ALGEMEEN No. 874. Woensdag 8 October 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENBDAG EN ZATTJRDAG- I) II O Ml X COUP, te Neuzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven wordon niet aange- nomen. JPolitiek: Overzigt. De groote gebenrtenis nadert hare beslissing. De telegraaf deelt mede, dat men eerstdaags de uitroeping der Fransche monarchic door de nationale vergadering verwacht met eene meer- derheid van 100 stemmen. De tegenwoordige regering schijnt dus voor 'toogenblik wel te zullen triumfeeren en Mae- Mahonwiens soldaten rondheid en eerlijkheid een wapen werd geacht tegen elke overrompe ling der repnbliekschijnt aan alle intrigues voor dit doel zonder weerspraak zijn zegel te hechten. Geen middel wordt ontzien, om den republikein- schen geest te onderdrukken. Niet aileen, dat de zoodanigen bij benoemingen absoluut worden uit gesloten maar ook ambtenaren worden afgezet die niet opfcnlijk de verspreiding der republi- keinsche denkbeelden tegengaan. Zoo is de waarnemende burgemeester van de stad Perigieux gelegen tusschen Parijs en Bor deaux, in zijne betrekking geschorstomdat hij Gambetta niet verhinderd had, eene redevoering te houden. Verder worden dagelijks bladen gescborst die bij de gewigtige gebeurtenissen dezer dagen een vrijen en onafhankelijken geest ademen. En inderdaadwat tbaus wordt voorbereid is niet alleen van een Fransch maar Europeesch gewigt. De uitroeping van den graaf van Chambord tot koning van Frankrijk beteekent in den mond des Franscben volks niets minder, dan de wraak van Sedandan de herwinning van Elzas en Lotbaringen en in hare gevolgen de restauratie des pauselijken troons. leder, die Frankrijk eenigzins keutweet dat de geduchte nederlagenwaaraan men zicb heeft moeten onderwerpeneen beleedigden volkstrots hebben achtergelatendie slechts hunkert uaar 'toogenblik, zich op nieuw met den overwinnaar te meten. Of daarna de omwenteling weer volgtof daarna het legimistische dwangjukzooals de geschiedenis bij elke omkeering van zaken bij onzen zuidelijken nabuur heeft geleerdweer wordt afgeworpen dit alles wordt voor't oogen- blik voorbij gezien indien maar aan het eene oogmerkFrankryks herstelling nit zijne onder- gane vernedering wordt gearbeid. Alle kanalen naar dezen weg vinden byval en er is misscbien geen tijd geweest, om het Fransche volk meer naar zijne wenschen te knedendan nunu het gebukt gaat onder zijne diepe vernedering; nu. nu men de verne dering aan zijne verbasteringaan zijne zede- loosbeid aan zijne ongodsdienstigheid gaat toe- schrijven. Herstelling der orde, der zedelijkheid en der godsdienst, dat zijn de wachtwoordendat is de v)ugwaaronder de tegenwoordige regering hare staatkundige oogmerken voortdrijft; jammer slechtsdat met haar de volksdriften gekweekt en Europa in des graven Chambords verheffing aan eene nieuwe vnurproef wordt blootgesteld. Naar de jongste berigten begint in het noorden van Spanje de toestand eenigzins te verbeteren en de kans der Carlisten weer iets minder te staan Men moet daarbij echter niet vergeten, dat een der middelen_ om den toestand des lands te be- heerschenvan Castelar's kant ook is het ver- bieden van oorlogsberigtenanders dan die van de zijde der regering worden gegevenen de Spaansche bladen, welke zich daaraan niet onder werpen met schorsing worden bedreigd. Onze koningin is incognito te Weenen aange komen. Ondanks deze voorzorg raeeuen de correspondenten geen indiscretie te begaan door hare aankomst overal been te seinen. Onze gezant met het gezantschapspersoneel