ALGEMEEN No. 886. Woensdag 19 November 1873. 13de Jaarg, BESIETTELIJKE ZIEKTE. Binnenlandsche Berijrten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG jEjN ZATURDAG DII OUT COUP, te Weuzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerdo brieven wordon niet aange- nomen. EOOBVOSK. De BURGEMEESTER vaD IVeuzen maakt bekend dat, gedurende de week van 9 tot 15dezer, in die gemeente door ROODVOIXK zijn aangetast 12 personen en aan die ziekte geene zijn overieden. Neuzen- den 17 November 1873. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. IPolitiek: Overzigt. In Frankrijk beheerscht de vraag naar de verlenging van Mac-Mahons presidentsmagt op het oogenbiik elke overige beschouwing. In een opzigt steekt de president Mac-Mabon onder alle bewegingen boven zijn voorgangerThiers, uit. Waar de laatste steeds doldriftig tnsschen beide trad en door zijn woord en invloed wilde heerschenhoudt Mac Mahon de drijvers op eerbiedigen afstand zonder zich in 't minst in de partijgeschillen te mengen. Intusschen is het er rerre van daan dat de partijen 'tonderling eens zijn. Terwijl de een de rcpubliek slechts wil behouden als nood-vaar- tuig, willen anderen haar beslistmet uitsluiting van elke andere regeringsvorm grondvesten. Spanje heeft een groot verlies geleden door het overlijden van den beer Rios Rosas een der bekwaamste leden der gematigde partij. Uit Madrid schrijft men aan 't Journal des D6bats dienaangaande 't volgende Een groot en scboon leven is vervlogen. De heer RiosRosas .de welsprekende redenaarde hartstogtelijke tri buuu de smaakvolle litteratorde bekwame staatsman die verscheiden malen als minister is opgetredenen driemaal als president van den staatsraad fungeerde, die afgezant is geweest te Rome en meerinaleu president van de kamer der afgevaardigdenis in de grootste armoede gestorven. Het uitvoerend be windbewijs willende geven van achting voor den gestorvene, wiens onwrikbare eerljjkheid en bnrgerdeugden des te meer oprnerkelijk zijn omdat 'zij zeldzaam voorkomen in een land, waar de staatsmannen gewoon zijn zich zelf groote schat ten te verzamelenheeft bevel gegeven dat de begrafenis op kosten van den staat zou geschieden. Deze heeft voor eenige dagen plaats gehad onder den toeloop van een ontzettende volksme nigte. en allerwege werden de duidelijkste blij ken gegeven van leedwezen over 't gemis van den afgestorvene. Als bewijs zijner armoede kan dienen dat men bij zijn dood niet meer dan voor een waarde van ongeveer 7 golden bij hem heeft gevonden. Zijne erfgenamen knnnen zich aileen verhengen in zijn goede bibliotheek, De Inddspendance heeft nit San Sebastian een particnlier telegram ontvangenwaarin gemeld wordt dat de republikeinscbe bevelhebber Loma Tolosa is binnengetrokken na de Carlister. onder Lazaraga daarnit gedreven te hebben. Ook was Moriones weder opgerukt naar Estella. middel van geperste kool plaats bad. welkege- dnrende 10 uren een voldoende warmte onder- hield heeft in zooverre voldaan dat men weder in plaats van beet water, van dit middel gebruik zal maken. Men heeft echter in de ijzeren stoven een verbetering aangebragt, waardoor de brand- stof langer zal duren en in de coupes een meer gelijkmatige warmte heerscht. o De minister van oorlog brengt ter keunis van belanghebbenden dat ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het instructie-bataillon in dienst treden en die, tei voorkoming van noodelooze reiskostende zekeibeid willen hebbendat die jongelingen daartoe de vereischte 1 igcbamelijke geschiktheid bezitten zicb knnnen aanmelden bij deu plaat selijken of garnizoens kommandant in hnnne woonplaats gevestigd, of wel der naastbij gele- gen gainizoensplaats opdat de bedoelde jonge lingen aan