ALGEMEEN IIJ Nd.~8?f. BEKEN DM AKING. Zaturdag 27 September 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigrten. Buitenlandsche I)en2,teii. Pi- dere BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN inaken bekend dat zij op Wo ens- dag. den Sen October 1873. des avonds ten 7 ure. in het gemeenteraadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijviDg zulien aanbesteden het bonvven van een lijteen- huis, het maken van rioolen, zinhputten goten, zooraede eenisre lierbestr-ating-, waar van de voorwaarden ter inzage liggen ter gemeente secretarie. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden des Zaturdags en Maandags onmiddellijk vooraf- gaande aan den dag der besteding, des voor- middags van 9 tot 12 lire, door den gemeente- bouwmeester, bij wien voorts nadere inlicbtingen ter zake zijn te bekomen. Neuzen, den 26 September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd J- A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. JPolitiek: Overzigt. „De tijd vijlt de scherpste boeken stomp." Dit spreekwoord behelst eene voor volkstoestan- deu yertroostende prophetie. Wie na den slag bij Villa Franca in 1859 maar den eenvoudig- sten ^Oostenrijkschen pikelhauer gevraagd had naar 't ideaal zijner wenscben bij zou u gezegd hebben den ellendigen Piemonteesden rooden Garribaldiaanschen opperroover met de scherpe spijkers zijner zware schoenen te doen kennis maken en wederkeerig zou de geringste Italiaan- scbe patriot als zoodanig hebben opgegeven, de wreede, trotsche, laaghartige mumie van een Habsburger aan de punt van zijne bajbnet boven een vrolijk veldvuurtje te laten roosteren. Veertien jaren zijn voorbijgegaan en Italies patriotten hebben zich reeds bij voorraad verheugd, dat bun groot geworden kouing, als een der eerste vorsten van Europa, binnen Weenen is ontvangen. De altijd vrolijke Weeners hebben het „lebe hoch" met luide bnra's venvisseld de keizer van Oostenrijk beeft Victor Emanuel met het vriend en broeder" verwelkomd en de aristocratische zalen van den Weener hofburg zijn voor den rroeger rooden roover" geopend. Geen vorstelijk bezoeker, dus berigt men. is nog ooit op zulk eene wijze te Weenen ontvangen. Honderd duizenden wachtten hem aan 't station af. of bevonden zich op weg naar den hofburg. De keizer en de aartshertogin zelven haalden hun vorstelijken bezoeker af. die terstond naar den hot burg reed en zich naar de appartementen des keizers begaf, zonder van kleederen te verwisselen eene eenvoudigheid die men schrijft, dat zeer op prijs weid gesteld. Er behoort zegt een Duitsch verslaggever eene zeer groote dosis van optimisme toeora de gestalte en het nitwendige voorkomen van den koning van Italie indrukvvekkend en majes- tieus te vinden. Het ineengedrongen breed ge- schouderde ligchaam van Victor Emanuelzijn korte hals de eigenaardige vorm van het hoofd met de diepliggende oogende dikke zwarte glanzende baard. die met de knevels zamen moetfen werkenom zijn gelaat krijgshaftiger te maken, de lange krullende uiteinden der knevels, het eenigzins achterover geworpen bronskleurige gelaatailes maakt hem tot een zonderling wezen. Toch heef't hij iets goedigs in zijn voorkomen dat men gaarne ziet en hetwelk tot sympathie stemt. De koning is bijzonder spraakzaam en levendig. Dit bleek ook toen hij des avonds de opera bezocbtwaar hjj op Italiaansche wjjze luid bleef doorpratenzonder zich om den zang en de muziek te bekommeren. Vaak hoorde men ver boven de stem der eerste zangeres die als Julia, in de Romea en Juliet, optrad de tiillende zware stem des konings die zich met de beide aartshortoginnen onderhield. Voor de muziek had hij minder gevoel dan voor de prachtige inrigting van het gebouw en de deco- raties. Deze outvangst van Victor Emanuel binnen VVeenen is