ALGEM EEN No. 870. Woensdag 24 September 1873. 13de Jaarg. BEKENDMAKING. tSSfc Binnenlandsche Berigten. mm ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EN Z A TTTRTD A Gr I) II O lU X COltlP. te iWeuzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aango- nomen, BHRGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN gelet op artikel 18 der wet, houdcnde voor- eiening tegen besmettelijke ziekten maken bekend dat, te beginnen met October sanataande, van bestuurswege gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inentinj? en her*inentintr door de gemeente geneeshee- ren in bet ziekenhuis, of wanneer daarin zieken worden verpleegd in het gemeentehuis albier, den tweeden dingsdag van de maan- den JanuarijAprilJnlij en October wanneer ecbter de Minister van Binnenlandsche Zaken ter algemeene kennis heeft gebragtdat de pokken in eenig deel van het Rijk epide- miscb verbreid zijn den tweeden <lings- dagr van elke maaDden wanneer in de ge meente pokken voorkoraen des tlioa sdajg-ss van iedere weeksteeds des namiddags van 2 tot 3 are. Neuzen. den 23 September 1873. Bargemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BO VE N. De Secretaris. J. DIELEMAN. IPolitiete Overzigt. Italics koning in Weenen. In deze weinige woorden ligt eene eeaw der geschiedeuis. Lang zuchtte het Italiaansche volk onder vreemde bajonetten en bij de groote gebeurtenissen van 't begin dezer eeawtoen na de Franscbe over heersching alles tot vrijheid en zelfstandigheid berleefde. werd bij beschikking der rnogendheden deze lustwarand van ons werelddeel bij ver- nieawing onder vreemde heerschappijinzonder- heid de Oostenrijkschegebragt. Lang is de rij der pogingenom zich wederom ook aan dit gehate juk te ontwringen tot eindelijk in 1848 de vorst van 't koningrijkje Piemont het zvvaard aangorddemaar even als vele hem voorgegane vaderlandersverplet werd onder de ijzeren hielen van den trotschen Oostenrijker. En bet is de opvolger van dezen laatste. de zoon die geholpen door Napoleonbet werk des vaders volbragtdie thaos als gebiedei1 van een uitgebreid rijk door den trotschen Habs- bargerals zijns gelijke als zijn gast ontvangen wordt. Maar niet alieen in 't licht der gescbiodenis ook van den tegenwoordigen tijd mag deze gebeurtenis als een gewigtig feit worden be schouwd. Veel is er in de laatste jaren in Italie omgegaanmet de traditie der oude staatkunde in strijd. Kanvraagt meneen flabsbnrger den vertegenwoordiger der nieuwere denkbeclden als tpn vfieod ontvangen Welk een wnkeej in iazigten ook dan aan bet aloude hof der traditloneele autocatiemoet dan hiernit niet het dewkbedd vnlgen dat Oiosteurijk instede van zicb te verzetten zich aanslnit aan datgene wat vooral onder de regering van Victor Emanuel is tot stand gebragt. De ketizer met zijn aanzienlijken stoet rijks- grooten was bij de aankomst, in den namiddag van den 17 dezer,. op het feestejijk versierde stationsgebouw aanwezig. ontving zijn konjnk* lijken gast. das raeldt meo regt hartelijk en geleide hem naar zjjn hofburg. Een Duitscb blad zegt over deze gebeurtenis „Het is kenmerkead voor den tegenwoordigen toestand dat op den weg van Rome naar Berlijn een geografisch en tevens een staatkuadig station isen dat het Prnisiscbe bof geen bond slnit met Italie, zonder Oosten rijk daarin te erkennen, evenals de vriemlsebnp tnsschen Pruisen en Rnsland wordt opgewogen door de goede ver- stanilbouding tussehen Rnsland en Oostenrijk. Zoo dit feit op zich zelf voldoende is, bet vcr- ijgt nog eene boogere belangrijkheidals wij bedenken, dat