ALGEMEEIM No. 873. Zaturdag 4 October 1873. 13de Jaarg. liinnenlandsclie Berigten. JPolitieli Overzigjt. Wei is het in Spanje een wroeten in eigen ingewanden. Het is nu zoover gekomen, dat de scbepeu der eigene vaderlandsche vlootbestemd om den buitenlaudschen vijand te bestrijden hun vuur hebben geopend tegen de bewoners van eene eigene stad op Spaanschen bodem. De stad Alicante, eene versterkte en bloeijende zee- plaats aan de Middelandsche zeede zetel der vreemde consnlsis't tooneel van een broeder- inoordend vandalisme geweestdat vreemdeliugen alleen nog hebben tracbten te beletteu. De Nederlandsche en Dnitsche consuls hebben al het mogelijke bij den Engelschen bevelhebber Yeverton gedaan om't schandaal te verhinderen, doch vruchteloos. Deze verklaarde, niet buiten zijne instructie te mogen gaan die bem eene geheel onzijdige en lijdelijke houding voor sohreef. Nu ontruimden alle koopvaardijscbepen de haven en gingen ten anker buiten het bereik der projcctielen. Het Engelsche eskader lag regts, bet Fransche links van de haven, ter- wijl elf oorlogschepen van verschillende nationa- liteit voor den ingang lagen. Alicante heeft zicb echter manmoedig gehou- den. De bezetting, onder bevel van den generaal Caballosscheen goed van ammunitie voorzien te zijn en heeft zich daarmee zoo dapper geweerd, dat de drie bombarderende schepen met groote schadedns meldt menhebben moeten af- trekken. Echter is de in de stad aangebragte schade aanzienlijk veie hnizen zijn vernield en in brand geschoten. Men heeft veel op van de dictatunr van Cas- telar, maar eene regering, die de kracht niet heeftom zulke tooneelen te verhinderen heeft 'twaarlijk op 'tpunt van gezag nog niet verre gebragt. Dat Castelar met zijn oratorisch talent deze gebenrtenis echter gebruiktom den volksgeest voor 't behoud der bestaande regering te nt- vonken liet zich verwachten en zeer zeker deze gebenrtenis, waarbij een troep galeiboeven de overhand voertmoest genoeg zijnom't betere deel der natie zonder bedenken onder de wapenen te zien Snellen en een wettig regeringsgezag te vestigen. Maar dit laatste juist willen de raddraaijers niet. Onverschillig of ze Isabella. Amadeus of de republiek bestrijdenals't water maar troebel blijftwaarin ze hun aas uitwerpen en een leven van grootheid, luiheid en zwelgerij kunnen vol- hondenonverschillig of ze daarbij het schuim der natie te bulp roepen of aan zich dienstbaar maken. Dat ondervindt ook Carthagenaeene stad van ongeveer 15.000 inwoners. Niet minder dan 2000 galeiboeven zijn door de opstaudelin- gen in hunnen dienst genomen die de inwoners op allerlei wijze plunderen en kastijdenen zelfs geen moord op weerloozen ontzienals hunne ruwheia en hebzucht dit noodig achten. In een woordhet schouwspeldat Spanje nog altijd biedt. is dat van een huis, hetwelk de smealende vonk in al zijne hoeken heeft, waaruit overal de brand kan opstijgen. Wantwat men beweredat het Carlistisch gezag zich slechts nog tot het noorden bepaald, de omstandigheiddat het leger van don Carlos aangroeit. naarmate hij zich langer in Spanje ophondttoont genoegzaain aandat het hem niet aan steun ontbreektook in de overige deelen des lands. Hoe het zijn moge't zij dat de republiek triumfeere'tzij een nieuw Bourbonsch gezag zich vestige, niets ongelukkiger voor 't land dan dat de tegenwoordige toestand voortduurt want daarbij moet het telkens dieper en dieper verzinken in den poel van verarming en rege- ringloosheid. De voorlooper van elke Fransche revolutie heeft zich weer eenigzins vertoond. Het is de agitatie bij de opvoering van een drama van Victor Hugo getiteld Maria Tudorwaarbij eene vrouw nit het volk den minister toeroeptgij zegt nn nog canaille, maar weldra zult gij ge- noodzaakt zijn. te zeggeu „het volk." Uit alwat men voorts uit Fraukrijk verueemt, blijkt dat alle partijen communistenrepubli- keinen, Buonapartisten en koningsgezinden ijverig in de weer zijnbij de aigemeene onzekerheid van den toestand met hunne mijnen te graven om de tegenpartij te overwinnen. Het schijnt echter op 'toogenblik weer dat de Chambordsche monarchalen de overwinning zullen behalen cn de republiek hoe langer hoe meer aanhangers verliest. Uit 82 departementen zijn manifesten tot het herstel van het koning- schap aangekondigd. 