4LGEMEEN No. 889. Zaturdag 29 November 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Handelsberigten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Neuzen brengen ter kennis der belanghebbenden dat van de door die gemeente in 1868 aangegane jgfeldLleeninsr van f 13000,zijn uit geloot de aandeelen nis. 58, S3, 1^4, 125 en ISO, waarvan de bonders worden verzocht dezelve in de laaiste week dezes jaars, ten kantore van den gemeente ontvangerter betaling aantebiedenzullende in geen geval na bet einde des jaars meer rente daarvan worden te goed gedaan. Neuzen. den 28 November 1873. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. JPolitieli Overzigt. De met zooveel humbug opgezweepte oorlogs- storm tusscben Amerika en Spanje begint reeds, zooals te verwachten was. te bedaren. Spanje van zijnen kant schijnt al 't mogelijke te hebben gedaanom den vergramden Yankee te bevre- digen. De tijd zal echter de ware bedoeling der Amerikaanscbe bemoeyingen inzake Cuba leeren kennen. Het is onbetwistbaardat de Amerikanen van den beginne af de band in den Cubeenschen opstand bebben gehad. Men kan er dan ook op rekenen dat Spanjes taal gebeel anders zon zijn als 't hier niet stond tegenover een colossus, met wien zich te willen meten slechts het werk van 't opgeblazen onverstand zou zijn. Bg de groote dwaasheid en kinderachtigheid der Spaansche natie is 't ten miuste niet on aangenaam bier nog een enkel greintje gezonden practischen zin op te merken. De bevestiging der Mac-Makonsche regering is nog altijd 't point brulante der Fransche staatkundige gebeurtenissen. Dat men daarbij geheel eerlijk is te werk gegaanvalt waarlijk niet te bevestigen en de yver, waarmede deze nitkomst door de koningsgezinden is vervolgd doet de vrees koesterendat acbter dit drijven nog andere. minder bekende oogmerken verbor- gen zijn. Inmidde'.s wordt Mac-Mahons regeringsver- lenging in den lande als een heugelijk feit ver- kondigd en de onvermijdelyke feestvieringen der Franschen zullen denkelyk wel niet uit- blijven. De minister heeft daartoe reeds 't sein gegeven door te bevelen dat de schoolkinderen dit feit feestelijk zouden herdenken. Frankryks president heeft voor zijne herbe- noeming zijnen dank betuigd en te kennen ge gevende handbaver der orde te zullen zijn. Het laat zich verwachtendat de wetten waarop de thans vastgestelde zevenjarige rege ring zal worden gegrondvestnog tot veel stryd aanleiding zullen geven. Intusschen heeft 't ministerie zyn ontslag ge Traagd en bekomen. Eene curiositeit der jongste koningskeuze is dat men thans meldtdat tijdens de kwestie van Chambords verkiezing hij zelf persoonlijk in Parys verblijf hield. Als dat waar is. dan zijn de reizen der Orleansche prinsen, zoowel als die der commissien uit de afgevaardigden naar Frohsdorf enkel sprookjes gewee9t, die men der goede mbnigte op den mouw heeft gespeld. Eerlang zal te Parijs eene brochure verschijnen, onder den titelGescbiedenis van de poging tot herstel der monarchicdienaar le Temps verneemt, curieuse en leerzame feiten zal meA deelen. In Bazaine's proces heerscht nog altijd veel raadselachtigs. Er is bepaald veel verzuimd en nagelatenmaar aan wien in de eerste plaats de onbegrijpelijke nonchalance te wyten dat is eene vraag die nog niet is opgelost. Bazaines verdediger beeft gezegdte zijner ure alles te zullen mededeelenwat licht over de gebeurte nissen kan werpen. Z. M heeft benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmagt in Ned. Indig tot off. van gez, der 2e kl.dr. P. A. Platteeuw geboren te Hoek. De Nederlandsche expeditie onder bevel van generaal van