tbans voor 't eerst keizer Frans Jozef en koning Victor Emanuelvroeger tegen- standerselkander als vrienden begroeten. Sinds jaren is de wrok der volken verdwenen maar de vorsten zien elkander tbans voor 't eerst. Uit Madrid wordt gerneld dat men elk oogcn blik een decreet verwachtwaarbij geheel Spanje in staat van beleg zal worden verklaard en waarscbijnlijk de zittingen der cortes gesloten. De Carlisten schijnen weer 'toog op Benga geslagen te hebben en concentreren zich tot het doec van een aanval. Er scheeo reeds gebrek aan levensmiddelen te komen daar een convooi levensmiddelen niet was binnengekomen wegens de insubordinatie der soldaten, met het vervoer belast. Overigens waren de berigfen nog weinig be- langrijk. De Engelsche berigtgever van de Times is door de opstandelingen uit Carthagena vet- dreven omdat vandaar allerlei dwaasheden door hem werden vermeld. De heer Thiers heeft in bet canton Lausanne eene depntatie uit het depariement Opper Savoye ontvangendie hemnamens vele ingezetenen nit dat gewest kwarn begroeten. Bij die gelegen heid gaf de ex president der repnbliek te kennen, dat bij de toekomst van Frankrijk niet zoo donker inzag als sommige leden der depntatie van hem schenen te onderstellen. Wat hem betrofhij bleef trouw aan zijne boodscbap waarin hij voor- stelde de republiek te organiseren. Die staat kunde zonden hij en zijne vrienden bij de weder bijeenkomst der kamer verdedigen met al de kracht, die eeue diepe overtuiging geeft. Naar zijne meening kon Frankrijk alieen door de vesti ging der repnbliek eene vreedzame toekomst en bloei en welvaart te gemoet gaan. Frankrijk is nu geheel door de Dnitschers ontruimd. De prefect van Nancy beeft dingsdag rnorgen 10 unr 't volgende aan de regering gerneld„de laatste Duitsche soldaten hebben tussehen Donconrt en Gravelotte de grenzen overschreden. De Fransche bodem is van nu af in zijne gebeele nitgestrektheid vrij. Geen incident deed zich bij het vertrek voor." In Parijs heeft het berigt der ontruiming weinig indrnk te weeg gebragt en eenige bladen wijzen er opdat 't losgeld wel betaald ismaar dat toch nog een millioen Franschen door 't recht der sterksten van 't vaderland zijn afgeschenrd. Z. M. den koning heeft aan dea heer J. F. Vercauleren op verzoek eervol ontslag ver- leend als bargemeester der .gemeente Glinge onder dankbetuiging voor de vele goede diensten, gedurende eene reeKS van jaren in die betrekking bewezen; en benoemd tot bargemeester dier gemeente den beer P. Vercauteren. Pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van /291 'sjaars. aan F. J. Jansen, gewezen griffier bij het kantongeregt te Sluis. Z. M. heeft tot voorzitter van de tweede kamer der staten generaaivoor het tijdperk der tegeawoordige zittingbenoemd Mr. W. H. Dullert lid dier kamer. De minister van binnenl. zaken "brengt ter kennis van belanghebbendendat in de tweede belft van de maand October 1873 ter benoeming van 66o of meer adspirant ingenieurs bij den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. VVaaromtrent de St.