algemeen No. 882. Woensdag 5 November 1873. 13de Jaarg. BEKENDNIAKING. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. 3 November, 1873, Wij maken den lezer opmerkzaam i op de gewijzigde nren van vertrek en aankomst van den spoorweg Neuzen—Meche- len hierachter. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekend dat in die gemeente IN ajaarsPaarden- en Veemarkt zal worden gehouden op Woensdag, den 12 November 1873. Neuzen 28 October 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. die het woord vrijheid sprak, slechts de eene of andere partij of richting bedoelde, en niet alien? V ie weet nietdat de vorsten van Oranje in Nederlanders, slechts Nederlanders zien, en niets anders; dat zij boven partijen staan en aan ledere richting, aan ieder individu, zooveel moge- lijk vrijheid willen schenken Wie kau vergeten, dat zij goed en bloed en leven veil hadden voor vrijheid, voor onze vrijheid, voor de vrijheid van Nederland Vergeet gij dan, Nederlander! wie gij zijt, dat gij eene vrijheid genietdie gij elders vergeefs zoekt? Hebt gij geen genoegzame vrijheid? de herziene grondwet stelt U den weg open, om meer te vragen, om uwe bezwaren in te brengen, om de daden der regeering te beoordeelen, zelfs te ver- oordeelen. Een Oranje-huis, een Nederland, een volk aan dat denkbeeld klemmen wij ons vast. Reeds vroeg in den morgen werden de vader- landsche en de geliefde Oranje-vlag van den toren onzer gemeente uitgestoken en toonde de driekleur met de Oranje-wimpel voor veler woning, dat Nederland, dat Neuzen feest vierde. En met recht; het was het feest van de her- ziening onzer grondwet; het feest der vrijheid, waarin ons land zich sedert vijf en twintig jaren mocht verheugen. Slaan wij onzen blik in het verledene; letten wij op de stormen, die in 1848 onderscheidene landen van Europa beroerden, op de stroomen bloeds, welke om vrijheid werden vergoten, en herinneren wij ons, dat in ons gezegend vader- landop het woord van den onvergetelijken Willem II, die gewenschte herziening tot stand kwam, zonder geweld, zonder wanorde, dan vvaar- deeren wij gewis de groote voorrechten, ons toen zoo onbekrompen geschonken. Nederlandersdie feestvreugde betaamt u wendt de blikken om u heen; wat is er van de vrijheid geworden, om welke de fondamenten van zoo menige regeering in ons werelddeel, als door eene vulkaan werden bedreigd? Wat is er gewor den van de vrijheid, afgeperst en beloofd bij het bloed, bij de lijken van zooveel martelaren. Hier werd zij verkort; daar langzamerhand besnoeid; ginds geheel teruggenomen en inge- trokken; in Nederland blijft zij bloeien, draagt zij rijke vruchten, wordt zij nog gedurig uitge- breid; als eene teedere plant wordt zij ge- koesterd, en opgekweekt, brengt zij steeds zaden ter verdere ontwikkeling voort, staat zij gewor- teld, om de stormen des tijds te trotseeren; om ons volk onder hare aangename schaduw te ver- kwikken, door hare heerlijke vruchten te ontwik- kelen en te voeden. Onder Neuzens ingezetenen openbaarde zich eene geestdrift, die getuigde, dat zij hunne voor- rechten waardeercndat zij Nederland en Oranje onafscheidelijk vereenigd achtendat zij gevoelen, wat het zegt: burgers te zijn van een land, waar vrijheid heerscht. Het muziekgezelschap Apollo" bracht eene serenade met fakkellicht aan den heer burgemeester der gemeente, aan wien het meende, als aan den vertegenwoordiger van onzen geeerbiedigden ko- ning, hulde te brengen en dankbaarheid te betoo- nen voor de verplichtingendie ons volk ook in dit opzicht, aan het Oranje-huis heeft. Hartelijk werd dit huldebetoon door zijn WelEd. opgenomen, en op eene wijze, die deed blijken, hoezeer zijn WelEd. ingenomen was met het feest van den dag en met de feestvreugde, die alien bezielde. Was het een feest voor enkelen, voor hen, die door de herziening der grondwet inzonderheid werden bevoorrecht? Neen; het was een volksfeest en daarmede en daardoor een Oranje-feest. Waarom zagen wij een paar vlaggen inhalen Was dat, omdat men meende, dat Willem II, Neuzen, 4 November. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de hierachter voorkomende advertentieoproeping van een dertigtal Zeeuwen van alle gezinten en staatknndige rigtingenom Z. M. Willem III een geschenk aan te bieden bij zijn 25jarig jubilA als koning der Nederlanden daarvoor zal iederzonder onderscheid van rang of stand worden uitgenoodigd de bijdrage hiervoor zullen niet minder dan 25 cent en niet hooger dan 10 gulden mogen zijn, terwijl het aan te bieden geschenk zal afhangen naar mate de som der bijdrage zal zijn. Bij die aanbieding zal tevens een album wor den gevoegd bevattende de namen der schenkers. Hoek, 4 November. In de op heden ge houden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Oud westenrijkpolderis tot plaatsver vangend djjkgraaf benoemd de heer Jac. Diele- man Jz. alhier. Hulst3 November. De 25e verjaardag van de afkondiging der grondwet is hier herdacht geworden door het uitsteken van eene (zegge 66ne) vlag. Laatsleden donderdag heeft te IJzendijkej nabij het Verlaat en op den linie en zuiddiepen polderdijk een sterke windhoos gewaaid die aan een paar woningen nog al schade heeft toegebragt en ruim 40 boomen deels ontworteld en deels afgeknakt heeft. Uit Veere wordt berigt dat de onderloops heid aan de daar bestaande kostbare schutsluizen eenigen tijd geleden plotseling heeft opgehouden te bestaan. Ook de verzanding van de reede voor die gemeente zou meer en meer ver- minderen. heer Weiss te geven begaf zich de commissaris van politie naar den schouwburg en vroeg den directenr of zich ook onder zijn personeel een meisje van acht jaar J. K. genaamd bevond. De directeur verklaarde geen kind van dien naam onder zijn corps de ballet te hebben. De commissaris begaf zich daarop dadelijk naar het tooneelwaar alle artisten vereenigd waren en riep den naam van het kindwaarop oogen bl-ikkelijk een kind de groep artisten verliet en verklaarde dien naam te dragen. De commissaris verwijderde zich met het kinddat naar den Haag gezonden aan den Duitschen gezant werd overgegevendoor wien de ouders het kind hadden laten oproepen. Is hier ook aan kinderroof te denken logementhouder Een kuecht van den Godschalk te Zalt-Bommel isnaar men van daar aan de Arnh. Ct. schrijft, aan den kwaden droesde gevreesde paardenziekte overleden. De man had vier paarden van zijn meester opge- pastdie door die ziekte waren aangestast. In t noorden des lands vindt hetpaarden- vleesch tegenwoordig grooten aftrek. Er zijn slagersdie in ££ne week niet minder dan 15 paarden slachten en verkoopen. Te Wemeldinge werd de nieuwe herberg van A. Volkert ingewijd Bij deze gelegenheid had de vrouw van genoemdeu Volkert. beducht voor de groote drukte en het rumoer dat daaruit welligt zou plaats grijpenhaar kindje zoo lang ter oppassing gebragt bij een harer buurvrouwen. Deze ging een boodschap doendoch toen zij te huis kwamvond zij het aan haar toever- trouwde kind deerlijk verbrand bij den haard liggen en 7.66 verbrand dat het kind een paar uren later onder de vreeselijkste smarten overleed. De droefheid