ALGEMEEN No. 903. Zaturdag 17 Januarij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. 01i"s-1 2X a-* 1KS* hebben en tot voorstander8 van doch deze waren te Folitielc Overzigt. I Cartbagena gevallen. Dat is hot belangrijke berigt, dat de telegraal heden uit Spahje brengt. Niet. als bij de gewonn overgave eener vesting, zijn de hoofden des opstands gevangen genomen nlaar deze bebben zich nog in de laatste oogen- blikken over zee. zoo't schijntweten te redden. Men heeft daarbij gebriik gemaakt van de list om 6en der schepen vaa de opstandelingen met bet blokkade eskader in aanraking en strijdt te brengenen terwijl mea hier ijverig vocbtzijn de vogels stilletjes de kooi ontsnapt. Ook meldt mendat de opstand in Barcelona is onderdrukt. Overigens worden nig onderscbeidene ophel deringen gegeven over le curieuse uiteenjaging der dappere Spaansche "olksvergaderingop den 3 dezerdoor de Madridochen kommandant Pavia Alles schijntondanks de militaire magt er bij in 't spel wastoch vreedzaam in zijn werk te zijn gegaan. Eerst waren de Spaansche senators veront- waardigd enkelen spraken van hunne plaatsen met bun leven te zullen verkoopen. Een paar schoten buiten de zaal en alles ging vreedzaam niteen. Het scbijntdat onze gezant. baron van Ittersumdood bedaard heeft gewacht tot de laatste man vertrokken was. Toen had de bevelhebber Pavia de beleefdheidhem een veiligheidsgeleide aan te biedendat eobter geweigerd werd. 't Schijnt wel, dat deze bevelhebber voor een oogenblik over 't lot van Spanje bad te beslissen On het gezag kon wegschenkenaan wien hem daarvoor maar de geschiktste scheen. Eerst zocht hij Castelar weer opmaar deze scheen er genoeg van te hebben en bedankte. Daarna wendde hij zich 't verjaagde koningshnis streng in hunne eischen en wildeu al te spoedig meester van den geheelen toestand zijn. Toen is bij bij de tqgenwoordige manuen teregt gekomen meest alien manneu die voor en na gewerkt hebben aan de verdrijving van Isabella, de opbonwing en weder afbreking van 't gezag en misschien onderling het weer spoedig oneens zullen zijn. Het Fransche politiek conflict is geeindigd met het toegevcn der nationale vergadering aan den eisch der ministers, om n. 1. de burgeraeesters door het gouverneraent of den president te doen benoemen. Het geweigerde wetsontwerp op dit punt zal thans in behaudeling worden genomen Door deze inschikkelijkheid der vergadering en op verzoek van Mac-Mahon zijn alle ministers aangebleven. Op zich zelve schijnt de benoeming van bnrge meesters door het boofdgezagevenals bij ons te landevan geen overwegend belangmaar in Frankrijk is dit wat anders. Daar worden hoofden der gemeente-besturen veelal gebruikt tot verkiezings-agenten en werktuigen der rege ring en zijdie zich hieraan niet onderwerpen, vau hunne posten ontslagen zooals in den laat- sten tijd veelvuldig heeft plaats gehad. Bebalve dat op den rterfdag des keizers zijn lijk in een ruimen grafkelder is neergezet en deze plegtigheid do,or de naaste leden der familie werd bijgewoondzijn ook op dien dag in 4 kerkeu te Parijs missen gehoudendie door een groot en dikwerf zeer voornaam publiek werden bijgewoond. Onder dete merkte men op de Exkoningin van Spanje Rouher de generaal Fleury en vele anderen. Eene enkele dier ker ken bevatte 1000 h 1200 aan hangers van 't keizerrijk. Dat in Parijs de wensch naar den terugkeer van 