een voorloopig geneeskundig onder- zoek worden onderworpen. De minister van oorlog beeft tot de korps kommandanten van het leger een schrijven ge- rigt waarbij hun opgedragen wordt een gestreng toezigt te bouden op bet uitreiken vau certificaten \an goed gedrag aan militairen, Dergelijke be- wijzen bebooren alleen afgegeven te worden aan die militairen wier antecedenten de meest moge- lijke waarborgen voor hun toekomstigen handel en. wan del opleveren. Op bun gedrag en levens- wijze in dienstmoet naauwkenrig gelet en over tredingen bebooren gestreng gestraft te worden. De minister wenscht daardoor de plaatsvervanging zoo min mogelijk te doeu strekken tot nadeel dei str'ijdkracbten van den staatdoor den plaats- veivanger te releveren in eigen oogen en indie van anderen. ISoelc, 18 Nov. Als eene bijzonderheid kan van bier gemeld wordeu dat op bet land v an Jacobus Deeseen raap is gegroeid van 9d centimeters in oiutrek en 5 kilo 2 hectogram zwaar. De heer M. Verstraeten hulponderwijzer te St. Jan Steenis als zoodanig beuoemd aan de R. K. burgerschool voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Vlissingen. Men schrijft uit Krabbendijke vau 13 i November 1873: Door een ingezeten van Krabbendijke zijn klagten bij den minister van binnenlandsche zakeu ingediend wegens het niet kuuuen ver- zenden van de aangevoerde suikerpeuen naar Roosendaaltengevolge van gebrek aan wagons. De schade zal aanmerkelijk zijn daar sommige partijen penen al 14 dagen op het terrein liggen bij vriezend weder. Men schrijft uit Zierikzee van 15 November Heden heeft zich hier het eerste geval van cholera voorgedaan. Een persoon gisteren van Gouda te huis gekomenis heden na zes uren ijdens bezweken. Er zijn maatregelen genomen om het lokaal voor cholera lijdersdat in de oude kazerne is ingerigt. voor de onmiddelijke opneming van patienten gereed te maken. De verwarming in de waggons le en 2e klasse op de Ijjnen van den staatsspoorweg, die I in den afgeloopen winter voor het eerst door j Zaturdag zijn te Rotterdam 2 personen aan cholera overieden. Sedert 8 dezer is te Breda nog 1 persoon aan cholera overieden, zoodat tot jl. zaturdag daar aan die ziekte overieden zijn 7 mannen4 vrouwen en 14 kindereu. --De regering acht den tijd gekomen om een rijks iandbouwschool in het leven te roepen. Of die inrigting aan een onzer hoogescholen zal zal verbonden worden is nog niet beslist. fret te Delfshaven bestaande departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen beeft bij hare gewone volks bibliotheek ook een kinder- hibliotheek opgerigt, waarvan tegen betaling van slechts 6en cent per week en per boekdeel door de jengd een zeer druk gebruik wordt gemaakt. Bij een geaehte familie te 's Gravenhage heeft een 19jarige dochter die gedurende vijf tien en een halve maand geen woord heeft knnnen sprekenmaar overigens gezond was op eenmaal haar spraak teruggekregen. Het behoeft geen vermelding dat het geheele buisge- zin voornainelijk de ouders. hierover dankbaar verheugd zijn. Het verschilde weinig of de geheele jeug- dige bevolking van bet bestedelinghuis te Gouda was dezer dagen vergiftigd. De bestedelingen waren nl. naanwelijks aan het middagmaal begonneu of eenige daarvan werden onpasselijk. Het eten werd direct gestaakt en bij onderzoek bleekdat het eten gekookt was in een ouden koperen keteldie gewoonlijk niet meer ge- bruiktditmaal nog eens dienst bad gedaan. Deze ketelonvertind was de waarschijnlijke oorzaak der onpasselijkheid. Tot tegengift werd den bestedelingen de melkspijsdie voor's avonds bestemd wastoegediend waardoor gelukkig alien met den schrik zijn vrijgekomen. Te Leiden is een ongewoon proces aan- hangig gemaakt. Een student heeft zijn bospes aangeklaagd wegens willekeurige verhooging in de berekening van een voorschot. 