ALGEMEEN No. 872. Woensdag 1 October 1873. 13de Jaarg. BEREN DMA KIN G. Binnenlandsche Berigten. per ABONNEMENT. VEBSCHUNT WOENSDAG EN ZATURDAG DIIOIIIT CO JI P. (e IWeuzen* ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bokend. dat zij op Wo ens dag. den 8en October 1873. des avonds ten 7 ure, in het gemeenteraadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving znllen aanbesteden het bouwen van een lijlten- huis, het maken van Tioolen, zinkputten gfoten, Zoomede eenige herbestratiner, waar- van de voorwaarden ter inzage liggen ter gemeente secretarie. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden des Zaturdags en Maandagsonmiddellijk vooraf- gaande aan den dag der bestedingdes voor- middags van 9 tot 12 uredoor den gemeente- bouwmeeBterbij wien voorts nadere inlichtingen ter zake zijn te bekomen. Neuzen, den 26 September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. X'olitielc Ovei'zigt. Nog altijd wordt er over Frank rijk gedobbeld, gedobbeld door die poiitieke partijcndie in de herrijzing van een koningschap, de vervulliog 6f hunner baatzuchtige 6f staatkundige oogrner- ken zien. De toestand is zoodanigdat men er alles van kan verwachten en het in 't minst niet be- boeft te bevreeindeu als op een morgen de tele- graaf ineldt„orawenteling in Parijs het koning schap uitgeroepenThiers en eenige zijne voor- naamste geestverwanten gevaDgen genomen." Naar de laatste berigten begiut de onverzctte- lijke graaf van Chambord water in den wijn te doen. Het is nu niet meer oorlog met Italie als axioma, maar de erkentenis, dat Frankrijk be- hoefte heeft aan vrede. Ook de witte vlag begint tot het driekleurige te verschieten en de oligarchische regeringsvorm krijgt een strookje van constitutionelisme. Er schijnen thans weer nieuwe onderhande- lingen met den graaf te worden gevoerd. Volgens sommigen zouden de drijvers der fusie eene constitntie willen opstellenherinnerende het Charter van 1814, met de driekleurige vlag en vervolgens dit plan aan den pretendent willen onderwerpen. De Parijsche Gazette de France maakt melding van eene belangrijke bijeenkomst van afgevaar- digden der regterzijde, welke ten huizevanden afgevaardigde Dccazes heeft plaats gehad. Op deze bijeenkomst werd met algemeene ateramen erkenddat de jongste berigten uit Frohsdorf er ten stelligste toe leideuom de zamensmelting van alle monarchale fracties als voltooid te beschouwen. Gemeld blad is van meening. dat dien tenge- volge de leden der regterzijde. in zoo grooten getale als mogelijk istot het houden eener vergadering znllen worden bijeengeroepen. In een telegram uit Versailles wordt gemeld dat donderdag reeds een zestigtal afgevaardigden, behoorende tot de conservatieve fractienna de zitting der permanente commissie bijeengekomen zijn en achtereenvolgens de bezwarendie zich nog tegen het herstel der monarchie verheflfen hebben onderzocht. Luidens dit berigt moet men op alle punten tot overeenstemming zijn gekomen. De IndGpendance bevat een overzigt van de verschillende partijen in de nationale vergadering en bebandelt de vraag. of er kans bestaat. dat eene meerderheid voor de restauratie van het koningschap zou kunnen gevonden worden. Na eene zorgvuldige berekening komt zij tot het resultaat, dat voor die restauratie gerekend kaa worden op 321 vaste stemmen van de verschil lende groepen der regterzijde (met uitzondering van de Bonapartisten) en van de raonarchaalge- zinde afgevaardigdenwelke zich aan geen be- paalde groep hebben aangesloten en dat de 41 stemmen welke nog ontbreken om de geringste meerderheid te verkrijgengetrokken moeten worden uit het linker centrum en de conservatieve republikeinen. De krijgsraad voor welken de zaak van maar- schalk Bazaine behandeld zal worden is zamen gesteld als volgtpresidentde hertog van Anmaleregtersde divisie-generaalsdie tegenover den vijand met een kommandement waren belastde la Motterougede Chabaud la Tour, Tripier; voorts de divisie-generaals: de Martiraprey, Princeteau en Martineau Deschenez openbaar rainisterie de divisie generaal Pourcet, commissari8 van het gouvernemeuten Martin bataillouschef op wachtgeld. De nieuwe vestingwerken van Parijs znllen uit 19 groote fortificatien bestaandieaangelegd zijn op 16 4 20 kilometer afstands van der. tegenwoordigen ringmuur en die door een spoor - weg met elkander verbonden zullen worden. Versailles, St. Germain en Poissy bevinden zich op deze lijn en binnen den kring der forten. De raad van defensie heeft in zijne jongste zitting dit plan goedgekeurd. Herbenoemd tot plaatsvervangend kanton- regter te Axel met