ALGEMEEN BESIETTELIJKE ZIEKTE. No. 890. Woensdag 3 December 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buiteolandsche Berigten. Trr a rr o n BURGEMEESTER eu WETHOU- DERS van Neuzen brengen ter kennis der belanghebbenden dat van de door die gemeente in 1868 aangegane jjeldleeniner van f 13000,zijn nit- geloot de aandeelen nis. £43, 134, 125 en 129, waarvan de bonders worden verzocht dezelve in de jaatste week dezesjaars, ten kantore van den gemeente ontvangerter betaling aantebiedenzullende in geen geval na het einde des jaars meer rente daarvan worden te goed gedaan. Neuzen. den 28 November 1873. Burgemeester en Wethonders voornoemd J. A. VAN BOVEN De Secretaris J. D1ELEMAN. ROODVONK. De BURGEMEESTER van Neuzen maakt, ter voldoening aan artikel 21 der wethondende voorziening tegen besmettelijke ziekten bekend datgednrende de week van 23—29 Novem ber 11. in die gemeente als door ROOD VONK aangetast zijn aangegeven 5 perso nen en aan die ziekte geeue zijn overleden. Neuzen. den 1 December 1873. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. 3L>olitiel£ Overzigt. De regeringsverlenging van Mac-Mahonde verkiezing van een nieuw ministerie en eene commi8sie van dertig leden tot zamenstelling der wetten voor de thans voor zeven jaren erkende repnbliekdat alles draagt overvloedig bet karakter, dat de thans bovendrijvende partij zelve op niets minder, dan de vrijzinnige consti- tntionele tepubliek belnst is. Frankrjjk zal dus denkelijk weldra ondervinden, dat het even weinig verschilt t of 't dictator schap in naam van een keizerof ran een president, wordt nitgeoefend. Bij al de beroeringen, die Frankrijk voor en na heeft ondergaanis steeds dit het einde geweestdat bet bij zijn onopboudelijk streven naar de vrijheidsteeds vaster in de armen des behouds is gevoerd Het is eene vraag des tijds of niet eenmaal, als een Napoleon I, Mac-Mahon zijn presidents hoed met den keizerlijken diadeem zal verwis- selen. Dit althaus is vrij zeker, dat de zamen te stellen wetten ontworpen door voorstanders der monarchie, genoegzame ruimte zullen aan bieden voor eene dergelijke omkeering van zaken Het schijnt weldat de jongste politieke maat regelen 'tFransche volk zeer weinig hebben geYnterresseerd. Behalve eenige schoolfeesten op last der regering. heeft men al zeer weinig notitie van de presidents kenze genomen. Het proces Bazaine maakt weiuig vordering. Ook geen wonder bij al den omhaal, dien men gebruikte en waardoor de zaak in 't eind mis- schien meer verduisterd, dan opgehelderd zal wezen. De laatste getuige was de Belgische gezant tijdens den oorlog. Deze goede man thans landbouwerwist veel te verhalen van de onderhandelingen. die hi) met groote damesb. v. mevr. Bazaine, mevr. CanrobertBourbaki en vele andere heeft gehad. Van mevr. Bourbaki verhaalt hijdat zij haren man om den hals vloog en hem naar 't slagveld drong zeggende „Vriend! herinner u, dat gij Bourbaki heeteen man als gij laat zich als 't noodig is, aan 't hoofd van 500 man dooden hij crepeert niet in zijn bed." Hij gewaagt van een onderhoud met mevr. Bazaine tijdens hare bevalling te Brusselwaarbij zij le kennen gaf, het ongeluk haars mans to zien in dep persoon, Royer genaamd dieu hij tot zijn onderhanjlelaar met den vijand gebruikte. „Gij moet wetensprak zij„dat mijo man op 't slagveld een leeuw is, daar bij alsdan sleehts aan de inspraak van zijn hart gehoor geeft rnaar in zakenin onderuandelingenwordt hij beheerscht door Royer en dandan zon 1 't beter zjjn, indien 't anders ware." i Of dergelijke vertellingen den regter wel veel licht zullen gevenvalt te betwijfelenniet, of op deze wijze de stapels documenten tot een