der ouders laat zich eerder denken dan beschrijven. De H. Nieuwsbode deelt mede dat de Jong en Behagel zich reeds herhaaldelijk bij de politie hebben aangemeldom onderstand te erlangen daar zij door hunne gevangenschap van alle middelen zijn ontbloot. Te 's Hage brengen de haringventende Scheveningers tegenwoordig haring ronddie zij vol maken door de buikjes te vullen met oude lorapen enz. Verscheidene personeu zijn met die „puike waar" reeds bedrogen. Uit Haarlem schrijft men ons van den 30 October „Gisteren avond even voor het begin der voorstelling door het corps de ballet van dea Mej. Betsy Perk, te Brussel gevestigd, biedt ter overneming aan het tijdschrift Onze Roeping, orgaan der vereeniging Arbeid adelt," onder vermelding dat mevrouw Elise van Calcar, die zich dezer dagen te 's Gravenhage heeft gevestigd, bereid is de redactieop zichtenemen. Dezer dagen overleed te Leiden op 68 jarigen ouderdom de turfdrager H. v. Leeuwen, die bij 't beleg der citadel van Antwerpen dienende als kanonnier den zeldzamen moed had om een in den kruitkelder gevallen bom weg te dragen en onschadeljjk te maken en daarvoor met de Militajre Willemsorde werd vereerd. De heer J. A. Montijnte Oudewater, oppert in de N. R. Ct. het denkbeeld den koning bij gelegenheid van zijn 25jarig jnbilA een zijner meer waardig paleis aan te bieden. Degeheele natie zou biertoe kunnen medewerken. De schrijver herinnert er aan dat, thans bijna 10 jaren geleden, bij de beraadslagingover's konings voordragt tot stichting eener vergaderplaats voor de vertegenwoordiging, de oprigting van een beter en meer grootsch koninklijk paleis werd ter sprake gebragtwaarop de minister Thorbecke ongeveer antwoordde „dat niet de kroon maar de natie daartoe het initiatief nemen konen de regering in dat geval tot dien wensch zou medewerken." Uit den Tielerwaard wordt onder dagtee- kening van 28 Oct. aan de Haarl Ct. gemeld, dat de prijs der varkens eene groote verauderin<» ondergaan heeft. De vette zijn van 52 en 54 cts. het Ned. pond tot 42 en'44 cts. gedaald- iets mindere soort van 47 en 50 cts. het Ned. pond tot 38 en 36 cts. Ook de jonge varkens zijn zeer goedkoophiervoor betaalt men thans f 2.50 A f 3 per stuk en eenige weken geleden betaalde men van f 6 tot f 9, soms meer. Bijna eene maand geleden stierf zekere J. van Beest te Hoogblokland. Zijne weduwe beviel dezer dagen en ua ging de familie aangifte doen bij den burgerlijken stand van het 25ste kind. De overledeue was 50 jaar oud en tweemaal gehuwd. Te Alphen heeft men de uitwerpselen van een door Aziatische cholera aangetast persoon in den Rijn geworpen. Geneeskundige hulp werd eerst in t laatste stadium der ziekte ingeroepen. Daar het rivierwater door schippers en anderen veelal als drinkwater wordt gebruikt zal dit AAfle ziektegeval waarschijnlijk veel bijdragen tot verspreiding der besmetting. De aangetaste is overleden. De werklieden-vereeniging te Veendam zal mede eene eigene broodbakkerij oprigten. Het brood zal tegen den gewonen marktprijs worden verkochthet hoofddoel is deugdelijk brood aan den werkman te verschaffen. De St. Huberts- of toonmarkt te Gorinchem was verleden week ongemeen drnk bezocht. De aanvoer van vee was zoo groot als in velejaren het geval niet was. Men berekend dat niet minder dan 4500 stuks aan de lijn stonden. De prijzen waren vette koeijen 200 A f 290 kalfkoeijen /225 k /315dito vaarzen fl40 A 190; enkele schotten f 250 A f 285; vare koeijen f\bO A 215guste vaarzen f\2b A f 175 stieren f 100 A /140; 2'/a jarige ossen /160 A f22bD/s