ALGEMEEN I K mm No. 897. Zaturdag 27 December 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche llerigten. Buitenlandsche Berigten. M Nieuwjaars-Advertentien. a 40 cent p| ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG B1SJ ZATUEDAG D II OUT CO MP. te lenzen. ADVERTENTIEN. Aangemoedigd door den bijval, welke het adverteren van heilwenschenbij den aanvang van eenen nieuwen jaar- kringaan vriendenbekenden en be- gunstigers meer en meer ondervindt, zoo binnen als buiten deze gemeente hebben de uitgevers besloteneen bui- tengewoon nummer van deze courant uit te geven op 1 Januarij 1874, waarin Nieuwjaars-advertentien z,ullen worden opgenomen, waarvoor ook een exemplaar van dat nummer, waarvan ruim duizend zullen verzonden worden alleen in dit district voor buiten deze plaats met de eerste pest en te Neuzen des morgens ten 8 ure, zoodat op 1 Januarij al de couranten aan het adres bezorgd zullen worden. De advertentien worden ingewacht voor Woensdag 81 Decemberdes namid- dags ten 5 ure. De uitgevers, DHONT COMP. Politiek Orerzigt. De Amerikaansche doghond heeft te fel gebe ten. 't Blijkt thansi dat al de bombarie over de Virginius gemaakt, lonter overdreveue brutaliteit is geweest van den sterkeden magthebbende die met trotsche opgeblazenheid in zijne drift en overmoedden zwakkere de eene oorveeg na de andere toedeeit. De Virginias is geen Amerikaansch schip. 'tWas slechts een vrijbuiter, die zich de Ameri kaansche vlag en papieren had toegeeigendom daarmee gedektzijn sluik- en verbodeu handel te drijven. Amerika had wel wat beters te doen dan een dusdanig bedrijf om het gruwelfeit des bloedigen Cabeenschen opstands te veriengen te bescbermen. 'tZal nu de rraag zijn.k welke genoegdoening Spar.je voor deze onregtvaardige behandeling zal erlangen. Spanje schijnt intusschen wel de zondebok waarop alle ongelnkkeu zich uitstorten of ver- haald worden,, Zoo is bij dit conflict een nieuw gekomen met Engeland. Andere vrijbniters zijn aan de kust van Cuba ontscheept en ook deze hebben misschien weinig ligter lot ondergaan, dan de bemanniDg der Virginias. Het is thans Engeland dat zich tot bescbermer of verdediger dezer manscbappen opwerpt, en de afzettingvan den Spaanschen gouverneur vordert. Is het alzoo in de kolonien van Spanje nog alles behalve gnnstigook het land zelf zal dezen jaarJsningzien eindigen met weinig troost- rijke en hoopvolte blikken in de toekomst. Immers bet woken lang belegerde Cartbagena houdt nog altijd den tegenstand vol, en de Car- listen strijden met afwisselende kanszoodat bet einde van den guerille oorlog nog volstrekt niet te zien is Het volbouden van den driedubbelen strijd moet het veraimde Spanje zeer be-/,waarlijk vallen en bet is nog de vraag, waaraan 'tiand eer zal bezwijken., aan uitputting van ooriog- of finantiele kracht. Alle noodmiddelen worden dan ook aangewend tot bekoming van geld. Zoo spreekt men thans weder van het leenen van 200 millioen realen tegen 12 A 14 pet., eeniglijk om de zaakjes zoo wat loopende te hoaden. De toestand van Castelar bij de op handen zijnde terngkomst der cortes (2 Januarij) wordt dan ook in de berigten nit Madrid als weinig aangenaam geschetst. Men verwacht namelijk, dat de vertegenyvoordjging zioh z^er misnoegd zal betoonendat gedurende hetrecAs, waartoe besloten is in bet belang der onderdrukking van den Carlistischen en den kanionnalen opstand noch het een noch bet ander tot eene gewenschte uitkomst is gebragt of ook maar eenig bewijs is gegevendat men die doel meer nabij is ge komen. In e6n opzigt schijnt de toestand der Carlist en te verslimmerenni. dat hun de gemeenschap met de Franscbe grenzen meer en meer wordt bemoeijelijkt. Zoolangtoch van dien kantgedu- rig ondersteuuing komtzal bet zeer bezwaarlijk gaan den opstand te onderdrukken. Spanjes grootste vijand mag tegenwoordig dan ook wel Frankrijk genoemd worden. Had men van dien kant met voldoenden ernst Spanje ge- holpende Carlisten hadden zeker voor lang het onderspit gedolven. Sedert de veroordeeling van maarschalk Bazaine zijn van overheidswege verscheidene maatrege len genomenom te voorkomen, dat bij ontvlug- ten zoa waartoe Trianon maar al te veel ge legenheid aanbiedt. Daags na de veroordeeling werden alle bezoekers afgeweerdom tot den gevangeae te worden toegelaten, wordt een be- paald verlof van den minister van binnenland sche zaken vereischt De minister is met die permissie zeer zninigbijna alleaanvragen wor den geweigerd- Toegelaten worden