ALGEMEEN BESMETTEL1JKE ZIEKTE. No. 902. Woensdag 14 Januarij 1874. 14de Jaarg. Feestviering te Neuzen, Binnenlandsche Berigten. den 12 Mei 1874s ter gelegenheid van het 25jarig Koningschap van Zijne Majesteit WILLEM III. Daartoe aangezochtmaken Bnrgemeester en Wetbonders van NEUZEN bekenddat de ver gaderzaal van den Raad der gemeente beschik baar wordt gesteld voor eene pnblieke bijeenkomst ter bespreking der bovenbedoelde feestviering. en noodigen zij iedereen die aan deze bijeen komst wenscht deel te nemen, nitteraangegeven plaats te versehijnen op Woensdag, den 14 Januarij lt-t'7^4, des namiddagsten S'/s nre. Neuzen den 7 January 1874. Bnrgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. D IE L EM AN. ROODVONK. De BUR6EMEESTER van Neuzen maakt., ter voldoening aan artikel 21 der wethoudende voorziening tegen besmettelijke ziekten bekend dat, gedurende de week van 4—10 dezer in die gemeente als door ROOD\ OINii aangetast ziju aangegeven 3 personen en aan die ziekte niemand is overleden. Neuzen, den 12 Januarij 1874. De Bnrgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. dat zijn geheele gezin in zijne gevange.nschap zal deelen. Het verzoek door zijne vronw hicrtoe gedaanis door de regering ingewilligd. De gebonwen in het fort, dat het eiland St. Marguerite beheersehtzijn zoodanig ingerigt, dat men met weiuig moeite ook de familie van den maarscbalk kan opnemenzonder dat men verpligt iste handelen tegen de regelementen die voor de dienst. binnen de staatsgevangenissen zijn voor- geschrevec Een tuin van eenige bouderde vier- kante metersdie zich tot het glacis uitstrekt zal omgeven worden door murenwaardoor men tevens aan de eiscben Her menschelijkbeid en van de dienst kan voldoen. Mevrouw Bazaine hare kinderen en bare bedienden kunnen zicb, op elk nur van den dag en van den nacbt vrij bewegen in het huis of den tuin, dietehnnner bescbikking is gesteld maar alien moesten op 't eerewoord beloven niets te zullen ondernemen tegen de reglementen. Ook de gevangene moest op zijne eer verklaren geen misbruik te zullen maken van de gemakkeljjkheid waarraede zijne familie zich tot hem kan begeven. JPolitielt Overziqrt. Sedert de Spaansche "olksvertegenwoordigers, als een troep ondengende jongens uiteengejaagd, of voor een paard schoten los kruid aan het loopen zijn gegaan treed de vraag, of't met de republiek nu uiet spoedig gedaan zal zijn weer meer op den voorgrond. en van loeer dan eene zijde wordt die vraag bevestigend beandwoord. Zelfs de finantie manneu sehijceu te raeenen dat er op de herstelling van het koningschap veel kans bcstaat, wat nit de rijz ng der zoo zwaar ge- daalde fondsen valt op te maken. Het publiek zal echte- verstandig zijn en zich door een liehtstaaltje in len nevel der verwarring. waarin Spanje en zijne finantien verkeeren niet laten misleiden. Het geld toch minder de vraag, wat vorm van regering bij de gedurigo wisselingen de meeste kans heeft, dan welwelke voornitzigten bestaan, dat Spanje de uitgebreide verpligtingen tegen- over zijne groote rij schuldeischers kan voldoen. Intusschen zijn de nieuwe ministers zeer complimenteus. Eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken prijst zeer de daad van den Madridschen bevelhebberdie de ver tegenwoordiging heeft uiteengejaagd. De cortes toch hadden door hunne onverstandige afkeuring van Castelars bewind- zelven tot hunne OBtbinding besloten. Wat echter meer uoodig zal zijn dan circu- lairesis een krachtig bandelen want de burgeroorlog breidt zich weer van dag tot