A LGEMEEN No. 883. Zaturdag 8 November 1873. 13de Jaarg. Binnenlahdsche Berigten Buitenlandsche Herbten. o J?olitielt Overzigt. Nu de verbindtenis tusschen Chambord en Frankrijk is afgesprongen is bet natunrlijk dat de vraag wat nu zich in Frankrijk weer van alle kanten opdringt. Men leeft in een tijdperk van halfheid en onbeslistheid en waarin men het ook al oneens ishieromtrent nietdat daaraan een einde dient te komen. Verschillende voorstellen zijn reeds gedaan. lo. Een der prinsen van Orleans te benoemen tot regent generaal. 2°. Mac Mahons magt te verlengen en 3°. nu voor goed de republiek als Frankrijks vasten regeringsvorm aan te nemen. 't Eerste is wegens de weigering der Orlean- sche prinsen reeds gevallen de twee volgende zullen weldra een ernstigen strijd tusschen de verschillende partijen uitmaken. 't Laat zich echter denken dat voorshands de beslissing vvel zal worden uitgesteld. Thiers heeft ook reeds in dien geest geadviseerd n 1. de regering van Mac Mahon te verkortennoch te verlengen. 't Spreektdat de brief van Chambord, waar bij bij de constitutionele kroon van Frankrijk beslist weigerdevan vele zijden ruime aanleiding tot beoordeeling moest geven. De eenvoudigen vragen echter: wist van den aanvang af de Chambord niet, dat 't Frankrijk van 1873 onmo gelijk dat van eene eeuw vroeger kon zijn en hebben de koningsgezinden dan niet reeds dade- lijk geweten dat het borstbeeld van hun preten- dent omsloten was door eene lijstdie volstrekt niet meer in onzen tijd te huis behoort. Maar zulke eenvoudige vragen behooren in de diplomatic niet te huis. Alles is daar van een te ingewikkelden aard dan dat een gewoon natuurlijk menschenverstand daarbij zon kunnen en het is daarom ook hoogst waarsehijnlijk, datondanks al 't geschrijf over deze politieke gebeurtenis de ware toedragt der zaak volstrekt onbekend is en eerst in later tijd zal worden opgehelderd. Volgens Frankrijks financie minister heeft de jougste oorlog aan Frankrijk gekost de som van 8897 millioen frs. Het budget door dezen minister aangeboden wijst een tekort van 178 millioen aan dat weer door nieuwe belastingen zal moeten worden gedekt. Misschien dat de finantiele aderlating op't cor pus Frankrijk bewerktnog wel 't beste middel isoin het van eene nieuwe oorlogskoorts te genezen. 't Schijnt dat de militaire operatien in het noorden van Spanje sedert de laatste dagen zijn hervat. De oproeping der reserve heeft 60 ODO goede soldaten ter beschikking van de regering gestelden deze is daardoor in de gelegenheid, om versterkingen naar 't noorden te zenden. Generaal Loma moetvolgens de laatste berig ten de Carlisten uit hunne positie bij San Esteban gejaagd hebben en Irun binnengetrokken zijn met 3000 man. Moriones. de opperbevelhebber, heeft van zjjn kant mede de oewegingen hervat en is op marsch naar Alava. terwijl don Carlos Estella verliet en zich te Salvatierra vestigde. Te Carthagena schijneu ongeregeldheden te hebben plaats gehad. De indiscipline en de demoralisatie moeten aldaar hun toppunt bereikt hebbenterwijl de galei-boeven die indertijd ontslagen zijnzorg dragen dat de hoofden der beweging niet ontsnappen. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den polder Groote Huissen A. Riemenstot plaats- vervanger van den dijkgraaf van den polder Philippine. J. Rammeloo; tot gezworen van den polder Elizabeth J. B. Temmerman. Het in de tweede kamer ingekomen voorstel van de heeren Gratama Idzerda en van Kerkwijk strekt om bijna alle bepalingen van de bestaande wet op de jagt en visscherij in te trekkendie betrekking hebben op de jagtzoodat het, behoudens bestaande regten aan ieder eigenaar van den grond geoorloofd zij het wild te dooden, dat op zijn grond leeft. De bepalingen van