-Ct. de voorwaarden mededeelt. Op den 16 dezer heeft te 's Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der acten van bekraehtiging op de overeenkomstenden 2 Augustus 1873 tnsschen Nederland en Belgie gesloten, betreffende eene wijziging van het Ne derlands Belgisch loodsreglement voor de Schelde en tot verbetering en nitbrciding van het stclsel van verlichting op de Wester Schelde. In bet Nederdnitsch Dialecticanuit te geven door den heer J. Winkler te Leeuwarden, komt de „ge!ijkenis van den Verloren Zoon" o. a. voor, zooals die op kenrige wijze bewerkt is door dr. H. J. van Eck bargemeester te Axel, in den tongval van het land van Axel. Hontenisse, 23 September. Naar men verneemt is het vergelijkend examen der sollici- tanten naar de vacante betrekking van boofd- onderwijzer te Lamswaarde bepaald op woensdag den 1 October eerstkomendedes voormiddags 9 ure. in het schoollokaal te Kloosterzande. Door het bestuur der waterkeering van het calamitense waterscbap Walzoorden is 11. zaturdag te Walzoorden aanbesteed het maken en zinken van een kraagstnk aan de zuidzijde van bet Oude boofd en het overbestorten van bet kraag stnk 1870 aan dezelfde zijde van dat boofd enz. waar7an aanuemers zijn geworden de heeren D. Tholens Cie.te Neuzen, voor f 7000. Sas van Gent, 20 September. Giste- ren heeft den beer Louis Stevensuit deze gemeenteaan de boogeschool te Leidenzijne admissie-exaraen met veel onderscheiding afge- legd. Jl. vrijdag stond teregt voor het provin- ciaal geregtsbof van Zeeland Eugenia de Weerdt, oud 32jaren ongebuwd van beroep dienstbode, wonende te Waterlandkerkjebeschuldigd van in den avond van den 28n Mei 11. baar kind dat twee maanden ond was te hebben geworgd, en daarna in een waterput te hebben geworpen. Na een verhoor van elf getnigen heeft het 0. M. de schuldigverklaring der besch. geSischt aan moedwilligen doodslag met voorbedachten rade gepleegden hare veroordeeling tot levenslango tuchthuisstraf. De verdediger inr. F. M. C. van Deinse heeft tot vrijspraak geconcludeerdop groud dat de besch. in staat van krankzinnig- beid moet verkeerd hebben. Gisteren beeft het hof in deze zaak nitspraak gedaan en als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beschnldigde baar kind twee maanden oud. geweldadig. opzettelijk en met voorbedachten rade door middel van ver- worging beeft gedood en haar mitsdien schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf van moedwilligen doodslag, gepleegd met voor bedachten rade. en mitsdien moord. Het heeft evenwel verschoonende omstandigbeden gevonden vooreerst in de zeer volledige bekectenis en het beronw der schuldigverklaardeen ten anderen in de drijfveeren harer misdaadals gevolg van haren geheel verlaten en radeloozen toestancl alsmede van hare be'krompen verstandsontwikke- ling. Met toepassing der verzachtende bepaling van art. 4 der wet van 17 September 1870 is zij veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van twaalf jaren en in de kostenmet be vel dat een extract uit 's hofs arrest zal worden gedrukt en aaoge,plakt te Middelburg. te Heille en te Waterlandkerkje cp de daartoe gebrnike- lijke plaatsen en tot teruggaaf der overtuigings- stukkec aan de eigenaren of regthebbenden. De Belgische Etoile meldtspeculanten, waaronder men vele Antwerpenaars teltwel overtnigd dat de nienwe haveowerken van Vlissingen aan die stad eene scboone toekomst verzekeren en dat zjj een tijdperk van bloei te gemoet gaat. bebben aldaar uitgestrekte terreinen gekochtdie eenmaal groote waarde zullen verkrijgen door het vestigen aan eene handels- en industrieel kwartier ten oosten der stad en door hare uitbreiding ten noorden langs den rivieroever van bet kanaal naar Middelburg en Veere, misscbien zegt '1 Etoile zal Vlissin gen eenmaal met Middelburg vereenigd worden. De goederenstoomboot Mnltatuli die van Antwerpen kwam en bestemd was naar Mannheim is in de nabijheid van Ouwerkerk omgeslagen en terstond gezonken. De equipage, die zicli naar Zierikzee heeft begeven, heeft zicb gelukkig, doch Slecht8 ternaauwernood