was aan het statioude ontvangst was niet offieieel; Uit Rome wordt gemelddat Z H. de paus op eene receptie gezegd heeft: „Men wilde ons Dewegenom Rome te verlatenmaar nimmer zal lk het doen." Tot minister van oorlog, in de plaats van den als zoodanig ontslagen graaf van Lim- burg Stirnmis beuoemd de generaal majoor vv 01 tzei -lot kandidaten voor bet lidmaalschap van den koogen raad door de kamer gekozentot le kandidaat, de heer Mr. J. Heemskerk Azn.; oud raadsheer in Noord-Hollandmet 43 van de 61 stemmen tweede kandidaatF. M. Lants heer, raadheer in Zeelandmet 47 van de 58 stemmen; derde kandidaat mr. I. Teiting raads heer in Friesland met 37 van de 56 stemmen vieide kandidaat, N. F. v. Nooten raadsheer in Utrecht met 42 van de 59 stemmen vijfde kandidaat, S. Tjaben Busman, president der regtbank, te Groningen met 39 van de 58 stem- men. Neuzen 7 October. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhiei opgevaren 78 zeexehepen matpntla 17DUO tonnen en 340 binnenschepen, m. 28523 t.en afgevaren: 63 zeeschepen m. 14285 t. en 313 binnenschepenm. 27403 t. Totaal sedert 1 Januarij 1873zijn het kauaal opgevaren 401 zeeschepen m. 87470 t en 2211 binnenschepen, in. 180467 t.en afgevaren, 433 zeeschepen, m. 101824 t. en 2199 binnenschepen ra. 181891 t. In de 9 eerste maanden vau 1872 zijn het kanaal opgevaren 408 zeeschepen ra. 76351 t. en 2599 binnenschepen, m. 170911 t.en afgevaren 376 zeeschepen m. 76741 t. en 2527 binnenschepen, m. 168062 t. De officier van gezondheid de heer P. H. Thijsin garnizoen alhier is na eenigen tijd in het kamp by Zeist geweest te zijnin deze gemeente teruggekeerd. tlontenisse, 5 October. Na gehonden vergelijkend examen is door den gerneenteraad tot hoofdondervvijzer in de open bare lagere school te Lamswaarde benoemd de heer L. A. Butseiaar, tot dusverre hulponderwyzer, met den rang vau hoofdonderwijzer in de open bare lagere school aan de Molenstraat te Kloosterzande. Met den benoemden stonden vervolgens op de voordragt no. 2M. Verhappen te Hoornen 3W. J. Buitendorp te Clinge. Tot genees- heel- en verloskundige in bet znidelijk deel der gemeente is door den gerneente raad benoemd de beer D. N. van der Linde. Een zesjarig dochtertje van schipper P. Ver- sloot te Neuzen, is voor Walzoorden over boord gevallen en verdronken. Was hier en omstreken in de jongst ver- loopen lente de zucht tot verhuizing naar Amerika sterk thans zwijgt ieder daarvansedert men de vele brieven heeft gelezen van hendie toeu derwaarts trokken. Naar luid dan van die be rigten heeft ieder hnnner op reis derwaarts menige trenrige ervaring opgedaande een moest een of meer dierbare pandentengevolge van onrustenz.aan den bodem des oceaans toevertrouwen een ander had duizende angsten op den overtogt door te staan van wege stormen enz.terwijl de meesten in Amerika aangekomen geen cent meer over hadden en dagen zonder werk en alzoo zonder brood rondliepen en dat soms met groote gezinnen. En waar nu znlke ervaring spreekt tot hen die eerlang bun voorbeeld wilden volgendaar wordt de lust geheel benoraen, al doet hier menigeen zijn redenaars-talent hooren om Ame rika voor te gtellen als een land van belofte waar slechts de diaraant schitterthet satijnen kleed gedragen - de zoetste rust genoten en de hoorn des overvloeds gesmaakt wordt. Men schrijft uit BiervlietWoensdag kwam alhier een vreemdeling aannet gekleedmet een blaauwer, kiel aan, een grijzen castorenhoec op en een gonden uurwerk met ketting op zak, zich voorgevende van Douai (Frankrijk) en koopman