ALGEMEEN No. 885. Zaturdag 15 November 1873. 13de Jaarg. AANRONDIGING. 6ESMETTELIJKE ZIEKTE. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. De BURGEMEESTER van Neuzen, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872(Staatsblad no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten maakt bekend: dat, volgens ODtvangen kennisgeving van den heer Inspecteur voor het ge- neeskundig Staatstoezigt in Zeeland, ItOOl VO Iv in deze gemeente EPIDb]MI8CH voorkomt. Neuzen, den 14 November 1873. De Bnrgemeester voornoerad J. A. VAN BOVEN. JPolitieli Ovei-zig-t. Het nieuws is tegenwoordig schaarsch en 't scbijntdat men daarom per telegraaf voor de "afwisseling maar eens iets groots eene gevvigtige nederlaag der Spaansche regeringstroepen door de Carlisten heeft verzonuen. Men moet zich toch wel ergens m§e bezig bouden. Is 't geen waarheiddan fictiemaar bet oude spreek woordal is de lengen nog zoo snelde waar heid acbterbaalt haar welis in onzen telegra fischen tijd nog raim zoo toepasselijkals in vroeger dagenwant reeds 's anderen daags werd medegedeelddat in plaats van eene nederlaag geleden de Spaansche regeringstroepen, eene gewigtige militaire of strategische operatie hadden volbragt. Wij zullen maar niet in bijzonderheden gaan napluizen omtrent deze tegenstrijdige berigten. Al wat er uit is op te maken isdat het vuur van den burgeroorlogonverpoosd en onverminderd voortbrand en de dageraad eener betere toekomst voor 't ongelukkige Spanje nog door geen enkel zweempje wordt aangekondigd. -Bedroevend vooral is de toestand in Carthagena De bandieten-regering heeft er volkomen de overhand stelt aan en ontslaat weer de leden der stedelijke regeringberoofd degenendie nog iets bezittenmaakt zich meester van alles, wat eenigzins waarde heeft en leidt een leven van ruwe ongebonden en brooddronkenheid. Terwijl alzoo in Spanje alles nog onbestemd blijft en men niet weetwat de naaste toekomst zal opleverenblijft ook 't lot van Frankrijk nog immer ongeregeld en onbeslist. In plaats van den waren eenvoudigen weg op te gaan houdt men zich bezig met allerlei politieke haar kloverijen. Hier is 'tde republiek onder Mac- Mahoc daar wil men nog altijd naarde monar chic ginds roept men om eene volksnitspraak bij persoonlijke stemming; terwijl deeenvoudige opvatting geen andere is dan dat de natie eene vertegenwoordiging kieze, uitsluitend met de taak belast, om het geschokte rijk van Frank rijk op nieuwe deugdelijke foudamenten te vestigen. Bij dezen toestand is er voor alle mogelijke intrigues kans. Zoo gevvaagt men zelfs van een monster verbond tusschen Buonapartisten eu republikeineu. Onder dit alles is zonneklaardat Mac-Mahon de regterzijde of den voorstanders eener her- schepping der republiek in eene monarchic onver- deeld is toegedaan. Het Journal des D6bats doet- in zijn jongste nummer uitkomendat er meer en meer een geest van verbroedering onder de geraatigde partijen in de kamer begint te heerschen. De voorstanders der verlenging van Mac-Mahon's gezag hebben zich niet bepaald verzet tegen kleine wijzigingen in 't ontwerpeenige hebben verklaard dat zij wel voor :t voorstel Changar- nier waren maar daarom niet tegen de conser- vatie republiek. Ook het linker centrum is tot .concessien geneigd. Het blad acht een derge- lijke zamenwerking ook onmisbaar, daar de partijen tot nu toe juist tegen elkander opwegen, 'tgeen o. a duidelijk wordt uit de kleine over- winning. in de afdeelingen door de linkerzijde bchaald. o In de woensdag gehouden zitting van den raad van stateafdeeling voor de geschillen van bestuur, is rapport uitgebragt in de zaak van den