bare straat te lateu staan 2. beleediging met woorden aan een agent der gewapende magt in de waarne tiling zijner bediening. Veroordeeld tot twee geldboetcn een van twee gulden vijftig cent en een van acht guldensubsidiairde eerste gevangenisstraf van 6en dag de tweedegevan genisstraf van drie dagen en in de kosten van dit regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs- dwang. 2. J. C. P.zoon van Leonard us, 33 jaar, schipper, geboren te Kieldrecht (Belgie) wonende te Clinge (Zeeland)schuldig verklaard aan 1. beleediging met woorden van een bevelhebber der gewapende magt, 2. beleediging met woor den van een agent der gewapende magt in de waarneming hunner bediening. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en eene geldboete van acht gulden, subsidiair, cellulaire gevangenisstraf van 66n dag en in de kosten van het regtsgeding. desnoods invorder baar bij lijfsdwang. 3. J. Ch. v. d. G.docbter van Barbara33 jaar werkvrouwthans dienstmeid geboren te Neuzen, wonende te Hulst. schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en verwondingengeenerlei ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbende gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair. ge vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding. desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. P. S. zoon van Gerard, 46 jaar. hoofd- onderwijzer. geboren teVenlo, wonende te Stop peldijk schuldig verklaard aan hoon gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijftig cent, subsidiair gevangenisstraf van 6en dag en in de kosten van het regtsgeding. desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5 E. F. W. zoon van Gerard, 52 jaar, arbeider, geboren te Axel, wonende te Hulst, beklaagd van moedwillige mishandelingdaarvan vrijgesprokende kosten te dragen door den staat. De Atchineesche correspondent derPinang Gazette schrijft onder dagteekening van 12 dezer: „Er is een krachtig bombardement tegen den kraton geopend. De Nederlanders zijn voorne- mens den kraton te bestorinenzoodra zij bres hebben geschoten. „Een ander inlandsch opperhoofd heeft voor Atchiu partij gekozeu en geweigerd zich neutraal te houden. niettegenstaande de Nederlanders hem hadden aangeboden de blokkade van zijn groodgebied te schorsen." Twee duizend Atchinezen hebben het Neder- landsch hoofdkwartierop het oogenblik dat het grootste gedeelte der troepen alctaar afwezig was, van achteren aangevalleo doch zijn teruggeslagen. Blijkens een telegram van den luitenant generaal van Swieten gedagteekend 13 Januarij en den 16n te Penang aangeboden is eene voor name positie den vijand weder ontweldigd ditmaal met een gering verlies onzerzijds van 8lechts 17 gewonden. Het is de linie van de Moskee (Missigit) naar Kotta Potjoetwaardoor de vijand zijne voornaamste gemeenschap naar buiten verliest. want de hoofdpoort van den kraton naar de rivierzijde is gebarricadeerd en onder het schot van onze artillerie. Men be heerscht uit Kotta Potjoet den kraton met het geweer. Wat de vijand al gewerkt heeft en welk eene energie hij toont om ons tegen te hou den. is ongelooflijk. maar wij zijn ook niet stil. Sappenarbeid batteri; boven-tranchee en andere wachten of veiligheid diensten en bloe- dige gevechten gaan hand aan band. Toch is de geest der troepen steeds uitmuntend en teregt, want zij hebben bij alle ondernemingen gezege praald. De val van den kraton wordt nabij geacht. doch is er nog veel te werken om dezen, zonder aanzienljjk verlies, aan den moedigen vijand te ontnemen wegens bedekt terrein en achtergebleven werken. Drie der volgelingen van onzen zendeling die belast was met het overbrengen van brieven naar den kraton waren den vorigen dag ontsnapt en hebben het vermoorden van den zendeling