ALGEMEEA r No. 898. Woensdajsr 31 December 1873. 13de Jaara;. Nieuwjaars-Advertentien. a 40 cent BESHIETTELIJKE ZIEKTE. B nnenlandsche Beiigten. »1 Ik. Aangemoedigd door den bijval, welke 1 het adverteren van heilwenschenbij den aanvang van eenen nieuwen jaar- kringaan vriendenbekenden en be- gunstigers meer en meer ondervindt zoo binnen als buiten deze gemeente,* hebben de uitgevers besloteneen bui- tengewoon nummer van deze courant uit te gsven op 1 Januarij 1874,\ waarin Nieuwjaart-advertentien zullen worden opgenomeh, waarvoor ook eeu exemplaar van dat nummer, waarvan ruim duizend zullen verzonden worden alleen in dit district voor buiten deze plaats met de eerste post en fce Neuzen des morgens ten 8 ure, zoodat op 1 Januarij al de couranten aan het adres bezorgd zullen worden. De advertentier worden ingewacht voor Woensdag 31 Decemberdes namid- dags ten £5 ure. tasfodtom sl.Booirj DEONT COME ROOBVOSK De BURGEMEESTjER van «'iraon maalrt, ter voldoening aan artikel 21 der wethondende voorziening tegen besroettelijke ziekten bekend dat, gednrende de week van 21—27 dezer, in die gemeente als door UC >01 VO."V K aangetast zijn aangegeven 6 personen en aau die ziekte oiemand is overleden. Neuzen. den 29 December 1873. De Bnrgemeester voornoemd - J. A. VAN BOVEN. Politiek Overziet. Het vredewoord is weer vernomen. De kerkkiokstoonen, die bijkans de gebeele bevoiking der beschaafde wereld binnen de mnren der kerkgewelven hobben geroepenzijn weggestor ven. De echo van 't „vrede op aarde" laat zich nog zacht. maar lieflijk en zielverheffend in 't hart van den eenvoadigen maar vveltueenenden christen hooren. „Vrede op aardeZal ook de beschrijver van de gesehiedeuis des daagsde journalist dit schoone woord ten titel inogen stellen boven zynen arbeid Helaas neeu Hem is bet gezet, ontdaan van de poezij eener hemelsche gedachte, de gedaante der wereld. der bedrijvige politieke wereld in bare ware gedaante voor te stellen hem is 't gezette wijzen op de feiten die vooral bet „vrede op aarde" in de christelijke kerk de draagster zelve dier bemelsche poezij te weSrspreken bem is aangewezen, op bet staat- kundig gebied aan te toonenhoe verre het er nog vandaan isdat de Betlebeinsche engelen zangna zooveel eeuwen nog zoo weinig de leidende en diepgevoelde gedachte is. En dan is 't hem, alsof over dat schoone woord, even als de donkerbeid in de doorleefde kers dageneen dikke sluijer nederhangtdie het voor 't oog der raenscbheid veibergt. Bij dien blik op 't groote wereldtooneel is hem ieder ander symptoon welkomwelkom wanneer bij den klnc'i van de strijdklok ook een enkeie vredetoon mag worden geboord. In de vorige week werd te Parijs eenc inter- nationale vergadcring van den vredebond gehon- den. Het Engelscbe parlementslid, Henry Richard, Deuken 1*789. door pen. Wat en tot op van 't levcn geroe- heeft daarbij eene redevoeriug gebouden waarin bij de vervaardiging van een wetboek voor 't v'olkenregt en een internationaal scheidsgerigt aanbeval. De vurige Franschman beweerde daarbij, dat zonder Frankrijks bulp, geen groot id6e immer verwezenlijkt was. Zulk een scbeids gerigt, zeide bij, was geen utopie ofingebeelde bersenscbim j maar zij was even goed te ver wezenlijken als de afscbaffing der slavernij eu de instelliog van den vrijen bandel De lofhier aan Frankrijk gewijd mag op den eersten aanblik vooral bij al den onzin van den laatsten tijd wat opgeblazen ja, on zinnig sehijnentocb mag deze bij eenig dieper nadeuken niet verworpen wordenwant waar is 't, dat Frankrijk in de Euiopescbe