't keizerlijke hof vrij algemeen wordt gevoeld, is geen geheini. Parijs is op 't punt van welvaart maar de schaduw van 't geen het tijdens het keizerrijk was. Eene andere vraag echter is of Frankrijk zelf zich bij dien wensch aausluit. Zonder twijfel wenscht men bier het behoud der republiek en bestaat er vrees genoeg. dat de tegenwoordige ministers niet zullen rustenvdor en aleer ze het land in de armen der monarchie hebben gevoerd. Het heeft Z. M. behaagd om het besluit van HH. gedeputeerde staten van Zeeland om in de gemeente Heille eene openbare school op te rigtenook gedurende het jaar 1874 buiten werking te stellen. Neuzen, 16 Januarij. Ruim een dertigtal ingezetenen heeft II. woensdag aan de uitnoodigiug van burgemeester en wethouders dezer gemeente voldaan, om op de raadzaal te spreken over de feestviering alhier, den 12 Mei 1874. ter gelegenbeid van het 25jarig koningschap van Z. M. Willem III. De burgemeester opende de vergadering en wees er ophoe bij elke plegtige vergadering de honneurs in acht genomen moeten worden en sprak dan ook het driemaal „Welkom" tegen de aanwezigen uit. In eene zeer gepaste en sierljjke rede besprak ZEd. Achtb. de verpligtiugen, die de Nederlan ders aan het huis van Oranje hebben en in het bijzonder aan Willem IIIonzen geeerbiedigde en zeer gewaardeerden koning breedvoerig stond ZEd stil by den stoffelyken en zedelijken vooruit- gang. welke onder het bestnur van onzen koning tijdens zijne bijna nu 25jarige regering hebben plaats gehad en hoe bij elke gelegenheid waar het koning en Oranje geldt, Neuzen feest weet te viereuvooral, zeideZEd., is dit gebleken bij de feestviering vac 1 April 1872de goede geest van eensgezindheid toen geblekeG gaf hem waarborg, dat ook het feest vau 12 Mei waardig te Neuzen zou gevierd worden. Hierna had de stemming plaats tot benoeming van eene regeliugscommissie tot feestviering nadat burgemeester en wethouders daartoe door een der aanwezigen uitgenoodigd, bedankt hadden en werden benoemd voor binnenleden de heeren J. SturmJ. Donze Az J. DielemanE. Acke en A. C. N. Grenu tot buitenleden de heeren P. Moes. F. de Nijs, P; de Feijter en J. P. Scheele. Naar men ons berigtzal toch eindelijk de wegleidende van den provincialen weg van Neuzen naar Axelnaar en tot aan het station- gebouw te Axelverbeterd en in een kunstbaan herschapen worden. Het schijnt toch eindelijk ingezien te zijn door de regering der gemeente Axeldat het niet alieen nuttig maar zelfs noodzakelijk moet, worden geacht. deze weg goed berijdbaar te maken ten einde het publiek in de gelegenbeid te stellen ook het station met gerij te bereiken zonder gevaar te loopen van te verongelukken Axel, 15 Januarij. De bevolking op 31 December 1872 bedroeg 1326 mann.1424 vrouw.zamen 2750. In 1873 geboren 59 64 123 971 Ingekomen in de gem. -76 72 148 In 1873 overleden 36 50 86 9nq Vertrokken uit de gem. 59 64 123 Zoodat de bevolking bedroeg op 31 Decem ber 1873 1366 mann., 1446 vrouw zamen 2812. Ooder de geboorten zijn begrepeu 4 tweeliugen. Levenloos aangegeven3mann.3 vrouw.zamen 6. Het getal voltrokken huwelijken bedroeg 37, waarvan 30 tusschen jongmans en jonge dochters, 2 tusschen jongmans en wedawen 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter en 4 tusschen weduwnaars en weduwen. Den 13 Januarij jl. vierde de beer H van Wijngaardenhoofdonderwijzer aan de openbare