A.LGEMEEN No. 880. Woensdag 29 October 1873. 13de Jaarg. BEKENDHAKING Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. ■HHSS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente INajaars Paarden- en Veemarkt zal worden gehouden op Woensdag, den 12 November 1873. Neuzen, 28 October 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. Politiek Overzigt. De wegbfereiders voor den graaf van Cbambord ondervinden nu toch "nog, dat Frankrijk nog niet zoo geheel en al van politiek inzigt is ont- blootora zich zoo maar vuetstoots in de arraen van een nieuvv koningscbap te werpen bet koningschap met zijne oude traditienmet zijne wraak van S6dan. Alles zon misschien glad gaan en het nieuwe regeringsschip onverhinderd van stapel loopen indien Thiers er niet was. Het is deze oude nietige man. die bij al zijne geringe persoon lijkheideene geduchte spaak steekt in't politiek kanswieldat met elken dag zijne beslissing nadert. Dit neemt ecbter niet wegdat men met alle regt mag uitroepen „de republiek is in groot gevaar" gevaarvooral nunu ook Frankrijks president openlijk verklaard heeft, zich aan 't monarchie plan aan te sluiten. Het gezag is dus volkomen in handen der koningsgezinden en dat in 't nor der beslissing, dit geduchte wapen in de scbaal zal worden ge legdhierop kan men bij hnnnen aan den dag gelegden ijver veilig rekenen. Men spreekt reeds van de bijeenroeping van een corps zouavenom den koning tot lijfwacht te dienen. Bij de hertogin de Fitz James wonen vier secretarissendie voor de oproeping van dit corps moeten zorgeuzoodra de zaken een eenigzins gunstig aanzien krijgen. De Timesna een overzigt van de kansen voor en tegen 't herstel van de monarchie in Frankrijkkomt tot de conclusiedat de monarcbisten wel grond hebbenom op eene meerderheid te hunnen gunste in de vergade ring te rekenen. Keurde Frankrijk de beoogde restauratie goed danzegt het bladzouden wij voor ons ze mede van harte toejnicben. Eene constitotionele monarchie toch is, zoo als wij Engelschen bij ondervinding wetenals regerings vorm oneindig te verkiezen boven de slingeringen tusschen anarcbie en despotisme die in Frankrijk doorgaan onder den naam van republicanisme. Dock eene zoodanige constitutionele monarchie kunnen wij niet hopen te zien tot stand komen, waaraan eene restauratie niet slechts de vrije goedkeuring van de natie ontbreektdoch waar zij zelfs tegen den bepaalden wil des volks indrnischt. Zulk eene restauratie door gehoor zame bajonetten gesteund moge voor't oogenblik slagen de nationale vergader. moge de BourboDS op den troon verheffen maarschalk Mac Mahon moge voor bet handbaven der orde „instaan" kortomeen pai lementaire coup d'dtat moge voor 't uiterlijke op vreedzame en ordelijke wijze gelukken toch zal niemanddie 't Fransche volk kent, gelooven dat op zulk een grondslag een duurzaam gebouw van constitutioneel be wind kan opgetrokken worden neen eene pyramide kan niet op haren top staan 't consti tutionalisme kan niet rusten op eene schending van de regten des volks. De trots van Frank rijk zal gewond wezen bare dierbaarste belangen zal de natie bedreigd acbten. Over de Spaansche aangelegenheden valt weinig bijzonders mede te deelendan ulleen dat de regering alwedr verhinderd is in hare pogingen tot verkcijging der hoogst noodige gelden. De belasting van 5 pet. op den uitvoer van allerlei warendie met 1 November in werking moest treden heeft zooveel tegenkanting ondervonden, dat men de 5 pet. op 1 en den tijd van November op Januarij heeft moeten stellen. Wel een bewijs van de zwakheid der regering, om de hoogst noodige maatregelen te kunnen doorzetten. De zaak der Carlisten schijnt niet vooruit te gaanvooral ook door verdeeldheid in 't kamp