ALGEMEEN No. 901, Zaturdag 10 Januarij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Feestviering te Neuzen, den 12 Mei 1874, ter gelegenheid van het 25jarig Konicgschap van Zijne Majesteit WILLEM III. Daartoe aangezocbtmaken Bnrgemeester en Wetbouders van NEUZEN bekend dat de ver- gaderzaal van den Raad der gemeente bescbik- baar wordt gesteld voor eene publieke bijeenkomst ter besprekiDg der bovenbedoelde feestviering, en noodigen zij iedereendie aan deze bijeen komst wenscht deel te nemenuit ter aangegeven plaats te verscbijnen op Woensdag, den 14 Januarij 1H7'4, des namiddags ten S'/s ure* Neuzen. den 7 Jannarij 1874. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J A. VAN BOVEN. De Secretaris J D IE L EM AN. i millioen 150 duizend pesetas (7 830150 000), j bebalve eene vlottende sehuld van 643 700 000. (Een peseta is ongeveer een halve Nederlandsche i gulden Voeg bierbij de ongeloofelijke sommen, die sedert door den Carlistenoorlog en den kan tonnalen opstand zijn verzwolgen en dan behoort er moed toeora niet te wanhopen aan de toe- komst van bet ongelukkige land. Te Barcelona heerschte op het tijdstipdat de vergadering der cortes zou worden geopend, eene gisting, zoodat het garnizoen raoest worden versterkt. Een ultra federalistisch dagblad dat j tot moord had aangespoord is door de autoriteit t in beslag genomen. Waarscbijnlijk zal Serano's benoerning daarin niet met blijdschap worden begroet. I*olitieli Overzigt. De geest van beroeriug en de zucht naar ver- andering die in Spanje bij boog en laag zoo sterk dominerenhebben zich bij den aanvang dezes iaars weer laten gelden in de verdrijving van een der edelste en onbaatzuchtigste mannen, die bet bezit. De bijeengekomene cortesde dusgenaamde vertegeuwoordigers des lands bebben zich laten gebruiken otn in het belang van dezen of genen politieken partijganger de executie der verwijde- ring van Castelar te volbrengen. Met eene meerderheid van 120 tegen 100 stemmen heeft men eene motie van wantrouwen tegen hem nitgebragt. welke geen andergevolg kon hebbendan de o nverwerping van het ge- heele bewind. Wat bierbij't vreemdst is isdat de kapitein- generaal in het bevig<te oogenblik der karaer- beroering is tusschen beide gekomen en de ge heele zaal van afgevaardigden heeft schoouge- veegd. Zeker geen radicaler middelom den stroom van twistend redevoerende afgevaardigden tot stilstand te brengen. En even gemakkelijkals men bet oude kleed heeft weggeworpeneven vlug en moeiteloos heeft men al dadelijk een nieuw weder gevonden in mannen, die zich van vroeger als echteroer vinken hebben leeren kennenmannendie znowel den troon van Isabella omvergeworpen als de regering van A nadeus oumogelijk hebben gemaakt. Een acbttal dier mannen geniet met Serano, den voormaligen president, de twijfel achtige eer, de nalatenschap van hun edelen voorganger te aanvaar len. Er is wel eens voonpeld zegt de Arnh Ct., dat bet Iaatste bedrijf van het Spaansche treur fipel zou zijn. Serano, die don Carlos in triumf naar Madrid geleidt, en inderdaad begint er voor deze prophetie eenig licht te dageu. Raadselachtig als de gangen van generaal Moriones in den laatsten tijd vvarenhebben ongetwijfeld de C'arlisiische benden groote vor deringen gemaakt. De generaal Moriones schijnt aich overal te beviudenbebalve daar, waar gevochten moet worden. Castelar heeft in eene nota ten krachtigste geprotesteerd tegen den geweldadigen aanval op de coustituerende vergadering. „Mijn gewe ten." zegt bij daarin, „verwijdert mij van de demagogie roijn geweten en mijne eer