alleen de heeren Touher Pietri en eenige andere invloed rijke Bonapartistende bisschop van Versailles, de advocaat Lachaudkolonel Villette en de ecbtgenpot en kinderen van den maarschalk. De uren voor het bezoek zijn bij het reglement bepaaldevenzoo deetensuren, de wandelingen, enz. Alleswat den maarschalk wordt toege zonden wordt eerst naauwkeurig onderzocht zoowel zijne brieven dagbladen als zijne dinAs. Twee officieren der gendarmeriedie zich in de antichambre bevindeo zijn belast met de zorg, dat de bevelen van de overheid stipt worden nagekomen. Een aantal schildwachten staat dag en nacht met geladen geweer voor de deur en de ramen vau Bazaine op post. Wanueer na des avonds zes uur een raam wordt geopend, en de gevangene mogt trachten te ontsnappen, heeft de schildwacht tot consignenasommatie, te vnren. De maarschalk staat te zeven uur op en zet zich aan het werk. Zijn arbeid bestaat in het rnaken van eene soort van inventans zijner goederen de liquidatie van zijn vertnogen, de regeling van zijne zaken. Zijne tafel is dan ook bedekt met notariele actentitels enz. Uit alles blijktdat de veroordeelae ontzet is van het bestnur zijner bezittingen en de admi- nistratie overdraagt aan een curator. Verschei dene hooggeplaatste personen hebben zich reeds aangeboden, om die teedere betrekking te beklee- den. Men heeft reeds genoemd de heeren Pietri, kolonel Villette den broeder van Bazaine, enz. Blijkens het afdeelingsverslag van de eerste kamer over boofdstuk binnenlandsche zaken was t vraagstuk van bet lager onderwijs breed voerig be^proken met openbaring van het bekende verscbil van gevoelen. Intusschen werd schier eenstemmigook door voorstanders van bet bijzonder onderwijsde verwijdering betreurd welke thans ook reeds tusschen de kinderen der j bijzondere en openbare scholen wordt in 'tleven geroepen. De minister van binnenlandsche zaken brengf ter kennis, dat in de week van 14 tot 20 December jl. aan Aziatische cholera zijn over leden in Znidholland te Delft 3 personente 's Gravenbage 1 persoon te Delfshaven 1 persoon; te Rotterdam 5 personen totaal 10 personen in Zeeland te Zierikzee 3 personen in Over- ijsel te Zwolle 4 personen in Drenthete de VVijk 1 persoon. Totaal in het rijk 18 personen. De minister van financien heeft een rnaat- regel genomen tot opheffing van het bezwaar, door sommige gemeente- polder- en waterschap- besturen gemaakt tegen het overleggen van quitantien van stortiug door de arrondissements betaalmeesters afgegeven aan anderen dan rijks comptabelen. De arrondissements-regtbank te Goes heeft dd. 10 November 1873 o. a. het volgende vonnis uitgesproken als V. V., huisvrouw van Petrus Vermast, 38 jaar. arbeidster te Bouchaute (Belgie) defaillant beklaagd van moedwillige mishandeling daarvau bij verstek vrijgesprokende kosten te dragen door den staat. Uit Zeeland wordt o. a. het volgende aan het U. D. geschreven „Men fluistert bier echter zeer geheim- zinnig dat de koning en prins Hendrik zich veel moeite geven om Vlissingen en Middelburg gelegenheid te verschaffen van de nieuwe haven- werken te profiteren en dat zij zelfs aanzienlijke somraen beschikbaar zouden hebben gesteld voor flinke ondernemingen om die werken renderend te maken." -In de vest bij de voormalige Koepoortbrug te Goes, is drijvende gevonden het naakte lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, dat reeds in vergevorderden staat van outbinding verkeerde. De justice doet onder zoek. Nu de naaste familiebetrekkingen hier te lande van tweevolgens het jongste regerings- telegram nit Penangin Atchin aan cholera overleden luitenants van het Indisch leger ge waarschuwd zijn kau worden medegedeeld dat die officieren genaamd waren J. H. A. van Daalen en G. N. Levert. Aan cholera was ook over leden Nino Bixio - gezagvoerder van het voor troepenvervoer bestemde Italiaansche schip Mad- daloni. Wij vernemen dat bij het muntcollegie verschillende exemplaren van valsche 50 cent stukken uit Noord Holland zijn ontvangen waar uit wordt afgeleid i dat in die provincie eene tot dusver nog niet ontdekte fabriek van valsche munt bestaat. De gemeenteraad van den Haag heeft een doortastend beslui't genomen, dat, bopen wij, zoowel daar als in andere steden veel navolging vinden zal. Het heeft een zestiental huizen in eene poort op de lacge gracht, ter verdere bewoning ongeschikt verklaard en het verhuren verboden. Dat er armen gevonden worden die uit onkunde hun leven wagen om eenige stuivers in de