opbeurend bij den diepen Pruisenhaat, die zich nog steeds openbaart. Men vcrhaalt van twee broeders nit deu Elzas. waarvan de eene zijn land verlaten en Franschman gebleven en de andere op de vaderlijke bezitting gebleven en dus Duitscher geworden was dat de eerste, te htiis komendezijn broeder schold voor Duitscher" en hieruit ontstond eene vechtpartij, die met den dood van een hunner eindigde. lien jaren later en wij ziea misscbien de vorsten van Duitschland en Frankrijk gearmd langs de straten van Metz of Straatsburg gaan indien het maar niet aan de drijvers voor een nieuwen Italiaanschen oorlog geluktin den eersten tijd der versche haathnn oogmerk te bereiken. In Spanje blijft 't nog steeds bij't oude. Men roemt zeer deu tegenwoordigen pres. Castelar hij houdt schitterende redevoeringen soms tot laat in den nacht, maar van belangrijke feiten tot verbe- tering van den toestand des lands hoort men nog weinig of niets. De generaal Meriones is thans belast met het opperbevel over 't leger. 't Ontbreekt ook hier niet aan proclamaties en uitstekende plans de Campagnemaar hij is er zeer geheimzinnig raed. Overigens getuigd de nieuwe generaal dat hij noch geld uoch soldaten heeftmaar alles wat hij doen kan met niets zal doen er. voorts dat hij verzocht heeft. hem 6000 soldaten te zenden van de meest ongedisciplineerde troepen van Gatalonieom ze binnen weinig tijds in uitstekende soldaten te verandereu. De prachtige generaal is dus nog geheel in zijn begin. o De controleur der dir. bel.in- en iiifg. regten en acc. te Axelde heer E. A. Tissot van Patotis verplaatst naar Zierikzee en in zijue plaats benoeind de heer J van der Burch, thans adj. controleur derzelfde middelentijde- lijk belast met de waarneming der controle te Coevorden. Te 'sGravenhage zal in November een vergelijkend onderzoek plaats hebben vanadspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterijenwaartoe minstens 12 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De weleerw. heer J. F. van Binsbergen pred. te Hoekhoopt op aanst. maandag 29 Septembergedachtenis te vieren zijner veertig- jarige evangeliebediening. Dingsdag middag arriveerdeu in de nieuwe voorhaven van Vlissingen, de van Riga komende Nederlandsche schooner Nerva kapt. Jorgensen, beladen met hout en bestemd voor Middelburg! Opmeikelijk is het dat dit vaartuig, het eerst geladen en bestemming hebbende zeeschip, binnengebragt en door de zeesluis geschut werd door dezelfde binnenloods de heer M. van Boven die de eer heeft genolen op 8 September met Z. M. stoomjacht de Leeuw de haven en kanaal te openen. De schutting van genoemde schooner ging zoo handig vlug dat daarvoor alle eer toekomt aan den heer P. Smith scheeps- makelaaraan wiens order het was zoowel als aan de directie der haven en slnis die alles in overleg met den loodsmet de meeste bedaard- heid en zoo praktisch mogelijk behandelen. Jammer dat het schip niet direkt naar Middelburg, de plaats zijner bestemming konde, daar door stilte en kontrariewind zeilen onmogelijk was, en er voor alsnog geen hulpmiddelen voorhanden zijn om in dit gebrek te voorzien er waren althans geen jaagpaarden eveumin als de meer of verhaalpalen die naar het gevoelen van dsskundigeu aan de noordzijde van het verbreede kanaal bij een gelegenheid als gisteren onmisbaar noodzakelijk zijn. Woensdagavond is te'sGravenhage. onder voorzitterschap *an mr. D. van Eckde aange- tondigde vredemeeting gehoudenwelke werd bijgewoond door den heer Henry Richard, lid van het Engelsche lagerhuis die aldaar het be kende voorstel heeft gedaan tot oprigting van een internationaal sclieidsgeregt voor de beslissing van geschilieu tusschen de verschillende natieu! De heer Richard heeft op de meeting, na door den beer van Eck te zijn verwelkomd, een be- langrijke rede gehouden waarin hij verklaarde dat zijne reis door Europa strekt om de open- bare meening gunstig te stemmen voor het be- ginsel van een internationaal scheidsgeregt. Ook de heer Dudly Field uit Amerika heeft het woord gevoerd. -- Aan een brief, geschreven ter reede van Atchin ontleent de Leid. Ct. het volgeude: „Reede Atchin 13 Juljj 73. »WiJ zil'n den 12n dezer te dezer reede aange- komen. Het is thans een geheel ander aanzien, dan toen ik voor de eerste maa! hier aankwam. 