Swieten is eergisteren van de straat van Malakka naar Atcbin vertrokken. In de zitting der tweede kamer van den 25 dezer voortzetting der waterstaats discussien. De minister heeft eene partieele regeling toege- zegdmisschien dit zittingjaar nog te onder- werpen op het bouwen der dijken en bet toe- zigt op de rivieren. De zaak van de droogmaking der Zuiderzee komt in behandeling. Een amen- dement van den beer Tak tot behoud. vantwee inspeciteurs van den waterstaat is aangenomen met 34 tegen 30 stemmen. Neuzen, 28 November. Door de leerlingen van de openbare school "S 'Pj^«P^"e'ronw door hetprov. dezer gemeente if de son, van f13 54 bijge- S6'e6tsb°.Ovenjsel tot tw.nt.g jaren tncht- dragen voor een geschenk bij gelegenheid van beeldige fignren, als: eenBatavier. een poorter, een krijgsman en een vverkmande laatste uit deze eeuw. Te Haarlem heeft een 12jarige knaap uit de kerk der Christelijke Afgescheidec gemeente de armenbus gestolen. llij werd echter in hech- tenis genomen nog v66r bij in de gelegenheid was geweestde bus, waarin zich ongeveer fb bevond te openen. De veel'oelovende knaap moet zich reeds meermalen aan kleine diefstallen hebben schuldig gemaakt De N. Arnh. Ct. meldt dat de commissie van de bijzondere school voor Christelijk onder- wijs te Arnhem zich vddr een algemeen scbool- kinderengeschenk dus tegen het scheuringsplan van De Standaard heeft verklaard. 't Schijnt dat het laatste plan zeer weinig bijval vindtalthans de Haagsche Nieuwsbode meldt dat in verschillende andere gemeenten zich een gelijke tegenstand en afkeuring openbaven. E. Beekmandie wegens moedwilligen het aanstaande jubil6 van Z. M. onzen geeer biedigden koning> De beer D. Mulder alhier heeft voor de be- noeming als hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Dinteloord bedankt. Hulst, 27 November. Zooals bekend is, zal op 12 Mei 1874 Z. M. onzen geeerbiedigden koningeen geschenk worden aangeboden door de schooljeugd van Nederland. Naar wij ver nemen dragen de leerlingen uit dezen omtrek twin tig jaren huisstraf is veroordeeld. heeft zich van deze veroordeeling te vergeefs in cassatie voorzieu daar de H. R. by arrest van gister zijn beroep heeft verworpen. Men leest het volgende in het paleis van justitie In een der veenkolonien in het oosten van Dreuthe is het volgende voorgevallen. Een kleine boekweitenboer had een tiental akkers boekweitdie vry goed stonden en een goeden oogst beloofden. Twee koppels patrijzen legerden dagelijks op die akkers en voedden zich met alle liefde hiertoe het hunne by, De school I met de rijpende boekweit. Niet alleen dat de van den beer J. J. Claassen alhier heeft rnim j boekweit daardoor verlegen werd. maar de man f 7 bijeengebragtook andere gemeenten blijven niet achter. Westdorpe, 27 November. De alhier gefnde bijdragen der schooljeugd. voor een ge schenk aan Z. M. onzen geeerbiedigden koning berekende dat zijn oogstdien hy voor zijn gezin zoo noodig had er mee op het spel stond. Hij pleegt raad met zijn vrouwwat te doen. Een buurman zeide dat hy strikken moest zetten, maar zijn vrouw raadde hem dit af. omdat het bij hoogstdeszelfs 25jarig bestuurbedraagt over niet mogten omdat de koddebeijer er dagelijks langs kwam. De man moest zich dus bepalen om dagelijke eenige bestrijders te verjagen maar hij. is ook niet altijd tehuis en het kan ook niet altijd wachten zulks te doen. In radelooze drift neemt hij een lange stok ziet digt bij de liggende patrijzen te komen en slaat er twee dood maar r, juist op het oogenblik dat dit geschiedt, passeert vau bydragen voor het Zeeuwsch geschenkJde koddebeijer en maakt hem proces