jarige dito [lb k f 135 graskalveren f 60 k /70. Te ArnhemUtrecht, Deventer. Nijkerk en andere plaatsen is de prijs van het vleesch reeds 10 A 15 cent per KG. gedaald. Selzaete, 1 November. Het misbruik van sterken drank eischtte heden avond in deze gemeente een offer. J. B. Lippens oud 50jareD, met een mede dienstknecht van Sas van Gent in beschonken toestand huiswaarts keerende, ge- raakte eerstgenoemde in het kanaal, waaruit hij in bewusteloozen toestand werd opgehaald en eenige uren later overleed. Het gedeelte spoorweglijn van Moerbeke laugs Stekene tot St. Gillis (Waes)deel uit- makende van de in aanleg zijnde lijn van Eecloo naar Antwerpen is thans mede voor het publiek opengesteldzoodat die weg nu in exploitatie is van Eecloo (in verbinding met Brugge enz.) tot St. Gilles (in verbinding aldaar met de lijn Neuzen—Mechelen). Te Selzaete sluit de weg aan de lijn Neuzen—Gent—Lokeren. Aan het nog overige gedeelte van St. Gilles langs Beve- ren tot het Vlaarnsche Hoofd (Antwerpen) wordt druk gevverkt. Voor het grootste gedeelte Ioopt de weg kort langs de Belgisch Nederlandsche grensscheiding. Een aardig tooneel viel dezer dagen in eene wijk te Antwerpen voor. Een vader en zijn zoon vierden gelijktijdig hun gouden en hnn zilveren bruiloft. De „geburen" der wijk maakten van deze gelegenheid gebruik om den feestelingen fraaijen geschenken en prachtige „bloemtuilen" aan te bieden. Aanspraken wer den gehouden en in't algemeen werd de grootste hartelijkheid betoond. „'sAvouds", zegt een Vlaamsch bladwaren de straten verlicht met vetpottekens ballonnekensbengaalsch vuur enz. Er is zelfs een vuurwerk afgesteken en er zijn serenaden aan de jubilarisseu gebragt. -- Het Journal de Rouboix zegt, dat in verschillende dorpen in Belgie eene ziekte onder de paarden heerscht. Als zij door deze epide- mische ongesteldheid worden aangetast, dan worden zij verlamd, vallen neder en sterven binnen twee dagen. Het gouvernement heeft eene commissie benoemdom maatregelen te beramen ten einde de verspreiding tegen te gaan. In den nacht van den 29 October is te Parijs een vreeselijke brand uitgebarsten in de opera, rue Le Peletier. 'tSchijnt dat de brand is ontslaan in de magazijnen van den costumier, die verlaten en gesloten waren. Het vuur deelde zich snel mede aan de decoratiemagazijuen. Te ongeveer 66n uur stond het gebouvv aan de zijde van de rne Rossini geheel in brand. Ofschoon de spuiten met ruim 500 man in allerijl waren aangeruktkonden zij niet beletten dat de vlammen aanvankelijk steeds uitgebreider wer den eerst tegen den ochtend was men het vuur meester. De aangrenzende straten waren in een verstikkenden rook gehuld. Het vuur werd sterk aangewakkerd door een hevigen windop de Boulevard des Italiens regende het vonken. Des avonds was er geen voorstelling geweestde verschillende beambtendie in slaap waren heeft men door middel van ladders en door het inslaan van vensters moeten redden. Men zegt dat dertien personen door deze ramp het leven hebben verloren. Het gebonw was bjj drie maatschappijen verzekerd. Te Avallon is een standbeeld onthuld van den beroemden vesting bouwkundige onder Lode- wijk XIVgeneraal Vauban. Na de rampen aan het einde van de regering van Lodewijk over Frankrijk gebragt, onderscheidde zich Vau ban door het versterken der Fransche grenzen. Engeland geeft jaarlijks eene schipbreuk- kaart uitwaarop met zwarte en roode punten de verschillende plaatsenworden aangewezen waar schipbreuken hebben plaats gehad. Groot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1