de wet op de jagt en visscherijdie betrekking hebben op de visscherij blijven volgens het voorstel in stand. Volgens mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken in de Staatscourant van bedeu zijn aan Aziatische cholera overleden in de week van 19 tot 25 October te Strijen 2 personenniet vermeld in de opgave in de Staatscourant van 28 October, en in de week van 25 October tot 1 November jl.in Noord- Braband 17 personen waarvan 5 te Breda en 12 te Oudenbosch en in ZuidvHolland 17 per sonen waarvan 1 te Alpheu 1 te Dordrecht 10 te Gouda4 te Rotterdam en 1 te Schiedam. Het totaal der in de vorige week aan die ziekte in het rijk overledenen was alzoo 34 personen tegen 26 in de week van 19 tot 25 21 in de week van 12 tot 18, en 9 in de week van 5 tot 11 October. Het wetsontwerp tot wijziging van het Nederlandsche muntstelsel is maandagavond in druk verschenen. De Nederlandsche muntspecien zullen zijn gouden standpenningen zilveren en bronzen pas- munt en gouden negotiepenningen. Gouden standpenningen zijn het tiengulden-stuk en het vijfgulden stuk. Zilveren pasmunt zijn het tweegulden stuk het e6ngulden stuk het 25cents stuk, het lOcent- en het 5cents stuk. Bronzen pasmunt zijn: het 2i/2cents-stuk het lcents stuk en het '/scents stuk. Gouden negotiepenningen zijn de ducaat en de dubbele ducaat. Op voorstel ran den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland isin het belang van den dienst, de werkkring van de provinciale opzigters door gedeputeerde staten dezer provin- cie in dier voege geregeld dat aan den opzigter Eugelse is aangewezen het toezigt op den weg tusschen Neuzen en Axelop de haven van Clinge en op de verveeningen in het voormalige 5e district. Het is echter niet noodig om voor dien onbeduidenden werkkring een ambtenaar in dienst te houden en de hoofdingenieur vindt geen bezwaarom de daaraan verbonden bezig- heden aan een auder opzigter op te dragen. De opzigter Eugelse zou derhalve tegen 1 Mei a. s. kunnen worden ontslagen indien met dat tijd- stip een pensioen aan hem kon worden toegezegd, zooals naar de meening van gedeputeerde staten wenschelijk is. Zij stellen voor aan dien ambte naar een pensioen te verleenen van fGOO's jaars, in te gaan den In Mei 1874. Neuzen, 7 November. In de heden alhier gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeeriug van den calami teusen polder Nieuwe Neuzen is benoemd: tot waterbouwkundige ambtenaar A. Vissertot dijkwachter F. de Breebeide te Hoeken tot bode A. Bruininks te Neuzen. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 44 zeesehepeu - metende 9281 tonnen en 468 binnenschepen m. 39442 t.en afgevaren 53 zeeschepen m. 12701 t. en 421 binnenschepenm. 35861 t. Totaal sedert 1 Januarij 1873zijn het kanaal opgevaren: 445 zeeschepen m. 96751 t. en 2679 binnenschepen, m. 219909 t.en afgevaren, 486 zeeschepen, m. 114525 t. en 2620 binnenschepen in. 217752 t. In de 10 eerste maanden van 1872 zijn het kanaal opgevaren496 zeeschepen m. 92746 t. en 3018 binnenschepenm. 199291 t.en afgevaren 433 zeeschepen m. 88553 t. en 2864 binnenschepen, m. 189780 t. Hoek, 5 November. Bij de verkiezing voor een lid van den raad op gisteren zijn inge- leverd 47 briefjes. Bij de opening op heden is gebleken dat niemand de volstrekte meerderbeid heeft beko- rnen en dat de meeste stemmen zijn uitgebragt op de heeren Jacs. van Wijck Jz. en W. de Feijter Pz.. tusschen wien overstemming moet plaats vinden. Een commissie van ongeveer een 30tal inge- zetenen heeft zich alhier gevormdom den 12 Mei 1874 feestelijk te herdenken, eene regelings- commissie is bercids nit hun midden gekozen. Van de 68 leden der tweede kamer van de staten generaaldie den 13 Februarij 1849 zijn opgetreden als de eerst-verkozeneu