ALGEMEEN No. 888. Woensdag 26 November 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EN Z A TURD AG D HO HIT «fc COUP, (e Henzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven wordon niet aange- nomen. EOODVONK. De BURGEMEESTER van Neuzen maakt, ter voldoening aan art. 21 der wet, hoHdende voorziening tegen besmettelijke ziekten bekend dat, gednrende de week van 16 tot 22 dezer in die gemeente als door ROODVOINK aangetast zijn aangegeven 13 personen waarvan 66n aan die ziekte is overleden. Neuzen. den 24November 1873. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. JPoIitiek Ovei-zigt. Het gebenrde met het Ainerikaansche sckip Virginius zal nog wel eenigen tijd de openbare aandacht bezig houden. De eigenlijke toedragt der zaak is de volgende 't Schip Virginius werd tijdens den Ameri kaanschen oorlog in Engeland gebouwd voor re- kening van de zuidelijke staten ten einde te dienen tot blokkade-breker. Het viel echter in handen der noordelijkendie het. als zijndeeen zeer zeewaardig vaartnig. na den oorlog als handelsbodem verkochten. Zoo is 't schip van de eene hand in de andere gegaan en nu laatste- lijk in die der vrijbuitersdie den opstand op Cuba ondersteunen en de opstandelingen van wapenen en ammunitie voorzien. De Spaansche autoriteiten hadden reeds voor lang het oog op dezen vrijbuiter en er meermalen jagt op gemaakteindelijk met gevolgdat de bemanning hare waaghalzerij met den dood heeft moeten bekoopen. De wreedaardige handelwijze der Spaansche autoriteiten, als eene onmenschelijke daad alleszins verafschuwende, rijst echter de vraag of, indien de rollen omgekeerd en Spanje in plaats van Amerika hier de magthebbende ware de zaak niet in een geheel ander licht zoude verschijnen en niet veeleer alien grond opleveren voor eene tweede Alabama-kwestieof Spanje dan Amerika niet met alle regt verantwoordelijk zou kunnen stellen voor den langdurigen tegenstand van zijn gezag op Cuba, 't Is de Amerikaansche doghond, die hier het regt van den sterkste over zijn minderen natuurgenoot uitoefent. Engeland dat ook een twintigtal landgenooten onder de vermoorde bemanning telt begint reeds vrij wat lager toon aan te slaan en zalnaar de jongste berigtenhet gouvernement van Spanje met alle beleefdheid over de zaak onderhonden. Amerika echter schijnt in dit door zijne eigene onderdanen troebel gemaakte water verder zijn aas te willen uitwerpen en misschien wordt Cuba zelf de visch, die aan dat aas blijft hangen. Hoe dit zij't is weer eene groote moeijelijk- heid, die het Spaansche bewind in zijn hachelijken toestand overkomt. Alles wat het Spaansche volk niet afgeleerd heeftj dat is de bekende aloude trots van den Kastiliaan en moet Spanje Cuba opofferenzoo zal het verlies van deze parel zijner kolonien eene nieuwe bron van ver- deeldheid in 't land zjjc. De beslissing is thans in Frankrijk gevallen. Mac-Mahon is op nieuw voor 7jaren tot president gekozenniaar 't ergste hiervan isdat meu geen vertrouwen stelt in zijn eigen werk. De verschillende partijen staannu deze beslissing gevallen is. even lijnregt tegen elkander over De jongste disGussien hebben dit helder aan 't licht gebragtwaarbij o. a 't volgende werd gezegd„Hebt gij waarlijk besloten, om niet aan 't herstel der monarchie te denken als de maarschalk het pretendentschap voor zeven jaar aanvaardt En hu hoorde men den heer Dahirel duidelijk nitroepeu „Neen I" Dit bragt vrij wat sensatie in de vergadering te weeg. De spreker ging daarop voort en herinnerde den hertog de Brogliewat er met Bolingbroke geschied was, die, onder koningin Anna, in Engeland de zaak der protestantsche erfopvolging verried om een Stnart terug te roepenniet omdat hij dien genegen was, maar omdat hij zich daardoor in 't gezag kon handhaven. Deze redenaar werd op stormachtige wijze door de linkerzijde toege- juicht. Nadat de heer Prax Paris zich daarop voor een beroep op 't volk had doen hooren en de heer de Castellane zich ten gunste van de bood- schap had verklaard waarbij wel de monarchie niet ingesteld werdmaar die toch meer gaf dan de republiek. kwam de heer Jules Simon aan 't woord. Zijne rede was het glanspunt van dien dag. Hij betuigde dat het bewind 't welk men uu in 't leven wilde roepen een persoonlijk bewind was, hetwelk innerlijke kracht zou missen. De magt van Napoleon I lag in diens krijgsroem Chambord zou het symbool zijn der Fransche geschiedenis de graaf van Parjjs de vertegen woordiger van het charter van 1830; maar de president, die nu gekozen wordt, vertegenwoordigtzeide hij alleen tien stemmeu meerderheid en dit is geen kracht, maar eene zwakheid. Na dezen spreker besteeg de heer Chesnelong de tribune en las eene verklaring