staathuis- houding veelal zoo wat de kat is geweest die voor anderen de kastanjes nit het vuur beeft gekaald, wij slechis aan de beginselen haar voorbereid en in 't le al strjjdswat bloedige tooneelen den huidigen dag genieteu andere volkeren oneindig meer, dan Frankrijk, de toen verkondigde en in bet leven geroepen milde beginselen van volksregering. Een scheidsgerigt voor den vrede der wereld Hoeveel geslacbten hebben Diet reeds den gruwel des oorlogs vervloekt en op deze wijze zijne verbanning van de aarde gcwenscht en gebeden maar de dikke sluijer, neerbaugende over :t vrede op aarde," belet, dat men aan 't werk dezer mannen eene genoegzame aandacht schenkt en dat men het veelal met minachting voorbij ziet. Naar een te Amsterdam aangekomen berigt moet de ziekte van koning Wilhelm van Pruisscn van ernstigen aard worden. 't Was te denken, dat de in den oorlog doorgestane vermoeijenissen op den bejaarden man hare nadeelige gevolgen zouden doen gevoelen Wie zich berinnert hoe de zevenligjarige grijsaard bij ieder gewigtig treffen zelf tegenwoordig was, kan dit niet be- vreemden maar gewigtig is de omstandigheid met 't oog op't lot der wereld, als men bedenkt. dat ook de persoon van zijn tegenwoordigen tegenstauder, den pans, het zeker niet vele jaren meer maken zal. Zullen dan de in hunne plaats tredenden bet beterinzien; zullen zjj elkander de hand reiken zullen zij het beseffen dat geen vrede op aarde denkbaar is, waar kerk en staat niet eendrachtig zamengaan. Waarvoor. vraagt men. dien fellen strijd. Wachterwat is hier van den nacht en ongednldig vraagt men: znster Anna! ziet ge nog niets komen ziet ge niet, dat ze het kleed over den engelen zang afrukken en voor „barren strjjdt" dat beerlijk lied aan 's hemels transen zullen laten schitteren Waarvoor de nieuwe wereld bewaard mogt blijven. wat de Europeeer in Amerika mogeout vlugten niet de beroeringen op het gebied van kerk of dusgenaamde godsdienst. Ook daar is de strijd feldie er gestieden wordt tusschen beboud en vrijheidtusschen leden van kerkge- nootscbappen underling. Men spreekt van de oprigting van eene nienwe kerkwelke zich de gereforineerde episcopaalscbe uoemt. De oprigter is de bisschop Commons te Kentuckydien door het New Yorker conclave den kansel isontzegd. Zeven andere geestelijken staan hem ter zijde en er zijn reeds een aantal aanhangers. Wat wonderdat bij een volk van alleriei taal en uatign ook op 't gebied der. godsdienst de twisten der oude wereld zich openbaren maar in e6n opzigt is men in Anterika voor. Men is gedwon- gen elkander te verdragen en geene uitsluiting van de eene partij door de andere wordt geacht, noch geduld. De bodem van den vrijen Amerikaacschen grond is niet, als de Europesche, doorwroet met wortelen van oude traditien en overleveringen op staatkundig en godsdienstig gebied. Daarom bij alle verschil, meer 66nheid; daarom meer verdraagzaamheiddie de grondslag des vredes is. Omdat men daar geen ware vrijheid kent daarom zucht het zwaar geteisterde Spanje nog immer onder de roede van bet fanatisme en derl onkunde. Wist men deze te waardereninder daad men zon zich niet lauger laten leiden en opzweependoor gewetenlooze partijgangerB. Wat ware dehandvol soldaten der Carlisten wat waren de opsnmden der enkeie steden indien I asiacaos ot h osJlig aiaaimmoO tab eveodad 't volk zelf niet verslaptverontzedelijkt en on* wetend was. Als eenmaal Spanje nog eens weer 't„vrede op mijnevelden" zal kunnen nitspreken wat zal dan nog veel te doeu zijnom dit verachterdc volk uit zijue diepe vernederiog op te