in schapen te zijn. Bij een landman in den St. Pieterspolder alhier kocht hij een aantal schapen op levering en gaf 200 gulden contant. Daarvoor tooude hij twee vvisselbrieven, ieder van 600 guldenop de Nederlandsche bank te Amsterdamwaarop door den verkooper in Nederlandsch papier 1000 gulden werd terugge- geven. Toen de gewaaude koopman vertrokken was bleek het dat de beide door hem iu betaling gegeven wissel brieven valscb waren. De kerel bad intusschen de wyk genomen naar Belgie. Het bleek later dat de bedrieger zich eerst had aangeboden te Uzendijke bij een boekhandelaar, en er een aantal formulen van gedrukte wissel- brieven had gekocht. Hij had vervolgens twee van die formulen ingevuld geteekend met een byna onleesbaren naam en geschreven als out vangbaar te zijn op de Nederlandsche bank. Het waren de woorden „Nederlandsehe"bank die bet vertrouwen van onzen landman bedrogen hadden. 't Vorenstaande diene tot les aan alle De beer A. Winter, muziekdirecteur van de afdeeling Goes der maatscbappy van toon- kunst is benoemd tot directeur der muziekschool te Zaandam. Volgens telegram van den koofdagent der stoomvaart maatschappij „Nederland" in Egypte, heeft het stoomschip Prins Hendrik kapiteiu Oort den 27 September op de tehuisreis vau Java schipbreuk geleden op het Broederseiland (Roode Zee). Alle opvarendeu zijn gered en aangekomen te Kosseir, in Egypte, van waar de kapitein 2 October telegrafeerd. Er werden te Suez onmiddellijk maatregelen genomen om hulp te verleenen. Volgens een nader telegram van den hoofd- agent der stoomvaart maatschappij Nederland in Egypte, om treat het stoomschip Prins Headrik, vreest hydat schip en lading verloren zullen zijn. Gisteren 5 October zou een stoomboot van Suez naar Kosseir vertrekkenom de passagiers en equipage af te halen. In het mail-overzigt van het Bat. Hand, leest men Wanneer het Nieuws van den Dag, en welke bladen en personen meer in Nederland zijn ge- voelen mogen zijn toegedaan denkt „dat in In die de pubiieke opinie tcgen den oorlog met Atchin schijnt ingenomen"vergist hij zich ten eenenmale. Wel worden en de regeering 6n het publiek sedert eenige tijd verveeld met eiudelooze dagbladartikelen over de ouregtvaardigheid van dien oorlog, doch proseiieten in die rigting worden niec gemaakt. Integendeel is de pubiieke openie zeer vbor dien oorlog die reeds jaren geleden gevoerd had moeten wordenen betreurt men het alleen dat de eerste expeditie is terugge- roepen. Twijfelenvolgens genoemd bladin bet moederland velenof wij dien oorlog wel tot een goed einde kunnen brengen hier te lande heeft men zich reeds sinds langen'tijd geuit als de briefschrijver in de Arnh. Ct., die de schouders ophaalt over de 10.000 man die men thans wil zenden. Het wordt met den dag duidelijker datware na het sneuvelen van generaal Kobler onmiddelijk generaal Verspeyk met twee batail Ions naar het ooriogsterrein gezonden het rijk van Atchin reeds lang zou hebben opgekouden te bestaan. Want dit en niets anders moet het einde zijn van den oorlog volkomen onderwer- ping en inlijving bjj ons gebied. Op Sumatra kau en mag slechts 66n gebieder zijn Nederland. Zaturdagmiddag heeft in de nieuw ge- II bouwde pastorie van de R. K. kerk en cathe- diaal in de Jansstraat te Haarlem een gas- ontpioffipg plaats gehad. Men vermoedde dat ergeus iu 't gebouw eer. lek aan de gasleiding moest wezen hetgeen dan ook werkelijk't geval was aan de leiding bij de trap. Zoodra men daar met bet licht kwamontvlamde het gas hetgeen zulk een geweldigen slag