voor. waaruit bleek dat hij indertijd van Salzburg komeude, alleen gezegd had wat bij volgens de verkla ringen van Chambord had raogen zeggen. Daarop deed nog de minister Ernoul zich hooren en hieldzooals gemeld iseene lofrede op Mac- Mahon. Wij zuilen on# niet verder verdiepen in de discussion der karnerzij toonen geuoegzaam aan. dat de strijd wel gecalmeerd maar niet ge- eindigd is. Alles hangt er van af, of Mac-Mahon de eerlijke man zal blijken te zijn voor wien men hem steeds gehouden heeft an Lais alien dood of gevangendie van ommelauden Benkoelen nog niet. Overal elders rust." Naar aanleiding van het berigt omtrent het vertrek der expeditie naar Atchin wordt opge merktdat ditmaal de schepen niet alien te ge ljjk en van e6ne plaats zijn vertrokkenmaar zich in straat Malacca eerst znllen vereenigen. Meu weetdato. a. ten gevolge van het ontbrekeu van vrijwilligers de ligting 1873 der nationale militie bij de infanterie langer dan vroeger moet worden in dienst gehouden. Met het oog daarop wordt thans bi| de verschillende corpsen in ruime mate verlof verleendmeestal voor 14 dagen. Dit wordt zoover uitgestrekt als de belangen van den dienst maar eenigemate toelaten. Het trekken van kader uit de miliciens levert nog niet veel opvooral miliciens sergeanten bekomt men weinig. Dit is een natuurlijk gevolg i daarvandat de jongelieden die voor die be- trekking geschikt zouden zijn door de plaats- vervanging en nummerverwisseling buiten het leger worden gehouden. o Bij koninklijk beslnit vac 17 dezer, is, behoudens nader te stellon voorwaardenver leend eene door de heeren E. H. F. W. Mathon, directeur der registratie en domeinen in Zeeland', handeleude namens den staaten verdere eigena- ren van do schorren gelegen in de Schenge gemeente Wolpbaartsdijk en 's Heer Arends- kerkegevraagde concessie tot indijking en droogmaking eener oppervlakte van omstreeks 600 hectaren dier schorgronden. Uit de in de zitting van de tweede kamer der staten generaal den 18 November jl. inge- komen additioneele post overeenkomst tusschen Nederland en Belgie blijkt o. a. dat het een- heidsgewigtdat den grondslag uitraaakt voor de postberekening der gedrukte stukken van al I er lei aard en der monsters van koopwaren uit Nederland naar Belgie en omgekeerdis verhoogd tot 15 grarnmen (nu lOgrammen) voor de brieven en tot 50 grammen (nu 40 grarnmen) voor dagbladen enz. Men zal zich herinneren dat deze zaakvooral wat betreft de hooge port der dagbladen met bijvoegsels. het eerst is ter sprake gebragt op het te Middelburg in 1873 gehouden Nederlandsch taal- en letterkundig congresdoor den heer Max Rooses te Genten het congresbestuur zich deswege tot de Neder- landsche regering heeft gewend. Voorts zullen er ook briefkaarteu kunnen worden verzonden van 5 cents of 10 centimes verkrijgbaar te etellen voor 1/2 cent of centime. Vrijdagnacht is bij het departement van kolonife'n het navolgende regerings telegram nit Nederlandsch Indie ontvangen gedagteekend 20 November. 10 u 50 m. v. m „Cholera te Batavia afnemende. Expeditie gedurende laatste dagen vertrokkenluit.-gene- aal van Swieten heden. Hoofdopstandelingen Neuzen, 25 November. LI. vrijdag is aan het gebouw vanhetgewes- telijk bestuur te Middelburg aanbesteed Het onderhouden van het Nederlandsch ge- deelte van het kanaal van Neuzen het zijkanaal naar de Axelsche sassing enz gedurende de jaren 1874, 1875 en 1876, waarvoor hetminst werd ingeschreven door den heer D. Tholens te Neuzen, voor f29.970 per jaar. Tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Dinteloord is met ingang van 1 Januarij 1874 benoemd, de heer D. Mulder alhier. Als opbrengst van de leerlingen der school van den heer J. Schilleman te Sluiskil, vermelden wij met bijzonder genoegen dat door 46 leer lingen ten behoeve van het geschenkZ. M. den koning op 12 Mei 1874 aan te bieden de betrekkelijk groote som van f 3.90 is bijeen- gebragt. Westdorpe, 25 November. Gisteren had alhier de aansteding plaats van Eerste perceel. Het verbeteren door keibe strating van den bestaanden grindweg in de gemeente Westdorpe, beginnende aan de kei- bestrating te Sas van Gent en eindigende aan de scheiding tusschen de polders Canisvliet en Beoostenblijlang 6600 meters, met den onder houd gedurende een jaar na de voorloopige opneminghiervoor was minste inscbrijver de heer L Willems te Selzaete voor 14 990, doch werd gemijnd voor f 14.100 door den heer C. van der Hooft te Neuzen. Tweede perceel. De levering van 800.000 Quenastkeijen en 13.200 strekkende meters Doorniksche kantsteenen hiervoor was minste inscbrijver de heer F. A. van Seter te Luik voor f 59.000, doch werd later gemijnd door de heeren van Noorden en Schwerzel te Rotterdam voor f 53.400, De arrondissements-regtbank te Goes heeft op 6 October 11. o. a. de navolgende vonnissen uitgesproken als tegen 1. C. L. F. zoon van Carolus Placitus, 27 jaar. J. S. zoon van Lein29 jaarbeide scheepstrekkers geboreu en wonende te Sas van Gent, beklaagd van het elkaar moedwillig toe brengen van slagen en stooten daarvan vrijge- sproken de kosten te dragen door den staat. 