hoofdonderwijzer te Hengstdijk tegen het besluit^ van gedeputeerde staten van Zeeland waarbij hij voor dn'e weken is geschorst wegens onbehoorlijke bejegening van den inspecteur en schoolopziener. De belanghebbende was zelf opgetreden en trachtte de ongegrondheid der beschuldiging en schorsing aan te toonen. De min. van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat aan de spoorwegbuitenbaven te Vlissingenvan zons ondergang tot zonsopgangde volgende drie lenticulaire lamplichten ontstoken worden als een rood licht op den kop van het paalhoofd van den westhavendameen groen licht op den kop van den oosthavendam een wit licht binnen de haven nabij den trap in de oostelijke bazaltkade Naar mate van wind of getij de haven aandoende zal men. het laatsgenoemde licht iets binnen het groene of het roode licht houdendevrij varenzoowel van de haven- daramen als van de due d'alven aan de west- zijde der haven. Voor den dienst in Nederlansch Indie zijn alsnog benoodigd eenige onderwijzers bij voor keur ongehuwddie in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd of als huiponderwij zeren van eene aanteekening voor eene vreemde taalbij voorkeur de Fransche. Verdere bij zonderheden meldt de Staatcourant van 11 dezer. Naar men verneemtacht gen. Van Swieten voor de tweede expeditie tegen Atchin vier bat. inf. (dns 5000 man) voldoende twee blijven in reserve te Padang. Van de aanrankelijk noodig geachte 12 stafofficieren wordt nu de helft als toereikend beschouwd. Neuzen, 12 November. Op de najaars paarden en veemarkt alhierop heden waren aangevoerd 46 stuks hoornvee 11 paarden. 6 schapen en 56 varkens. De uitgeloofde premien werden uitgereikt aan Erven Goethals te Hoek, voor den schoonsten hengst D. Scheele te Neuzenvoor het schoonste paard J. de Braal te Clinge. voor het grootste ge tal paarden Jacobus Dees te Hoek, voor den schoonsten stier Jacobus de Feijter te Neuzen, voor het schoonste stuk rundvee (geen stier) uit de kantons Axel en Hulst ter inarkt gebragt: L. Bannet to Ellewoutsdijk voor het schoonste stuk rundvee (geen stier) van buiten die kantons aangevoerd G Lambrechtse teEertvelde, voor het grootste getal runderen P. Loof te Neuzen voor de meeste scbapen en A. de Meij te Zuiddorpevoor de meeste varkens. De handel was flaauw. Axel, 14 November. De heer D. H. Teljer, predikant te Hellevoetsluisheeft voor het be- roep naar deze gemeente bedankt. Zaanislag14 Nov. Heden morgen gat de schooljeugd blijk van hare ingenomen- heid met het. op 12 Mei e. k.te vieren feest, door eene som bijeen te brengen van f 7.66 welke bestemd is voor het geschenkdat door de Nederlandsche jeugd den koning bij die gelegen- heid zal worden aangeboden. Men schrijft uit Vlissingen Door de hevige stormen welke alhier van 8 op 9 dezer gewoed hebbenzijn verscheidene schepen in het Oostgat gestranddoch waarvan den volgenden r.acht weder velen vlot zijn geko- menzonder belangrijke schade bekomen te hebben. De Noord Duitscbe brik XIII Octoberkapitein Fritwurstkomende van Elseneur en bestemd naar Antwerpen is alhier mastloos in de haven gebragt, de bemanning bevond zich aan boord. De Noordscbe brik Ornen kapitein Andriessen, van Nedercalix met hout naar Gent, is door het volk verlatenen opgenomen door de Noord Duitsche schoener Albert, kapitein Muller, welke hen alhier aan wal gebragt heeft. Het vaartuig is totaal verloren. Dingsdag morgen kwam van Neuzen alhier ter reede de Eng. stoomboot Whitwoodkapt. Thornton welke door de visiteur moest worden uitgeklaard. De stoomboot te kort onder den wal stoomendeten einde spoedig geholpen te zijn liep aan bakboordzijde tegen het