tenge- volge van de op 3 November 1848 afgekondigde grondwets wijzjgingen zijn naar wij meenen nog 32 in levenwaarvan ook nu leden dier kamer zijn de heeren Dullertvan Nispen van Sevenaervan EckWesterhoff, Storm van 's GravesandeGodefroi en Wintgens voorts thans leden der eerste kamerde heeren Hengst, Dnymaer van Twist, Smit en Villers de Pit6. Van de 39 leden der eerste kamer, die den 13 Februarij 1819 optradenzijn nog 16 in leven waarvan nog leden zijn de heeren van Sasse van Ysseltvan Swinderen Tonckens, Beerenbroek en baron van Aylva van Pallandt terwijl SSn (de heer Hoffman) thans lid is van de tweede kamer. Alzoo zouden overleden zijn 36 en 23 leden gedurende 25 jaren. De hooge raad der Nederlanden heeft uit- spraak gedaan in eene procedure tegen mr. S. M. S. Modderman als ambtenaar van den bur- gerlijken stand te Groningen. Bij de uitspraak is het beroep in cassatie verworpen en uitge- maaktdat die ambtenaar niet in strijd met de wet handeldetoen hij de geboorte van een kind in i zijne registers inschreeft. hoewel er meer dan drie dagen na die geboorte verloopen waren, en dat het hof derhalve teregt dat feit als ge oorloofd had aangemerkt. Deze uitspraak is vooral daarom belangrijk omdat de hooge raad vroeger eene andere mee ning was toegedaan en tweemalen zulk een feit als ongeoorloofd had beschouwd. In de orde van de eikenkroon zijn benoemd tot grootkruisgraaf T. Serclaes Wommersom buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister gouvernenr vanOost-Vlaanderen tot kommandeur prof. G. Nypels te Lnik tot officier 0. de Grave provinciaal griflier van Oost Vlaanderen en tot ridderprof. H. van Hulle, hoogleeraar bij de staatsschool voor horicultuur te Gent. Den 15 Nov. zal reeds door de commissie tot sticbting van een Asyl voor bejaarde en gebrekkige zeelieden te Bridle, tot de aanbe- steding worden overgegaan van het bouwen van een gedeelte van dat Asylhetwelk aldaar op het Maarlandts plein zal worden opgerigt. Met de schepen Zeehond en Julius zijn in de vorige week 22 personen voor rekening van eenige planters uit ous land naarSurinyne vertrokken ten einde verschillende ambachten en den landbouw aldaar uit te oefenen. Te Delft is maandagruiddag in het oosteinde een vijftal huizen met geweldig gedruisch inge- stort. Deze nienwgebouwde huizen waren juist onder dak gebragt. Enkele werklieden werden meer of minder ernstig gekwetst. De slachters te Utrecht hebben jl. zatur- dag het vleesch afgeslagen en wel met 5 cts. per 7J kilo op andere plaatsen was dit reeds veel vroeger geschieden bedroeg de mindering gemiddeld 10 cts. per J/"2 kilo. Men schrijft ons uit 's Gravesandein dd. 3 dezer. Gepasseerde donderdag morgen werd alhier aan den Hoek van Holland een der polderwerkers plotseling ongesteld. hetgeen zoo spoedig toenam dat men besloot hem naar zijne familie te Leid- schendam te brengen. Toen hij met een wagen en in het bijzijn van een makker hier in't dorp was gekomenwas zjjn toestand zoo verergerd, dat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk was en aan verder vervoer niet te denken viel, waarom hij in de naastbijzijnde herberg werd binnen gebragt. waar hij ongeveer een uur later overleed. Aangezien volgens de verklaring van den doctor de ziekte hoogstwaarschijnlijk Aziatische cholera was geweest, werd dadelijk alles ontsmet en het lijk van daar verwijderd. 