ALGEMEEN BEKENDIHAKING No. 895. Zaturdag 20 December 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Bemtei!. RENTE-COUPONS ,der provinciale geldleeniiig (1867) ad f 40,000— voor de Stoombootdienst op de Wester-ScMde. De Griffier der Staten van ZEELAND niaakt bekenddat nieuwe stellen half ja-rigre rente-coupons voor niet uitgeloote obli gation in genoemde geldleening, tegen afgifte der bewijzen tot bekoming van nieuwe coupons en betaling van 30 cents per stelvan den 2 January 1ST4 af, ter provinciale griffie verkrijgbaar zijn. Middelburg18 December 1873. De Griffier der Staten van Zeeland B U T E U X. 3r*olitieli Overzigt. Dat staalkundige beroeringen in stede van, zooals wordt voorgegeven algemeene of maat- scbappelijke belangen te beoogen meestal in den grond niets dan personen strijd zijn blijkt ook uit de huidige veroordeeling van Bazaine. Zonneklaar komt aan 'tlicht, dat Thiers dezen man heeft zoeken te redden. Zijn scberpe blik dourgronddedat, ja, Bazaine misschien niet van verzuim is vrij te pleitenmaar hij in de groote keten der nalatigheid slechts een enkelen scbakel heeft uitgemankthij wistdat Bazaine op zijn tijd en plants net werktuig is geweest van staatkundige oogmerkendie, waren ze ge lukthem op de hoogste sport zouden gebragt hebben maar nu ze mislukt zijn hem ganscb en al van de ladder des maatschappelijken levens hebben afgeworpen hij doorzag, dat Bazaine's veroordeeling een nieuw zaad moest worden voor partij-vorming, waardoor het naburige Spanje aan den rand des afgronds staaten Frankrijk zelf nu reeds bijkans eene eeuw bloedende is hij weetdat zonder dooding van dit monster der partijschap Frankrijks toekomst een donker verschiet aanbiedt. Thiers heeft dan ook niets onbeproefd gelaten om den opperbevelhebber te redden waarvan on- derstaande brief van den verdediger Lachard het sprekendst bewijs is. „Mijnheer de afgevaardigde Na 't vreeselijk vonnis, dat zooeven den maarschalk Bazaine heeft getroffen, heb ik een eersten pligt te vervullen „Gij hebtals voorzitter der republiek aan maarschalk Bazainedie u daarom dringend verzocht, het regt toegestaanom van ziju ge drag voor de regtbank verklaring tegeven. Ik dank u daarvooren de veroordeelde door den eersten krijgsraad daukt u daarvoor door mijue stem. „Gij hebt, in de onnartijdigheid van uw oordeel en in de scherpzinnigheid van uwen geestvast geloofd aan de onschuld van den maarschalk. Ik dank u daarvoor „Heden is alles geeindigd maar de erkente lijkheid van maarschalk Bazaine en de mijne zijn niet zonder gehengeu. „Eene smartelijke ondervinding deed Frankrijk reeds de scherpte van uwen blik en de wijsheid van uwe inzigten kennen De toekomst zal het bewijzen, dat gij ook ditmaal u niet bedrogen hebt. „Wil /smijnbeer de afgevaardigde op nieuw de verzekering mijner bijzondere hoogachting aannemen." Zooals bekend isheeft Napoleon III bij zijne troonsbestijging het verjaagde koningshuis niet slechts voor altijd het regt op den troon ontzegdmaar tevens de bezittingen der vorsien aan hunne eigenaren onthouden. De tegenwoordige Fransche regering slaat een eerlijker weg in zooals een berigt nit Ver sailles ons mededeelt. De commissie voor het budget heeft namelijk mededeeling ontvangen van de overeenkomst geslotec. tusschen de ministers van finantien en openbare werken en de liquidateuren der civiele lijst van Napoleon III ter eenerzijdeen den heer Kouberals vertegenwoordiger van keizerin Eugenie, ter andere zijde. In ditstuk wordt bepaald dat de staat aan keizerin Eugenie zal teruggeven het Chineesch museum in het kasteel Fontainebleau de collectie wapenen in het kasteel Pierrefonds en alle