1LGEMEEN No. 869. Zaturdag 20 September 1873. 13de Jaarg. II Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche berigten. Jnar-. Paur«l «'ii- en w Veemarkt te I1ULST, op Maandag den 6 October 1873aan vang des voormiddags oni 10 nurmet toeken ning van elf verschillende premibn vooraangebragt vee. Bnrgeineester en Wethoudcrs der gfemeente Hulst P. PIERSSENS, Burgemeester. J. ROTTIER See re tar is. IPolitieli: Overziyrt. 'De Spaansehe dagbladen bevatten de rede, waarmede Emilo Castelar in de zittiug der cortes op den 8ri dezer het gezag heeft aanvaard. Zij bevat het programma van het nieuwe kabinet en is ook in andere opzichten merkvvaardig. Om haar echter in haar geheel niede te deelen daarvoor is zij te uitvoerigvraarom wij ons bepalen tot het overneinen van een der belang- rijkste gedeelten, over de doodstraf en de disci pline. Die punten besprekende, zegt Castelar het volgende „De afschaffing van de doodstraf is een van onze beginselenhet is een wetenschappelijk het is een staatkundig beginselmaar niemand heeft ooit beweerddat bet leger zonder krjjgs- tucht kon bestaan en dat deze oorlogsmachine gemaakt om den dood te trotserengeregeld kon blijven werken zonder de doodstrafdie in alle milltaire wetboeken van de wereld is opgc- nomen „Het is niet mogelijk, langer te verdragen dat troepen afdeelingen verloren gaan door de •sehuld der aanvoerders, die het zwaard der wet strenger moet straffen dan de ondergeschikten het is niet te verdragen dat de soldaten uitroe pen „weg met strepen en sterren dat lafaards hunne gevveren aan den vijand iiitieveren dat de verdedigers van de orde en het eigendom i ongestraft plnnderendat een Cabrinettij sterft, i omdat een eenvoudige trompetter raeer invloed 1 heeft op de troepen, dan hijhet is onmogelijk, j dat langer te verdragenhet moethet moge j kosten wat het wil. worden tegengegaan ofde wereld zal denken dat Spanje is teruggekeerd tot den oorspronkclijken staat van barbaatsch- heid. „Het gouvernement wilkan en mag dat niet toestaan het zal het niet toestaan. „BeschuIdig mij van inconsequentiezoo gij wilt, ik zal uwe besehnldigingen aanhooren en mij niet verdedigen. Dat mijn naam vergadat de komende geslachten dien vloekendat het tegenwoordige geslaeht mij verbanne en mij vogel- vrij verklare maar de republiek zal niet verloren gaan door mijue zwakheid. Dat het vaderland niet verloren ga door onze schuld mijne heeren." (Toejuiching.) Men weet reedsdat de cortes aan de rege- ring de rnimc, door haar gcvraagde magtiging heeft toegestaan. Eene laatste poging van de intransigenten om de doodstraf bij het leger af te stemmen isjammerlijk mislnkt. De heeren scbelden nu drnk op Castelar en noemen hem beurtelings een rencgaateen tyran een bloed- dorstige tijger een Judas Iscarioth maar Cas telar schndt dat alles van zich af en werkt met kracht. Volgens de laatste berigten kwamen van alle kanten jongelieden zich aanbieden, om in't leger te dienen. Castelars honding boezemt ver- trouwen in. De ontruiming van Verdun heeft jl. zaturdag 's morgens te 8 nur, plaats gehadwaarop ter- stond twee liataillons van het 94e regiment van linie de siad zijn binnengetrokkendie met geestdrift door de bevolking zijn ontvangen. Men had gevreesd, dat deze ontruiming niet zoo ordelijk zou zijn afgeloopen, als inderdaad het geval is geweest De Duitsehers vertrokken, waartoe zij volkomen het regt hebben met voile muziek en vliegen e vaandels en nn zien velen daarin ongelnkkig eene laatste beleediging. Bo veudien waren er geruchten in omloop omtrent nienwe finantiele eischen van Dnitsche zijde en van een uitstel der ontruiming. Gelnkkig bleek de onwaarbeid dier geruchten ai spoedig. De