school alhier, zijn vijftigsten verjaardag. Bjj deze gelegenheid mogt de geachte jubilaris tal- j rijke blijken van belangstelling ontvangen. Bij zijn komst in de eenvoudigdoch net versierde schoolwerd hem door de leerlingen met gezang geluk gewenschten ontving hij van hen als een blijk van ware hoogachtiug en liefde een prachtig zilveren cigaren stel. Het woord door den jubilaris tot hen gesproken deed aan veler oog een traan ontrolleu. Hoe gaarne. hij de jeugd nn wilde onthalen; moest zulks om gegronde redeuen tot later worden uitgesteld. De schoolcommissie gaf door hare tegenwoor digheid eveneens een blijk harer belangstelling. De president rigtte een hartelijk woord tot den jubilarisdat door dezen met eene korte toespraak werd beantwoord. Na nog eenige zangstukjes te hebben uitge- voerd kregen de leerlingen verlof om het verdere van den dag met spelen door te brengen. Hulst, 16 Januarij. Met groot genoegen ontvingen we het berigt der benoeming van den heer Ch. Ph. Pierssens als burgemeester onzer gemeente Ongetwijfeld is hii voor Hulst een gewenschte burgervader. We hopeu langejaren onder zijn regering te leven. Hij toch is een vriend van ware vooruitgang, een beminnaar der vrijheid en tevens begaafd met algemeene kennis eigenschappen die in den mensch zoo zelden vereenigd zijn en zeker in een burger vader zoo gewenscht worden. Welnu Hulstenaren laat ons elkander geluk wenschen met die benoeming. Het vereenigd post en telograafkantoor alhier is tbans geheel voltooid en weldra denkt men het bewoond te zien daar reeds aanstalten voor verbuizing worden gemaakt door den heer post directeur. Hoezeer reeds lang geleden over den bouw van dit kantoor werd gesproken en het ook zeer lang duurde eer een begin werd gemaaktkomt dan toch eindelijk het lang gewenschte oogenblik daAr dat de beide admi nistration zullen worden vereenigd onder 66n hoofd en naar men ons mededeelt zal den tegen woordigen postdirectenr K Losanne die betrek- king vervuilen. St. Jan Steen, 15 Januarij. Bevolking 31 December 1872. 911 897 1808 In 1873, vermeerderd door: Geboorte 44 48 92 vestiging in de gemeente 33 36 69 77 84 161 verminderd door.: sterfte 21 21 42 verhuizing naar elders 53 54 107 74 75 149 alzoo bijtevoegen 3 12 Bevolking op ultimo Dec. 1873. 912 906 1820 Onder de geboorte 1 mannelijk onecht. Sterfte ongehuwden 14 mannl. en 14 vrouwl. Gehuwden 6 2 Weduwenaars 1 Weduwen 5 22 huwel. als 12 tuss. jongm. en jonge docht. 4 weduwen 3 weduwen. en jonge docht 3 weduwen en weduwen. Zuiddorpe, 2 Januarij. De loop der bevolking in het afgeloopeu jaarwas als volgt. Geboren (alien wettig) 20 mannelijk en 22 vrouwelijkte zamen 42. Vestiging in de ge meente 21 m. en 10 vr te zamen 31. Overle den 13 m en 12 vr.te zamen 25. Verlaten der gemeente 25 m. en 19 vr. te zamen 44. Verschil in meer 3 m. en 1 vr.te zamen 4. De bevolking op 31 December 1872, 443 m. en 469 vr te zamen 911. Op 31 December 1873, 446 m. en 470 vr. totaal 915. Onder de geborenen was een tweeling. Het getal der levenloos aangegeven bedroeg 4. Er werden 9 huwelijken gesloten als tusschen jongmans en jongedochters 6 tusschen jongmans en weduwen 1 en tusschen weduwenaars en jonge dochters 2. Meu meldt uit MaastrichtOnder de bierdrinkers in het kanton Gulpen is een gr6ve ontstaan naardien alle bierbrouwers in dat kan ton de prijzen van het bier verhoogd hebben. Vele