kunstvoorwerpen voor rekening der civiele lijst des keizers gekocht of aan hem geschonken Ook zou de staat aan de ex keizerin eene som van drie millioen bjj jaarlijksche aflossingen voldoen. De commissie zal over deze overeenkomst beraad- slageu. De minister van kolonien heeft in de ge- houden zitting der tweede kamer van 11. woensdag medegedeeld „Heden morgen is bij het departement van kolonien eene depeche ontvangen van den gon verneur generaalmededeeling doende van een telegram van den generaal van Swietenvan Siboga, (Sumatra's westkustvan 15 dezer waarschijnlijk van den 13n uit Atchin) Alle troepen waren gedebarkeerd en vereenigd te Gighen De beoosten de Atchin-rivier gelegen benting Moesapi was genomen. Het hoofdkwar tier derwaarts verplaatst. Den dag van afzending van het berigt zou de opperbevelhebber naar Moesapi gaan. Zuid en oostwaarts werden ver kenningen uitgezonden. De toestand der troepen was bevredigend. Er waren onzerzijds geene verliezen voor den vijaod. De luitenant van Helden was het die aan cholera was overleden." De minister deelt aan de kamer of indeStaats- courant mede zoodra hij tijding ontvangt. „Men zij dus niet ongerust, noch verspreide valsche gernchten" zeide de minister. In de gebouden zitting der tweede kamer van donderdag heeft de minister van kolonien de volgende mededeeling gedaan. Bij de rege ring is heden ochtend berigt ontvangen van generaal van Swietengedagteekend Penang 6 uur 45van gisteravond. Cotta Perak bene denwaarst Moesapi. in de linieversterking langs het strandtusschen Pedro punt en Moesapiis genomen. Aan onze zijde telde men 6 dooden en 38 gekwetsten waaronder 3 officieren niet gevaarlijk. De vijand heeft 85 dooden in de versterking achter gelaten. Wij naderen de boven-Atchin rivier en hare versterkingen en zullen met zwaar geschut aan vangen. De ziekte- toestand is beter. In de zitting der tweede kamer van 11. woensdag is hoofdstuk VIII (oorlog) der staats- bcgrooting voor 1874 aangenomen met 53 tegen 12 stemmeu. Axel, 18 December. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhierde heer D. P. M. Huet te Dirksland. EMiilippine, 18 December. De plaatse- lijke commissie alhier belast met de inzameling der inteekeningen voor het geschenk door de Zeeuwen Z. M. den koning aan te biedenbe staande in de heeren A Taelman P. M. Voerman en V. N. Voerman. he'oben den 13 dezer de lijst gesloten met 81 inteekenaren en f 80.25 opbrengst. Ooschlxapelle, 15 December. Voor het bewuste geschenk bij gelegenheid van het zilvereu krooningsfeest van Z. M. den Koning heeft de sub commissie alhier, geformeerd uit de leden van den gemeenteraad door inzame- ling bijeen gebragt .een bedrag van f 28.50, t er wijdoor de zorg van den hoofdonderwijzer tot voornoemd doel van de schooljeugd de betrek- kelijk niet geringe som van 6.45 werd ont vangen. SStoppeldyli, 16 December. Als een blijkbaar bewijs. dat in het naburige Hengstdijk, tellende slechts een bevolking van 756 zielen het onderwijs aldaar op prijs wordt gesteld kunnen wij met genoegen melden dat door den hoofdonderwijzer in die gemeente aan niet minder dan 25 leerlingen onderrigt in de Fransche taal wordt gegeven van welke slechts 2 in een nabij gelegen gemeente woonachtig zjjn. -Henestdijli, ig December. De com missie voor bet inzamelen van gelden voor het cadeau aan Z M. den koning op 12 Mei 1874, bestaande uit de heeren G. van Trappen bur- gemeester voorzitterA van ArenthalsP. de Jonge en Ch. Kerkhaertheeft in deze gemeente ontvangen f 31.22. Door den kontonregter te Sluis is uitspraak gedaan in de zaak van den notaris wegens het overtreden der wet regeleude de benaming der maten en