ALGEMEEN No. 900. Woensdag 7 Januarij 1874. 14de Jaarg. BESWIETTELIJKE ZIEKTE. Binnenlandsehe Beri^ten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATUEDAG DIIOIT «fc COUP, te Rfcnzen. ADVERTENTIEN. Ongefx-ankeerde brieven worden niet aange- nomen. KOODVONK. De BURGEMEESTER van IVenzen maakt, ter voldoening aan artikel 21 der wethoudende voorziening tegen besmettelijke ziekten bekend datgednrende de week van 28 December 1873—3 Januarij 1874 in die gemeente als door ROODVOJN'aangetast zijn aange geven 4 personen en aan die ziekte niemand is overleden. Neuzen, den 5 Januarij 1874. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. JPolitieli Overzigt. Men weethoe de receptien op den 1 Januarij in Frankrijk als de vingerwijzing waren van de politieke atmospheer des tijds. Histo risch is geworden de receptie op de Tuilerien voor den Fransch Oostenrijkscben oorlog van 1866. Als tot geruststelling meldt thans de telegraaf, dat op de receptie door Mac-Mahon gehouden geen enkele rede uitgesproken geen 'kel belangrijk voorval heeft plaats gehad. Keizer Wilhelm schijnt weer herstellende te zijn maar toch blijft men algemeen gelooven dat er nog een geruime tijd zal noodig zijn eer Z. M. wegr geheel tot den vorigen kracbtigeu welstcnd zal zijn teruggekomen. Dit schijnt ook de reden te zijn, dat degewone nieuvvjaars- receptie ditmaal niet plaats had en de enkele bezoekers door de keizertn werden ontvangen. llet is veelal de gewoonte, dat in dezen tijd des jaarseen terugblik wordt gegeven over bet afgeloopen jaar. De beschouwingen daarin neergelegd, ademen dit jaar over 't geheel een geest van bevrediging Spanje en Frankrijk echter zijn daarvan uitgesloten. De toestand van eerstgenoemd land is ongetwijfeld aller on- gunstigstmaar ook over die van Frankrijk is men niet gerust. Wei behoeft men vooreerst voor geen nieuwen buuenlandscben oorlog be- vreesd te zijn, want Frankrijk is tot de erken- tenis gekomcn, dat het op militair gebiedjaren noodig heeft, ora zich mot Duitschland te meten maar de agitatie bij de party in Frankrijk die de geledene nederlagen nooit kan verkroppen zou gemakkelijk tot dwaze, hoezeer dan ook vrnchteloozeondernemingen knnnen leiden. Van tijd tot tijd doet zich een en ander voor dat medewerktom de onaangename stemming tusschen Duitschland en Frankrijk te doeu toe nemen. Daartoe bcboort o. a. een schijnbaar onbeduidend voorval met den Pruisischen ge zant te Parijs Op een diner bij den president Mac Mahon bevond zich namelijk de barones Rotschild. Deze bekend door hare vjjandigheid tegen de Duitsche natieverkoos niet aan de linkerzijde van den gezant te zitten en bragt daardoor eene niet geringe ongelegenheid te weegwelke niet anders kon worden nit den weg gernimd dan door aan haren stelligen wensch te voldoen en haar van plaats te doen verwisselen. Dit zijn nn wel van die kleingeestige hof- kibbelarijen, maar zij toonen aan, hoe onder de gedwongene oppervlakte der hof etikette een diepe haat verborgen blijft. Ook leert de ge- schiedenis, dat voor menige groote gebeurtenis niet zelden de kiem werd gezaaid in de anti- chambre der fijne en immer intrigerende kringen der hooge aristocratic. Hetwasdaar, dat menige vrouw een fijnen politieken draad uitspon langs welken gewigtigen gebeurtcnissen werden been geleid. Maar behalve de Pruisen-antipathie zijn er vele teekenendat de politieke en maatsehap- pelijke lucht onzuiver is. A1 hebben de Cham- bordisten voor 't oogenblik den slag verloren t is er verre van daan, dat ze de handen in den school zouden leggen. Het is de partij die van dat ze Thiers heeft weten te verwijderennog nimmer heeft stil gezeten en zal blijven werken aan de hei^telling van den koningstroon Omtrent den maatsehappelijken toestand hebben wij in onze vorige nummers genoeg medege- gedeeld om daaruit het besluit te maken dat Mac Mahons regering zetelt boven de rnijnen van verarming, ontevredenheid en radicalisme, welke laatste niets anders beoogt, dan de geheele omverwerping der bestaande orde van zaken. In het overzigt van 't verloopene jaar zegt 'tJourn. des D^bats 't volgendeIedereen heeft fouten begaan iedereen heeft zich bedrogen sinds deu 1 Januarij 1873; iedereen heeft dagen van hoop en van teleurstelling gehad. De par tijen waren in den aanvang van 't vorige jaar ongeveer evenzoo verdeeld, als zij het nu nog zijn. De monarchalen waren in twee legers gesplitst, en het is niet zeker, dat deze nu vereenigd zijn. De hoolden van deze legers hebben zich onder 66ne tent teruggetrokken maar de troepen bevon den zich nog