heffen. Bij kon. besiuit zijn met ingang van 1 Januarij 1874, ter vervanging van de op 31 December e. k aftredende en niet berkiesbare leden van de geneeskundige raden tot leden uier raden vbenoemd VoorZeeland: dr. J. C de Man te Middelbnrg J. de Visser. heel en vroedmeester te Staveuisse dr. J Hazenberg te Vlissingen dr. H. Goemans jr. te Zierikzee. Het buitengewoon bijvoegsel tot de Staats" courant van zondag 28 en maandag 29 Decern ber bevat bet votgende berigt. „Heden (zondag 28 December) morgen is bij bet departeraent van kolonien ingekomen een regeringstelegram van Bnitenzorgmeldendedat van den luitenant generaal van Swieten was ontvangen een telegram, dpn 26n dezer te Sing kel westkust van Sumatra -aangeboden (du8 den 24n zee dagen na het laatst bekend gemaakte telegram van Atsji verzonden), waarin het navolgende werd medegedeeld „Het bivoauc was betrokken op den regter oever der Atsjirivier tegenover kampong Djawa, nier ver van den kraton „Een bataillonop den linker oever in kom- pong Djawa gclegerdhad door eene houten brng gemeenscbap met den hoofdtroep. „Zoowel onder de koelics als onder de troepen warm vele ziekendie in de veldambnlances warden verpleegd om de hospitaalschepeu niet te besmetten. „Het dientengevOlge ondervonden gebrek aan koelies was oorzaak dat de zameotrekking in bet bivoaoc drie dagen had geduurd. „Wegens de cholera, die echter verminderde, moesten de troepen rnst hebben. Daardoor ver sterken wij ouszegt de generaal van Swie ten terwijl de lienden van den vijand wien levensmiddelen oatbreken zullen verloopen. „Er was nog geene aanraking met den sultan verkregen." Neuzen, 30 December. Heden morgen omstreeks zeven ure werd in de nabijheid dezer plaats levenloos uit het kauaal opgehaald zekere Antonie Plaadetom streeks 80 jaren oud wohende te Hoek gisteren middag huiswaarts keerende uit den Oud Zevenaar polder schjjnt hij door de mist misleid in bet kanaal te zijn geloopen. Hoek, 30 December. Door de feestcom- missie ten beboeve van het aan den koning door de Zeenwen op 12 Mei 1874 aantebieden ge schenk is albier bijeengezaraeld f 51.233. ritilfst, 29 December. Heden morgen is alhier plotselin j overleden den vveled. beer Mr. F. van Deinseadvocaat en oud notaris wet- bouder. oud lid der provinciale staten en ouq schoolopziener alhier. in den ouderdom van ruim 79 jaar. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 17 November de navolgende vonnissen uit- gesproken als 1 J. d. R. zoon van Josephus24 jaar, werk- man geboren te Boschkapelle. wonende te Stoppel* dijkbeklaagd van moedwillige verwonding daar van vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. 2 G. d. B. 24 jaar, zonder beroep, geborer. te Bontenisse, wonende te Stoppeldijk beklaagd van boon daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. 3. A. J. H. zoon van Jan 47 jaar. visscber en herbergier geboren en wonende te Philippine, schuldig verklaard aan hoon gepleegd onder verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene geldboete van vijftig cent, subsidiair in eene gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het regtsgediDgdesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. a. Cb. L. M. 36 jaarzoon van Francies werkman geboren te Waarschoot (Belgie) wonende te Sas van Gent. b. F. v. H. zoon van Fran cois 23 jaar, metselaar en scheepstrekker ge boren en wonende te Sas van Gentbeklaagd van moedwillige mishandelinggepleegd onder i^fzacbteude omstandigheden. De eerste be- klaagde daarvan vrjjgesproken de kosten ten zijnen aanzicu gevallen te dragen