week minder aau huur te betalenkan een gemeente- bestuur niet belettenmaar tegen hen die van zulke woningen geld makenwoekerwinst zelfs, zijn maatregelen te nemen en het ware te wen schen dat gemeentebesturen in dit opzigt wat minder conscientieus waren. Te Srailde is dezer dagenwegens gebrek aan onderwijzeud personeeldoor den hoofd- onaerwijzers Meijering het verzoek aan den koning gedaanom overeenkomstig art. 7 litt c der wet op bet lager onderwijs aau zijne dochter die zich daartoe, zonder er een beroep van te maken, en zonder geldelijke belooning, bereid heeft verklaard, vergunning te verleenen tot i het geven van lager onderwijs teneinde zij hem in zijne school behnlpzaam knnne zijn. Die vergunning is verleend. Men meldt aan de N. Arnb. Ct. dat de beer B. Gorter, te Almelofabrikant aldaar een toestel heeft uitgevondenom zelfs in de grootste stoomfabrieken turf te stokenin plaaf.s van steenkolen. Het moet ruim de helft voordeeliger zijn. Te Almelo en omstreken wordt er in ouderscheiden stoomkatoen-spinnerjjen en dito weverijen reeds gebruik van gemaakt. De in wooers van Alphen zijn voornemens Z. M. den koning op zijn aanstaaud feest een paard ten geschenke aan te bieden. Te Dusseldorf is dezer dagen opgerigt de maatscbappij Rijn en Schelde, met het doel om een geregelde stoomvaart te openen tusschen de steden van den Rijn de Waal en de Schelde, waarvan tot uitgaugspunt Vlissingen is bepaald, Voor deze onderneming dienen aauvankelijk de vier stoombooten waarvan donderdag 11. op de werf van den beer A Smit te Slikkerveer de kielen zijn gelegd. Deze stoombooten, met eeu laadruimte van 500 ton zjjn voorzien van werk- tuigen van 60 paardenkracht hoogendruk, dub- bele voortstuweren hebben 2 meters diepgang, en met berekening van een vaart van 7 mijlen zullen zij onder Duitscbe vlag in de vaart wor den gebragt. In den storm van woensdag den 17 dezer, bevond zich bij felIe branding en hooggaande zee een Hamburger stoombootbeladen" met zaad en stukgoederen bestemd naar Frankrijk in groot gevaar op het rif voor het eilaud Norderney. Weldra was het achterschip 7erbrijzeld terwijl het voorschip als wrak op het rif bleef vastzitten, waarop zich de equipagebestaande uit 12 per sonen in doodsgevaar bevond. Trots hooge zee en branding beproefde het de reddingsboot van Norderley deze om hulp roepende menschen te redden het mogt niet baten zij werden terngge- slagen en nog weinig tijds en de vvoedende zee zou ze verzwelgen. Toen namen twee Hollandsche visscbers Kornelis Hoefnagel en Evert Bakker met hunne vijf matrozen (alien te hnis behoorende op bet eiland Urk) het stout besluit met hunne vischaak een poging tot redding te beproeven, en na ongelooflijke inspanning gelukte het Bakker nabij het wrak te komen en de ongelukkigen een tros toe te werpen maar geen der equipage had besef meer om te grijpen of vast te maken, tot tweemaal toe werd dit beproefd toen sprong de moedige man op het wrak om de tros vast te maken en het gelukte hem met zijn raakker Hoefnagel en de vijf matrozeu alle twaalf per sonen van een anders wissen dood te redden en behouden aan wal te brengen. De mogelijkheid tot verbinding van de Atlantische en de Stille Oceaandoor middel van het doorgraven der landengte van Darien maakt reeds geruimen tijd een punt van naauw- gezet onderzoek uit. Men weet waarschijnlijk dat dit een geliefkoosd denkbeeld was van onzen koning Willem I. De laatste waarnemingen door eene daartoe ingestelde commissie onder de leiding van den zeekapitein Selfridgeverrigt, hebben duidelijk de mogelijkheid van uitvoering aangetoond. Van 1 July 1872 tot 30 Junij 1873 kwamen in de Vereenigde Staten niet minder dan 459.803 emigranten aan. waaronder 3.811 uit Nederland en 1.176 uit Belgie. Bij de ontruiming van het gebouvv der Weeoer tentoonstelling wordt met dubbele zorg gewaakt om diefstailendie thans veel gemak- kelijker dan tijdens de tentoonstelling kunnen gepleegd wordente voorkomen. Ieder die het enceinte verlaatwordt persoonlijk onderzocht indien althans eenige verdenking bestaat. I I Per drie meanden binnen Nenzen franco door bet gebeele Kyle H Enkele nommers geheel Belgie. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaa Brievenbnshoudcrs. 1- 1,10 1,40 0,05 ,Postdireeteuren en BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Yoor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zonden uiterlijk Dingedag en Vrijdag namiddags DRIE ure. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1