Dnitschers werden niet lastig gevallen en met de gevvone festiviteitcn werden de Fransche troepen ingehaald. Duitschland heeft op denzelfden dag. waarop Verdun voor goed bevrijd is van de Duitschc troepen en Fraukrijk dus weer geheel heer en meester is in zijn landeen cadeau ontvangen, dat langen tjjd een souvenir zal blijven. Dat geschenk toch bestaat in 69 tot dwangarbeid veroordeelde boeven uit Caledoniedie tegeu hunne veroordeeling volgens de Fransche wet hebben geprotesteerd, door in hunne hoedanigheid van Elzasser en Lotharingers voor de Dnitsche nationaliteit te kiezen. Duitschland zal zeker met niet-onverdeelde bljjdschap dien nasleep van de annexatie der twee provincien afwachteu. Het kan hen iederen dag bij den prefect van het departement Finist6re in ontvangst nemen, docb schijnt daarmede zoo weinig haast te hebben dat de Fransche autoriteit de Duitsche reeds tot tweemaal toe heeft moeten verwittigen dat de 69 nieuwe onderdanen van keizer Wiihelm te zijoer beschikking zijn gesteld. In de zitting van de tweede kamer der staten gencraal van donderdag 18 September, is door deu heer de Vries namens de regering mede gedeeld, dat de tegenwoordige ministers op verlan- j gen des konings aanblijven na de mislnkking van pogingen om een nieuw kabinet te formeereu. Omtrent den census en de militaire wetten heeft de regering zich naderc mededeeling voor behouden. Het adres van antwoord op de troonrede is i vastgesteld nadat met 23 tegen 9 stemmen een i amendement van den heer Hartsen was verwor penstrekkende om den wensch nit te drnkken naar meer volledige ophelderingen betreffende Atsji. Verscheidene leden en ministers ver- klaarden in de aannemiug van dat amendement een votum van wantrouwen te zien. In antwoord op eene vraag van den heer van Goltstein verklaarde de minister van kolonien dat de blokkade van Atsji voldoende is. 17 September. Bij de op gisteren gchonden stemming ter benoeming van een lid voor den gemeenteraad werden ingeleverd 93 stembiefjes. Daarvan werd van onwaarde J verklaard 66n bianco briefje, dus uitgebragt 92 geldige stemmen. Hiervan verkreegP. Diele- man Jz. 44 en Jan Dees Az. 15 stemmen over wie eene hersteinming moet plaats hebben. De heer F. A. Bergsmapredikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Hallum (Friesland)heeft het beroep bij die gemeente te Zaamslag aangenomen. Beroepen tot predikant bij de Nederdnit- sche hervormde gemeente te Axel de heer P. Dectman thans te Reitznm c. a. (Friesland.) Op den 19 September zal voor het provin ciaal geregtshof in Zeeland teregt staan Eugenia de Weerdt, oud 32jaren, dienstmeidwonehde te Waterlandkerkje thans gedetineerd te Middel burg, ter zake van: moedwilligeo doodslag gepleegd met voorbedachten rade, en mitsdien moord. In deze zaak zijn elf getuigenwaaronder teven drie als deskundigen door den procureur- generaal opgeroepen terwijl de procureur mr. F. M. C. van Deinse als verdediger aan de beschuldigdc is toegevoegd. Men verneemt uit Scheveningen dat aldaar nit zee is aangespoeld een balk, die vele jaren, sommige deskundigen beweren wel een 25tal op een of ander rif moet hebben vastgezeten en daarvan nu vermoedelijk door een der jongste stormen is losgeraakt en weggeslagen. Men rnaakt die langdnrige vasthechting daaruit op dat de balk geheel bezet. is met eene soort van wormenwaarvan de koppen door schelpen zijn gedektwelke schelpen van zijn Hchtblauvve kleur met gele rauden cn den vorm hebben van mossel- scbelpen. Uit de schelpen of liever uit de daarin bevestigde koji]>en komt eene soort van klauwen in den vorm van een veer, als die der krab, bij tnsschenpozen te voorschijn. Niemand kan zich herinneren die soort van