'J lagen er toen geheel alleen en de reede was met Atchineesche visschers praauwen bezet. Nu liggen er 6 oorlogschepennl. de Zeelaud als wachtschip, de Soerabaija de Sumatra, Maas en Waal Siak en Hertog Bernhardbovendien kiuissen^er nog 7 4 8 oorlogschepen op de kusteu. Toen wij van Singkel naar Atchin stoomden k warn en wij 'snachts den 11 Jnlij de Watergeus;, tegen. Deze had eene praauw genomen gela-- den met ammunitie en rjjstde bemanningt bestaande uit 3 Arabiereii en 20 Atchinezeu werd door hem gevangen genomen. Deze men- schen namen wij aan boord en gaven ze daarna aan de Zeeland over. Over dag zaten zij los met de noodige schildwachten er bij's avonds om 6 uur kregen zij een ijzeren beugel aan den voet. en werden alien aan een eind ijzertouw geregen zoodat zij aan elkander op bet dek lagen. De Citadel van Antwerpen beeft reeds 30 praau wen genomendie alien verbrand zijnnadat de lading aan boord was genomen. Ook een vreemd schip is genomen met 300 kisten kruit voor Atchin. De Atchinezen bouwden een paar dagen geleden een fort aan het strand, doch 17 schoten uit de Zeeland waren genoegzaam om den geheelen boel te vernielen. De weersge steldheid is op het oogenblik zeer goed. Zoodra de defecten aan de kefels klaar zijugaan wij naar Edie, een Atchinesche staat opdeoostkust van Sumatra. Men zegt dat men daar zeer vijandig is. Het is druk werken aan boord, de vuren worden nooit uitgehaald en wij liggen altijd met stoom op. Heden morgen bragt de Hertog Bernhard een voile lading rooden wijn. klappen pompel- moezensigaren enz. om "dit op de schepen uit te deelen aan ons boord kregen wij ieder 9 flesschen wijn (waannede wij 6 weken moeten doen) en voor de geheele bemanning 3 koeijen van het gouvernement. Van wege het roode kruis ontving ieder 100 sigaren 1 pak tabak 1 PUP. sinaasappelen, citroenen en pompelmoezen, Dit maakt nog al wat uitonder anderen de Zeeland, bemand met 450 man ontving 45000 sigaren enz., enz. Volgens de Medical Times and Gazette hebben 60 personen aanvrage gedaan bij bet Nederlandsche gouvernement, om als officieren van gezondheid deel te nemen aan de expeditie naar Atchin. Tot nu toe zijn er slechts twee aangenomen, uamelijk dr. Charres Mayo en dr. J. C. Galtow. Zij zulien den 27n Engeland verlaten. Uit's Hertogenbosch wordt berigt. Twee j cntwintig jaren geleden deserteerde van de le comp. 2e bat. 5e reg. inf, uit de kazerne in de Tolbrngstraat alhier een soldaat. Nederlander van geboorte; gister nu kwam hij terug in dit gainizoen en gal zich vrijwillig als deserteur aan; hij werd wederom geplaatst bij de le comp. 2e bat. 5e reg. inf.in dezelfde kazernehij zal echter voor den krijgsraad moeten teregstaan na voldoening van straf wil hij nu naar Atchin! Gedurende den tijd zijner desertie was hij in Fianschen dienst, voornamelijk in Algiers, Van het „algemeen beurs coraite voor pu- blieke fondsen is langs oflicielen weg een me* morie bij het Spaansche ministerie ingediend met betrekking tot de niet betaling van de in Jnlij verschenen rente op de Spaansche schuld- brievenvan welke memorie afschriften zijn verstrekt aan de comity's van eenige buitenland- sche beurzen. Door de Russische regering is ten aanzien der correspondentie met briefkaarten een besluit genomen dat wij ook onze regering ter navolging aan