't Moet hier meer het regt van het spel dan de knikkers betreffen, want de geheele zaak geldt slechts, als wij goed ingelicht zjjn het overtrekken van een canap6 waarvoor de meubelmaker wel de belft minder onkosten had gemaakt dan de hospes den student in rekening bragt. Slechts om een voorbeeld te stellen besloot men de zaak aan het oordeel van den regter te ondenverpen. Op den feestdag van Alkmaar's ontzet heeft te Haarlem een reiziger in den bagage- waggon vac den koninkl. trein plaats genomen dientengevolge is tegen hem proees verbaal opgemaakt. De thans ingestelde eisch bij het kantongeregt te Haarlem is eene geldboete van f 1 tot f 75, of 1 lot 7 dagen gevangenisstraf. Te Hellevoetsluig kost het rundvleesch tegen- woordig 45 cent per half kilo. In Deventer is bet nog goedkooper, namelijk 70 tot 80 cent de le qualiteit en 50 tot 60 cent 2e qualiteit per kilo. In Haarlem verkoopt een vleeschbouwer bet rundvleesch voor 40 cent en de biefstuk voor 50 cent per half kilo. In Katnpen is de vleescb prijs met 10 tot 15 cent per halt kilo verminderd. In de Friesche Zevenwolden beginnen vleesch en spek gaandeweg in prijs te dalenhet spek kost tegenwoordig 60 cent en het vleesch 70 cent de kilogr. In eene te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der vereeniging voor Chris- telijk nationaal onderwijs is besloten om nitvoe- ring te geven aan het door de Standaard opge- worpen denkbeeld om afzonderlijk op te treden in zake het geschenk door kinderen te geven aan Z. M. den koning bij gelegenheid van het feest van zijn 25jarige regering. Het hoofd bestuur zal als hoofdcomit6 in die zaak fungeeren en gelden inzamelen. Het Utrechtscb Dagblad bevat een brief van de reede voor Ediewaaraan wij bet vol gende ontleenen „De oorlog nadertmaar 't zal nog al afloopen. De voorvechters hebben 't eerste lesje uit de Beaumontgeweren gehad en zullen wel wat voor- zigtiger zijn. Daarbij is het met ledige bniken niet goed vechten en de behoefte wordt overal groot. Veel volk is reeds, door nood gedreven, om de Zuid verbuisdmaar dat schijnt daar rnzie te zoeken." Naar men verneemt, zullen de laatste troepen van Harderwijk die dit jaar naar Java zullen vertrekken met de Conrad en de Madura stoomschepeu van de stoomvaartmaatschappijen Nederland en Java verzonden worden. Er zullen nog een 500 man vertrekken en o. a. een 4tal ofBcieren van gezondkeid. In het kamp van Milligen bevindt zicb nog altijd een typbusljjderwaarvoor steeds expressehjk een officier vau gezondheid en de noodige hospitaal soldaten ter verplegiug van den patient aldaar aanwezig zijn. Men hoopt hem nu eerstdaags te kunnen vervoerenhet- geen bij gebrek aan officieren vau gezondheid bij alle garnizoenen zeer te stade zal komen. Prof. II. P. G. Quack beeft een cursus over de theorie der socialisten geopendwelke zeer veel belaugstelling wekt. Het berigt van de Mepp. Conr. dat twee kolonisten uit Oinmerschans een afdoend getui- genis in de zaak van den Haagsche moord zonden hebben afgelegd, wordt door de H. N. tegen- gesproken. Het berigt is misschien ontsfaan uit het feit dat de vroeger, te gelijk met de Jonggearresteerd doch spoedig weer vrijgelaten persoon van de Gelder dezer dagen wegens bede- 'arij naar de kolonie is opgezouden. De Jong is thans in deu Haag aan hetzand- krujjen om zijn brood te verdienen waartoe hij, I op zijn verzoek van de gemeente een kruiwagen j en eenige plauken ten gebruik heeft ontvangen, Behaegel meldt zich dagelijks bij deu politie aan om onderstand. Dat men in dezen tijd niet voorzigtig ge- noeg kan zijn met het gebruik van geneesmid- delen waarvan men de kracht niet kentleert een voorval dat