A I, GEM EEN No. 881: Zatundag 1 November 1873. 13de Jaarg. GELD LEENIN G. Binnenlandsche Berigten. Handelsberigten. De CotamtBsie voor den STEEN WEG van Westdorpe brengt ter kennis van belaughebben den. dat de tijd van inschrijving in de ereld- leening' groot f W5000.««, ten behoeve van geuoemden StSenwegis verlenffd tot en met Zaturdag den Novem ber 1873. Westdorpe. den 30 October 1873. De C'ommissie voornoemd De Voorzitter. N. KERCKHAERT. De Secretaris L. N. STU-BBJ&. krachten der opstandelingen met die der Carlisten te vereenigen en de stad Valencia aan te tasten. Ook hier ziet men dus bet niet ongewone verschijqseldat twee uitersten die elkander vijandig zijiy zich vereenigen, om deugezamen- lijken tegenstander te bestrijden. JPdlitifeh: OVerzigft. Frankrijk Driitsebland ItalieSpanje> Zwit- serlandboven al ddze landen drijft eenezware lucht van verdeeldheidzonder dat nog met een'ig vertronwen kan worden gezegdwat de vermoedelijke uitkomst dezer onznivere atmos pheer zal zijn. Over 't geheel ontstaat een gevoel van onbebaaglijkbeidals men in onzen tijd, dien men meende, bestemd te zijoj ora de vroegere neve- len van bekrompenheid en godsdienstige onver- draagzaamheid gebeel en al te doen opklaren by vernienwing dat onheilig en in vroegere dagen zoo noodlottige vuur weder met alien ijver op de altaren der bovengenoemde landen ziet aan brengen. De Cbambordscbe strijd, wat is ze in hoofd- zaak andersdan dd strijd van het oude en het nienwe, en teregt heeft een der Fransche afge- vaardigden gezegd„de herstelling van den Bourbonscben troondat is de Wraak tegen 1789;'* m.a. w. de beginselen in laatstgenoemd jaar> ten aanzien van bet volkeren.bestnnr opge- worpen en gehandhaafd en waaraan de kinderen van onzen tijd (en niet 't'minst zijdie haar tbans bestrijden) zooveel te danken hebben zullen door den thans gezochten troon bestreden en zoo mogelijk te eenemale vernietigd worden die vrijheid waaraan de toenemende zelfstan- digheid en ontwikkeling der menschheid te dan- ken isze moet wedr worden onderdrnktora plaats te maken voor de diepste onderworpenheid aan staat en kerkterwijl de wetenschap in de boeijen der oudere denkbeelden moet worden teruggedrongen. Of de tegenwoordige tcieleg in Frankrijk ge lnkken zal Weinig valt er van te zeggen. Nu eens verneerot men van vooruitgang der konings- gezindendan weSr van die der republikeioen. De dag der stemming over 't vraagstnk scbijnt Op 5 November bepaald raaar wat ook de nit- slag moge zijn. vreezen velen nog. datderege- ring met Mac Mahon aan 't hoofddan niet scbrooraen zallangs den weg des gewelds den koningstfoon te vestigendat eeD dnsgenaamde coup d'6tat in dit geval in 't vooruitzigt is. De bonding der regering scbijnt dit vermoe den wel eenigzins te wettigen doch 6&ue zaak is err komt de staatsgreep dan komt ze niet onverwacbt en daaruit valt een vooraf beraamden tegenstand te verwaehten waardoor de onder- neming zeer bemoeilijkt en Frankrijk op nienw in de armen dels burgeroOrloga zon kunnen worden geworpen. Dat de toestand ernstig isblijkt nit de om staadigheid dat in en om Parijs eene aanzienlijke legermagt wordt verzameld. Het 116e en 118e regiment zijn reeds te Parijs aaagekomen en twee andere regimenten zijn onderweg. Zes batterijen artillerie en een regiment kurassiers worden verwacht. De garnizoenenr te VersaillestflSt. Germain en in het kamp van Satory worden voortdurend versterkt. Alle officieren en soldaten, die met verlof waren zijn opgeroepen en men berekent. binnen eene week in en om PaHjs eene troepenmagt van lOOtOOO manonder ver- trduwbare generaals der '-regeringte hebben verzameld. Uit Spanje berigt men. dat de Gartbageensche opstandelingen tot tweemaal toe een uitval hebben beproefd zonder eenig gevolg Ook scbijnt een deel der oproerige scheepsbd manning wefir in de haven van Carthagena te zijn opgesfaleti. Men schijnt't er op toe te leggen de strijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebragt dat, volgeus de bij hem ingekomen ambtsberigtenaan Azia- tische cholera zijn overleden in de week van 19 tot 25 October jl, in Noord»Brabandte Breda 7te Oitdenbosch 2te zamen 9 personen in Zuid Hollandte Delfsbaven 2te Dordrecht 3, te Dnbbeldam .1te Rotterdam 5 te Schiedam 2, te IJsselmonde 1. te zamen 14personen; in Limbnrgte Horn 1 persoon. Tbtaal in het rijk 24 personen. I Oe min. van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis. dat op 18 December van i dit jaar in het gebouw der polytechniscbe school I te Delft een vergelijkend examen zal worden afgcDomen van hen1, die voor de betrekking van adjunct ijker in aanmerking wenschen te komen. Aan die betrekking is verbonden een jaar- wedde van duizend gulden. De nienwe minister van oorlog heeft van het plan zijns voorgangers om de miliciens vau al de ligtingen die met verlof zijn opteroepen tot bijwoning der volgende najaarsoefeningen in het kamp bij Millingen afgezien. Hij zal zich bepalen tot die van de drie oudste ligtingen. Daarentegen zullen de miliciens van een der oudste ligtingen van bet bataillon mineurs en sappeurs tot het bijwonen der najaarsoefeningen onder de wapenen worden geroepenwaartoe aanvankelijk het voornemen niet bestond. De gedeputeerde staten van Zeeland doen te wetendat aan den oever van de Wester- Schelde. te Hoedekenskerkedoor de zorg van het gewestelijk bestuur, is aangelegd een steiger of aanlegplaats voor sebepen en vaartnigentot het innemen of aanzetten van reizigers en het laden of lossen van goederenen dat daarop te rekenen van zaturdag den 1 November aan- staandetoepasselijk zal zijnart. 1 van het reglement op het gebruikvan de provinciale stei gers in Zeeland. de dato 9 Julij 1852. Provin- ciaal blad no. 109behoudens de wijziging van het tarief. vervat in art. 2. zooals die is bekend gemaakt in het Provinciaal blad no. 21 van 1867. IX' euzen, 31 October. Wij hebben kennis genomen van de gewijzigde uren van vertrek der provinciale stoombootdienst op de Westerscheldeover de maanden Novem ber— February (w i n t c r d i e n s t). De bewoners van het voormalig 5e district van Zeeland zullenbij inzage der lijsten, zeker met sehrik ontwaren dat er in de eerst volgende 4 maanden oogenschijnlijk geene mogelijkheid zal bestaan om van uit hun district bet voormalig 4e district op denzelfden dag te bereikCn een toe- stand die, sedert al den tijd dat er eene stoom bootdienst op de Westerschelde bestondzich nog niet heeft voorgedaan. Wij acbten het ons daarom eene aangename taak hen van bnnne dwaling te dien opzigte te genezen. Wanneer men toch 's morgens ora 10.30 ure van Neuzen naar Hoedekenskerke vaart kan men van daarper wagen te Goes komen van waar men weder tijdig (145 ure) per staatsspoor kan vertrekkenom Vlissingen nog vroeg genoeg te bereiken om van daar per Stcfomboot naar Breskens over te varen. Die gelegenbeid is dus zoo uitmuntenddat men zich niet door deaaugekendigde vertrekuren beboeft nit het veld te laten slaan. Wij zien verlangecd de regelicg' der vertrek uren voor de aanstaande zomerdienst te gemoet. Vermoedelijk zal men dan wel in de gelegen- heid worden gesteld 'om van Neuzenper spoor, langs St. NicolaasAntwerpenRozendaal Bergen op Zoom, Goes en Middelburg te Vlis singen te komen, om nog tijdig over te varen naar Breskens. Wat men met 3 stoombooten al niet kan uitwerken iVxel28 Oct. Op de veemarkt alhier zijn aangebragt 8 paarden 63 stuks rundvee 3 scbapenen 25 varkens. De volgende premign zijn uitgereiktaan W. van Coleghem te Stop peldijkvoor bet grootste getal paarden ter markt gebragt. f5; aan G. G. Galle te Axel, idem vbor bet grootste getal hoornvee5aan H. de Moor te Boschkapellevoor het grootste getal varkens. f 1; aan P. A. de Mul te Axel voor het schoonste paard5 aan L. Jansen van Roosendaal te Axelvoor de schoonste koe5. Handel was zeer gering, Hfulfet, 30 October. LI. dingsdag