altijd tegenover elkandermisschien niet met de zelfde gevoelens bezieldmaar althans eene taal voerende vol vijandschap en uittarting. De radicalen zijn ook dezelfden gebleven van vroegertijdelijk hebben zij buunen goeden wil getoonddoor met de gematigde republikeinen mede te gaan maar dit heeft tot geen afdoend resultaat geleidde natuurlijke aanleg heeft spoedig weder de bovenhand verkregen. Ook daar heeft zich dus geen bondgenootschap ge- vormden wij gelooven nietzegt het blad dat er zich een blijvend vormen zal. Wat de partijgangers van het keizerrijk betreft hnnne positie moge veranderd zijn maar hunne krachten zijn niet meerder of minderdan zij een jaar geleden waren. Na daarop den loop der gebeurtenissen gedu- rende 'tafgeloopene jaar te hebben nagegaan vervolgt het blad aldus „Niets is in den tijd, waarin wij zijn, ge- vaarlijker, dan de partijgeest'tis een geest van scheiding, van oorlog, van intrigue. Aide partijen volgen elkander op in 't bestuurieder is er op hare beurt in geslaagdde magt in handen te krijgenieder is omvergestooten. Moeten dan alle part en die het onderspit ge- dolven hebben zich vereenigen en eene eeuwig- durende coalitie vormen tegen hen die regeren In kalme en rustige tijden staan dergelijke practijken spoedig bet volk tegen en boezemen het onverschilligheid in voor zijne vrijheden en voor 't parlementaire gouvernementin tijden van revolutie leiden zij tot despotisme. „Vergeten wij niet zoo besluit het blad boven en buiten de partjjen staat Frankrijk. De republiek heeft erge fouten begaande monarchic ondervindt de gevolgen van fouten die misschien onherstelbaar zijn. Maar Frankrijk blijften zij die alleen aan het land gedac'nt hebben onder Thiers, zullen er ook alleen aan denken onder den maarschalk Mac Mahon." o Van Reuter's office is het volgende tele gram ontvangen „PENANG, 3 Jan. De Nederlaudsche troepen hebben een aanval gedaan op de forten van Pedir eenige dorpen verbrand en 400 man van den vijand gevangen genomen. „Een bemanning van oorlogschepen is met redelijk succes de rivier o|)gevaren. De vaar- tuigen zijn 31 Dec. teruggekomen. Den 1 Jan. is het eskader naar Atchin teruggekeerd. „Van de Ned. troepen zijn twee man gesneu- veld en 8 man gekwetst. Ook is een officier gewond. Z. M. de koning heeft by besluit van den 6n December jl. bepaalddat de bij het perso- neel der artilleriestapel en constructie maga- zijnen voorkomende betrekkingen van opzigters over de werktuigelijke inrigtingentevens mr. instrumentmakers le en2ekl. worden ingetrok- ken en vervangen door die van werktuigknndig ingenieur door den koning te benoemen en te ontslaan op een jaarlijksch tractement van /"2400, en opzigter over de bedoelde inrigtingen tevens mr. instrumentmaker op een jaarlijksch tractement van f 1200 A /lSOO. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Winterswijk P. Th. de Ridder, tot dusver directeur van het postkantoor aldaar. Z. M. de koning heeft met ingang van 1 Januarij verhooging van tiactement verleend aan de officieren van het legerde opzigters der genie, de wapencontroleurseenige geemploi eerden bij de hospitaleneenige geeraploieerden bij 's rijks magazijnen van kleeding te Woerden en Delft, terwijl ook de soldijen van de onder officieren op dien dag zijn verkoogd. De tractements verhooging voor korporaals en soldaten die tijdelijk door den minister van oorlog was toegestaan is tbans wederingetrokken. Van af 1 Januarij 1874 bedraagt het hand- geld voor manschappen boven de 18jarenoud, die zich bij het korps mariniers in dienst begeven f 200, en voor hen die tusschen 16 en 18 jareu oud zijn f 100. Van af gemelden datum zijn de soldijen der onderofficieren en mariniers verhoogd. De miliciens van de ligting van 1873die bij het bataillon mineurs en sappeurs nog in aotieven dienst staanzijn heden met onbepaald verlof naar huis vertrokken. rSIeuzen, 6 Januarij. De officier van gezondheid 2e klasse P. H. Thijsin garnizoen alhieris als zoodanig overgeplaatst naar Nijmegen. Sas van Gent, 6 Januarij. In deze gemeente, maar meer nog in het naburige West- dorpe, maken veel huisgezinnen met goeden uitslag gebruik van de nieuwe brandstof van deu uitvinder Louis Raijmaekers. De concurrentie in petroleum door de winke liers alhier, is zoo groot, dat den 3n dezer de prijs was 18 cent, den 4n 17 cent, den 5n 16 cent en heden rnorgen was die bij P verkrijgbaar tegen 15 cent de liter, genomen per 5 liters. De nieuwe winkel brengt de oudeu, die gewoon zijn alles ten duursten te ver- koopen zoo wat tot hun pligt. Van de nieuwe petroleum, die slechts 3 k 4 cents de liter kost, is men te Selzaete druk bezig de proef te nemen en wordt zeer goed bevonden. Graauw, 6 Januarij. De loop der be- volking in deze gemeente gednrende 1873, is als volgt Geborenwaaronder 3 onecht 33 48 81 Gevestigd in de gemeente 63 36 99 Gezamentlijk. 