'tis echter volstrekt niet onwaarschijnljjk dat de Orleansen in 't eind nog met de kroon zullen gaan strijken. De beste overeenstemming schijnt tusschen de kroonpretendenten te bestaan. De graaf van Parijs heeft zijn neef te Frohsdorff met diens verjaardag gefeliciteerd. Deze op zich zelve eenvoudige beleefdbeids-daad krijgt eenige beteekenis door de openbaarheid er aan gegeven, als te kennen gevendedat men het omtrent de groote zaak geheel eens is. Tusschen de Nederlandsche en Belgische regeringen is eene overeenkomst gesloten tot het plaatsen van nieuwe lichten aan de Schelde, zij zijn de volgende Art. 1. In de monding der Schelde oostgat A. Twee gelijkloopende lichten aan deKaap- duinenom de ligging der Molleplaat aan te wjjzen. In de WesterseheldeB. Twee vaste witte lichten op den zeedijk tusschen Terneuzen en den Schaapstal op regte lijn. C. Drie vaste lichten op den dijk van den Eendragtpolder welke een driehoek vormen. D. Een wit licht op den dijk van Biezelingsche Hameen regte lijn vormende met datgene hetwelk er tegen- woordig brandt. E. Een wit licht op den dijk de Magere Merriein regte lijn met dat van Walsoorden. F. Twee witte lichten in regte lijn op den dijk en in de schorre van den Wil- lemspolder. G. Een wit licht op den dijk Fre- derik in regte lijn met dat 't welk er tegen- woordig brand. H. Een wit licht op den dam te Doel. I. Een rood licht op den dam te Liefkenshoek. J, Een rood licht in de schorre te Kruisschans. Art. 2. Een der vier vlottende lichten welke nu op de Schelde ter verlichting gebruikt wor- den zal voorloopig in dienst blijven en geplaatst worden waar znlks noodig is. De drie andere vlottende lichten komen buiten dienst. Art. 3. De artikels 3. 5. 6. 7. 8. 9, 10, 111213 en 16 der overeenkomst van 31 Maart 1866 blijven toepasselijk in de tegenwoor dige overeenkomstwelke zal aangezien worden als een aanhangscl bij gezegde conventie. Naar aan de Middeib. Ct. uit 's Gravenhage gemcld wordt, is aan het departement van binnen landsche zaken een nieuwe regeling der consulaten in be working, waarraede beoogd zou worden, binnen de grenzen door de tegenwoordige begrootingsposten gesteld het getal uitgezonden bezoldigde consuls nit te breiden. Dit doel zou onder anderen bereikt worden door als regel de vaste bezolding der consuls aan to nemen en alle regten en emolumenten aan de schatkist te doen vervallende schatkist profiteerd dan van het excedent tusschen de regten en de vaste bezoldiging, en de regering komt zoo in de ge legenheid om het consulair corps zonder offers nit te breiden. Van wege het departement van jnstitie zijn onze landgenooten gewaarschuwd tegen de kwade praktijken van ^eene zich noemende En gelsche firraa. die boter. ksaseijeren enz. be- stelt en wissels ter betaling daarvan zendt, welke in Engeland niet worden voldaan. De firma heeft zich verschillende namen. JHoeli 1 October. Zelden werd heerlijker feest gevierd dan 11. maandag alhier. De beer J. F. van Binsbergen vierde gedachtenis zijner veertigjarige evaDgelie bediening. Naar Markus VI vs. 12 en 30. sprak hij. op eigeuaardige zeer treffende en hoogst aaudoenlijke wijzeover „genotene voorregten en dure verpligtingen." De gemeeute deelde met zijne betrekkingen en rrienden in zijne dankbare vreugde. Vlaggen waren uitgestokeu groen en oloemen sierden den toegang van kerk en pastorie. Des leeraars- woning stond voor iedereen open. Toespraken en feestlicderen wisselden elkander af. bij het aanbieden van velerlei schoone geschenken. Het guile onthaal stemde de groote menigte tot vaak luidruchtige vreugde. s' Avonds waren pastorie en tuin smaakvol verlichteen kcurig vuurwerk, in den tuin afgestokenbesloot het geheel. 