dezer patriotten. Waar het ecbter nog op uit zal loopenals door verarming en eliende ook het bewind van Castelar ten einde raad wordt, laat zich moeijelijk beslissen. Neuzen, 28 October. In de op den lOn en 15 dezer gehouden ver gaderingen van stembevoegde ingelanden van de polders Vlooswijk en Nieuwe Neuzen zijn benoemd tot vertegenwoordigers in den dijkraad der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzenvan den Vlooswijk polder de heer J. J. Fercken te Neuzen en van den pol der Nieuwe Neuzen. de beer D. van Dixhoorn te Hoek en zulks in plaats van de heeren F. Dieleman Pz. en M. de Regt te Hoekdie tot leden van bet bestuur van gezegde waterkeering zijn benoemd. Zondag 16 dezer had te Sint Jan Steen in de herberg „De Koophandel" bewoond door Ch. L. Mels eene aardappel tentoonstelling plaats van wel vijftig verschillende soorten en bezocht door vele liefhebbers en landbouwers, zelfs buiten de gemeente woonachtig. De eerste prijs van f 1.50 werd behaald door AloFerket, voor zoogenaamde dubbele kwibers, als het aardigts gegroeidde tweede 1.25. door J. van Hoijevoor Woutjesals dezwaarste, wegende 1.3 KG. en de derde f 1 00 door den heer Ch. L. Bleijenbergh voor de schoonst gevormde plantaardappels, genaamd Lobis. De bekroonden zijn alien ingezetenen der gemeente. Moge zich dit kleine begin tot hoogere leer- school verheffenziedaar veler wensch. LI. vrijdag morgen omstreeks acht ure ontdekte men brand in de schuur van den land- bouwer P. F. de Meurechy, in den polder Groot Kieldrecht. Twee arbeidersdie in de schuur aan het dorschen waren werden de ramp het eerst gewaar. Na verloop van enkele minuten, stond het gansche gebouw. 130 voet lang. in voile vlam. 2 paarden en 7 stuks hoornvee benevens de geheele oogst en al het landbouw gereedSchapwerden een prooi des vuurs. De oorzaak van 't onheil is niet bekend. De door de commissie uit den gemeenteraad van Vlissingentot regeling der feestviering bij gelegenheid van de plegtige opening vac de haven en kanaalwerkenop 8 tot 10 September jl. uitgeloofde premien ad f 10.— zijn op voordragt der daartoe benoerade commissie van beoordeeling uit de burgerij toegekend en uitge reikt aan de buurt commissien van de Koudenhoek VlamingstraatLang Zelke ZeemansErve. Lang Noordstraat. Slijkstraat, BreewaterstraatSt. JacobstraatVrouwestraat Weststraat en Pluimstraat. Het stoomscbip Hollandkapitein G. J. Boonis den 23 October in den besten staat te Batavia aangekomen. Zooals men weet is dit het schip. waarmede 8 Sept. van Vlissingen troepen voor Atchin zijn vertrokken. Met 1 November, a. s. is de surnumerair der directe belastingen ter inspectie Middelburg, L de Fouw aangewezen om het kantoordier middelen te Colijnsplaat van den tegenwoordigen titularis op zijn verzoek eervol ontslagen over- tenemenen tijdelijk te beheeren. Zekerejufvrouw B. te Middelburgomstreeks 60 jaar oudheeft zich door verdrinking in den zich achter het door haar bewoonde huis bevindende regenbakom het leven gebragt. Bij het ophalen van het lijk ontdekte men. dat zij een steen aan hare beenen had vastgemaakt, terwijl de sleutel van het kabinet zich iG haar regterhand bevond. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Een der veestoombootendie in de vorige week van Rotterdam naar Londen voeren met 700 kalveren aan boordkreeg door den storm op zee een lekwaardoor het zooveel water inkreeg dat alle kalveren verdronken. Uit een circulaire van het hoofdcomitS voor het huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R. Tborbecke blijkt. dat voor dat doel onge veer 50 000 is bijeengebragt. Van die som worden f 23.000 vereischt voor het standbeeld en een wit marmeren grafsteenzoodat aan de eerste twee punten van het