2. F. v. V. zoon van Leonardus, 36 jaar, F. L zoon van Eugenius28 jaar, beiden visscbersgeboren en wonende te Philippine beklaagd van het elkaar moedwillig toebrengen, van slagen en stooten daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. 3 A. L. W. zoon van Charles Louis23jaar, hoefsmid geboren en wonende te St. Jan Steen, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling geene ziekte of beletsel van te werken veroor- zaakt hebbendegepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van f 12 subsidiair in een gevangenisstraf van 7 dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. L. J. G. 56 jaar. zoon van Ludovicus Johannes, kleermaker, A. N. 51 jaar, zoon van Francies, smid, beide geboren en wonende te Phi lippine, schuldig verklaard aan cnderlinge moed willige mishandeling, geenerlei ziekte of werk- beletsel hebbende veroorzaaktgepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld de eerste tot eene geldboete van f 8, subsidiair in een gevangenisstraf van twee dagen, de tweede tot eene geldboete van 4. subsidiair in een gevangenisstraf van een dag en ieder in de helft der kosten van het regtsgedingdesnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 5. J. V. huisvrouw van M. B. oud 34 jaar arbeidster te Hulstdefaillante schuldig verklaard aan laster, gepleegd onder verzachtende omstan digheden. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van f\0, subsidiair in eene gevange nisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. Breskens, 22 November. Heden namid- dag brak alhier aan het eind van de haven het touw van een aan den heer J. v. Male toebe- loorenden modderbakwaardoor deze in drij- venden toestand geraakte en de opvarenden bestaande uit drie personen, nl, D. Aarsen de Rijke en F. Verschelling het anker moesten werpen. Door den opkomenden vloed en een levigen uoordwestec wind ontstond er een hooge zeewaardoor het anker doorging en vermoede- ijk zouden de opvarenden hun graf in de golven gevonden hebben zoo niet eenige wakkere man- nen - nl. J. Moelker, J. Notenbaart, C. Rinders, A. Iloogstadt, S. Harnel en J. Westdorp, met c e sloep van eerstgenoemden hun nog in tijds ladden bereikt en bebouden aac wal hadden gebragt. De modderbak is ongeveer een paar uur later nabij het zoogenaamde Duivelshoekje tegen de glooijing in den grond gestoten. Reeds eenige maanden is de betrekking van hulponderwijzer te Zuidzandc vacant en staat de hoofdonderwijzer alleen voor ongeveer 140 leer lingen. Ook te Breskens heeft zich op een trak- tement van f 475 nog niemand opgedaan en znllen de traktementen in beide gemeenten waar- schijnlijk nog moeten verhoogd wordeneerzich liefhebbers opdoen. Tot hulponderwijzer te Cortgene is benoemd de heer A. Prinsehulponderwijzer te Groede. Het dorp Retranchementwordt tegen- woordig door een vreeselijke ziekte geteisterd. In de noordstraat aldaareene reeks van sehamele woningenvindt men huis aan huis slagtoffers van typheuse koortsen. Zoo ligt in het gezin eener weduwe de moeder zelve met vier barer kioderen op het ziekbed. Vrees voor besmetting houdt velen van het bieden van hulp terug, ofschoon de predikant of treffende wijze in liefde- betoou voorgaat. Men meent dat de ziekte is veroorzaakt door de schadelijke uitdampingen van den in den laatsten zomer ingedijkten Willem- en Leopolds polder. Naar men verneemt zijn de aanvragen om tot onderwijzer in Oost-Indie benoemd te worden zod grootals in geen tijden het geval is geweest. Vooral vele ongehuwde personenin het bezit der hoofdonderwijzers actemet aanteekening voor het Fransch of het Engelsch melden zich aan. Volgens het U. D. bestaat het voornemen met 1 Jan. de tamboers bij ons leger afte schaf- feu en alleen de signaalhoorn te doen gebruiken. De Amerfoortsche Courant acht bet wen- schelijkdat de Nederlandsche uatie Z M. den koning, op HD. 25jarig krooningsfeestaanbiede 66n geschenk waartoe alle Nederlanders in en Per drie maanden binnen Neuzenf 1, franco door het geheele RijV 1,10 n gebeel Belgie1,40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle BoekhandelaarsPostdirecteuren en Brievenbnshouders. BIJ Van 1 tot 4 regels0 40 Voor elke regel meerg'lO Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterl'ijk Dmgsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1