't Mag niet verzuimd worden mee te deelen dat het muziekgezelschapuit het naburige Neuzenden feestvierenden man eene lieve serenade bragt en zich geruimen tijd deed hooren. Nooit werd heerlijker en waardiger feest gevierd Waar zooveel liefile woontworde ook de wensch vervuld dikwijls en eenparig uitgesprokendat het God bebage den heer ran Binsbergen nog lang voor de zijnen voor zijne vrienden voor zijue gemeente te sparen ^a.arxislao-i October. Uit de heden plaats gehad hebbende stemopneming is geble- ken dat tot lid van den gemeenteraad is be- noemd. de heer P. Dieleman Jz.. met 57 van de 82 uitgebragte geldige stemmen. De heer J. Dees Az.verkreeg 25 stemmen terwijl 2 stembriefjes als in bianco zijndevan onwaarde werden verklaard. Zaamslag, 3 October. Tot ontvanger- griffier van den Krekepolder is door de ver- gadering van ingelandenbenoemd de heer E. H. Wortmansecretaris dezer gemeente. Hulst2 October. De werken aan het alhier in aanbouw zijnde post- en telegraafkan- toor, gaan steeds goed vooruit en het laat zich aanzien dat het gebouw nog vddr het einde van dit jaar, zal kunnen worden betrokken. Hontenisse, 2 October. Jl. dingsdag werd te Walsoorden de eerste sieen gelegd voor een te bouwen vereenigd post- en telegraafkan- toor met directeHrswoning. De geachte heer burgemeester baron Collot d'Escuryhiertoe uitgenoodigd legde diesteen, waarna hem een eenvoudige korte toespraak werd gedaandie ZWEGeb. zeer toepasselijk beantwoordde. Het terrein was met vlaggen versierd. De uitvoering van dit werk mag waarlijk ge- roemd worden voor een plattelandsche gemeente als deze is daar het belooft een flink gebouw te zullen worden. Ook Walsoorden's bewoners toonden hunne belangstelling door het uitstekeu der driekleur. In onze omsteken is men tegenwoordig druk bezig met het rooijen der aardappelen. In de zware gronden zijn er nog al reel door de ziekte aangetastin de ligte gronden bemerkt men dit minder. In het algemeen is de oogst zeer goed en zijn er overtollig veel aardappelen die ran f 2.tot f 2.50 per zak worden verkocht. W"estdlorpe, 30 September. Ter ver- gadering van den gemeenteraad op heden is tot wethouder alhier herbenoemd de heer J. B. Verhelst. en benoemd de heer C. van Waes en tot ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoemd de heer J. B. Verhelst. In den nacht van 2 October, wilden zich een paar jonge lieden in deze gemeente op wat druiven vergasten. Toen zij aan den verboden boom bezig waren han snoepiust te'voldoen, werd door het zoldervenster van den eigenaar derzelre een emmer stinkend vocht op hen geworpeu dat hun van het verder genot deed afzicn en al stinkend het hazenpad kiezen deed. In de Goesche Ct korat een schrijven voor van den heer J. H. C. van Deinse, gcdagteekend Anoka, (Minesota) Augustus 1873, waarin go- noemde heer zijne vroegere landgenooten waar- schuwt tegen de al te gunstige en rooskleurige berigten van het maanblad de Landverhuizer dat, als gesalarieerde der North Pacific, door gunstige en opgeschroefde berigten omtrent die lijnde iandverhuizers naar de ilanden dier maatschappij tracht te lokken. Zij die zich daar tot nog toe vestigdenondervonden niets dan te- leurstellingenzoodat dan ook de meeste dier kolonien uit elkander gegaan en meer zuidelijk getrokkeu zijn. De onveiligheid is daar tot eene schrikbarende