A LGEMEEN No. 887. Zaturdag 22 November 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. lngezonden Stukken. JJolitielt Overzisrt- Wat ook de loop der gebeurtenissen in Frank- ryk nog zal opleveren t dit is zekerdat er magtige partijen bestaan die elkander op leven en dood blijven bekaropen en al wordt door den nood gedrongende regering van Mac- Mabon verlengdzij niet zullen ophouden te werken aan hun plan van staataan het drijven hunner inzigten. Mac-Mahoudit voorziendewenscht onvoor- waardelijk voor den tijd van 7 jaren herkozen ie worden. In alien gevallezegt bijzal ik de mij geschonken regeringstijd dienstig doen zijn aan de conservatieve denkbeelden waaraan de meerderbeid der Franschen gehecht is. Conservatieve republiek conservatieve denk beelden 't is of de staatkundigen in die woorden den talisman zien om 't Franscbe volk te betoo veren. Thiers zwoer bij de conservatieve repu bliek en tbans weer laten president nocb regering eene gelegenheid voorbij gaan om deze hnnne gezindheid den volke te verkondigen. 'tis er echter verve af, dat dit woord bij alle Franschen eene zelfde beteekenis of uitgestrekt- heid heeft. In den mood der Thiers gezinden beteekent het eene regering, gekant tegen radi calisme en regeringsloosheid in die der tegen woordige ministers een voortgaan op den weg der beginselenwelker volvoering van den misinkten Chambordschen troon werd verwacht. Zoo dekt niet zelden eene zelfde vlag eene lading, schoon de inhoud geheel verschillend is. Genoeg, om de overtuiging op te doen, dat er overvloedig hout aanwezig zal zijn, om het vuur van een hevigen kamp in de Franscbe kamers levendig te houden. Het voorstelwaarbij Mac-Mahons raandaat verlengd wordt lnidt als volgt 1) Het mandaat van den maarsehalk Mac Mahon president der republiek wordt verlengd met vijf jaren tot na de bijeenkomst der nieuwe wetgevende vergaderiog. 2). Die volmagt wordt nitgeoefeud onder de tegenwoordige voorwaarden tot aan de stemming over de constitutionele wetten. 3). De bepaling van artikel 1 wordt geplaatst onder de orgauieke wettenen zal slechts een constitutioneel karakter hebben na de stemming over die wetten. 4). Binnen drie dagen na de bekrachtiging van de tegenwoordige wet zal eene commissie van dertig leden worden benoemd in de bureaux, ten eindede constitutionele wetten te onderzoeken, die den 19n en 20n Mei 1873 bij de vergade- ring zijn ingediend. Men schijnt over 't algemeen den toestand niet te vertronwen. Zaturdag avond heerschte te Parijs groote opgewondenheid. Aan station St. Lazara was eene groote menigte volks bijeen verzameld. Wat men gevoeltisdat de tegenwoordige regering niet ligt 't roer uit de handen zal geven al ware 't dat dit ten koste van misbruik van magt moest geschieden. Is de politieke atmospheer in Frankrijk dus onzuiver, ook in Spanje, ondanks de dictatuur van Castelar, schijnt 'taan alle kanten aan de magt te ontbrekm om de republiek krachtigte handhaven. De strijd tegen de Carlisten vordert weinig of neemt zelfs eene verkeerde rigting. De generaal Moriooes blijkt ook al de man te zijndie meer Spaansche opgewondenheid dan veldheerstalent bezit Hij zou binnen weinige maanden den opstand finaal eu beslist ten einde brengen en uit de jongste tijdingen valt veeleer op te inaken dat hij niets vordertmaar zelfs nederlagen lijdt. Het jongste treffen bij Estella schijnt beslist in het nadeel der regering te zijn uitgevallenhoe men dit ook tracht te ver- bloemen. Tot overmaat vac ramp komt het gebeurde op Cuba omtrent de eigenlijke toedragt, waarvan 't volgende wordt medegedeeld De stoomboot Virginius was door het revolu tionaire comit6 te New York uitgerustmet het doel, om manschappen en wapenen naar Cuba te zenden tot ondersteuning van den opstand. Te vergeefs had genoemde boot getracht door de blokkade