berigt. Uit vrij goeden bron verneemt mendat voor Middelburg een belangrijk en heugelijk feit heeft plants gehad. Ten behoeve van de reeders van Zeijlen en Dekker, te Rotterdam, zou uit de hand zijn aangekocht een aanziendelijk heeren- bnisaan de markt aldaar thans door mr. N. J. C. Snonck Hurgronje bewoond ten einde daarin de kantoren dier firraa te vestigen die zij naar daar wil overbrengen. Welk een gunstige wen ding de vestigiDg van dergelijk huis daar aan de ontwikkeling van handel en zeevaart kan geven behoeft geen verder hetoog. Een halve Staatsconrant heeft te Vlissingen eene reeks diefstallen arm het lieht gebragt. De politie kreeg dezer dagen een voorwerpin een halve Staats Courant gewikkeld. in handen en wist", door de andere helft op te sporen de twee daderessen. rneisjes -van 15 en 17 jaren in hechtenis te krijgen. De Amst. Ct. verneemt uit goede bron dat er ook valsche guldens met het randschrit't God zij met onsin omloop zijn. Te Amsterdam wordt vrij algemeen als vermoedelijke oorzaak van den vreeselijken brand aan de pakhuizen aan de Houttuinen opgegeven, dat aldaar o. a. balen katoen geborgen waren afkomstig uit de pakhuizen op de Brouwersgracht, waarin onlangs brand is geweest. Men onderstelt, dat die balen waarvan de inhoud half verbrand en door het bluschwater vochtig geworden was, door zelfontbranding aanleiding tot de ramp heb ben gegeveu. Het Ebl. acht het wensehelijk en noodigdat de politie en de verzekeraars een onderzoek omtrent de juistbeid van gemeld gerucht instellen. De heer W. Oostmeijerhoofdonderwijzer aan de christelijke school op de Boommarkt te Amsterdam, heeft. op den herhaalden aandrang van het ceotraal comite voor 't kindergeschenk aan Z. M. den koning. zijne plaats in dat comite heruomen en de betrekking van vice voorzitter aanvaard. Ook te Paramaribo heeft zich een comite van hoofdonderwijzers gevorrad dat in verband met het centraal comitd te Amsterdam, de zaak van het kindergeschenk iu Nederlandsch West-Indie bevorderen zal. Door de leerlingen van do beide instituten der Moravische Broedergemeente te Zeistis voor 't kinder geschenk eene som van f 72.50 bijeen gebragt die aan de algemeene commissie te Am sterdam is overgemaakt. Het stoomschip Prins van Oranje, kapitein T. J Aukesvertrol; zaturdagmiddag twee uur van de reede van Nieuwediep, met voile lading en een aantal passagiers. Te Haarlem is zaturdag plotse'.ing in 63jarigen ouderdorn overleden jhr. mr.W. M.de Brauw, officier van justitie te 's Gravenhage van 1853 tot zijn dood lid der tweede kamer voor het. district Goudana van 1850 tot 1853 in de eerste kamer zitting te hebben gehad. Hij werd den 24 April 1810 te Zierikzee gebo ren. Hem waren het kommandeurskruis van de orde van de eikenkroon en het ridderkruis van de Russische orde van St. Stanislaus geschonken. In 't Haarl, Nieuwsbl. wordt verbaalddat in het gesticht Meereuberg. bij Haarlem, als verpleegde zich zou bevinden een baron van Heekerenonder Arnhem van daan die in het geheel niet krankzinnig zou zijn. doch daar door zijn familie zou gcplaatst zijn om familieaange- legenheden die het voor hen wensehelijk zouden maken hem uit hun omgeving te houden. Het blad laat die raededeeliug geheel voor rekeniug van bem die zedeed, dochmeent. dat de zaak de aandacht van de hooge regterlijke magt wel verdient. Omtrent het proces der hier te lande ge- vestigde familie Bourbon tegen den graaf van Chambord, deelt Haarlemsch Nieuwsblad mede, dat het in de tweede helft dezer maand te Parijs zal worden gevoerd. Reeds zijn twintig raads- heeren der Parijsche hoven aangewezen die in deze zaak zullen moeten regtspreken. Bij de directie van de Utrechtsche beet- M. V. Tot. ill 111 imiBi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1