bevelen. Zij heeft nl. bepaald dat de brief- kaarten, die beleedigingen van personen bevatten ol mededeelingen van particnlieren aard die openbaar gemaaktiemands goeden naam knnnen schaden niet aan hun adres verzonden maar verbrand zulien worden. Als een staaltje dat ten bewijze strekt hoe de oppositiegeest werkt en leeft deelen wij mede dat op den 25 dezer door den heer 0. baron van Wassenaer Catwijk te 's Gravenhage een diner werd aangeboden aan de gezamenljjke kamerleden behooreude tot de zoogenaamd auti- revolutiouaire party. Nimmer toch werd tot heden door een liberaal kamerlid een soortgelijke partij gegeyen of men vend er leden van ver schillende rigtingen. Het Nieuws van den Dag deelt bijzonder- heden mede omtrent den bistorisch allegorischen optogt, door eene eommissie te Amsterdam ontworpen voor de viering van het 25jari" koningschap van Z. M. Wiliem III. Het his°- torisch gedeelte zal den tijd der republiek voorstellen en in de zeven groepen zulien de stadhouders en de beroemdste personen uit hun tijd een plaats vinden. De allegorische nfdeeling zal ons land tijdens bet koningschap (1815— 1874) voorstellen en we! door 4 wagens (lo. krijgsdaden 2°. handel en nijverheid, 3°. grond- wettige regten en 40. kunst en wefenschap) bij elk waarvan zich de groepen zulien voegen van beroepen en vereeniging daavop betrekkelijk. Vooits bestaat er plan om den Dam als feest- terrein in te rigten met een voorstelling van het slot van Dillenburg - de geboortepiaat van Wiliem den Zwijger verder hier en daar cbassinetten met geschiedkundige heriuneriugen te plaatsen en wordt op algemeene versiering en illuminatie gerekend. Uit Hellevoetsluis wordt gerneld „Geheel het fort is in rep en roer. Heden wordt geschoten uit het zwaarste kanondat zich bier bevindt in de onmiddelijke nabijheid van vele oude huizen. Men verwacht niets meer of minder dan het iustorten van enkele daarvan en bet scheuren van bekleedingsmuren: De scholen hebben vacantie om de kleinen niet onder het puin te doen begraven. Wanneer na afloop der proeven de stad nog bestaat kunnen meer bijzonderheden volgen. In de vorige week werd voor het kanton- geregt te Apeldoorn een zaak behaudelddie zeer de aaudacbt verdient. Uit de gevo'erde debatten bleekdat voor eenigen tijd in de omstreken van Zutfen de aanbesteding van een gebouw zou plaats hebben. waartoe vier aanne- mers waren uitgenoodigd. Een hunner had aan de anderen voorgesteld om de aaunemingssom zoodanig te verhoogendat hij, die aannemer werd aan de drie overigen ieder honderd gulden zou kunnen betaleu. Door twee was dat voorstel zoo niet bepaald geweigerdtoch wegens ge- raoedsbezwaren minder wenscbelijk geachten derhalve ook niet bepaald aangenomen. Een van deze twee was aaDnemer geworden en nu wilde de man, die het bedoelde voorstel had gedaan, van hem /"100 hebben, hetgeen de aannemer weigerde te betalen. Ten gevolge daarvan was deze laatste te Brummen woonachtig, voor bet kantongeregt te Apeldoorn gedagvaard. Voor beide partijen was een advocaat opgetreden. Een meer dan gewoon aantal toehoorders was in de geregtszaal aanwezig. De advocaat van den gedaagde wees op het ongeoorloofde van de overeenkomstdie deeischer had willen tot stand brengen. Dekantonregter zal over 14 da gen uitpraak doen. o Gedurende de afgeloopen week zijn er in de haven van Antwerpen 97 zeeschepen aauge- komen (hierin begrepen 45 stoombooteu) waar- onder 27 van de groote vaart. Er zijn vertrok- ken 88 zeeschepen (hierin begrepen 33 stoom- booten) waaronder 6 van de groote vaart. Dezer dagen is te Parijs overleden dr. Nelatonde beroenule geneesheer van wijlen Napoleon III. Bij den Pont d' Austerlitz te Parijs had zich eene aanzienelijke menigte vereenigd. Een f» SB rt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1