hoogte geklommeuzoodat o. a. een Engelsche kolonie, die nog getracht had zich daar staande te houden nadat hun alles ontstolen was tot zelfs de gouden sieraden hunner vrouwen do zaak heeft moeten opgeveu en thans elders werk zoekt. De schrijver verklaart ten slotte de emigratie naar Minesota wel te kunnen aanradendoch in plaats van het noorden meer in het zniden, als te Sberburn, Anoka. Noblos of RoskConty', waar veilighcid en orde beerscht in staat school en kerk. Met dit schrijven wordt verklaart in te stemmen door een vijftal Hollanders, sedert 1867 in Mine sota gevestigd. De burgemeester van Bergen op Zoom heeft bekend gemaakt, dat er aldaar sinds 24 September geen nieuwe gevallen van cholera ziju voorge- komen en de ziekte daar als geweken mag worden beschouwd. Dingsdag is de heer Augustus Wilsbroeder van den gesneuvelden Ignace Mariebenevens een 20tal Rotterdammers naar Belgie vertrokken, met verdere bestemming naar Spanje om aldaar dienst te nemen in de gclederen der Carl istische zouaven. Voor de verkiezing van een lid der tweede karner te Rotterdam waren ingekomen 1028 bil- jetten waarvan 1011 geldige stemmeu bevatten. Gekozen werd de heer Mees met 756 stemmeu. Mr. Kenchenius had 231 stemmen. Het gerucht gaat te Harderwijkdat er vdbr 1 Januarij 1874 nog 1200 man voor Indie zullen worden aangenomen en dat men om dat getal vol te krijgen veel vreemdelingen zal engageren. Indien dit gerucht zich bevestigt, dan is het wel een bewijs dat er nog veel manscbappen voor de expeditie naar Atchin benoodigd zijnaangezien vrocger sprake was, dat het transportdat 1 October vertrekthet laatste in dit jaar zou wezen. Uit Groningen meldt men dat in den nacht van 30 September bij den heer Oortwija te Noorddijk een enorme diefstal is gepleegd. Uit de kamer van den heer des huizes is de ijzeren brandkast met den geheelen inhoud ontvreemd die, volgens een opgave van den officier van' justitie, onder anderen bestond in: 30 stuks obligation ten laste Oostenrijk, 21/* pet. ieder groot 1250 florijnen. 6 stuks dito ten laste van Amerika, van 1882. ieder groot 1000 dollars. 14 it 15 stuks dito ten laste van Spanjebuiten- landsche leening en 2 binnenlandsche 'leening. ieder groot 6000 francs. Alle deze obligation met de daarbij behoorende coupons. Voorts ongeveer f 8000 aan rijksdaalders guldens en halve gnldens. Aan bankpapier: 30 stuks ieder van f 1000. 23 stuks ieder van f 200. 17 stuks ieder van /"■lOO. 12 stuks ieder van 60. 40stuksonge- veer ieder van 40. 54 stuks ieder van /25. 100 stuks ongeveer ieder van 10. Verder ondersckeidene huurcontracten van Ian- derijenaankomst bewijzen van onroerende goederen en eenige ondcrhandsche sckuldbeken- tenissen. Eindelijk een sigarenkistjezonder deksel met watteninhoudende o. a. twee juweelen oorbellen en speld (krnisje)in zilver gezet op de achterzijde verguld of van goudtwee juweelen ringen mede in zilver gezetdejuweel van een dezer ringen in den vorm van eene slang, waarin eeuig haartwee gouden arm- banden waarvan een geeraailleerd een gouden kaarring, op het plaatje de letters A. G. N. een gehaakt beursje met pareltjes met gouden knipeen stel gouden breidopjes met blaauw lint Nog zijn nit een gesloten kast ontvreemd een zwaar gouden cylinder horologie met dubbele kast, porseleinen wijzcrplaatvan binnen in de kast gemerkt J. S. H. 0.aan dit horologie was bevestigd een zware gouden ketting met charivarien aan contanten f 70 ongeveer. De ijzeren kist is op eenigen afstand van de woning in de rigting naar de geraeenten Ten Boer en Slochterentusschen Euvelgunne eu Middelbert geopend doch geheel geledigd terug- gevonden. Wederom heeft de letterkundige wercld in Duitschland een groot verlics te betrcuren. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1