avond ten 7 ure, werd alhier het eerstedames concert door de nu geheel georganiseerde Harmonicin haar lokaal „het wapen van Zeeland gegeven. Groot was de opkomst van leden met hunne dames en wel gelukt mag men het concert noemen, in aanmerking nemende men niet veel tijd heeft gebad zich te oefenen sinds de reorganisatie. Moge wij nog dikwerf vergast worden op die melodieuse toonendat zeker aan velen aange naam zal zijn. Te Viake is aan de halte van den spoorweg in arrest genomen een persoon die op den open- baren weg te Yerseke een meisje een som van f 25 met geweld ontnomen had. Hij bad zich van Yersekedam met een rijtuig naar Vlake be- geven. Toen men hem te Goes naar het buis van arrest bragtwist hijhoe zeer geboeid en door een politic agent en spoorweg conducteurs geleid, toch nog voor een oogenblik te ontkomen. Het provinciaal geregtshof van Zuidholland in raadkamer vergaderdheeft geen termen ge- vonden om de Jong. Behagel en Verlind naar de openbare teregtzitting te verwijzenwegens verdenking van den dubbelen moord op de Wed. van der Kouwen en hare dienstbudein Decem ber van het vorig jaar gepleegd. Het bof heeft dan ook de in vrijheidstelling van alle drie personen bevolen. In de buurten der residentiewaar de Jong en de beide andere losgelaten verdachten wonen, was het buitengewoon druk. Tal van nieuwsgierigen hadden zich daar verzameld om zich persoonlijk te overtnigendat werkelijk de loslating had plaats gehad. Het drukst was het in bet Lam- groen waar Verlind met zijn familie logeert. Naar men ons meedeeltgaf genoemde Verlind een partij ter eere van zijn in vrijheidstelling welke partij zelfs door muziek werd opgeiuisterd. Tot laat in den nacbt bleven de feestvierendea bijeen. De losgelatenen worden door de politie streng bewaakt. Van vrijdag op zaturdag nacht is te Rotter dam brand nitgebarsten in een perceel 't welk geheel is afgebrand. Bij het wegruimen van de puinboopen is het verkoolde lijk ontdekt van een persoon die in het huis op kamers woonde. De ongelnkkige heette C. Huibers en was rente- nier. Naar men verneemtis bij na het uitbreken van den brandte geiijk met andere bewoners, die uit den slaap waren gewektop de straat gekomen doch weder naar boveu gegaanver moedelijk om nog iets van waarde te redden en zoo om het leven gekomeD. Z. M. de koningHH. KK. HH. de prinsen en de ministers zijn genoodigd op bet diner dat a. s. maandag te Amsterdambij gelegenheid der herdenking van de afkondiging der grond wet v66r 25 jarenzal gehouden worden. De diamantwerkers te Amsterdam hebben aanbesteed het egaliseren van een terrein en het daarop bouwen van 104 huizen te zamen 312 wouingen bevattendevoor de kapitale som van f 912.600. Onlangs werd door den beer M. Bosse van Deventereen zeer schoon fotografisch portret van Z. M. den koning op het Loo vervaardigd dat een waar meesterstuk genoemd wordt. Z. M. was hoogst te vreden over de nitvoering en zou zelfs last hebben gegeven om het portret dat den koning geheel en profil vertoont naar de rijksmnnt te zenden waar het als voorbeeld zal dienen voor de buste van Z. M. op de nieuw te graveeren muntstempels. Ook te Dalfsen is de prijs van het vleescb met 15 20 ct. per kilogr. verminderd. De vorige week heeft te Zeddam het rolgend voorval plaats gehad. Zekere landbouwer T. overleden zijnde, wenscbte men diens uitgesfrekte bezittingendie op meer dan een ton gouds geschat worden op ebn vreemde te doen overgaan onder voorbygang van zijne wettige erfgenamen, waarvan enkele in beboeftige omstandigheden. Men liet daartoe een notaris overkomen, terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen en in plaats daarvan een ander persoon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zoogenaamden wil van den overledene op. waarbij aan den erfgragen persoon alles vermaakt werd, terwijl de notaris dien wil ter goedertrouvv in geschrift bragt. Een der geroepen getuigen echter weigerde het