ingang van 15 December a. s., mr. J. P. Dronkersen met ingang van 18 October a. s., S. A. de Sraidt. Het Staatsblad no. 129 behelst het besluit van den I7n September 1873. tot vaststel- ling van een nieuw tarief van haven- en schutgeld op het kanaal van Walcherenen zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 15 October 1872 (St-bl. no. 100), enz., no. 130 het besluit van den 20sten September 1873, waarbij het reglement van politie voor het kanaal door Walcheren van Veere tot Middelburg vastgesteld bij koninklijk besluit van 24 Septem ber 1872 (Stbl. no. 97)gewijzigd en voorloopig van tocpassing verklaard wordt op het kanaal door Walcheren van de Wester Schelde tot het Veer en op zijn zijtak naar Arnemuiden en naar Nieuwland. De heeren TakWintgensStieltjes, de Brnyn KopsMirandolle en 's Jacob hebben een voorstel ingediend bij de tweede kamerom een enqu6te te houden over den toestand van de koopvaardijvloot. Op de nieuwe begrooting van oorlog is een algemeene verhooging van soldijsn voorgedragen, beloopende behoudens eenige kleine afwijkin gen op dien regel 10 cent voor de adjudanten onderofficier- de sergeanten majoor en de serge anten of fouriers bij de verschillende corpsen 5 cent voor de korporaalsde korporaals scherp- schutter of appointes en de tamboers. hoorn- blazers en trompettersle klasse4 cent voor dezelfden 2e klasse4 cent voor de soldaat- vrijwilligers of scherpschutters bij de infanterie 10 cent bij de cavallerie. veld en rijdeude artil- lerie; 5 cent bij de vesting artillerievoor de pontonniers en torpedocorpsen en de genie. De OBderofficieren en minderenin afzonder- lijke betrekkingen bij de staven en compagnien der corpsen ingedeeldzijn mede voor een soldij- verhooging uitgetrokken en wel in de verhou- ding die aan henmet wie zij in graad gelijk staanis toegewezen. Zondag namiddag hield de van Vierlings- beek beroepen predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Hontenissede heer G. L. Krolbij die gemeente zijne intrede naar aanleiding van Matth. 6:10*. na des voormid- dags door zijn broeder de heer J. G. W. Krol predikant te Dintber c. a.bevestigd te zijn die tot tekst had Matth. 133«. Te Walsoorden is maandagvoormiddag 22 dezer het bijna driejarig kind van J. Andriesse in een bij de ouderlijke woning staandenmet vuil water half gevulde emmer gevallen en ver- dronken. Bij bevelschrift der arr.-regtbank te Middel burg is dezer dagen naar den proc. generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland verwezen Petrus Blomme oud 51 jaren laatstelijk ver- blijf houdende in BelgiSthans aldaar gedetineerd bescbnldigd van iu den vroegen morgen van 24 Junij jl.op den openbaren weg onder de ge meente St. Anna ter Muiden. de persoon van Franciua Delnat moedwillig te hebben aange- grepen in een sloot geworpen en haar met een mes bloedende wonden te hebben toegebragt waardoor zij meer dan 20 dagen verhinderd is geworden hare gewone werkzaamheden te ver- rigteu en zulks na haar te dier plaatse te hebben opgewacht met het doel geweld tegen haar te plegen. De politie te Gent heeft jl. dingsdag in hechtenis genomen een voormaiig klerk bij de bank van leening te Middelburg, wiens uitleve- ring gevraagd was wegehs het plegen van valsch- heden in geschrifte. Waarschijnlijk wordt hier W. Verhulst bedoeld. De Illustrated Londen News heeft het oogenblik dat het koninklijk jagt de Leeuw de haven van Vlissingen binnenstoomdeen dat waaropZ. M. de koning die haven geopend verklaarde beide tot onderwerp van een afbeel- ding gekozen. Een beschrijving van Vlissingen, met herinnering aan den veldtogt van 1809, gaat vooraf. Onder de mededeelingen daarin voortkomendebehoort ook ook deze. dat de markies van Salisbury, Vlissingen bezocbt heeft en dat men vermoedt dat die haven een der plaatsen van afvaart zal worden voor de stoom- booten dier maatschappij. Het plan bestaat Z. M. den koning bij de her- denking van zijne 25jarige regeringin Mei a. s een nationaal gescbenk aan te bieden nevens een album der schenkers. En raad nu eens wie die schenkers zullen zijn? Alle schoolkin- deren van Nederlandbeueden de 15 jaren. De ontwerpers houden zich vooralsnog achter de schermen doch uit eene voorloopige circulaire aan een twintigtal personentot deelneming aan de centrale commissie uitgenoodigdblijkt dat alle belijdenissen en zoowel openbare als bijzondere scholen worden beoogd. Aan dit ont- werp is een gausch eigenaardige wijze van aan- bieding verbonden; kortom mogt het slagen dan beloofd het den koning zeker eene aange- name verrassing. In den nacht van 23 op 24 dezer zijn te Bergen