dag nit. Te Valladolid te Badajos, Malaga en Port Mahon hebben zich nieuwe bewegingen voor- gedaan. De val van Carthagenareeds zoo dikwerf als op handen voorspeldlaat echter nog steeds op zich wachten. De batterijen der belegerde stad beantwoorden met kracbt en woede het vuur der belegeraars en buiten de stadswallen, dus vermeldt menheeft menig gevecht der elkander bestrijdende landgenooten plaats. Het thans twintig dnizend man sterke Car- li&tische legercorps belet aan Moriones elk eenigzins belangrijk succeszoodat die groote en met de stelligste triumf prophetignnitgetrokken generaalmeer de overwonnene en vervolgde schijnt te wezenmet zijn legertje van tieu duizend man van oord tot oord rondzwervende. Maarscbalk Bazaine zal bet voorregt hebben, Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van de gemeente Hnlst de heer Ch. C. Ph Pierssens. Bij het departement van kolonien is ont vangen een telegram van den luiteuant generaal van Swieten waaruit het volgende blijkt Den 6 Januarij was de moskee genomen na even als de kraton gedurende eenige uren door kanonnen van 12 en mortieren van 20 centimeters te zijn gebombardeerd. Het effect was gering omdat de vijand de verdediging in lichte veld- werken had overgebragtdie zorgvnldig geblin- deerd zijn en door infanterie moeten bestormd worden. Verloreu waren aan dooden 17 minderen, gewondl97, meest ligt waaronderll officieren. Het volk was in hooge mate tegen ons opgezet, en geloof slaande aan de ongerijmdste geruchten aangaande onze bedoelingen en wijze van bestuur, vocht het uit wanhoop ondanks de reeds zoo veel geleden verliezenomdat de dood boven afhankelijkheid verkozen werd. Waren onze verliezen groot het verkregeu voordeel was dit even zeer. De onzen zouden nn uit de moskee i met sappen den kraton naderen en eene bres- batterij maken. Met geduld zou ook dit laatste bolwerk ons in handen vallen. Officieren en soldaten legden, zonder aanzien van landaard uitnetnende dap perheid aan den dag. Om het geleden verlies te dekken was eene halve brigade van Padang ontboden. Uit een kort na het ^oren bedoelde van den gonverneur generaal ontvangen telegramzon- dag namiddag ten 12 30 nre te Buitenzorg aan geboden blijkt (uaar aanleiding van een telegra phisch verzoek om opheldering) dat bij de tuchtiging van Pedir niet 90maar 9 schepelingen gewond werden. Aan een telegram van wege den Initenant generaal van Swieten den 6 dezer te Singkel aangebodenontleent de gouverneur generaal de mededeeling, waaruit almede van het nemen der moskee blijkt. en volgens welke twee stoomers naar Padang waren vertrokken met gekvvetsten aan boord en bestemd om het tweede bataillon naar Atchin over te brengen. Tevens blijkt daaruit, dat de gezondheidstoestand beter is. Een Renter telegram meldt van Penang 10 Januarij het volgende De Nederlandsche troepen hebben den missigit genomen. Het beschieten van den kraton wordt onaf- gebrokeu voortgezeteene spoedige overgave wordt verwacbt. De gezondheidstoestand der troepen is ver- beterd. Een Reuter telegram van 12 Januarij meldt, dat de Nederlandsche troepen tweemalen zijn teruggeslagenvoor dat de missigit genomen was De Atsjineezen vechten als razenden. Neuzen, 13 Januarij. De loop der bevolking over 1873 is in deze gemeente als volgt Geboren 92 mann. 90 vrouw. zamen 182 waar onder eene onechte en eene tweelinggeboorte. Twee geboorten hadden elders plaats uit ouders hier woonachtigen eene geboorte bier uit ouders elders wonende. Levenloos aangegeven 6 mann 1 vrouw. zamen 7 Sterfte in de