deze week te G. heeft plaats gehad. Eene vrouw gevoelt zich ongestelt ten gevolge van kramp in den bnik. ^De man terstond het ergste vreezeude wendt zich dadelijk tot cen bnurinan om raad. Deze is in het bezit van geest van Salmoniak. en nu raadt hij aan hiervan een paar droppels, met water vermengd, te gebruikentotdat de geneesheer komt. Iu plaats echter een paar droppels wordt eene te groote hoeveelheid toegediend waarvan bet ge- volg is dat de vronw onder hevige smarten kortea tijd daarna overlijdt. Te Maastricht is bij bet vervoer van een zware kraan van den staatsspoorweg oaar den Grand Centralbet ijzeren gevaarte van 15.000 kilo omvergevallenEen arbeider raakte er onder en werd onmiddelijk gedoodvan een ander werd het been verbrijzeld, Woeusdag jl. stond te Heijthuizen in Lim- burg de brigade kommandant der koninklijke marechauss^e aldaar met een vrouw te praten toen een hond al blaffeude op hen aankwara. De brigade kommandant zeide al scbertsend „ik zal hem eens bang maken," en haalde een revolver uit den zakteneinde een schot in de lucht te lessen maar reeds onmiddelijk na bet uithalen vieltengevolge van een gebrek aan dat vuurwapen een schotdat de vrouw in den Per drie maanden binnen Neuzen franco door het geheele Eijk 1- 1,10 1,40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. geheel Belgie. Bid Van 1 tot 4 regels v f 0,40 Voor elke regel meer0 10 Adrertentien geliere men aan de Uitgevers in te zenden uiterl'ijk Diagsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure. it. 2. Met den 1 Julij 1874 is de schending van de regtea van hen die tot de jagt tot het bemagtigen van wild, tot zwanendnfteneendenkooijen of duiventillen gercgtigd zijn, geen misdrijf meer; zij blijft een gebrekkige daad, grond gevende tot vergoeding van kosten, schade en inbreuk zoo er daartoe termen zijn. De voraering tot vergoeden van kosten, schade en intressen wordt aangebragt bij den kantonregter in wiens regtsgebied de schending voorviel, behoudens hooger beroep, zoo de vordering meer bedraagt dan t 50. Art. 3. Met eene geldboete van f 0,50 tot 7,50 wordt gestraft hij, die zonder daartoe geregtigd te zijn, zich bevindt op eens aiders grond, geene publieke wegen of voetpaden zijnde. De geldboeto kan tot 50 worden uitgesproken, zoo de gronden in den zin van art. 391 van het wetboek van strafregt zijn afgesloten. ®e1 8eWboete van f 0,50 tot f 75 wordt opgelegd zoo hij, die zich zonder regt bevindt op een anders grondenlo. zich °Fvordering van een daartoe geregtigde niet dadelijk ver- wijderd; 2o. reeds vroeger, doch binnen de zes maanden op dezelfde gronden werd aangetroffen en uitgenoodigd zich dade lijk te verwijderen, De vervolgingen in dit artikel bedoeldgeschieden alleen op a a SereStiS(len binnen eene maand na het feit te doen. rt. 4 Art. 471 ten dertiende en 475 ten negende van het wetboek^van strafregt worden ingetrokken. Y00r Julij 1874 gepleegde overtredingen der j.1Yan Junij 1857 (Staatsblad no. 87) worden ook na dat tijdstip overeenkomstig de wet gestraft. Het wetsvoorstel van de heeren Oldenhuis Gratama, Idzerda en van Kerkwijktot intrekking van de bijzondere bescherming van de jagt en het jagtbedrijf, is thans in druk rondgedeeld. Het hevat de volgende bepalingen: Art. 1. Met middernacht tusschen den 30 Junij en 1 Julij 1874 vervallen alle bepalingen der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) tot regaling der jagt en visscherijvoor zoover zij uiet de visscherij betreffen of daarmede in betrekking staan behalve: lo. art. 3, en 2 de voorschriften van artt. 30 tot en met 35 omtrent de vereischten voor de erkenning der regten vau zwanendrifteneendenkooijen en duiventillen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1