scheiden mij van een toestandwelke door de bajonetten in het leven is geroepen. Verscbeidene afge vaardigden hebben zich bij dat protest aange- sloten. Zeer verschillend wordt deze gebeurtenis voor de toekomst van Spanje beoordeeldmaar dit blijft zeker, dat de arme schnldeischers de dnpe zijn en blijven van het drijven dergenendie gaarne in troebel water visschen. De Iaatste minister van finantien die in staat is geweesteen behoorlijk rapport omtrent de Spaausche geldmiddelen zamen te stellende beer Tutauraamde in Mei van het voorgaande jaar het passief van Spanje op 7 milliard 830 Het navolgeude telegram van Reuter is ontvangen PENANG6 Januarij. De Nederlandsche troepen zijn onder bet be- reik van den Kraton. Het bombardement is den 3 Januarij begonnen en het zal worden voortgezet tot Atchin zich overgeeft Volgens loopende geruchten zou de cholera en andere ziekten in het Nederlandsche kamp woe- den De sterfte zou dientengevolge groot zijn voornamelijk onder de Inlandsche troepen. Aanstaanden maandagdes avonds ten 8 nurzal de eerste kamer der staten-generaal hare werkzaamheden hervattenter behandeling van de staatsbegrooting voor 1874. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennisdat in de week van 28 December 1873 tot 3 Januarij 1874 aan Aziatiscbe cholera zijn overledente Rotterdam twee personen. De minister van oorlog heeftmet het oog op de omstandigheid dat de vereenigingen tot viijwillige oefening in den wapenhandel zich meer en meer bij het scbijfscbieten bedienen van de patroneu bij het leger in gebruik bepaald, dat voor elk geweerdragend lid eener scberp- schuttersvereeniging jaarlijks 40 scherpe en 10 losseof wel 45 scherpe patronen voor achter- laadgeweren kunnen worden verstrekt. Zaamslag9 Januarij. De bevolking dezer gemeente. heeft. in den loop van het jaar 1873. de navolgende veranderingen onder- gaan Geboren werden 108, waarvan 102 wettige en 6 onechte kinderen 51 jongens en 57 meisjes, waaronder 1 meisje uit ouders elders woonachtig, terwijl 7 levenlooze geboorten 2 van het ruanne lijk en 5 van het vrouwelijk geslacht, werden aangegeven. In de gemeente vestigden zich 102 personen 56 m en 46 v. Overleden zijn in de gemeente 69 personen 39 m. en 30 v. waar onder 2 vrouwelijke buiten de gemeente vvoon acht.igterwijl elders 3 ingezetenen dezer ge meente zijn overleden. Vertrokkec zijn 145 personen 78 m en 67 v. Er werden 27 buwe lijken voltrokken26 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen weduwnaars en weduwen. Op 31 December jl. bestond de bevolking uit 2745 zielen 1342 mannen en 1403 vronwen. Uulst, 7 Januarij. Maandag is hier eene vergadering van de afdeeling Landbouw gehou den. Ruim was de opkomSt Na een hartelijke welkomstgroet bij het ingetreden jaar werden eenige nienwe leden aangenomen en na goed keuring der rekening over 1873, ging men over tot het bespreken van de cultuur der suiker- beeten. Op voorstel van het lid N. B. IJsebaert, burgemeester van Sint Jan Steenhad eene stemming met briefjes plaats of de cultuur der suikerbeet voor of nadeelig aar, de landbouw was. De uitslag was dat 46 zich tegen en 27 zich voor cultuur verklaarden en 5 bianco stem men waren nitgebragt. Na voorlezing van een paar rapporten over 1873 van meekrap, garaucine en bespreking van dit art tegen over de analin en bezigtiging van eenige platen voorkomende in een Eugelsch tijdschrift, voorstellende monster exemplaren van eene ten- toonstelliug van vet vee in Londenwerd de vergadering gesloten. Koschliiipelle. 