gewigten. Gemelde notaris is veroor deeld tot acht geldboeten ieder van 50 cent en de kosten. Op de teregtzitting is gebleken dat de aandacht der politie op het feit gevestigd is door den hoofonderwijzer der gemeente waarin bedoelde/ notaris resideert. Volgens ingekomen ambtsberigten zijn in de week van 7 tot 15 December aan Aziatische cholera overleden in Ztiid Holland te Aarlan derveen 2 te Alfen 1 te Delft 1te Gouda 2, te Oudshoorn 1 te Rotterdam 1 persoonte Drenthete Smilde 1 persoon. Totaal in het rijk 9 personen. Zooals bekend is, zijn met den laatsten December dezes jaars de muntbilletten van 1845 en 1849 geheel van onwaarde. Velen bezien thans met zeker wantrouwen elk muntbilletdat zij ontvangen men kan echter gerust zijn die welke vervallen verschillen in uiterlijk geheel van de meest bekende en missen de vrouwen figuren ter regter en linkerzijde. Bovendien zijn er z66 weinige in omloopdat de ontvangst er van eene groote zeldzaamheid is. Uit eene mededeeling in de Wekker schijnt te volgen, dat het plan om Z M. den koning de portretten van alle onderwijzers en onderwij zeressen aan te biedengeen bijval viudt. Door de Haagsehe burgerij is omstreeks f 6000 bijeengebragt voor een geschenk aan den koning. In de Delftsche crt. komt de volgende advertentie voorDe heer P. G. C. H woonachtig Oude Delft, no. 39, is eea van de lastigste individu's uit Delft. Zoodra iets niet naar zijn zin is vloekt hij als een ketter en stelt hij zich aan als een bezetene Ik heb er vier maanden gediendmaar wat ik er heb uit- gestaan is niet te beschrijven. Hij heeft dan ook in l'/a jaar tijds tien meiden versleten. Om 't minste onwillekeurig verzuim werd hij toornig en bood mij aan van de trappen te d. en dat mijeen lid van de zwakke eu schoone kunnezooals de heeren der schepping - behalve de heer H. ons gewoonlijk noemen. Ik acht mij daarom verpligt mijne karaeraad dienstmeisjes aan te raden zich tweemaal te bezinnen alvorens zich bij den heer Hte verhuren. KEETJE VERSTEEG. Als een bewijs, dat het in de afgeloopen maand niet zoo erg guur als gewoonlijk was, mag aangemerkt worden dat de kan ton regter te Amsterdam iemand veroordeelen moest wegens „het zich baden elders dan in daartoe bestemde plaatsen." De vereeniging van en voor Ned. Indu- strieelen heeft den lOden dezer besloteneen dank adres te rigten tot Z. K. H. prins Hendrik; wegens al het geen Z. K. H. in de laatste 5 jaren heeeft ten offer gebragt ter bevordering der belangen van de nijverheid in het algemeen en van handel en scheepvaart in het bijzonder. Het bewind vond daartoe een nieuwen grond in de vestiging uit eigen middelen eener inrigting te Port Said ter ontwikkeling van den handel van Ned. en N. Indie met Egypte. Het Utrechtsch Dagblad meldt dat zondag jl. daar ter stede eene vergadering isgehoudeu, van deurwaarders ter onderlinge bespreking van hunne belangen en lotsverbetering. „Opmerke lijk is hetvoegt genoemd blad bij het berigt „dat de heeren na afloop der vergaderingwaarin zij over hun ellendig lot jammerdenaan een open tafel een zeer goed dind gebrnikten waarbij zij het zich zelfs aan champagne wijn niet lieten ontbrekenterwijl er een drukte geraaakt, werd, die men van menschendie „lotsverbetering" zoo dringend behoeven niet zou verwaehten. Erg slim is het zeker nietom het eene zoo dadelijk op het andere te doen volgen." 