besluit der algemeene vergadering geheel kan worden voldaan. Tot uitvoering van het derde punt echter het aankoopen en bewaren van het huiswaar Thor- "becke te 's Hage heeft gewoond is het over- blijvende, dat met de renten 30.000 beloopt niet voldoende. Wij vertrouwen dat de pogin gen om het ontbrekendeten bedrage van f 20.000, bijeen te brengenspoedig met goe- den uitslag zullen bekroond worden. Blijkens eene mededeeling van de directie der stoomvaartmaatschappij „NederIand" is de voor Nederland bestemde brievenmaal aan boord van het stoomscbip Prins Hendrik bij de ramp van dat vaartuig niet kunnen gered worden. Uit de sebeepsverklaring van den gezagvoerder blijktdat bet stoomschipna het raken van de 1 ots The Brothers" in diep water isgezonken, en dat bij het verlaten van het schip de brieven maal niet kon worden medegenomendaar de ruimte in de scheepsbooten voor het redden van menschenlevens geheel benoodigd was. Uit den Helder schrijft men aan het U. D. dd. 25 October. Volgens waarnemingen op het raeteorol. observ. alhier. is er alleen van 21—24 dezer gevallen 728 mm. regenwater, de lande- rijen zijn oververzadigd van water en vele vee houders zijn reeds genoodzaakt hun vee te stallen. Te Delfsbaven zijn tot donderdag 4 gevallen van Aziatische cholera voorgekomenwaarvan 2 met doodelijken afloop. Een koperslager te Tiel stond onlangs voor de regtbank aldaar teregtomdat een papier met de woorden „besmettelijke ziekte roodvonk", van overheidswege aan den post van zijn winkei geplaatsU onzigtbaar was gemaakt. Men had er nameljjk eerst een vogelkooilater een vuil- nisblikje voorgehangen. De regtbank sprak den koperslager vrijomdat het niet bleekdat hij last gegeven had tot het onzigtbaar maken van het papier. In hooger beroep heeft het provin- ciaal geregtshof in Gelderland de vrijspraak ge- handhaafd. goed uiterlijk enz. „langs dezen niet meeronge- wonen weg" ten huwelijk aanbood. Iemand te Doesborg woonachtig. bood zich op deze advertentie aaner ontstond met hem eene briefwisselingen hij werd uitgenoodigd om zondag 11. eon ontmoeting met] haar te hebben. Zij zou hem op het perron van het spoorweg- station alhier in het blaauw gekleed ontmoeten, CD. j ze'^ zou kenbaar wezen aan een witten zakdoek met de punt uit den zak en een rood boekje in de hand. Bij zijne aankomst was de jonge dame niet aanwezigmaar wel een afge- vaardigde van haardie den verliefde verzocht hem te volgen. Terstond rees kwaad vermoeden by onzen ridderdie reeds in den treinaaneen stadgenoot het doel zijner reis had bekend ge maakt en nudoor dezen aan zijn lot overge- latenvan alle zijden door gymnasiasten en leeilingen van de hoogere burgerschool was ingesloten. alien uitgelaten van pret, de rat in den val te hebben gelokt. Hij werd in de kof- njkamer van een logement gebragt en moest daarzonder te kunnen vlngtenzijn eigen brief hooren voorlezen. Gelukkig had de loge- menthouder medelijden met zijn toestand en liet deze hem door den bediende radeneen kamer te vragenwaar hij zich kon afzonderen. Des avonds bereikte hij langs een omweg het station, om geheel ter neder geslagen den terugtogt aan te nemen. De besmettelijke longziekte in Friesland is sedert de vorige maand toegenomen. Vijftien nieuwe gevallen hebben zich voorgedaan. Vier vermoedelijk aangetastte dieren zijn voor gezond verklaard. Aan die ziekte stierven 3 runderen, terwijl 42 werden afgemaakt. Het totaal der gevallen sedert 1 Januarij jl. bedraagt 452. Den 12n November zal te Utrecht weder een vergelijkend examen worden gehouden voor de befrekking van surnumerair bij de maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegende ver- eischte stukken moeten twee dagen voor het examen worden iugezonden aan