gemeente 38 in. 41 v. zamen 79, waaronder 6 van personen die hunne woonplaats uiet hadden in de gemeente. Elders hadden 3 sterfgevallen plaats van personen hier te huis behoorende Ingekomen 222 mann. 135 vrouw. zamen 357 Vertrokken 189 88 ,,277 Huwelijken tusschen jongmans en jonge dochters30 Tusschen jongmans en weduwen 1 Tusschen weduwnaars en jonge dochters 4 Tusschen weduwnaars en weduwen 1 36 Echtscheidingen 1. Er had vermeerdering van bevolking plaats met 91 mann. 96 vronwelijke zamen 187. en het eindcijfer op 31 Dec. 1873 was 1991 mann. 2045 vr. zamen 4036. Hoek13 Januarij. In deze gemeente was de loop der bevolking gedurende 1873 als volgt Geboren 48 mann. 34 vrouw. zamen 82 waar onder 1 onecht. Levenloos aangegeven 3 mannel. 1 vrouwel. zamen 4. Overleden 27 mann. 19 vrouw. za men 46 Ingekomen 22 16 38 Vertrokken 35 33 68 van welke laatste 21 naar N. Amerika. Huwelijken. tusschen jongmans en jonge dochters15 Tusschen weduwnaars en jonge dochters. 1 Zamen. 16 De bevolking onderging eene vermeerdering van 8 personen en beliep op ultimo December 11. 818 mann. 812 vrouw. zamen 1630. Axel, 12 Januarij De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente alhier heeft tot predikant beroepen de heer Henderlee te Fijnaart (N B.) Men meldt uit Hnlst dd. 10 Januarij Nooit welligt, bij menschen geheugen althans zeker niet. aanschouwde Hulst indrukwekkender lijkplegtigheiddan heden voor acht dagen bij de ter aarde bestelling van zijn diep betreurden burgemeester. Spreekt. men ooit van algemeene deelnemingthans vooral bleek die op ondub- belzinnige ik zou haast zeggen op ongeloofelijke wijze. Alle corporation der stad benevens alien die door hunne betrekking maar eenigzins met den overledenen bij zijn leven in aanraking kwamen vood men er vertegenwoordigd. Onder de sombere toonen der treurmuziek onzer Harmonie. bewoog de stoet zich langzaam en statig kerkwaarts. langs het stadhuis been, aan welks voorpui men een oogenblik stilhield als voor de plaats waar de ontslapene zoo menig nur in 't belang zijner geboortestad dooi bragt. Na den afloop der kerkelijlte plegtigheid zette de droevige optogt zich op nieuw in beweging. De stoet waarvan wij thans vollediger opgaaf kunnen geven was zamengesteld als volgt: 1. MarechausseOs. 2. De Eendragt. 3. De Maliebaan. 4 H. Willebrordns. 5 Batavieren. 6. St. Sebastiaan. 7. Harmonie. 8. De lijkkoets. 9 Familiebetrekkingen. 10. Gemeenteraads- leden. 11 De Eerwaarde HH R. C. geestelijken. 12. De eerwaarde heer predikant der Hervormde gemeente. 13, De ambtenaar van het openbaar ministerie de stads geneesheerde hoofdonder- wijzer aan de openbare school. 14 Destadsbode en de veldwachter. 15. De brandweer 16. Het zangkoor der R. C. kerk. 17. Herv. kerkbestuur. 18. R. C. armbestuur. 19 Herv. armbestuur. 20. St. Vincentius 21. Liefdehuis. 22. Een 40 tal leerliugen der gemeenteschool Hierbij had zich nog een groot aantal belangstellenden aange- slotenom mede een laatste huldeblijk aan den achtbaren doode te bewijzen. Het „Rust in vredeaan 't geopende graf vond weerklank in honderd en nogmaals honderd harten. De treurige plegtigheid was afgeloopen Wij willen hier nog eenige door ons inge- wonnen inlichtingen laten volgenbetrekking hebbende op het leven van den overledene. Den 13 Maart 1794 uit eene welgestelde Hulster- sche familie geboren, was het evenwel Pierssens bestemming zich zelven door genie en werkzaam- heid eene positie te verschaffen. Den 13 Augus tus 1817 als surnumerair benoemd, verwicrfhij op 6 September 1826. zijne aansteliing als ontvanger der registratie. 