't Is thans uitgemaakt dat de hoogste prijs in de Appeldoorsche ioterij gewonnen is door H. Hammingh, broodbakker te Stedum. Als eene bijdrage van's konings belangstelling in de opvoeding der jeugd kan het volgende dienen In een onzer noordelijke provincieu in eene plaats waar zich eene hoogere burgerschool be- vindt, is een jongen uit den arbeidenden stand. De knaap is circa 14 jaren en heeft. veel leer- lust. Nadat hij al eens vergeefsche poging in het werk had gesteld om zijn leerlust te bevre- digen had hij de driestheid een brief te schrijven aan den commissaris des konings in zijne pro- vincie, of deze hem ook zou kunnen helpen. Toen nu de koning, vergezeld van den heer commissarisook deze plaats bezocht (II Mei) dacht men den knaap te ziendoch deze was afwezigin dienst bij den een of andere Iand- bouwer. Eenige tijd later kreeg het gemeentebestuur van deze plaats eene missive van den heer commissaris waarin het verzocht werd om voor een geschikt kosthuis te zorgen en het jong- mensch op de hoogere burgerschool te plaatsen zoodat de jongen, in plaats van een boerenknechtje te zijn nu leerling is aan de hoogere burger school en eene andere toekomst te gemoet gaat. Te Gent is tegenwoordig een verbazende hoeveelheid valsche vijffrancstukken in omloop. Die stukkcn zijn zamengesteld uit zilver koper en tin hebben geheel het voorkomen van zilveren vijffrankslnkkenzij geven denzelfden klank, als men ze laat vallen of tegen een ander voorwerp slaatzij dragen het afbeeldsel Napo leon III, eu 1870. Men kan ze erkennen bij het aanraken ze zijn zacht eu glad gelijk stukken lood ten anderezij laten aan de viugers ecu felleu loodreuk. Hun gewigt is minder dan dat der zilveren vijffrancstukkende band is eeD weinig duisterder, de woorden Dieu protege la France die op zijde staan zijn ligtelijk gemoest, en de sterretjes, die tusschen de woorden staan zijn schier onkennelijk. Te Brussel zijn zeer goed nagemaakto val sche bankbrljetten van 100 frs. in omloop. De zwakke punten van het werk dezer vervalsehers zijn het verschil van papier en hat gebrek aan zuiverheid van het berigt: „La loi punit le contrefaeteur.'' De politie, verwittigd zijnde dat er reeds 65 bankbiljetten ir. de Rationale bank zijn teruggekomen heeft hare fijnste speur- honden te velde gejaagd ten einde de daders van deze stoutmoedige vervalsching te ontdekken. De dezer dageu op de Schelde buitgemaakte, te Antwerpen opgebragte en aldaar tentoonge- stelde ?cachelot" of kleine walvisch is, zooals thaus uit een in de Beigische dagbladen openbaar gemaakt berigt van den Luikschen hoogleeraar van Beneden blijkt, een dolfijn geweest van de groep der ziphiofden, die zegt de hoogleeraar zeer zelden op onze kusten wordt aangetroffen. Voor ongeveer 25 jaren is er nog eens een visch van dezelfde soort op de Schelde gevangen destijds voor het Brusselsche museum aangekocht. Het tegenwoordige exemplaar is door professor van Beneden voor de verzameling van natuurlijke historie der Luiksche universiteit aangekocht. De heer Sailiart directeur der gevange- nissen bij het ministerie van binnenlandsche zaken heeft zich dezer dagen naar St. Margaretba begeven om de noodige toebereidselen te makeu tot de ontvangst van maarschalk Bazaine. Het fort St, Margaretha is gebouwd onder Louis XIV en hersteld door Vaubau. Onder vele andere voorname gevangenen zijn er ook in hechtenis geweestOmer Talon de man met het ijzeren masker de dichter Lagrange Chancel en een zekere de Broglie. bisschop onder het eerste keizerrijk. Van 1841 tot 1859 werden er tal van gevaugen Arabieren heengeleid. Van dat tijdstip dateert de oprigting van de begraafplaats der tnuzel- mannen. In 1360 behoorde het eiland tot de stad Gratte. In 1617 werd het eigendom van den hertog van Joyeuse die het later ten geschenke gaf aan den hertog de Guise prins vau Joinville. Eenige jaren later maakte er zich Richelieu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1