ALGEMEEN No. 899. Zaturdag 3 Januarij 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten JPolitielt Overzifft. Als toonheeld van de wisselende levenskans, is Fraukrijks eerste bevelhebber. Bazaine jl. douderdagvan zijne voorloopige gevangenis te Trianon naar de plaats zijner besliste veroor- j deeling. St. Magueritiovergebragt. otn daar aan de oevers der zee en onder het eentoonige j golfgeklots om de mnren zijner gevangenis de vervlogene dagen van opkomst, en grootheid maar ook van vernedering en val te kunnen overdenken. Zoo spelen de golven des tijds met wat op zijne oppervlakte drijft en voeren uiet zelden ten afgrondwien men zoo zeker meendede baren des levens te kunnen trotseren. Dit beeld van vernietigde menschengrootheid staat daar, als een getuigevoor velenwier onbevredigde eerzucht, misschien ook nog de avond dezes jaars in een droeven trek van niet vervulde wenschen overlaat. De gevangenedus meldt menbad reeds alle toebereidselen gemaakt en bad nog slecbts afscheid van de zijnen te nemen. Gade en kroost hingen in wanbopige smart om hemde onstuimigheid vau den oudsten zoon was zoo grootdat men moest toestemmenhet kind mede in 'trijtuig te laten gaan. Vrijdag avond te 9 tire was reeds de tijding te Parijsdat deze manmet een vorstelijk vermogen in zijne gevangenis op het eenzame strand van het eiland St. Magueriti was aange- komen. Zal Bazaine het laatste slagtoffer zijn der groote gebeurtenis van Frankrijks vernederiDg Nu reeds gaan vele stemmen op. om ook de mannen van 4 September, die in het oogenblik der schromelijkste spanning, na den slag van S6danhet bewind in handen namenter ver- antwoording te roepen. Wie weetof de zoo veranderlijke gedaante der Fransche staatsma chine weder eene wenteling naar keizerschap of radicali8me gedaan heeit. wat de naaste tijd kringen nog zullen opleveren. Sedert het berigt der ontscheping van den Spaanscben generaal Moriones te Santenaver keert men omtrent zijne verdere bewegingen geheel in het onzekere. Ook te Carthagena waarvan het beleg nu reeds driemaanden duurt vorderen de zaken weinig. De opstandelingen nemen nu en dan de afwezigbeid van het v66r Carthagena kruisende Spaansche eskader te baat, am zich aan de zeezijde van uieuwe levensbe- hoeften te voorzien. De insluiting der plaats door de republikeinsche troepen laat nog veel te wenschen over. De belegeraars zijn nog niet digt genoeg geuaderdom van hunne mortieren gebruik te kunnen maken terwijl de belegerden hunnerzijds dikke zandl igen in de batterijen en op de borstweringen stapelenwaardoor zij de de ontploffing der vijandelijke bommen beletten. Mogt Carthagena vallendan zou er naar de Kbln Zeit. opmerkt misschien een beslissend keerpunt in den Carlistonkrijg ontstaan. De Pruisische Staatt.-Courant van zaturdag meldt, dat de gezondstlestand des keizers ver beterd is. De catarrhale bekiemmingen ver minderen en in de laaste nacbten heeft Z. M. minder hinder van hoest gehad. Gedurende de kerstdagen heeft hij da leden der keizerlijke familie en sommige hooggeplaatste personen ontvangen. Op den keistavond was hij niet ge- noegzaam welom de nitdeeling van geschen- ken in de bovenlokalen van het paleis bij te wonende voor hem zelven bestemde zaken werden in zijne bijzondere vertrekken ten toon gesteld voor de keizerlijke familie. Blijkens een dingsdag 11. bij den minister van kolonien ontvangen regeringstelegram van den gouverneur generaal dd. Buitenzorg 29 Dec., waren den vorigen dag te Singkel aangeboden twee telegrammen vau lniteuant-generaal Van Swieten waaruit blijkt Bij eene verkenning tot onderzoek hoe de kraton kon worden aangevallenwas men gestuit op een grooten kampongdie zorgvuldig versterkt was en hardnekkig verdedigd werd. Na een j gevecht van ongeveer 