Rijzerhoofd en bekwam een groot gat. Onmiddelijk in de haven geloopen werd de averij hersteld en kon het stoomschip woensdag morgen zee kiezen met bestemming tiaar Goole. Bij bevelschrift der arrondissement-regtbank te Middelburg is naar den procureur-generaal bij bet provinciaal geregtshof in Zeeland verwezen Willem Verhulst Nz.oud 29jaren gewezen klerk in de bank van leening aldaar. Hem wordt ten laste gelegddat hij in en na het jaar 1870 in de beleening registers van de bank van leening der gemeente Middelburg, over het jaar 1870 welke registers gequoteerd en ge- parafeert zijn door den burgemeester van Middel burg, in de tiende en elfde kolommeu dienende tot vermelding, de eerste van het jaarde tweede van het nommer der afiossing van afgeloste pandeu, bedriegelijk ten nadeele der bank onderscheidene letters en nommers heeft geschreven ten einde, in strijd met de waarheid, de panden waarop de letters en nommers betrekking haddenals afgelost te doen voorkomenen wel bepaaldelijk in acht deeleu der bedoelde registers en zulks terwijl hij als klerkbij de voorschreven bank van leening van wege de gemeente aangesteld belast was met onder anderen in de beleening- registers aanteekening te houden van afgeloste panden. Woensdag morgen is aan'de spoorbaan te Goes, tusschen de wachthuizen 43—44 gevonden het lijk van een onbekeud manspersooa in boercn- kleedingdoch gedeeltelijk naakt. De politie heeft het lijk naar het gasthuis doen overbrengen en later vernomendat de persoon zou zijn een dienstknecht uit Vlake ouder Scbore. Te 3 holen zijn den 7 dezer twee gevallen van cholera aangegeven beide van kinderen in 66n gezin. Op den 10 dezer is een derde kind uit dat gezin aan de ziekte overleden. Als iets op- merkelijks wordt gemelddat vroeger in het zelfde jgezin het eerst de pokkenepidemie zich vertoonde. Een schandelijk feit moet te Leiden hebben plaats gehad Een kind zou gedurende 4jaren door een stiefmoeder opgesloten zijn gehouden en door haar op de ruwste mauier mishandeld zijn ten gevolge waarvan het geheel gekromd en als 't ware uitgeteerd zou ziju. Zeker is het dat het kind naar 't academisch ziekenhuis is vervoerd, de zaak in handen der justitie is, en de oudersnaar men zegtde stad met de noor derzon hebben verlaten. Het huis vandeschul- digen is gedurende dag en nacht door de politie bewaaktom te zorgendat het volk niet zijn eigen regter zou worden. Te Gouda had vrijdag 11. een bleekersknecht met een sigarenmaker een stevig borreltje ge- bruiktzij waren te zamen gegaan naar de woning van laastgenoemde alwaar deze een weining ging leggen slapen De bleekersknecht maakte zich deze oogenblikken ten nutte stuurde de vrouw van den sigarenmaker met een onbednid briefde naar een logement en stal terwijl haar mans horologie hetgeen hij onmidde- delijk verkocht. Den daarop volgende nacht is hij door de politie uit zijn logement gehaald en in verzekerde bewaring gebragt. Weer nieuws omtrent den dubbelen moord, thans niet uit 'sHage, maar uit Oud Avereest. Van daar meldt men nl. aan de Meppeler Crt. Alhier heeft zich een gerucht verspreid en wij wenschen dat bet bewaarheid zal mogen worden. Sedert eenige dagen nl. zijn aan het rijksgesticht Ommerschans twee mannen ter verpleging opge- zonden. Deze hadden zich naar men verneemt, scbriftelijk tot den minister van justitie gewend, ter kennis brengende, dat zij in staat waren zulke inlichtingen te geven in zake den dubbelen moord op mevr. van der Kouwea en hare dienst bode gepleegddat de daders daarvan bekend zouden kunnen worden. Dientengevolge moeten zij reeds een verboor hebben ondergaan en naar men verder