heen te breken werd daarop door de Spaansche kanonneerboot Tornado vervolgd en in de nabijheid van Jamaica aangehouden en opgebragt. De Tornado voerde zijn buit naar Santiagoalwaar onmiddellijk krijgsraad werd gehouden. Op den eersten dag werden reeds acht man behoorende tot de voornaarnste rebellen der prijs- gemaakte bootter dood veroordeeld. Zoodra zich het berigt hiervan te Washington verspreiddeliet de regering der Vereenigde Staten door haren gezant Sickles te Madrid er op aandringen dat de teregtstelling der overigen zou worden geschorst en de Spaansche president- minister telegrafeerde ook in dien geest onver wijld naar Havana. Desniettemin ging men te Santiago voort met de manschappen van de Virginius te fusilleren. Gelijk men weet, is dit aldaar op rekening van een gebrek in de telegrafische verbinding geschoven. tengevolge waarvan het telegram van den Spaanschen minister niet tijdig genoeg zou zjjn aangekomen eene bewering welker juistheid echter zeer aan twijfel onderhevig is. Veel waarschijnlijker is het, dat de bloeddorstige vrijwilligers de militaire overheid gedwongen hebben hun schrikkelijk werk te voltooijen Luidens de jongste berigten zijn van de 165 personendie de bemanning der Virginius uit- maakten van 4 tot 13 Nov. 147 te Santiago gefusilleerd. o Eervol ontslag verleend op verzoekaan den heer J. Lensen als gezworen van den polder Nieuwe Neuzen. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een „wijziging van de wettelijke bepalingen omtrent het zegelregt wegens de acte van beleening". Met leedwezen verneemt het Dagblad dat H. M. onze geliefde koningin sedert een paar dagen vrij ernstig ongesteld is. Gelukkig is de toestand der hooge zieke hoewel nog al zorgelijk niet gevaarlijk. Neuzen, 21 November. Ook hier is het vleesch door den slagerE. v d. Bentmet 10 cent per kilogram verlaagd en daardoor op 40 cent per half kg. gebragt. HLoeli19 Nov. Bij herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier, is met 34 van de 52 geldige stemmen gekozen de heer Jacobus van Wpck Jz. In den namiddag van 17 dezer werd op de openbare school alhier door 200 schoolgaande kinderen eene som bijeengebragt van fll. bestemd voor het geschenkhetwelk door de Nederlandsche jeugd Z. M. den koning op den 12 Mei e. k. zal aangeboden worden. Axel21 November. Tot predikant bij de Hervormde gcmeente alhier is beroepen de heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, predi kant te Oud-Beijerland. Hulst 20 November. Dingsdag den 18n dezer had in de openbaar school aan de Veer- straat te Stoppeldijkeen schoolfeest plaats dat door den gemeenteraaddoor eenige leden der afdeeliBg Hulst van het Nederlandsch school- verbond alsmede door een aantal belangstellende ingezetenen dier gemeente werd bijgewoond. De school was smaakvol ingerigt en van toe- passelijke opschriften voorzien terwijl de beel teuis des konings met groen omgeven boven het gekroonde naamcijfer prijkte. Door middel van transparanten met schitterende kleuren werd hulde gebragt aan den koning, aan de provin ciale staten dezer provincie en aan het Hulstersch schoolverbond. Bij deze gelegenheid werden de kinderen die het minst de school hadden verzuimd uit de toelage daartoe van wege de provincie ver- strektgeschenken aangeboden waaronder twee prijzen van de afdeeling Hulst van het Neder iandsch schoolverbond. Op de meest aangename wijze werd de na middag doorgebragt met kinderlijke voordragten, ernstige en luimige zamenspraken afgewisseld door twee- en driestemmige liederen met bege- leiding van pianowaartoe de zoon des onder- wijzers op loffelijke wijze zijne medewerking verleende. In de pauze werden de kinderen op versnaperingen vergastdie van wege de ge meente waren verstrekt. Na een paar nren echt feestelijk te hebben doorgebragtwerden de kinderen