het bureau te Utrechtalwaar de voorwaarden tot toelating op franco aanvraag gratis verkrygbaar zijn. Er'zijn 20 plaatsen openterwijl vijf der adspiranten die het beste examen afleggentijdens het sur- numeriaat eene toelage ontvangen van f 1 daags. Er is sprake om Schokland met het vaste- land te verbindenwaardoor van zelf het belangrijke kamper eiland werd ingesloten. Niet minder dan 10.000 bunders puike grond zouden daar gewonnen worden. Waren de dijken een- maal gereeddan kon de plas in 8 maanden worden droog gemalen. Daardoor zou Zwolle voor altijd van hoogwater bevrijd worden en kostbare verbeteringen aan het Zwarte Water en het Zwolsche Diep grootendeels ophouden. Dit plan verdient zeker naauwgezette overweging. Ons komt het nog altijd wenschelijk voor, dat de geheele Zuiderzee worde droog gemaakt. De daaraan bestede millioenen kunnen nooit rente- gevender belegd worden. Daar dit plau thans echter op den achtergrond geraakt, zou een ge- deeltelijke annexatie van kostbaar land waaraan we zoo groote behoefte hebbenzeer wenschelijk zijn en den weg kunnen banen om eens van dien binnenlandschen plas waterZuiderzee ge- heetenen die tot weinig nut isvoor goed te worden verlost. Uit Deventer wordt geschrevendat de slagers aldaar de prijzen van het rundvleesch met 10 A 15 cents per kilo hebben verlaagd. Men schrijft uit Deventer: V6dr eenige weken hadden eenige jongelieden alhier eene advertentie in een der dagbladen doen plaatsen, waarbij zich eene jonge dame met eenig fortuin, Naar men uit Sappemeer meldt heeft dings- dag 11. de justitie een nader onderzoek ingesteld omtrent den aldaar in de vorigen week gepleegden moord op Johanna van der Harm. Dit onder zoek schijnt over de zaak meer licht te hebben verspreid althans is door den regter-commisaris een bevel tot voorloopige aanhoudiug verleend tegen den 72jarige vader van de verslagenedie in den avond van woensdag naar het huis van verzekering te Groningen is overgebragt. Volgens veler gevoelen is de enormed ef- stal bij den heer Oortwijn te Euvelgunne (Gro ningen) slechts een voorwendsel van den eigenaar, om op geschikte manier van zijne schuldeischers af te komente meerdaar hij reeds 6 weken van te voren in gebreke moet gebleven zijn om de aan hem gerigte wissels te voldoen. Zijne schulden worden op p. m, 1 ton gouds begroot Te Maastricht en in verscheidene omlig- gende dorpen zijn gedurende 10 seconden schok- ken van aardbeving gevoeld. Op eenige plaatsen vielen voorwerpendie aan de wand hingen op den grond. Hetgeluid. op den stoot volgend, geleek op het rollen van een rijtuig in de verte. o fcselzaet©27 October. In den avond van zondag 26 dezer is de spoorweg-beambte II.. tevens herbergier alhier, belast met het seinlicht te ontstekenvermistdes anderen daags morgens vond men zijn lijk op de rails, hetgeen aan de voeten slechts was beschadigd terwijl het boofd verwoud wasnaar men ver- neemt was het zigtbaar. dat het lijk uit eene weide alwaar eenig bloed en de portemonnai van den verslagene gevonden werdnaar die plaats was gesleept; heden is P. Paling, die bij den vermoorde te huis was. als vermoedelijke dader gearresteerd en is hjjbenevens het lijk, op last van den procureur des konings uit Gent, per spoor van 5 uur. daar heen geleid. Dezer dagen vond te Parijs de begrafenis plaats van een veteraan. die al de veldtochten van 1800 tot 1815 had medegemaakten die thansop 90jarigen leeftijd gekomendoor een beroerte werd getroffen bij het lezen der proces- stukken in zake Bazaine. Hij werd daardoor in zijne geestverinogens gekrenkt en riep onop- houdelijkdat hij weer dienst vvilde nemenom Frankrijk voor den geleden smaad te wreken en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1