kolossalen omvang zullen aangroeijen. Z. M. heeft op zijn verzoek eervot ontslag ver- leendbehoudens aanspraak op pensioenals ontv. der directe bel. en accijnsen telJzendijke c. a. aan G. L. P. Neeteson. Neuzen 2 December. De afdeeling der militaire vereeniging „0 n s genoegen" van de hier in garnizoen zijnde infanterie gaf gisteren avond albier eene tooneel- voorstellingdie aan de opgekomen belangstel jenden algemeen voldeedeu wanneer men in aanmerking ueemt dat de meeste leden voor het eerst de planken betradenallerliefst en uitmuntend geslaagd te noemen is. Vooral zij haar den dank der burgerij ver- zekerd om hare belangelooze pogingen ook in dezeu weder tot leniging van het lot onzer verarmde natuurgenoten aangewend. van Gent, 2 December. Sedert eenige dagen is men ten oosten van deze ge meente druk bezig met de uitbakening voor het nieuw te graven gedeelte kanaal van af Selzaete tot Gentter verbctering van het bogtige en oudiepe thans bestaande kanaal. De waterleiding nevens het kanaal van af Sas van Gent tot Neuzenvoerd tegenwoordig eene massa stinkend water af. afkomstig van de alhier en te Selzaete bestaande suikerfabrie ken die voor ieder bewoner en voorbijganger zeer ondragelijk is; wenschelijk ware het. zoo hierin op geen andere wijze kan worden voor zien door zuiver kanaalwater op de leiding te brengen de vuile stoffen af te voeren. Graauw, 1 December. Met belangstel- ling hebben we vernomen dat de schooljeugd in dezen omtrek met zooveel liefde bijdraagt tot aankoop van een geschenk voor Z. M. den koning. De leerlingen der openbare school alhier hebben bijeengebragt f 16.2272.— Ilualst, 2 December. In de gisteren alhier gehoudene vergadering van de 12e afdeeling van de maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, is besloten in den loop van het jaar 1874 eene afdeeliugs tentoonstelling te houden. De arrondissements regtbank te Goes heeft op 13 October 1873 de navolgende vonnissen uitge- sprokenals 1. P. V. S. 46 jaar. werkvrouw, geboren en wonende te Graauwschuldig verklaard aan hoon gepleegd onder verzachtende omstandig- heden veroordeeld tot eene geldbdete van f 3 subsidiair in een gevangenisstraf van 6en.dag en in de kosten van het regtsgeding en desnoods invorderbaar bij lijfsdwaug. 2. J. J. C.treinwachter te Sint Nicolaas (Belgie) defaiilant, A. S.. zoon van Willem 23 jaargeboren te Baarle Hertog (Belgie), treinwachter te Sint Nicolaasbeklaagd van moedwillige mishandeling de tweede beklaagde daarvan vrijgesprokende kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den staatde eerste beklaagde schuldig verklaard aan moed willige mishandeling gepleegd onder verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene geldboete vau f 8 subsidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en voor de helft in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Ontzegt aan de beledigde partij haar ingestel- den eisch. 3. A. B. zoon van Andries50 jaarherber- gier, geboren te Hengstdijk wonende onder Tontenisse, beklaagd van hoon daarvan vrijge sproken de kosten te dragen door den staat. 4. P. D B. 19 jaar. landbouwerszoon te Stoppeldijkdefaiilant. schaldig verklaard aan beleediging met woorden aau een bedienend be- ambte ter gelegenheid van de waarneming zijner bedieuing aangedaan veroordeeld tot een geld boete van f 10 snbsidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van het regtsge ding. desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. IFivfisIcens 30 November. Decommissie alhier bestaande uit de heeren Meijer Jz.J. de Koning. J Bootsgezel J. de Massier, A.J. Cornelis, B. Blok en A. LuteijnAz heeft voor het aanbieden van een. geschenk aanZ.M. ingezameld de sorn van f 79.