meldt. naar 'sGravenhage opgezonden worden of reeds zijn. Is het vermelde waarheid. dan zou de justitie op eenmaal in staat gesteld worden. de schul- digen hunne welverdiende straf te doen ondergaan. De vorige week had te Uitgeest een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben. De treinen van Zaandam en Haarlemdie achtereenvolgens 's morgens ten 8ureen8uur 3 min. op hetzelfde spoor moeten aankomen arriveerden door vertra- ging van den eersten gelijktijdigen >zouden op elkander geloopen zijn als de arbeider Ineke geen tegenwoordigheid van geest genoeg gehad had om met levensgevaar de wissels te verstellen op het oogenblik. dat de botsing onvermijdelijk scheen. Genoemde arbeider heeft door zijne kloekmoedige daad niet alleen het leven van een groot aantal reizigers geredmaar de FI. IJ. spoorwegmaatschappij voor onberekenbare schade geyrijwaard. Natuurlijk worden daden als deze door die maatschappij naar waarde beloond. Ook aan Ineke is reeds eene onderscheiding toegezegd van f 3.90 zegge drie gulden en negentig centen. De Vlaamsche beweging in Belgie heeft o. a. dit gewonuen dat de troonrede in de Bel- gische staatscourant in het Fransch en in het Vlaamsch Voorkomt. Iu den uacbt van zaturdag op zondag heeft te Mechelen zekere Willem Slegt eerst zijn lOjarig zoontje en daarna zichzelven in dronken- schap door ophanging vap het leven beroofd. Verleden zaterdag twistte te Grivegnee bij Luik een vrouw met haar huisbaas, welke met haar hetzelfde huis bewoonde, toen haar man, een schoenmaker, met zijn mes toesprong en den eigenaar vier messteken toebragt. Deouge- ukkige is kort daarna aan zijn wonden bezweken. De steken waren hem met zooveel kracht toege- bragtdat hem de ingewanden nit den buik liugen. Het geregt heeft zich aanstonds ter plaatse begeveu eu de schuldige is aangehouden, Wel een monsterkanon Dezer dagen be- vatten verschillende bladen het berigtdat te Oostende proefnemingen plaats hadden met. een achterlaadkanon welks kogel van 130 kilo ge- wigtin 12 seconden 100015 mijlen doorloopt en dan nog zddveel kracht heeft dat hij een schip doorboort. Ongeloovigen thomassen komen liertegen op met de aanmerking dat een nur gaans 5'/2 mijl is en de kogel dus in 12 seconden een afstand doorloopt van 1821 uren een vierde van den omtrek der aarde den afstand van St. Petersburg naar de kaapstad. Hetjuiste rigten van een stuk dat zulke kogcls schiet moot voorzeker nog al bezwaar ontmoeten hoe men 't er te Ostende wel mede gemaakt heeft Aanlbesteclingen, Op Vrijdag 21 November 1873, des voormid- dags ten 10 are, aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te Middelburg Het onderhouden van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen het zijkanaal naar de Axelsche sassing enz.. gedurende de jaren 1874, 1875 en 1876. met de leve ring van al de daartoe noodige bouwstoffen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, per onderhoudsjaarvolgens §434 der Algemeene Voorschriften. Ter 'provinciale griffie te Middelburg liggen ter lezing de voorwaarden waarop te 'sGraven hage zal worden aanbesteed. 1. aan het ministerie van marine, op 20 November 1873, de levering ten dienste der brood- en beschuitbakkerij van de marine te Willemsoord van roode en witte tarwe en rogge. 2. aan het ministerie van binnenlandsche zaken op 25 November 1873. de levering van winkelwarenlevensmiddelen (tarwe, rogge, gortboekweitmeelboonen en erwten) leder, petroleum, haver, fabriekaten schoolbehoeften houtwerk aardewerk glaswerk lepelsvorken, messen haarkammen linnen naaigaren katoe- wmtam VSK*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1