op Zoom drie personen aan cholera- asiatica overleden. Zij hadden twee aan diarrhoea lijdende familieleden verzorgd en zijn binnen 20 uren bezweken. Het plan bestaatom bij de groote garni- zoenen eigen slagterijen op te rigten men zal alsdan trachten den soldaat beter en goedkooper vleesch te kunnen geven. Het voornemen bestaat, wederom in het volgend jaar in de verschillende kampen gedeel ten van het leger te vereenigen om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoe- fenden tevens de overigen in de garnizoenen gecombiceerde manoeuvers te doen uitvoeren en ze te oefenen in het bezetten en de verdediging van forten en in den torpedo dienst. Hiertoe zullen bij de korpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Millingen zullen betrekken, de miliciens van al de ligtingendie met groot veilof zijn, onder de wapencn worden geroepen, terwijl dit alleen met miliciens van eene der twee oudste ligtingen zal plaats hebben bij de infanteriekorpsen die niet kampeerenen met de miliciens der beide ligtingen bij de regimenten vestingartillerie. Ook al zal ter completering van escadrons die zullen kampeereu een lOOtal miliciens van een der ligtingendie zich met groot verlof bevindenworden opgeroepen tot bijwoning der najaarsoefeningen. Op 24 October .e k, zal de vierde nationale schietvvedstrijd van den Nederlandschen Weer- baarheidsboud in de vlakte onder Waalsdorp worden gehoudenwaar in 1868 de eerstewed- strijd plaats had. Verleden week werd op de Maas voor Rotterdam een met proviand geladen ijzeren kraakschip door een stoomboot overvaren. Het scbip zonkeen kindje viel in het water en verdronk de overige opvarenden werden gered doch de vrouw van den schipper bad zulke kwetsuren bekomen dat zij kort daarop in het gasthuis overleed. Omtrent de Gevangenpoort te's Hage heeft de minister van binnenlandscbe zaken voorge- steldeene som van f 10.000 aan te wenden tot noodzakelijke herstel lingen. Van wegruimen van het historisch gedenkieeken is geen sprake meer. Op de staatsbegrooting komt eene subsidie vac f 24.000 voor, ten behoeve van de herstelling der Domkerk te Utrecbt, en 1500 voor de restauratie der kerk van den H. Michaelte Thorn in Limburg. Te Gouda zag men in eenige afgelegen buurten een zonderlingen optogtdie daarom merkwaardig is omdat het volkskarakter er door gekenmerkt wordt. Een vrouw met een rouwfloera aan den hoed vastgespeld een blikken trommel door een zwart kleed bedekt dragende en daarop met een paar houtjes slaandeopende den treindaarop volgde een baar waarop zich een voorwerp, mede met een zwart kleed bedekt bevondgedragen door twee in rouwkleederen gehulde vronwenen eindelijk een joelende en tierende menigte. Op de vraag wat dit beteekende. kreeg men ten antwoorddat een werkman M. le lui was om te werkendat kij in plaats van te arbeiden den geheelen dag te bed blijft en dat men hem daarom begraaft. Op het strand te Wijk aan Zee is aange- spoeld een digt gekurkte flesch inhoudende een strook van een Engelsch nieuwsbladwaarop in het Engelsch met potlood geschreven staat „Het stoomschip „Kangaroo," van Oost Indie is den 20 September 1873 op de Noordzee in de lucht gcsprongen met 200 tusschendeks- en 40 hutten-passagiersdie alien omkwamen, als ook de bemanning. Ik ben de eenige die deze vreeselijke ramp overleefde." J. Smith. Het papier komt zeer verdacht voor om den datum. Mocht het zich bevestigenzegt het N. v. d. Dag, dat de geheele brief verzonnen isdan zijn geen termen gestreng genoeg om den zwakhoofdige te brandmerken die zulk een wreede parodie op een geheiligd gebruik van schipbreukelingen durfde ter neer schrijven. De heer C. A. J. Geesink van Amsterdam, die als vertegenwoordiger van aanzienlijke Neder- landsche inzenders de wereldtentoonstelling te Weenen bezoekt. heeft gesteund door een groot deel der exposanten besloten onmidde- lijk na afloop der Weener tentoonstelling, in de maanden December en January eerstk.eene verzameling van nationale kunstnijverheid te organiseren in 't Paleis voor Volksvlijt aldaar. Onze landgenooten zullen daardoor in de gelegen- heid verkeerenzich een trouw beeld te ontwer- pen van de Nederlandsche afdeeling te Weecen, en de bekroonde voortbrengselen onzer nijveren Per drie maanden binnen Neuzenf 1, franco door het geheele Bijk 1,10 n geheel Belgie1,40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle BoekbandelaarsPoatdirectenren en Brievenbushoudera. BIJ Van 1 tot 4 regela0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men nan de Uitgevera in te zenden uiterlijk Dingadag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1