—. Door 120 leerlingen der openbare school dezer gemeente is bijgedragen de som van [1.86. Te Groede is tot hnlponderwijzer benoemd de heer A. Meeusen uit Neuzen. Te Oost-Souburg is in de nacht van 27 op 28 Nov. brand ontstaan in het schuurtje van C. Hubregtse, dat geheel een prooi der vlammen werdmet al wat er zich in bevond. De oorzaak is on bekend. Men schrijft uit Wolfaartsdijk van 29 Nov. Hcden namiddag werd de persoon van Adr. B.die, dezer dagen uit N. Amerika terug gekeerd, zich alhier bij zijn moederde wed. Abr. B.opbield door de jnstitie gearresteerd en geboeid naar de gevangenis te Goes over- gevoerd. Vroeger bakker enz. te Nieuwdorp (gem. 's Heer Arendskerke) had hij ten vorigen jare deze zijne woonplaats heiraelijk verlaten om het regterlijk vonnis ten zijnen laste te misgaan en de wijk naar N. Amerika genomen. Gelijk bekend is, werd in de berigten uit Indie melding gemaakt van het feit, dat een der Nederlandsche officieren bij den aanval op Atchin tot in den kraton was doorgedrongen waaruit de gevolgtrekking werd gemaakt, dat zonder eene groote inspanning van onze troepen die kraton kon zijn beraagtigd. Uit zeer goede bron vernemen wij dat uit de enquete gebleken is. dat geen officier in den kraton is binnenge- drongen en de persoonvan wien dit verhaald werd het feit zelf heeft ontkend. Volgens het schrijven van een hoofdofficier onzer troepen die thans naar Atchin zijn vertrok- keuwordt de expeditie medegemaakt door generaal Bixio, den bekenden vriend van Gari baldi hij fungeert als scheepskapitein van de Madeloni. Hij is in 1844 krijgsgevangene ge weest in Atchin en moet grooten lust hebben nu eens af te rekenen. Het stuk 4 percents Nederlandsche wer- dvglijke schuld no. 12773, administrate Tjeenk, ontstolen na den gepleegden moord bij mevrouw van der Kouwen te 's Gravenhageis op een effecten kantoor te Amsterdam aangeboden. In de week van 23 tot en met 29 Nov. zijn te Rotterdam 16 personeu door Aziatische cholera aangetast eu aan die ziekte overleden 9. Het getal aangetasten door roodvonk bedroeg aldaar in die week 3overleden geen. Men schrijft uit 's Hage aan het Nieuws van den Dag Reeds eenige dagen is men ten buize van de naar firma Overklift Co. bezig te ontzegelen mate de inschrijving plaats heeft, en een en ander zal nog wel eenige dagen duren. De geheele omvang van de ramp is nog niet te overzien en het zou zeker een weldaad zijn voor de ongelukkigendie door de kwade trouw en ligtzinnigheid der lirmanten in het ongeluk zijn gestort. indien men zoo gelukkig was de be- klaagden in handen te krjjgen ten einde nog eenige noodzakelijke inlichtingen te ontvangen" die ze alleen met volkomen juistheid kunnen geven. Het failleren van deze firma heeft hier groote sensatie te weeg gebragt. Het vertronwen in de firma was onverdeeld. Menig klein kapitalist vertrouwde aan de firma zijn geld maar ook de meer gegoede klasse deponeerde bij haar met volkomen gerustheid hare trommels Nu zegt men dat de trommels wel gevonden worden, maar dat het zeer twijfelachtig is of al die trommels alles bevatten wat zij behooren te bevatten. De juiste waarheid daaromtrent zal en kan echter eerst blijken wanneer het strafproces is afgeloopen. Dezelfde regter commissaris die in de zaak van den moord is werkzaam geweest is ook met de instructie van deze hoogstbelang' rijke en intricate zaak belast. Daar de officier van justitie in familiebetrekking staat tot de gefailleerden wordt het 0. M. in deze waar- genomen door den substituut-officier. In den nacht van maandag op dingsdag der vorige week is op het Nieuwe Zand bewesten den vuurtoren van Schouwengestrand