's Avonds kwaru de herbergier te huis, die toen eerst vernam wat er 's middags ten zijnen huize was voorgevallen en gisteren was hij zelf de 2e persoon die aan de gevreesde ziekte bezweek. De regtbank te Amsterdam heeft uitgemaakt, dat de ontvanger van goederen dan eerst de vracht verschuldigd is, welke de schipper met den afzender had vastgesteldwanneer den ontvangervoor dat hij de goederen outving, door den schipper het moutant dier vracht is kenbaar gemaakt, kunnende hij, bij gebreke daarvanvolstaan met te betalen dat'genewat hij ook andere daarvoor heeft moeten betalen naar evenredigheid. Naar men verneemt zal voor de stooravaart- maatschappij Nederland een stoomschip op de werf van de heeren Blackwood en Gordon te Glasgow gebouwd worden z66 groot en prachtig, als er nog geen in de vaart was. Terwijl donderdag te Zwolle, eene vrouw een stukje warm vleesch wilde proeven bleef haar een gedeelte daarvan in de keel zitten dat zij eerst met een vork en daarna met een parapluie ijzer trachtte te verdrijven, maar waar- door zij de luchtpijp zoodanig verwonddedat zij na hevige smarten reeds zaturdag avond aan de gevolgen is overleden. De heer Godschalxburgemeester van Empelis vrijdag jl. in een tilbury rijdende tusschen die gemeente en den Boschdoor vijf personen aangerand. Door een handige snelle beweging wist hij zich van zijne belagers te ontdoen. Zij zijn alle vijf gearresteerd hoewel zij beweerden dat het maar een grap was geweest. Voor de grap zijn zij dan ook in de gevangenis te 's Bosch geherbergd. In het kanton Gedinne der Belgische pro- vincie Naraenheeft een troep wilde zwijnen een inval gedaan en groote verwoestingen onder de te velde staande aardappelen aangerigt. Er is door de boeren een klopjagt op de beesten gehouden. waardoor menigeen dezer zijn rooflust met den dood meest bekoopendoch omgekeerd hebben de gevaarlijke dieren zich ook niet onbe- tuigd gelaten. Eenen boer o. a., werd door een zwijn de buik opengereten. Sedert veertien dagen hebben te Ostende proefnemingen plaats met een monsterkanon dat den vorm heeft van een monsterachtige champagneflesch. Het wordt van achteren gela- den waar de laadruimte 25 centimeters bedraagt. Het stuk weegt 16.000 kilogrammen. De kogel heeft den vorm van een suikerbrood en weegt 130 kilogrammen. Elk schot vereischt 25 kilo gram buskruid. In twaalf seconden verloopt de kogel tienduizend vijftien mijlenen heeft dan nog zddveel kracht, dat hij een schip doorboort. In het gebouw voor roofdieren in den Zoologisehen tuin te Berlijn is tegenwoordig een interessante kraamkamer. Zelden zal in Europa zooveel jong roofgebroed onder hetzelfde dak vereenigd zijn geweest. In 't laatst van Augus tus werden twee Ieeuwen geborendie zeer goed ontwikkelen en vrolijk zijn daarop volgde een phanter die in zijne tegenwoordige grootte geheel gelijk is aan een groote zwarte kat. Ver- leden week voegden zich daarbij twee tijgertjes, een paartjedat er heel aardig uitziet. De moeder schijnt volkomen gerust omtrent de veilig- heid harer jongenzij laat ze door iedereen bewonderen en dult zelfs dat de oppassers de jongen in handen neraen. Eindelijk vermeer- derden voor een paar dagen 3 luipaardjes het gezelschapzoodat zich in de kleine ruimte 4 kraamvrouwen met acht jongen, alle van het kattengeslacht bevinden. Het lot van de Murillo is thans door het hof der admiraliteit in Londen beslist. Het schip zal verkocht worden ten voordeele van de eigenaars van de Norfleet en van die der lading, met dat schip te gronde gegaan. Er was van de eigenaars der Murillo geen gemagtigde aan- wezig, zoodat het proces van korten dnur was. Bij het uitspreken van het vonnis veroordeelde de regter nog ten strengste het gedrag van den gezagvoerder en de bemanuing van de Murillo, die al de wreedheid zonder den moed van den zeeschuimer hadden aan den dag gelegd. In Kissingen is de sterfte zddgering, dat de doodgraver zich tot het gemeentebestnur heeft gewend met het verzoek om eene'subsidie. Hij verklaart van honger om te komen daar niemand zich begraven laat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1