verbaal. bestaande uit de heeren J. H. HennequinK De man wordt later veroordeeld tot/10 boete 160 leerlingen de betrekkelijk niet geringe som van f 14.36. Volgens de Goessche courant is de genees- heer A Geill te Rilland benoemd tot geneesheer te Boschkapelle en vertrekt derwaarts. De sub commissie to Sluis voor't inzaraelen van A. Croin en J. Buijsse aan inschryvingen op heeft haar F. KoksmaL omstreeks f 280 lysten verkregen. Men verneemt dat tegen 2 December voor het kantongeregt te Sluis de zaak zal behandeld worden van een der heeren notarissen in dat kanton die de oude benamingen der landmaat in een aankondigingsbillet heeft gebezigd. Vrijdagavond werd een artillerist deserteur door de mar6chauss6es getransporteerdin den wagonwaar de laatsten met hun gevangene hadden plaats genomen kwam de conducteur ter hoogte van de rivier de Dieze bij deze stadom de kaartjes voor de reizigers naar 's Hertogen bosch op te vragen onze arrestent nam die ge legenheid waar om uit de wagon in de Dieze te springen. Hy zwom er uit en zette het op een Ioopen in de rigting van Zalt-Bommel onderweg raakte hij door de duisternis in een slootwaar hij in den raodder zakte en met veel moeite er uit kwam van daar was hij in het onzekere waarheen en nam de weg weer naar deze stad waar hy wederom werd gearresteerd met een nat pak waarin hij 24 uren had ge- loopen bibberende van koude en van honger werd hij van de hoofdwacht naar de ziekenzaal overgebragt. Gistermorgen was hy echter we derom geheel hersteld. Te Rotterdam breidt de cholera zich lang- zaam uit vooral in de achterbunrten. Het hoogste aantal aangetasten was tot nog toe vijf per dag. In Rotterdam is tentoongesteld het modol der monumentale fontein welke aldaar wordt opgerigt ter berinnering aan het Aprilfeest van 1872. 't Stelt voor een Hollandsche maagd om geven door wapenschilden en rustend op een voetstuk, dat bezet is met beeldwerk en zinne- en in de kosten. Wie kan nu nog de jagtwet verdedigen Te Maastricht werd dezer dagen een vreernd- soortige weddenschap aangegaan. Een burger had zich tegenover eenige andere burgers schrif telijk verbonden om zich te begeven in de kooi der leeuwen van eene menageriewelke zich aldaar bevindt. Voor die daad zouden hem 100 flesschen wijn worden verstrekt. terwijl bij niet uitvoering van het waagstuk. hij een gelijk ge- tal flesschen verbeurde. Onze man trad nu in overleg met den directeur der menagerie die door een berhaalde vertooning, de leeuwen aan het gezicht van den vreemdeling gewende en hem ten laatste met zich in de kooi namwelk be- zoek zonder eenige stoornis afliep en den roeke- loozen, doch onverschrokken wedder den wedden schap deed winnen. Uit Leur meldt men dat eenige jongelieden aldaar een nieuwe industrie in practjjk brengen om aan geld te komen. Zij laten bij een begra- fenisfonds de namen inschryven van ziekelijke of zwakke personenbetalen promt de weke lijksche contributien en ontvangen de uitkeering als de aangegeven personen overlijden een en ander natnurlijk geheel zonder voorkennis 6f van de ingeschreven 5f hun betrekking. Op deze wijze ontvingen de chevaliers d industrie onlangs f lb bij 't overlijden van iemanddie hun circa f 12 contributie had gekost. Volgens Njjgh en v. Ditmar's „catalogus en advertentie tarief van de voornaaraste bladen der wereld" bestaan hier te lande 262 couranten. Daarvan zyn liberaal 57, conservatief 14, katho- 23protestant 3 en anti-revolutionair 4. In den nacht van 22 op 23 October jl. zyn te Munster 29 gouden dames- en heeren- cylinder- en ankerhorologienter waarde van 981 th.verder nog drie gouden bregeutsleutels. en 