5 Januarij. Gisteren ontstond in ons dorp een begin van brand in een huiswaarvan de bewoners zich ter kerk hadden begeven Dank zij de ontdekkingj van dien brand door de mede naar de kerk gaacde buren die dadelijk hulp verleenden en alzoo de aanbelende huizen van grooten ramp be- vrijdden. Alhier zijn gedurende het afgeloopen jaar geboren 54 kinderengesloten 10 huwelijken en overleden 32 personen De bevolking beliep op den 31 December 1873 1269 zielen en was dezelve op 31 December 1872 1248alzoo eene aanwinst van 21 zieltjes. Stoppeldijli, 6 Januarij. In deze ge- I meente zijn in 1873 geboren 62 kinderen ge j sloten 9 huwelijken en overleden 60 personen. De bevolking beliep op 31 December jl., 1731 in wooers. Heng'stdijli:, 6 Jannarij. De bevolking dezer gemeente beliep op den 31 December jl. 761 zielen. Het aantal geborenen over 1873 is geweest 21 mannel en 10 vrouwel zamen 31 overleden 18 mannel. en 14 vrouwel.. zamen j 32. Er werden 6 huwelijken gesloten. Ossenisse 9 Januarij Op 31 December 1872 bedroeg de bevolking in deze gemeente 863 zielen. Vermeerderd in 1873, door geboorte met 29 zielen vestiging 39 Zamen 68 j Vermiuderd door sterfte met 14 verhuizing 35 Zamen 49 Meer bij te voegen 19 De bevolking op 31 December 1873 was alzoo 882 zielen. Er werden alhier in 1873, 5 huwelijken ge sloten 4 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter. Wolfaartsdijk, 5 Januarij. De span ning in de gemeente vdbr een half jaar ontstaan, bij de stemming voor gerueenteraadsleden welke intusschen nu reeds van lieverlede gezakt en bijna in vergetelheid geraakt was, is thans op nieuw ontbrand nu de gemeente secretaris met twee leden van het stembureau bet overige lid voor de regtbank hebben doen dagvaarden onder de boosaardige beschuldigingals zou laatstge noemde bij het openen der stembus, zich uit- gelaten bebben over knoejjerjjen in den gemeen raad Bij het regterlijk onderzoek op heden is intusschen geblekendat do beschuldiging op verdraaijing van woorden berustte, zoodat" de aapklagers bereids de ervaring bebben opgedaan, datwie een' put voor een ander graafter doorgaaus zelf in valt, Men raeldt uit Bath van 4 Januarij aan de N. R Ct. J Door den hevigen wind en fellen stroom is het tjalkschip de Drie Gebroeders gezagvoerder L. Meliefsteheden nachf van zijn ankers ge slagen en met groote moeite en met hulp der commies roeijers hier in de haven gebaald. Het vaartuig maakte veel water en had den vorigen dag door eer, hevigen rukwind zjjn zeil verloren het was te Neuzen met gerst geladen en bestemd naar Antwerpeu. In een particuliere correspondentie uit Zeeland aan het U. D leest men het volgende „Evenals Blaauwbaard's vrouw vragen de Vlissingers iederen dag: „Zuster Annazietge nog niets komen en iedere dag baart nieuwe teleursteliing. Het berigtdat een geregelde stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en Duisburg zal tot stand komenwas een lichtstraaltje in den duisteren nachtmaar de vreugde er over werd gefcee! vergald door de tijding, dat de regeriug niet genegen is om de marinewerf aan den heer Smit van den Kinderdijk aftestaan die gaarne die werf wilde exploiteerenwat natuurlijk voor Vlissingen van onberekenbaar belang zou kunnen zijn. Blijkt dat alles werke Ijjk zoo te wezendan is inderdaad de zoo hooggeroemde gunstige gczindheid der regering jegens Vlissingen minstens dubieus." Zij wij echter wel onderrigt, dan is de rege ring wel genegen de marinewerf af te staan echter onder voorwaardedat er een droogdok worde opgerigt. Men verneemt, dat den 30 dezer maand voor het provinciaal geregtshof in Zeeland zal teregstaan