wormen die de dikte hebben van een mansvinger en door- schijnend rooskleurig zijn ooit te hebben gezien men houdt ze voor eene soort van paal- of hontworm die de scbepen doorknagen waarvan men in reisbeschrijvingen menig voorbeeld leest. Intusschen wanneer het waar mocht zijn dat die dieren tot de bedoelde boutwormen bebooren, mag voorzichtigheid worden aanbevolen. daar men in de vorige eenw, van paahvormen gefioeg hier te lande geleden heeft. Natunrkun- digen zullen zich zeker wel met een onderzoek belasten. Uit Nieuwediep wordt gemelddat II. dingsdag morgen door de Texelscbe stoomboot Ada van Holland van den Zuidwal is afgehaald een sloop met zestien schepelingen behoorende tot de equipage van de aldaar ter reede Iiggende instrnctiebrik Ternate. Des nachts uit die haven naar boord roeijendewerden zij door een ge- weldigen storm overvallen. Na lange en ver- geefsche pogingen om bun schip te bereiken gelnkte bet linn eir.delijk op den Zuidwal te ankeren waar zij tot den morgenstond bleven. Afgematdrnipnat en bibberende van de koude, hebben zij den ganschenzoo stormachtigen nacht in die open sloep moeten doorbrengen. De grootste windruk was dingsdag morgen te half drie nur 90 KG.bij W.ZYV. wind. Men rneldt dat ten behoeve van bet staml- beeld van Van der VVcrff gerekend wordt tot dusver ongeveer f 12000 te zijn ontvangen, d. i. de belli van het vereiscbte bed rag. Verleden week had te Amsterdam de vol gende hartroerende sc&ne plaats. Op den Vijgen- dam stond een dronken manweenendeeikeen belcedigende, lastig, onaangenaam, en toeh mede- lijden verwekkend. Men haalde politie. De agent kwamdoch liet den man loopen. De dicnaar van Hermandad zei„ga nou maar door, ga naar huismot ik je weer meenemen en de ongelukkige man antwoordde in traneti badende „Och ja. ik ga aimaar je weet wel ik zoek mijn dochter, waar is mijn dochterdat arme kind; ze hebben haar vermoord." De dronkaard was de vader van de dienstbode van wijlen mevrouw van der Kouwen te 's Hage. Dit is geen romannetjemaar helaas eene trenrige waarheid. Het U. D. meldt dat al do miliciens der ligting van 187.3 van het te Utrecht in g-arni- zoen Iiggende regiment infanterie15 maanden onder de wapenen moeten blijven wegens bet volslagen gebrek aan vrijwilligers kan niete6n gedeclte na 8 maanden buiswaarts worden gezonden. Daar er bij het bataljon minenrs en sappenrs gebrek is aan sergeant schrijvers opde bureaux, worden er pogingen in het werk gesteld om manschappen die lust en bekwaamheid daarvoor bezitter.aan te stellen met deu rang van ouder- officier. Zelfs kunnen met den ti/el van onder- officier particulieren aangenomen worden als zij eenigszins met administrate bckend zijn. Door de Nedelr. vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap is een adres aan Z. M den kouiug opgesteld waarin zij aandringt op wcttelijke bepalingen tegen dronkenschap in het openbaar; dergelijke bepalingen die den drankverkoop regelenen dat in overweging genomen worde in hoeverre aan het vereiscbte van gezonde en goedkoope volksdranken (bier) kan voldaau worden door de wcgneming van drukkende bepalingen die het vervaardigen en bet gebruik van zulke dranken in den weg staan en zoo noodig eene vergoeding, voor wat de schatkist daardoor zou lijden te zoeken bij meer zamengestelde en dnurdere dranken van dien naammaar die niet altijd aan het vereiscbte „gezond" voldoen. Het bestuur der vereeniging zal op een aautal plaatsen de gelegenheid aanbieden zich bij dat verzoek aan te sluitcndoor adressen van in stemming ter onderteekening open te stellen. De heer J. Polakde oudste ingezeten van Deventer. vroeger woonacbtig te Zwolle is jl. vrijdag overleden. Blijkcns een