de Ecgelsche schoener Francis Anne, van Maryport naar Rotterdam geladen met ijzer. De equipage is behouden geland nabij den vuurtoren. Het schip is totaal weg. Op den Oosfer is gestrand de Italiaansche brik Meta kapt, Trapanivan Lagos met graan naar Rotterdam. De sleepboot Zuid Holland heeft de equipage te Brouwersbaven aangebragt. Het scbip is eveneens totaal weg. Vrijdag is op het Nieuwe Zand gestrand het N. Duitsche fregatschip Helga, geladen met rogge en bestemd naar Rotterdam. Het schip is dicht gebleven men is terstond begonnen de rogge te lossen waarvan reeds eenige honderden mudden zijn binnengebragt. In den avond heeft de sleepboot het schip af- en te Brouwersbaven binnengebragt. Als een bewijs van de geringe ontwikkeling der zoogenaamde mindere klasse kan dieneu, dat in Gouda onder gemelde klasse het denkbeeld heerscht dat de armen die door de cholera worden aangetastmoeten worden afgemaakt (evenals bij de veeziekte de koeijeu) om de verspreiding van die ziekte tegen 'te gaan. Om die redeu weigeren vele instandelijk een dokter te doeu halen. 0 verlichte negentiende eeuw Te Moercapelle hebben twee herkozen raadsleden geweigerd de eeden af te leggen de een uit gemoedsbezwarende ander omdat de wet het afleggen van eeden niet bepaald gebiedt en herhaling van den eed geringscbatting van den vroeger afgelegden verraadt, De voor° zitter heeft de meening der regering op dit punt gevraagd. Het eiland Marken is den 22 Nov. 'savonds te 11 urenbij een watcrstand ^an 1.15 M. boven volzeeondergeloopen den volgenden dag, 's morgens te 3 ureu was de waterstaud zoowel' binnen als baiten het eiland, 1.50 M. boven volzee. Het gemeentebestuur van Leeuwarden roept de belanghebbenden opdie mede willen dingen naar den door den gemeenteraad uitgeloofden prijs van f 2500 voor hem die de beste plannen levert voor den aanbouw eener bandelsbeurs. le Berlijn zal eerstdaags een eigenaardige regtszaak worden behandeld. Een loopjongen bij een koopman trok op een vierde lot' in de loterij een zeer hoogen prijs. Zijn patroon vroeg hem op bet vernemen van de voor den armen jongen zoo gelukkigc gebeurtenis, hoe deze aan bet geld was gekomen om een vierde lot te kunnen koopenwaarop de jongen berouwvol antvvoorddedat hij uit de opbrengst van een aan zijn patroon ontstolen stuk goed het lot had gekoclit. Nu eischt de patroon den op het lot gevallen prijs als zijn eigendora op. De bloed- verwanten van het knaapje weigeren en het geregt zal uitspraak moeten doen. Een Amerikaan omschrijft de uitwerkiDg van een advertentie aldus Als zij voor het eerst in de courant korat, ziet de lezer ze niet. Voor de tweede maal ziet hij ze. Voor de derde maal leest hij ze. De vierde keer neemt hij nota van de aangekondige artikelen. De vijfde maal bepraat hij de zaak met zijn vrouw. Voor de zesde maal besluit bij de voorwerpen te koo pen en voor de zevende maal koopt hij ze feitelijk. Daaruit volgt dat een winkelier min- stens zevenmaal moet adverteren. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 34 tot 30 November. Huwelijks-Aangiften. 29 Nov. Abraham tenuis, oud 23 j., jm. en Jacomina Levina Versluijs, oud 19 j.. jd. Louis Heule, oud 24 j., jm. en Suzanna Pladet, oud 22 j., jd. OvERLupEN. 26 Nov. Johannes Otto van Setten, oud 73 j., Z- v. Johannes Otto en van Dorothea Elisabeth Waijenburg weduwenaar van Christina Elisabeth Schoonhen. Geboorten. 26 Nov. llarinus Dirk, z. v. Jan Macbielien en van Anna van den Berge. 29 Nov. Janna Maria, d. v. Dirk Pieter Johannes van Rees ein van Johanna Prederika Lansen. 30 Nov. Janna Adriana, d. v. Reinier Harte en van Maria Wisse.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1