5 zilveren horologien ter waarde van 35 th., een eigengemaakt zilveren horlogie van 28 th, en een wekker met twee sleutels ontvreema. Hiervan wordt een Duitscher verdacht. die 25 October jl. te Rotterdam isgezien. alszijnde toen aangekomen met den Rijnspoor. Bij het dep. van justitie wordt daarvan berigt ingewacht. Te Antwerpen is maandagmorgen brand ontstaan in het Amerikaansehe driemastschip Westmoreland, kapt. Heron. Het schip was gereed de reis naar Philadelphia te ondernemen. In betrekkelijk korten tijd stond het geheele vaartuigmet ledige petroleumvaten geladen in voile vlamzoodat de bemanning slechts den tijd had zich met eenige kleedingstukken te redden. Het schip is aan den grond gezet en is geheel weg. De Westmoreland kwam een maand geleden te Antwerpen met 7861 vaten geraffiueerde pe troleum op order. Het schip is in 1851 te Phi ladelphia gebouwd en behoort den reeder M. Soraers toe. Het zeekasteel is verzekerd. De schade wordt op 300.000 fr. geschat. Te Antwerpen is thans een cachalot of potvisch ter bezigtiging gesteld, die ter hoogte van Saftingenbij Bath, op de Schelde. door een Antwerpschen visscher is gevangen. Deze visch heeft eene lengte van 4'/s en op het dikste gedeelte van den romp een omvang van 2'/3 meter. De gedaante van den kop wykt van den gewonen bolronden vorm van dien der cetaceen af. daar hij het voorkomen van eene varkenssnuit heeft. Uit eene opening in den voorkop werpt hij evenals de groote walvisschen, breede water- stralen uit. Hij heeft drie vinnen, twee aau de zijden ea een op den rug. De Antwerpsche visscher heeft. toen hij hem op de oppervlakte zag dryveneen scherp klein ankerbij wyze van harpoen in den rug van het dier geboord en is er in geslaagd ofschoon de visch in het eerst door zijne spartelingen het vaartuigje van den visscher het onderstboven dreigde te keeren, hem op sleeptouw te nemen en te Antwerpen binnen te brengen. Brussel bezit 864 straten die gezamenlyk een lengte hebben van 127 kilometers. Ten beboeve van de reiniging dier straten is baiten de poort du Rivage de zoogenaamde Ferme de la boue aangelegd. Deze inrigting beschikt over 80 paarden en even zoovele karreu9 straat- veegmachines 36 groote en 12 kleinere water- wagens5 brigaden straatvegerseen aantal rioolscbeppers8 inspecteurs en een vyftigtal smits- en wagenmakersgezellen. Het straatvuil word per scheepsgelegenheid naar Evere gevoerd waarvoor 14 schuiten dienst doen, terwijl de mest langs denzelfden weg naar vele dorpen in Oost Vlaanderen BrabaDd en de Kempen wordt gezonden. De dienst kost 420 000 frs. perjaar. De verkoop van de mest brengt 180.000 frs. op, zoodat de ruiming der straten 240.000 frs. per jaar kost of frs. 1.16 per inwoner. Ieder jaar wordt in Brussel 125.000 kubiek meters straatvuil weggevoerd. In Engeland is een Railway Tribunal in het leven geroepen. Deze regtbank zal van het beginsel uitgaandat de spoorwegen voor het publiek bestaan, en niet het publiek voor de spoorwegenen zal controle uitoefenen op de handelingen van de directeuren der spoorweg- maatschappijen. Uit Engeland schrijft men onder dagteeke- ning van 22 NovemberHet beste nieuws van heden is eene daling van drie shilling per ton in de steenkolenmarktwelke prijsvermindering, naar men gelooftdoor verdere vermindering gevolgd zal worden. Dordrecht* 27 November. Pnike Zeeuwache ea Vlaamsche Tarwe f 12,60 a f 13.80 Orermaasache f 11,00 a f 12,20, nieuwe f 13,50 a f 14,00. RougeZeeuwsche ea Vlaamache f 9,00 a f 10,00, nieuwe f 10,50 a f 11,20. Gerat, ZeeuwBche en Vlaamache winter f8,80

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1