7 uur. was bedoelde kam- I pong met alle versterkingen genomenen was men op ongeveer 7 minuten gaans boven Passar Atchin aan den regter rivieroever uitgekomen. De onzen tellen 7 of 8 dooden en 78 gekwetsten. Het gevecht zou den volgendeu ochtend worden voortgezet. De troepen hadden zich uitmuntend gedragen. De verliezen van den vijaud waren zeer groot; in de eerste versterking werden ongeveer 30 dooden gevonden en in de andere naar evenredigheid. Volgens een tweede telegram waarvan even als van 't eerste de dagteekening niet is gemeld, waren door den gouvernements commissaris brie- ven naar den sultan gezonden waarop nog geen antwoord was ontvangen. Met de voortzettiDg der operatien tegen den kraton werd gewacht tot dat een genoegzame voorraad levensmiddelen en oorlogsbehoeften verzameld zou zijn om krach tig te handelen. De XXVI Moekims (beoos ten de rivier) was verslagen. De XXV Moekims (westelijk gedeelte) hield zich onzijdigde XXII Moekims was door de vele verliezen ontmoedigd. Bij den vijand heerschte schaarschte aan rijst. Het weder was gnnstig. terwijl de cholera verminderde. De geest was uitmuntend. Luidens nader bij kolonien ontvangen telegram van Van Swieten woensdag ochtend te Penang aangebodenhad den 26 December weder een zeer ernstig gevecht plaats gehad tot opsporing der vddr den kraton gelegen vlaktehet doel was bereikt met zwaar verlies. Gesneuveld waren 1 officier en 15 minderen licht gewond 5 officieren en 55 minderen. Eene batterij voor zwaar geschnt was in aanbouw zij zou spoedig gereed zijn en zwaar bewapend worden. De Radja van Pedir was met 1500 man in den kraton gekomen en had de oorlogs partij versterkt. Een smaldeel van de vloot zou hem en zijn volk daarvoor straffen. De zendeling met het overbrengen der brieven van den gouvernements commissaris aan den sultan belastwas met den dood bedreigdge boeid en van alles beroofd naar het binnenland gebragtterwijl de brieven verscheurd en niet aan den sultan overhandigd waren. Het volk had zich van het gezag meester gemaakt. De geest der troepen bleef uitmuntend. De opper- bevelhebber had bij dagorde zijne tevredenbeid betuigd. De algemeene ziektetoestand was gun stiger. De officier, die volgens bovenstaand berigt sneuvelde, is, naar het U. D. heden mededeelt, de heer Laforskapitein bij de grenadiers en jagers, op verzoek bij het Indisch leger gede- tacheerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennisdat aan Aziatische cholera zijn overleden 1°. in de week van 14 tot 20 Dec. jl. te Abbenbroek 1 persoon niet vermeld in de opgave in de Staats Courant van 23 Dec. jl. 2° in de week van 21 tot 27 Dec. jl in Zuidholland te Abbenbroek 2 personen te Delft 2 personen te Rotterdam 2 personen totaal 6 personen in Zeeland te Zierikzee 1 persoon in Utrechtte Utrecht 1 persoon in Overijssel te Zwolie 5 personen totaal in het rijk 13 personen. Bij den raad van state - afdeeling voor de geschillen van bestnuris o. a. ingekomen een besluit waarbij afgewezen wordt het beroep van den boofdonderwijzer vau Hengstdijkvan een besluit van ged. staten van Zeelandwaarbij hij drie weken werd geschorscht wegensonbehoorlijke uitlatingen tegenover den inspecteur en district- schoolopziener. Nenzen, 2 Januarij. Blijkens eene mededeeling van den Zweedschen minister residentis het vice consulaat vau Zwe- den en Noorwegen te Neuzen opgeheven. Axel31 December. Gisteren had alhier een zeer treffend geval plaats Cornelis de Ridder, arbeider alhieraan de vaartdijk bij de meestoof bezig zijnde om boomen le roeijen had het onge luk onder een daarvan te geraken, waardoor hij zwaar gewond werd en twee uur daarna overleed. Hulst, 1 Januarij. In de laatste dagen van 1873 trof deze gemeente nog gevoelige ver liezen pas berigtte ik