extract van den burgerlijken stand was hij 97 jaren en 8 maandeu oud. Zijue familieleden beweren intusschen dat hij den ouderdotn van 102 jaren bereikt had. Uit Blokzeil wordt gemeld Tengevolge van den hevigen wind raakte jl. maandag avond even buiten odzc haven eene vischsehnit van haar anker los en verbrijzelde tegen het steenen havenhoofd, nadat de beraan- ning, bestaande uit twee personen zich eerst te water begeven cn wadende den vasten wal bereikt had. Van de schuit is niets meer tp zien dan de mast. Onder het jonge vee in Oosterwolde (ge meente Doornspijk) heerscht een hoestovereen- komende met de kinkhoestde beesten worden brood mager en de glans van het haar verdwijnt geheel. Sommige deskundigen zijn van oordeel, dat de ziekte veroorzaakt wordt door het biuneu- dringen in den polder van zeewater. Voor het verwijderen van vetvlekken uit kleederen wordt vceial benzine of petroleum- aether gebrnikthierbij ontstaan echter gcwoonlijk kringen of bruine randen om de gercinigde plaatsen. Om die te voorkomen strooije men zoodra de vlek verwijderd isop het nog vochtige goed gips of lycopodium late dan de vlek droogen en borstele daarna het poeder weg. Olieverfvlekken kan men door zwavelkoolstofof terpentijnolie verwijderen. Droogeoude verf behandeld men met chloroform. Tegen oude olie en teer is bet beste middel olijfolie of boter. Men laat de stof liggen tot de verf er door opgeweekt is en verwijderd dan de kleur cn het opgestreken vet gelijktijdig eerst met ter pentijnolie daarna met benzine. Een veldwachter in de omstreken van Luik vond onlangs in een bosch het lijk van een man, wiens ligchaam doorboord was met vier kogels. Hij schreef in zijn proces-verbaal doorboord met vier kogels; welke alien nog kunnen dienen. Dat is een veldwachter die eon practiscben blik heeft 1 De Fransche donanen hebben onlangs weder een nienwe metbode van smokkelen ont- dekt. Het aantal hobbelpaarden dat naar Parijs gezonden werd. nam eensklaps op verbazende wijze toe. 't Scbeen dat de kinderen met een ware manie voor dat speelgoed bezield waren. Toen men eindelijk argwaan begon te koesteren, werd een dezer paarden in stukken gebroken en men vond daarin een groote hoeveelbeid fijne sigaren en tabak. Het bobbelpaard was dus in werkelijkbeid een gemoderniceerd Troijaanscb paard. Op den 9 September jl. zijn in de groote ijzergieterij Salzgitter te Wolfenbuttel drie stoora- ketels gesprongen. Een van die ketels werd op een afstand van 160 voet van zijn oorspronkelijke ligplaats voortgeslingerd en boorde zich 3 voet dTep in den grond. De schade aan de fabriek daardoor toegebragt is zeer aanzienlijkterwijl 6 personen bij het onheil zijn omgekotnen 12 zeer gevaarlijk en 6 ligt zijn gekwetst. Delijken waren schier onherkenbaar. Telt de Weenertentoonstelling vele teleur- gestelde inzenders wat de bekrooningen betreft nnderen was die bekrooning een groote verrassing o. a. voor den fabrikant van horloge sleutels Gaij te Genevewien een tnedaille werd toege- kend en die tbans in de dagbladen bekend rnaakt, dat hij niet tot de inzenders bchoort. Langs de zuidelijke grens van Oostenrijk, vooral echter in Croatiemoet de cholera zeer toenemen. In de Hongaarsche landen zijn tot nu toe 105,000 menschen aan die ziekte overleden. ZEETIJDIINCxEN. Van 12 tot en met 18 Sept., zijn in deze haven binnenge- komen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepeu, als: 12 Sept. Eng. stoomb. Killarneij, kap. Atkins, van Goole met stukg. Eng. brik Sarah Hovne, kap. Shaw, van Sun derland met steenk. Duitsche brik Der Zehnte Juni, kap. Wittenhagen, van Riga met balken. Russischc brik Alccdes

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1