knnnen redden. Omtrent het geuzenweeshuis in de voor- straat te Briele deelt men aan de Amsterdamseha Courant mede, dat daarvoor een prachtig geuzen- beelden relief is aangebragt. Deze geus met da hem omringende schepen is een meesterstukje. De 100 jarige aloe op bet lnstslot van prins Hendrikte Soestdijkvan welks aan- staande bloei wij onlangs melding maakteu prijkt thans in voile pracbt. Velen maken ge- bruik van de gelegenheid ora de plant te be- zigtigen Men schrijft nit Rotterdam van 16 Sept.: Het door den heer F. N. Boer alhier inge- voerde Amerikaansche gezouten vleesch family- beef, maakt veel opgang, zoodat zelfs aan alle bestellingen niet kan volaaan worden. Het kost circa 60 cent per KG- Men verneemtdat een proef in bet groot is genomen met dit vleesch in de vorige weektoen 500 manschappen, tot het 3de reg. infanterie behoorende. in hnn terugmarsch van het kampop de bears alhier hebben verblijf gehonden. Toen is hun alien ook dat vleesch vevstrekt en moet het zeer goed voldaan hebben. De Hollandsche maatschappij voor fraaije kunsten en wetenschappen te Leiden vergaderd, heeft de gouden medaille toegekend aan mevr. Bosboom Toussaint voor haren roman De Dolft- sche Wonderdokter. Een der laatste regeringsdaden van den minister Thorbecke is geweest. aan den heer J. G. Jager. te Amsterdam, met uitzichtop een rijkssubsidiede voorkenr toe te kennen voor het bedijken en droogmaken van bet Wieringer- meer. De sedert gevoerde correspondentie over de zaak heeft er toegeleiddat dezer dagen door den minister van binnenlandsche zaken aan den heer Jiiger een tormijn van 6en jaar is gesteld tot indiening der definitieve plannen voor de ondernemingwaarvan de kosten met de rente- berekeuing gedurende de constructie der werken, na de jongste herziening der plannen en begroo- tingendoor de deskundigen op tnsschen de twintig en vijfentwintig millioen gulden worden beraamd. De qnaliteit van het in te polderen land grenzende aan den Anna Paulowna polder en aan de zoogenaamde streek in Noord Holland belooftnaar men ons berigtnitmuntend te zijn, zoodat, wordt do onderneming, gelijk wij wen- schen tot stand gebragteene nitgestrektheid grond zal worden vcrkregen van ongeveer twintig duizend hectaren. Zal deze laudaanwinning dus, bij de steeds stijgende prijzen van landbezit den nationalen rijkdom aanzienlijk verhoogeu niet minder zal het tot stand komen van het grootsche werk eene eerste scbrede zijnom te komen tot droogmaking van de Zuiderzee. In den nacht van 16 op 17 dezer heeft aan het station van den Ned. Rijnspoorweg- maatschappij te Amsterdamin het bestelgoe- deren-bureaueen brutale diefstal met buiten- en binnenbraak plaats gehad. Enkele pakjes worden vermisten uit opengebroken koffers en kisten zijn, voor zoover men kan nagaangoe- deren ontvreemd, waarvan de waarde tot dnsverre niet te bepalen is. De dader3 zijn nog onbekenddoch een naauwkeurig onderzoek is door de politie reeds ingesteld. De heeren gebroeders Teixeira de Mattos te Amsterdam melden dat, volgens bij ben ont vangen telegram van New-Yorkde central pacific het dividend aan hare aandeelhouders uit te keerenheeft vastgesteld op 3 pet. Het stoomschip Hollanddat den 8a met troepen van Vlissingen via Suez naar Batavia vertrok. is den 17n Gibraltar gepasseerd. Per drie maanden binnen Neuzen - f 1, m franco door het geheele Rijk 1,10 m i gebeel Betgie1,40 Enkele 0,05 Men abonneert zich bij alle BoekhandelaarsPoatdirecteuren en Brievenbuahouders. BIJ Van 1 tot 4 regels0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1