96 84 180 25 31 56 55 39 94 Gezamentlijk. 80 70 150 Verschil in meer 16 14 30 Bevolking op 31 Dec. 1872. 902 901 1803 Idem op 31 December 1873 918 915 1833 Huwelijken gesloten tusschen jongmans en jonge dochters 15 weduwen. l weduweuaars en jonge dochters 4 weduwen 1 Totaal. Levenloos aangegeven kicderen 5. 21 De bijdragen door de Zeeuwsche hoofd- commissie voor het aan Z. M. den koning bij de gedachtenisviering zijner 25jarige regering aan te bieden geschenk ingezameld, beloopen zuiver ruim 10.000 De zoo lang gewenschte eenkeid bij het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den koning zalnaar wij met veel genoegen ver- nemen, worden verkregen. Maandag jl. is te Amsterdam tot dat doel op uitnoodiging der burgemeesters van AmsterdamRotterdam en 's Gravenhage eene bjjeenkomst gehouden met de burgemeesters der provincial hoofdplaatsen en die vergadering heeft besloten de medewer- kiug in te roepen van alle burgemeesters in den lande tot het bijeenbrengen van gelden voor 66n algemeen nationaal geschenk. Mogen spoe dig allerwege ernstige stappen gedaan worden om dit plan te verwezelijken. Vele Nederlan- ders wachten slechts op een doortastend blijken van eensgezindheidom hunne bijdragen in te zenden. In de Goessche conrant van 6 Januarij leest men Onder de processendie aan de arrondisse- ments regtbank alhier behandeld worden komt een zeer groot aantal voor tusschen landbouwers- en beetwortelsuiker fabrikanten. Meest al die processen schijoen het uitvloeisel te zijn van de slechte en onduidelijke bepalingen indecontrac- ten die aangaande den verbouw van de suiker- bieten worden gesloten Wij vouden het daarom eene gelukkige gedachte dat het vorig jaar de beide in dit eiiand bestaande afdeelingen der maatschappij van laudbouw in Zeeland deze zaak ter hand namen en gezamenlijk eenecom- missie benoemden belast met het ontwerpen van een contract, vvaarvan de bepalingen den land bouwers meerdere waarborgen aanbieden tegen over de somwijlen zeer willekeurige handelingen van enkele fabriekanten. Wenscbelijk komt bet ons voor dat de uitslag van de bemoeijiagen dier coramissie algemeen ter kennis van de land bouwers worde gebragt en alle verbouwers van suikerbieten door gemeenschappelijk te handelen en slechts contracten te sluiten in den vorm door de afdeeling aangenomen hunne eigene belangen en die hunner vakgenooten behartigen. Voor het standbeeld van v. d. Werff te Leiden is door prinses Marianne en door de groot hertogin van Saksen-Weimar Eisenach ieder f 300 geschonken. Verleden week is in eene woning aan de Zoutkeet te 's Hage eene vrouw van 82 jarigen ouderdom die zich alleen te huis bevond ver brand. Zij heeft waarschijnlijk op eene met vuur gevulde stoof gezetenwaardoor hare kleedereu vlara hebben gevat, die zich aan haar ligchaam medegedeeldzoodat de later te huis gekoinen personen, die met haar woonden, niets vouden dan een gedeeltelijk verkoold lijk. Hare verbrande han den deden er aan denken dat de hulpelooze nog getracht had het vuur van zich te wenden. De redactie van het chr. Volksblad be- veelt aan de kiezers der chr. hist, rigting in het hoofdkiesdistr. Gouda o. a. met de volgende woorden dr. A. Kuyper aan als candidaat voor bet lidmaatschap der tweede kamer„Vooral voor de vrijmaking onzer school zal hij in de bres springen en mede helpen beuken opart. 194 onzer grondwet dat de vrije concurrentie van de christelyke met de staatschool verhindert. Bij het instructiebataillon te Kampenzijn gednrende het jaar 1873 265 jongelingen aange nomen. 11 onderofficieren van dat corps zijn tot officier aangesteld en 190 korporaals titulair vertrokkeu van daar naar de onderscheidene regimenteu infanterie. om als korporaals effectief te worden ingedeeld. Bij een landbouwer te Nuland heeft een jonge vaars drie levende kalveren geworpeD, Per drie masnden binnen Nenzen f 1, franco door bet geheele Rijk 1,10 i, c» geheel Belgie1,40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaa Postdirectenren en Brierenhnshouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf o,40 Voor elke regel meero,10 Adrertentien gelieve men aan de Uitgerers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure. M. V. Totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1