het overlijden van Mr. F. van Deinse, of twee dagen later overleed alhier de weledel gestrenge heer Philippus Petrus Thomas Pierssensruiin 53 jaar outvanger der registratie en domeinenoud commissaris van het voormalig 5e district in Zeeland burgemees ter der gemeente Hulstridder der orde van den Nederlandschen Leenwofficier der orde van de Eiken Kroonin den ouderdom van ruim 79 jaar heden (zaturdag) middag ten 2 ure zal de plegtige begrafenis plaats hebben. Overslag, 2 Januarij. Door de commissie voor het op den 12 Mei a. s. den koning aan te bieden geschenkbestaande uit de heeren E. Steenput D Mattel^ en A. Govaert. is ingezameld het bedrag van f 17.25. Voorts zijn op 29 December door ingelanden van den Varempdpolderbenoemd tot gezworenen van dien polder, de heeren E. Steenput en Jac. Apers. De arrondisseraents regtbank te Goes heeft dd. 24 November 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken 1. D. d. L. zoon van Louis, 35jaar, polder- werkergeboren en wonende te Cauter (Clinge Zeeland) schuldig verklaard aan: le hoon 2e en 3e.het tweemaal moedwillig toebrengen van slagen en stooten 4e beleediging met woorden en dreigementen aan een bevelhebber der gewa- pende magteen agent der gewapende magt en een bedienend beambte in de waarneming hunner bediening en 5e, geweldadigen en feitelijken wederstand door een persoon zonder wapeuen jegens een bedienend beambte en twee agenten der gewapende magt in de uitoefening hunner functien. Veroordeeld tot eene cellulaire gevan- genisstraf van een jaar en tot vijf geldboeten van acht guldenelk subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van een dag voor |[iedere boete eu in de kosten van dit regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. C. M. gezagvoerder van het Duitsche bark- schip William" woon of verblijfplaats onbekend, defaillant, schuldig verklaard aan geweldadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming vau zijnen dienst zonder dat er kwetsuren zijn ontstaan. 3. W. Y. V. 50 jaarinlandsch kramer te Hulst. defaillant. schuldig verklaard aan: le. beleediging door woorden aan een magistraat- persoonter gelegenheid van de waarneming zijner bediening. strekkende om zijne eer of kieschheid aan te fasten2e beleediging met woorden aan een bedienend beambte in de waar neming zijner bediening en aan een agent der gewapende magt. Veroordeeld bij verstek tot een cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en in twee geldboeten ieder vau acht gulden subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van 66n dag voor iedere boete en in de kosten van dit regtsgeding. desnoods invorderbaar bij lijfs dwang 4. S W. huisvrouw van Cornelis Doeselaar 40 jaar. werkvrouw. geboren te Neuzen, wonende te Slniskilschuldig verklaard aan eenvondige diefstalgepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eenejcellulaire gevangenisstraf van vijf en veertig dagen en in de kosten van dit regtsgeding desnoods invorder baar bij lijfsdwang. Wij herinneren onzen lexers dat met 1 Januarij de bepaling in werking is getreden dat binnenlandsche telegrammen zonder omslag open worden afgeleverdmits de afzender van dit verlangen schriftelijk doe blijkeu door plaatsing op zijn berigt van de woorden open bestellen welke. kosteloos ingebragt worden. Naar het U. D. verneemtzullen de mili" ciens van de ligting van 1873, die bij het bataillen mineurs en sappeurs zijn ingedeeld en waarvan een gedeelte met 1 Januarij met onbe- paald verlof naar huis zou gaan nu wegeus behoefte aan manschappen en wegens de veel vuldige werkzaamheden voorloopig onder de wapenen moeten blijven. Door den minister van oorlog zijn vol gens de N. Gor. Ct. strenge verbodsbepalingen uitgevaardigd om de militairen tot andere dan de voor hen bestemde diensten te bezigen en van de soldaten kindermeisjes te maken. Het stoomschip Conradgezagvoerder Graadt van Roggen. van Nieuwediep naar Bata- viapasseerde 31 December 'sochtends onder kalmschoon weder het eiland Maltha. Alles wel aan boord. Het stoomschip prins van Oranjevan de maatschappij „Nederland" vertrekt den 17 Janu arij a. s. van Nieuwediep naar Batavia. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 16 Januarij aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. Z. M. den koning heeft aan den heer J. J. B. J. Bouvy, te Dordrecht, voor zijne glas- buigerij, stoom-glas-slijperij enz. vergunning ver- leend tot het voeren van het koninklijk wapen. Ook het bestuur der christelijke school te Vlaardingen heeft zich aangesloten bij hendie een blijk van eensgezindheid heoogen en zich daaromin zake het aan bieden van een kinder- geschenk aan Z. M. den koning. afgescheiden van de scheurmakersde Standaard partij. In de kerk der cbr. gereform. gemeente te Zwartsluis heeft men in't armenzakje gecollec- teerd een gouden horlogie voor den hoofonderw. Everts. Alhoewel men verleden jaar voor onder- steldedat er zeer weinig beetwortelen in den Bommelerwaard zouden gezaaid wordenomdat de landbouwers niet te vreden waren met de overeenkomst der beetwortelsuiker fabriekanten die niet ineer dan 11 gulden wilden besteden zag men toch evenwel zeer vele perceelen met dit product bezaaid. Het nauwlettend toezigt bij de leverantien in dit najaar deed veel ontevre- denheid ontstaan en velen besloten hun land niet meer voor dit gewas af te staan. Vooral komt daar nog bij, dat de fabriekanten geeu f 11 maar slechts 10 sommige f 10.75 willen besteden. Men zou denken geen enkel met suikerpeen te zullen zien Maar weder wordt met graagte voor dien min- dere prijs gecontracteerd. Bij het Belgische gouvernement bestaat het voornemen om eenige gemeenten in het arrondissement Eecloo door tramways aan de spoorwegen van Gent en Brugge naar Eecloo en van deze plaats naar Antvverpen te verbinden. Eene lijn zal loopen van Balgerhoek over St. LaureynsSt. MargrietWaterland en Watervliet naar het station Boekhouteeen tweede ljjn van Lembeek of Bassevelde over Oost-Eecloo en Ertvelde naar Rieme. Deze beide geprojecteerdc lijnen maken deel uit van een algemeen plan volgens hetwelk de regering de belangrijkste gemeenten over het gansche Belgische grondge- bied met het spoorwegnet wil verbinden. Met de voorbereidende maatregelen in het arrondisse ment Eecloo is reeds een begin gemaakt. Het jaar 1873 is voor Antwerpen een droevig jaar geweest. Het begon met moorden en eindigde met moorden en groote misdrijven. Niet minder dan 10 manslagen zijn er in het afgeloopen jaar begaan benevens nog een twintig- tal moordpogingen en belangrijke diefstallen. Drie der moordenaars zijn veroordeeld tot eenige jaren gevangenisstraf. Twee zijn ter dood veroordeeld. Een heeft. zichzelve opgehangen en vier zijn nog niet bekend. Een vreeselijke moord op een braaf cn naarstighoewel ook nederig werkman gepleegd, heeft de veroutwaardiging der geheele bevolking, zoowel binnen Antwerpen als in de gemeente waar de misdaad voltrokken isteweeg gebragt. Het slachtofferAdolf Verscheldewas vreese- lijk verminkt. Het gelaat was onkenbaar. de neus afgeslagen de hoofdschedel en de kin ver- brijzeld. Uit het onderzoek is geblekendat de slagen met eene woedende kracht zijn toegebragtdat het slagtoffer op de plaats zelve is bezweken dat er geene de minste worsteling heeft plaats gehad. Uit het onderzoek bleek dat de vermoorde persoon is Adolf Verschelde. aardwerker. oud De Moekims zijn districten, zamengesteld uit onderschei- dene dorpen, die onder een hoofd staan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1