Willem Verhulst, ontslagen klerk der bank van leening te Middelburgbeschuldigd van het plegeu van oneerlijke handelingen ten nadeele dier inrigting. Naar ons wordt medegedeeld bestaat het plan om Z. M. den koning op den 12 Mei e. k. als geschenk van de natie waarvoor de com- missie uit burgemeesters zich gevormd heeft een gouden eetservies aan te bieden. Bij de jl. dingsdag gehouden verkiezing voor een lid der tweede kamer voor Gouda zijn nitgebragt 2323 stemmen waarvan 2317 geldige. De uitslag is, dat eene herstemraing moet plaats hebben tusschen de heeren Verniers vau der Loeff, die 957, en dr. A. Kuiper, die 767 stemmen op zich vereenigd had mr. J. Heems- kerk Az. had 392; van Golstein 197 stemmen. In het kiesdistrict Breda is de heer mr. A. F. X Luyben, die wcgeus de aanneming zijner benoerning tot kantonregter te 's Hertogenbosch had opgehouden lid te zijn opnieuw tot lid van de tweede kamer der staten generaal gekozen en wel met 1595 van de 2479 stemmen. Te 's Gravenhage is van wege de directie der duinwaterleiding een proef genomen met de nieuwe aangeschafte straat locomotief, tot vervoer van zware lasten langs open bare wegen, De proef is zeer goed geslaagd. Te Maartensdijk prov. Utrecht, heeft zich volgens het U. D. een geval van aziatiscbe cholera voorgedaan met doodelijken afloop. De besmette goederen zijn in beslag genomen en onteigend. Uit Uitwijk bij Woudricbem wordt het volgende medegedeeld Vrijdag avond reed L. Combee uit Sliedrecht naar zijn bovengenoemde woouplaats, toen hij een eindweegs van het dorp, gezeten in een tilbury, overvallen werd door vier personen, die dadelijk het tuig stuk sneden en zoodoende het rijtnig deden vailen. Het oogmerk was klaar- blijkelijk om hem te berooven van de/"230,die deze vier personen hem iu eene herberg hadden zien ontvangen, Combee. een onverschrokken man. nam twee daarvap en sraeet ze op den groud. Toen de politie kwam, namen de twee andere de vlugt. In de worsteling echter hadden zij hem ver- schrikkelijk met hunne messen gesncden terwjjl bij geen wapen bij zich had. Een van de boos- doeners is door C. goed geteekend want hij is zijn neus voor het grootste gedeelte kwjjt. Den volgenden dag lag de aangevallene krank te bed. Men meldt ons uit Zwolle Achter de fabriek van de heeren G. J. Wispehvey Co. alhier waar men een ijzereu brug heeft vervaardigd voor een der kunstwerken van den Oosterspoor- weg tusschen Amersfoort en Amsterdam was men maandag avoud bezig die brug op pontons te plaatsen tot vervoerdoch het ijzeren gevaarte bleek te zwaar, zoodat brug en ponton naar de diepte verdweneu. De heer G Donvveu te Heerlenbekend door zijne vele uitvindingen voor den landbouw, heeft weder een belaugrijk werktuig uitgevon- den nl. een aardappel pootmachine. Zij is in tegenwoordigheid vaD verschillende deskundigeu beproefd en hoogst voortreffelijk bevonden. Te Renkuin is 3 jaar geleden een belang- rijke diefstal gepleegdwaarvan men deu dader niet beeft kunnen ontdekkeG. Zekcre E. W. verkocht dezer dagen kostbare voorwerpen te Arnhem en trok daardoor de aandachter werd onderzoek ingesteld en hij is thans gebleken de dader te zijn. Door zucht tot sterken drank liet hij zich tot de daad verlokken. Volgens de Piuang Gazette van 4 Decem ber waren voor een tiental dagen te Deli twee Atchineesche spionnen gevangen genomen waar van de een een Hollander en de ander een Deen was. Ze zijn onder behoorljjk geleide naar Atchin vervoerd om overgeleverd te worden aan generaal Van Swieten. -- I. «i.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1