herbergiers hebben dientengevolgo hun bier uit deze plaats laten komeo. Te Sittard zijn door den wachtmeester der marechauss6e aaogehouden drie „vronweu" van buitengewone lengtendie als haarknipsters het land bereisden. Bij onderzoek bleekdat hij drie manneu in vrouwenkleederen in de doos hadop wie de beschuldiging van de medeplig- tigheid aan een te Helmond gepleegden diefstal rust. j~ Alphabetische lijst der scholen in het 6e schooldistrict van Zeeland met de opgave der gelden door de leerlingen van iedere school bijgedragen voor het nationaal kindergeschenk Z. M. den koning op 12 Mei 1874 aantebieden! Stsppeldyk S"; Westdorpe Namen der leden van de plaatselijkecoin- missien die zich in het kanton Axel beijverd hebben tot bet inteekenen voor het geschenk aan den koning aan te biedenen opgave van de zuivere opbrengst aldaar. De arondissemeuts-regtbank heeft dd. 1 December 1873 de navolgende vonnissen uitge- sproken als: 1. J. D.zoon van Marinus, 28jaar, werkman, geboren te Zaamslag wonende te Neuzen schuldig verklaard aan het moedwiilig toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of werk- beletsel van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt gepleegd onder verzachtende om- standigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijftig centssubsidiair gevangenisstraf van 66n dag en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. J. A. H. zoon van Jan Francies, 23 jaar landbouwer geboren en wonende te Hontenisse ■**- mann. vrouw. Zamen Zamen M. V. Totaal. M. V. Totaal. Gemeenten. Axel Boschkapelle. Graauw Hengstdijk Hoek Hontenissc Hulst Lamswaarde Noordstraat Molenstraat Terhole Koewacht Neuzen Nenzen Neuzen Ossenisse Ovcrslag Philippine Sas van Gent St. Jan Steen Zuiddorpe. Hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres. H. van Wijugaarden J. H. Weustenrath W. J. Buytendorp. B. L. Oostdam. G. van Oevelen W. C. Imandt A. Waeijhaert J. Butzelaar. P. Schouten. W. Goedhart J. A. Teepen J. J. Claassen Mej. A. B. van Eijk. H. Remery C. van Dijk. J. Schilleman J. van Gassen F. B. v. d. Eeckhout. J. Brouwer Tz. J. H. Schnebbelie. Mej. J. A. C. Peeters. P. Koetsier J. L. A. Ahsmann. P. Stroecken B. F. Remery A. H. de Vries M. Eijke J. C. Schuijt Bijdragen 23.58 6.45 4.36 3.50 16.224 8.— 11.— 5.514- 6.584 8.414 6.434 7.65 14.60 4.10 13.434 3.90 3.43 5.25 6.75 5.— 5.50 7.13 2.46 3.75 14.36 10.01 2.55 5.86 /215.80 Axel. De heeren: L. H J. Thissen. A. E. C. van Dishoeck. D. J. Oggel. C. van den Broeke. A. de Kraker. f 113. Hoek. H. Wolfert Hz. J. Dieleman Jz. J. van Wijck Jz. J. Dieleman, seer, van Hoek. f 48.434 Koewacht. P. F. Dierick. j. B. van de Vijver. A. B. Plasschaert. f 75.01 J. Sturm. J. Lensen. Jos. de Feijter. P. F. de Nijs. C. J. A. Fercken. f 271.79 E. E. A. Steenput. - D. Mattele. A. Govaert. f 17.25 A. Taelman. P. M. Voerman. V. N. Voerman. f 80.25 Sas van Gent. J. Stevens. M. Hollebrands. P Pauwels. f 100. Westdorpe. J. P. Kiekoom. A. Hamerlinck. A. A. Plasschaert. f 148.214 Zaamslag. M. van Kerkvoort. C. M. van Dixhoorn. P. Dieleman Jz. C. J. van Vessem. G. de Yisser. H. Hoebe'. Adr. Koster. P. Dieleman Fz. Jos. de Kraker. M. Riemens Dz. f 104.75 Zuiddorpe. H. J. M. Onghena. D. B. Waelput. C. L. Dhert. f 39.67 Neuzen. OVERSLAG. Philippine. Zamen. f 998.37 Kleine onkoslen f 2.83 Zuiver. f 995.54

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1