veroorzaakte, dat de drie aanwezigen bewusteloos nedervielen. De trap is uiteengeslagen en eenige ruiten zijn verbryzeld overigen is de scbade niet bijzonder groot. Volgens het U. D. zijn te Utrecht van den chef van de generalen staf goed geslaagde proe- ven genomen met een nieuw stelsel van optische telegraphie, ontworpen door den majoor-ingenieur Kromboutde proeven werden uitgevoerd door den kap. ingenieur Beekman en den le luit. Pierson. Uit Hagesteiu schrijft men 30 Sept. De petroleum is tegenwoordig goedkoop maar wordt duur, wanneer hij huizen kost. Vrijdag avoud brandde hier aan den dyk het huis af van de weduvve Rogge. Deoudevrouw, alleen te huis, stale het licht op; maar, ietwataomme- lig door ouderdom valt zij tegen de tafel aan deze valt om en zij met de lamp over den vloer de petroleum blijft echter brandende en de brand deelt zich verder mede aau eene rieteu horde hal ganioke huis iu bi'aud Steelit! Gelukkig kwamen juist hare zoons van het land, die de oude moeder nog uit het levens- gevaar redden, doch den brand ocmogelyk konden stuiten. In de annalen van het strafregt mogen bloedige bladzijden ons hart doen ineenkrimpen, nooit nog hebben we vau een afschuwelijker misdrijf gehoord dan dat waarvoor zekere A. 0. voor het prov. geregtshof in Gelderland teregt stond. De feiten worden als volgt door de Nienwe Arnh. Ct. medegedeeld. Beschuldigde had een zekeren weerzin opgevat tegen zijn kindje, dat 11 maanden oud was. Volgens zijn eigen bekentenis werd dit veroor- zaakt, doordien er „geen groei in het kind zat een der getnigen heeft hem hooren zeggenop het kerkhof wijzende„Een ligt er daar. ik won dat de andere ook maar nitkneep." Hetzij hij het voornemen had het kind te vermoorden of niet, zeker is het, dat hij het meer dan raw behandelde. Volgens geneeskun- dige verklaringheeft hij het' in Maart den linkerarm en in April het linkerbeen ge- broken en waren die wonden op 26 Julij zeer gebrekkig geheeld. Dien dag was heschnldigde alleeu met het kind. Dit wilde niet etenen hield het regterhandje voor den mondtoen nam de ontaarde vader dat handje, en draaide zoo aan den regterarm dat deze weer brak. Zijne verklaringen bij de instructie drukten zoo onbeschaamd de hoop uit, dat het kind aan die mishandeling bezwijken zoudat het hof een vervolging wegens poging tot moord gelaslte. De beer advocaat-geueraal achte evenwel die misdaad niet genoegzaam be wezenen eischte veroordeeling tot lSjaren tuchthuisstrafwegens moedwillige mishandeling, met voorbedachten rade gepleegd. Te WezepeGelderland, is voorgeruimen tijd de openbare school afgekeurd. De heer Nobel, burgemeester, wil eene nieuwe school gebouwd hebben doch deleden van den gerneen teraad willen het oude gebouw doen verbeteren. Van de uitvoering van een dezer plannen wordt verder weinig werk gemaakt, en de laauvvheid der ouders duldt, dat byna 200 kinderen sedert April zonder onderwys voortleven. Ook te Groningen zijn dit jaar proeven genomen met het gewas uit Amerika iugevoerd, onder den naam Ponke, als hoedanig het sedert lang ook in Engeland bekend en in de keuken ingevoerd is. Het is een soort van kalabas die Per drie maanden binnen Neuzeny j n franco door het geheele Rijk 1 JO geheel Belgie. Enkele nommers0 05 Men abonneert zich bij alle BoekbandelaarsPostdirectenren'en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer"w o'lO Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiteriijk Dingzdag on Vrijdag namiddags DRIE lire. 1 anrl Kmi war a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1