door den staat. De tweede beklaagde veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair in eeno gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit regtsgeding teu zijnen aanzien gevallen desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Het stooinschip Koning der Nederlanden kapt. M. C Braat (van Batavia naar Nieuwediep) fcvvam den 27 dezer des avonds te Aden aan en zette den 2Sn 'socktends 6 uur de reis voort alles wel. Het stoomschip Conrad kapt. J. T. Graad van Roggenpasseerde Gibraltar zaturdag 27 Dec. 12 ure 'smiddags. alles we!. De sehoolkindercn bragten reeds f 25 000 voor het gesehenk aan den koning bjjeen. Te Middelbnrg beeft zicb naar aanleidiug eener vergadering der vereeniging Uit het Volk voor bet Volkeene commissie geconstitneerd om plannen te ontwerpen voor de feestviering bij gelegenbeid van het 25jarig koningsfeest. Men scbrijft nit Vlissingen, 25 December. Den 16 December bij stornnveer ter reede alhiergcraakte de Noordsche brik Concordia los en dieef op den Franschen schoener Alga. De schoener verloor daardoor beide rnasten en boegspriet terwijl de Concordia slechts geringc scbade bekwam. Den volgenden morgeu werd de Frausche schoener door een sleepboot naar Antwerpen gesleepten twee dagen Inter kwatn de Concordia te Vlissingen in de haven binnen. Zoodra de Franschman van dit binnenkomen kennis droeg. vervoegde bjj zich bij de regterlijkc magtbeklaagde zich en eiselite schadevergoeiding van den gezagvoerder van de Noordsche brik. Kapitein Nilsen van de Concordia, hiervan kennis krijgende, baasttc zieb om naar de reede te vertrekken en zon naar zee zijn gegaan zoo uiet de gelegenbeid daartoc te ongunstig ware geweest. Den 23 December kwam een deurwaarder van de regtbank te Middelbnrg om beslag op de Concordia te leggen cn dat schip weder in dc haven te brengen. Naar het schijnt, ontbrak er nog iets aan den vorm zoodat er nog twee dagen moesten verloo pen eer men kon overgaan om aan het plan (den kapitein te dvvingen met, zjjn schip in de haven te komen), uitvoering te geven. Kap. Nilsen vond het echter al te vervelend om nog langer dan twee dagen op zijn arrestatie te wachten en besloot dezen morgen joist toen men ziju schip in de haven wilde slepeu geholpen door de sleepboot President Kindlaugs het Oostgat naar zee te stevenen hoewel er zich op de brik een geregteiijke bewaarder bevond welke den kapitein der sleepboot het slepen van dit geregtelijk in beslag genomen schip verbood. Het is te wcnschen dat aan deze en alle soortgelijke haudelingen op het gebied der rivier de Scbelde tocb eu perk zal worden gesteld. Uit vScbeveDingen scbrijft mendat de haringvisscberij wederallergelukkigst isgeeindigd. Behalve dat een visschermatroos te Aberdeen in het ziekenhuis is overleden is de geheele beman- ning1254 koppen sterkgezond en wel bij haar gezinnen teruggekeerd. In de Haarlemmermeer is dezer dageu zeer in het klein in het stoomgemaal in den Oostein- derpoel eene proef genomen met de in Belgie uitgevondeu nieuwe brandstof Men had gemengd 2 kilo zwarte grond1 kilo steenkolengruis en p. m 200 grammen sodaopgelost in water als voor goede vermenging noodig geoordeeld. Met geloofde echter te veel water gebruikt te hebben. Het aldus verkregen mengselbrandde wat Ini maar tocb geheel en gaf zeer veel hitte, evenwel vermoedelijk te weinig vlam om stoom te krijgen Daar men geen stoom noodig bad werd dit niet beproefd. Wanueer er gemalen NederlandsCh eenmaal paal .19 V 'S- I' WO,A woifisn';) ulih ulife I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1