's Mans diensten in deze betrekking 56 jaren lang aan den lande bewezenwaren onschatbaar. Zij verwierven hem meermalen de vleijendste goedkeuring der hooge regering. Men herinuert zich hierbij nog hoe in 1830 kantoor en kas in veiligheid waren gebragten de Belgische plnnderbeuden onver- rigterzake moesten aftrekken. Van 30 October 1818 tot 24 September 1830 bekleedde hij het ambt vau gemeente-secretaris van Boschkapelle en dat van plaatselijk ontvan ger derzelfde gemeente van 29 December 1829 tot 20 Augustus 1830. Als districts commissaris over het 5e district van Zeeland, diendehijhet rijk van 3 Augustus 1833 tot 29 December 1849. In deze betrekking verwierf hij den 21 Augustus 1841 de ridderorde van den Nederlandscben Leeuw. Als 2e Untenant der schutterij diende hij van 19 Junij 1817 tot 5 September 1823, en als le Untenant van 5 September 1823 tot 22 April 1832; hiervoor ontving hij het kruis van 15 jarige dienst. Den 2 October 1844 werd hij gekozen tot lid van den raad der gemeente Hulst en opl4Julij 1850 tot burgemeester dier gemeente, in deze betrekking benoemde Z. M. de koning hern in 1862 tot officier der orde van de eikenkroon. Voorts maakte hij van 1844 tot 1850, toen hij zijn ontslag namdeel uit van de provineinle staten van Zeeland. Eindelijk was hij lid van verschillende speciale en internalionale cominis- sien in polderzaken afwateringen bedijkingen, enz. euz. Alles zaamgeuomen dan zal ieder erkennen dat Hulst een allerverdienstelijkst inedebnrger heeft verloren een man op wien het door alle tijden heen trotsch mag zijn een stadgenoot die onder ons zal voortleveu van geslacht tot geslacht, en die voortaan een eereplaats beslaat in de rei der verdienstelijke mannen welke ooit in Hulst het levenslicht aanschouwdener lecfden en werkten. HLulst. 31 December 1873. Alhier zijn geboren 74 kinderen, als: mannelijk 38, vrouwe- lijk 36, waaronder 1 onwettig. Overleden 51 personen: ongeh. manu. 17, ongeh. vrouwl. 14, gehuwd mann. 10, gehtrwd vrouwl. 2, weduwen 5, weduvv. 3, totaal 51; levenloos aangegeven, 3 kinderen. Huwelijken 22: jongm. en jonged. 16, weduwen en jonge dochters 5, weduwen en weduwenaars 1 totaal 22. De gemeenteraad van Honter.isse heeft be sloten tot intrekking van het vroeger genomen beslnit, ter toepassing van art 20 der wet op de openbare school in den Molenhoeknabij het gehucht Ter Hooleen de jaarwedde voor een hoofdonderwijzer aan die school mitsdien vastge- steld op f 600. Met ingang van den 13 dezer zal het rijks- telegraat'kantoor te Sluis des dingsdags woensdags en donderdags open zijn van 8 ure voormiddags tot 4 ure namiddags. De dienst op de overige werkdagen en op zon en feestdagen blijft onver- anderd. Gednrende het jaar 1873, werden op het telegraafkantoor te Sluis behandeld 2606 tele- grammen tegen 2516 in het jaar 1872. Men meldt uit Sluis 9 Januarij Gisteren nacht is een stoute diefstal gepleegd bij den landbouwer Louage nabij deze gemeente woonachtig. Toen hij 's morgeus opstond om het vee te voederen zag bij tot zijn schrik dat zijn beste koe hem ontstolen was. De dieven hebben. om de koe te knnnen meevoeren de touwen gebruiktwaaraan de kalveren gebonden waren. Het is te hopen dat de dieven zullen gevat wordentot welk einde men reeds op zoek is. H. M de koningin heeft aan Christina Fuchs dienstmeid in het stedelijk gasthuis te 'sGravenhagedie zich bij een moeijelijke ope- ratie liet aderlateo om met haar bloed het leven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1