die het meest getrouw de school hadden bezochtaan het belangstellend publiek voorgesteld en nam de voorzitter van het Hulstersch schoolverbond de heer A. Hombach de gelegenheid te baat de kinderen op minzamen en hartelijken toon toe te spreken. Op eene bevattelijke wijze stelde hij hun de hooge waarde vau het onder- wijs voor en spoorde hen krachtig aanop den ingeslagen weg voort te gaanniet alleen om daardoor erkentelijkheid te toonen voor de vele pogingen en opofferingen van hun verdienstvollen onderwijzermaar ook om anderen ten voor- beeld te strekken. Ook den onderwijzer Stroecken bragt hij warrae hulde voor den lust en ijver in zijne moeijelijke taak aan den dag gelegd en achtte het een weldaad voor de gemeente Stoppeldijkeen onderwijzer te bezittendie zicli zoozeer beijvertde schooljeugd te ontwik- kelen en op te leiden tot nuttige leden der maatschappij. Ten slotte koesterde hij den wensch dat deze verdiensten door alien zouden worden gewaar- deerden niet het minst door hen die in de eerste plaats met het toezigt en de behartiging van het onderwijs zijn belastopdat de gemeente Stoppeldijk 'in het bezit blijve van een onder wijzer die niet dan met groote opofferingen zou kunnen worden vervangen. Een woord van dank voor de betoonde be- langstellingdoor den onderwijzer en door een der leerlingen tot de aanwezigen gerigt besloot deze feestviering. Te Middelburg is, eenige avonden acbter- eende schildwacht voor de wouing van den garnizoenskommandant lastig gevallen door een „spook." Vier schildwachten zijn successievelijk op den loop gegaan een van hen is ziek geworden van den schrik en de drie anderen zijn gestraft. Eindelijk meldde zich een dapper militair aan, om het spook af te wachten. Hij werd op post gezet, en dienzelfden nacht kwam de komman- dant de politie verzoeken een vrouwspersoon te verwijdereu die gewond nabjj zijn woning lag Op het politiebureau herkende men in deze rrouw, die een ernstige kwetsuur aan het hoofd had, eene boerin uit Grijpskerk. Hiermede is de spook- historie voorloopig uit. Men meent dat een slechts befaamd huis in die buurt. dat door de nabijheid van den schildwachtpost werd bena- deeld, niet vreemd is aan dezaak. Een telegraphisch berigt uit Singapore meldt, dat de geheele expeditie naar Atchin vertrokken is. De officier van justitie te's Hage verzoekt in het Policieblad opsporing, aauhouding en op- zending van jbr Hendrik de Gijselaar en jhr. Wil lem deGijselaar, bankiers gehandeld hebbende onder de firma Overklift en Co.beiden beklaagd van, als uitmakende de genoemde firma, te hebben verduisterd en weerloos gemaakt een groot aantal hun door verschillende personen toeveftrouwde en in bewaring gegeven effecten eu geldswaardige papieren en alzoo van bedriege lijke bankbreukter zake waarvan de regtbank te 's.Hage regtsingang met het bevel van gevangenneming tegen ben heeft verleend. Te Amsterdam waren donderdag op het stadhuis wel 80 paar gehuwd. Met was vrij laat geworden en alien spoeden zich naar de nieuwe kerk. Een enkel paar echter maakte met de familieleden het traditionele rijden naar huis om een zoetje te gebruiken eu dan kerk waarts te gaan men had nog wel wat tijd over was het oordeel van de meesten der bruilofts- gasten. Maar ja wel. Toen de feestvierende stoet voor de nieuwe kerk kwamhad de doming juist den zegeu uitgesproken Daar stonden ze beteuterdbruidegom en bruidooms en tantes, vaders en moedersen wat erger isde familie leden die voor het naar huis rijden geweest warenkregen ruzie met hendie zich v66r het dadelijk caar de kerk gaan hadden verklaard. Voor de kerkdenr werd eeu hevige woorden- strijd gevoerden regt hartelijk ging het toe- De faroilie der bruid scbold op die van den bruidegom de getuigen werden handgemeen de bruid gilde de bruidegom raasde de moeder der bruid