testament mede te onderteeken omdat de zooge- naamde testateur reeds eenige uren vroeger overleden was. Naar bet Amst. Hbld. meldtis het den beer Visserkoopman te Uitgeest gelukt een middel te vinden dat de leb onmisbaar voor de kaasbereidrngvervangt. Dit middeldoor ver- schillende landbouwers uit de afd. Velsen der Holl. maatsch. van landbouw beproefd, heeft gunstige resnltaten opgeleverd en zal dezer dagen aan het boofdbestuur ter beoordeeling worden opgezonden. Dr. K. W. Hamilton of Silverton Hill. 11. donderdag te Groningen tot doctor in de geneeskunde bevorderd had achter zijne disser- tatie o. a. de volgende stelling De sinds korten tijd in mode gekomen dameslaarsjesmet zeer hooge bakkenzijn uit een chirurgisch en een obstetrisch oogpunt zeer af te keuren. Vier knapen van 8 tot 10 jaren oudhebben op de rails der lijn BrusselArlon een zwaar ijzeren voorwerp gelegdteneindezooals zij later bekenden eeii spoorwegongelnk te zien en de lijken te kunneu plnnderen. Gelukkig werd hun kwaadaardig opzet verhinderddoordat de baanvegers der locomotief het voorwerp verwij- derden. ZEETIJDINGEN. Dordrecht, 30 October. Van 24 tot en met 30 October, zijn in deze haven binnen- gekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen, als 24 Oct. Eng. stoorab. Killarneij, kap. Atkins, van Goole met stukg. 27 Oct. Eng. stoomb. Colletiskap. Ellwood, van Goole met stukgoederen. Dnitsche schooner Jowina, kap. Itogge, van Dantzig met bout. Duitsche schooner Elise, kap. Bendschweider, van Riga met garst. 28 Oct. Duitsche schooner Bernard, kap. Korfage, van Riga met vlas. 29 Oct. Dnitsche brik Godfried, kap. Jung, van Dantzig met eiken slippers. 30 Oct. Noordsche bark Nanna, kap. Jensen, van Pi tea met gezaagd hout. Van 24 tot en met 30 Oct. zijn uit deze haven vertrokken, komendo van Gent, de volgende zeeschepen, als 25 Oct. Eng. schooner Skijlark, kap. Liddle, naar Sunderland in ballast. 26 Oct. Noordsche brik Presto, kap. Christeusen, naar Noorwegen in ballast. Eng. stoomb Contest, kap. Kit- wood, naar Goole in ballast. 27 Oct. Eng. stoomb. Killarneij, kap. Atkins, naar Goole met stukg. Eng. schooner Puck, kap. Broadbead, naar Londen in ballast. 29 Oct. Duitsche bark Severns, kap. Koehn, op avonture in ballast. Fransche schooner Marie, kap. Lageal, naar Grand Ville met gecreoso- teerd hout. Eng. stoomb. Colletis, kap. Ellwood, naar Goole met stukgoederen. 30 Oct. Italiaansche bark Victoria, kap. Pendola, naar Engeland in ballast. In deze haven zijn binnengekomen, bestemd om aan den ijzeren weg te lossen of te laden, de volgende zeeschepen, als 24 Oct. Eng. stoomboot Torn John Taylor, kap. Harding, van Shields met steenkolen. Eng. stoomb. Whitwood, kap. Thornton, van Goole met steenkolen. 29 Oct. Eng. stoomb. LouvaiD, kap. Hedjeock, van Goole en Hull met steenkolen en stukgoederen. Eng. stoomb. King Coal, kap. Lambest, van Shields met steenkolen. Eng. stoomb. Londos, kap. Ayre, van Goole met steenkolen. Uit deze haven zijn weggevaren, na aan den ijzeren weg hier gelost of geladen te hebben, de volgende zeeschepen, als: 24 Oct. Eng. stoomb. Leopard, kap. Hutcher, naar Londen met stukgoederen. 26 Oct. Eng. stoomb. Whitwood, kap. Thornton, naar Goole in ballast. 28 Oct. Eng. stoomb. Torn John Taylor, kap. Harding, naar Shields in ballast. Puike Zeenwsche en Vlaamsche Tarwe t 13,00 a f 14.00 Overmaassche f 11,20 a f 12,40, nienwe f 13,50 af 14, RoggeZeenwsche en Vlaamsche f 9,00 a f 10,00, nieuwe fl0,50 a f 11,00. Gerst, Zeenwsche en Vlaamsche winter f 8,00 a f 8,40, Overmaassche f 8,a f 8.30, Zeeuwsche en Vlaam sche zomer f 7,60 a f 8,00nienwe f 7,40 a f 7,90 Haver, dnnne f 3,50 a f 4,80, dikke f 4,SO a f 5,80. Paar- denbooaen f 8,1*0 a f 8,60. Dnivenboonen f 9,30 a f 9,80 Witteboonen f 11,00 a f 13,00. Bruineboouen f 12.00 a f 12.60 Erwten 10,00. a f 10,50. Koolzaad f 11,60 a 112,20, Lijnzaad a at.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1