viel in zwijmen de politie moest eindelijk komen om de deelnemers aan de mis- lukte trouwpartij uiteen te drijven. Honderden menschen kwarnen kijken en hoorenen het tooueel was uiterst grappig. Men verzekert dat de groote meerderbeid der kardinalen besloten heeft den kardinaal Pecci aartsbisschop van Penegia, bij eventueel over lijden van Pius IX, tot paus te kiezen. Gkaauw, 14 November 1873. Het is Vrijdag, de gemeente is in feestdos elk huis in de kom des dorps prijkt met de nationale driekleur. De vreemdeling vraagt verwonderd welk feest het hier geld~t. Heel tevreden antwoordt men „het is een vreugde- dag voor de jeugd het is het jaarlijksch feest der prijsuitdeeling." In jaren echter was het niet zoo aangenaam en beloofde het niet zoo veel stof tot juichen, dan dit jaar. Gedurende een geruimen tijd verkeerde het onderwijs alhier in een zorgwekkenden en jamtnerljjken toestand. De jeugd ging wel naar school, maar maakte geene vorderingen en werd ten eenemale onver- schillig voor het onderwijs. Wilden de bemid- delde ouders de goede bedoelingen voor hnn kroost eenigermate beantwoord zienzij waren gedwongen hunne kinderen naar scholen in omliggende gemeenten te zenden. N ue i n- d e 1 ij k toch is het onderwjjs alhier aan be- kvvame en zorgende handen toevertrouwd. Niets wordt thans verzuimd om bet te doen bloeien de onderwijzers werken met ijver, evenzoo geven de ouders bewijs van hunne belangstelling, Geen wonder dus dat het onderwijs heden voor- uitgaat en ieder in de gemeente tevreden is. De inwoners hebben pi. m. f 80 aan vrijwillige giften bijgedragen yoegt men hierbij de provin ciate bijdrage (f 14 ruim) en de hoofdouderwij- zer had eene som van pi m. 95 om het aantal boekwerkenvoor geschenken benoodigdaan tekoopen. Zoodra dan 'a namiddags de kinderen, bijna 200, ter school waren, verscheen de Ed. Achtb. heer burgemeester met den raaden een groot aantal belangstellendenzelfs van buiten de gemeente. De leerlingen zongen een ver- welkomstlied en daarna werden achtereenvolgens verschillende luimige en ernstige gedichten afge wisseld door gepaste gezangensmaakvol door eenige der bekwaamste leerlingen voorgedrageu. Eindelijk werd het jeugdige hart blijdegemaakt; getuigschriften voor getrouw schoolbezoek verge- zeld met een net ingebonden boekwerk en ook de prijzen naar de beste vorderingen en be- kwaamheden in de verschillende vakken werden uitgereikt. Ook eenige toespraken zetten de prijsuitdeeling luister bij. Het Ed. Achtb. hoofd der gemeente schetste o. a. den tegenwoordigen toestand van het onderwijs in vergelijk bij den vroegeren en wees op den vooruitgang dien elke inwoner op zoo'n korten tijd mocht ondervioden verder spoorde zijne Ed. Achtb. de kinderen aan getrouw de school te bezoekenorndat hieraan hoofdzakelijk de geregelde en grondige vorderingen in het onderwijs afhangenmaar drukte vooral de ouders op het hart ook van hunnen kant niets onbeproefd te laten om het geregelde schoolgaan te bevorderenwant zeide Z. Ed. Achtb., „die wil, die kandaar thans het onderwijs op een goedeu voet geregeld is. Daarna sprak ook de hoofdonderwijzer een enkei woordje. Hij verzocht vooral de ouders op het sedert kort ingeslageu pad voort te gaanen elkander in zaken van het onderwijs de hand te reikendan zal het onderwijs bloeien en hunne kinderen later als wetenschappeljjke en welopgevoede leden in de maatschappij optreden. Eindelijk werden nog eenige voordrachten door de kinderen gehouden o. a. dank gezegd aan den Ed. Achtb. raad der gemeente voor hnnne welmeenende bedoelingen tot ten slotte in koor een toepasselijk lied op het onderwijs volgens de wijze van ons volkslied werd gezongen. Iederzoowel ouders als kinderenmet een woord alle belangstellenden keerden welgemoed

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1