A LGEMEEN No. 868. Woensdag 17 September 1873. !3de Jaarg. -h Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche berigten. •a -]1 i Politiek Over/i^t. Het belangrijkste der buitenlandsche tijdingen mag wel genoemd worden de omkeering in de Fransche politiek. Scheen't voor weinige dagen, dat de kroon van Frankrijk slechts nog losjes aan den boom bing oui den graaf van Chambord op 't hoofd te vallenthans meent men, dat de bonding van dien pretendent zelf, eerlijk genoeg zijne principes niet te verbloemen een groot deel van de nationale vergadering heeft afge- schrikt, tot zijne uitroeping mede te werken. Als surrogaat voor dit verijdelde plan zon men nu de republiek onder 't bewind van Mac- Mahon voor drie jaren willen vaststellen. Wij weten bij ervaring, dat de windwijzer der Fransche politiek zeer los op zijne spijl draait, en men beboeft er zich dus nog niet zoo groot over te verwonderen hem in plaats van naar de republiekbinnen kort weer naar een ander punt te zien heenwijzen. Het is deze bewegelijkheid onzer zuidelijke buren die veelal ons werelddeel in spanning en verwacnting pleegt te houden en ook thans haren belangrijken invloed op de naastbijgelegen landen, door eene bestendige onrust levendig houden. 't Is Belgie vooraldoor zulke naauwe commer- ciele en industriele banden aan 't zelve verwant, dat daarvan den nadeeligen invloed ondervindt. Trouwens, dat het programma van den graaf van Chambord en zijne aanbidders heeft afge- schriktbij alien, die 't nog eenigzins wel met hun land meenenbehoeft niet te verwonderen. Wie ook de staatkunde der laatste jaren moge veroordeelendoor een geweldadigen terugkeer op hare baanwordt Europa in vuur en vlam gezet en zij die dit bewerken laden gewis eene zware verantwoordelijkheid op zich. Even als de Fransche oorlogs minister de Grammont in der tijd zaken heeft aan 't licht gebragt over diplomatieke schandalen, den oorlog van 1870 voorafgaande heeft thans ook de Italiaansche generaal Lamoricifere een even trouweloos misbruik gemaakt van onder hem berustende documenten waarin de bandelingen van Pruisen en Italie tegenover Oostenrijk v6or den oorlog van 1866 in een zeer ongunstig licht worden gesteld. Mogten dan ook de volkeren weer hieruit leeren dat al, wat daar in naam van godsdienst en regtvaardigheid in het openbaar wordt ver- kondigtin den grend veelal niets is, dan louter diplomatisch spel, om daarmede geheime oogmer- ken te bedekken en dat het zand, hun in de oogen gestrooid, nergens anders toedient, dan om den waren staat van zaken te verblinden. Of nu 't misdadig gedrag van den Italiaan Victor Emanuel hem een oogenblik zal terug houden van zijne voorgenomen reis naar Weenen, of de ontmoeting der vorsten van Italie en Oostenrijk er voor 't oog der wereld iets minder bartelijk door zijn zal, wij gelooven 't niet. Hier vooral geldt 't spreekwoord„zooals de waard is, vertrouwt hij zijne gasten;" en de ge schiedenis leertdat bij de zwaarste verwikke- lingen de vorsten zelf veelal niet ophielden, malkander te begroeten en te betitelen als ware de staatkundige lucht, waaronder ze leefden, van geen enkel wolkje overtogen. Zoo kon ook keizer Wilhelmde man om wiens werk stroomen Duitsch bloed waren ver- goten nog een veiligbeidsplaats geven op het heerlijk gelegen Wilhelnishohe. Wat rijke leering ook hierin nu de staatkunde van 't oude regime den godsdienst weder in haren dienst zoektTeregt zingt een onzer dichters Ach waren alle menschen wijs En wilden daarbij wel Deez' aarde ware een paradijs Nu is ze vaak een hel. i Naar aanleiding van een mandemeut van den aartsbisscbop van Parijs. heeft de Fransche re gering de belangrijke verklaring afgelegddat zij instemde met de politiek die den vrede tusschen Frankrijk en Europa verzekert. Bij al den staatkundigen strijd scbijnt de tegen- woordige Fransche regering een der grootste volksbelangenhet onderwijsniet te vergeten. Te Pavij8 zijn op dit oogenblik niet minder dan 20 lagere scholen in aanbouwwaarvan ieder ongeveer 500 jongeus en evenveel meisjes zal kunnen opnemen. Bovendien zullen 18 scholen eene aanzienljjke uitbreiding erlangen. Niette- genstaande dit, bljjven er nog 20.000 kinderen, die geen onderwijs kunnen ontvangenomdat er geen scholen zijn. Uit 's Gravenhage wordt aan de M. Ct. gemelddat Z. M. de koning eervol ontslag heeft verleend, op verzoekaan M. D. graaf van Limburg Stirum als minister van oorlogonder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dienstenen met het interim heeft belast den heer L. G. Brocx minister vau marine. Bij kon. besluit is o. a. benoemdtot surnumerair bij de administrate der directe bel., in- en nitgaande regten en accijnsen de heer de Fouwvan Axel. Bij min. beschikking is in de 9e klasse gerangschikthet outvangkantoor der in- en uitgaande regten en accijnsen te Bathwaaraan is verbonden een vast tractement van f 1000. Door den minister van financien is vast- gesteld het plan der 283ste staatsloterij. Die loterij zal bestaan uit 20.000 loten10.000 prjjzen en 2premien. De collecte wordt geopend op maandag 6 October en gesloten op zaturdag 18 October. De trekking der eerste klasse begint op maandag 3 November, en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op zatur dag 24 Januarij 1874. De heer Th. F. Martin geneesheer te Hulstis dezer dagen de onderscheiding te beurt gevallenvan door de Soci6t6 de M6decine te Gent, tot corresponderend lid benoemd te worden, wegens 't inzenden van waarnemingen omtrent het aanwenden van quinine bij bloedvloeijingen. De arrondissements-regtbauk te Goes, heeft op den 26 Augustus 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken als 1. H. D. W. zoon van Engelbertus49 jaar schoenmaker, geboreu te Steenberg, wonende te Stoppeldijk schuldig verklaard aan moedwil- lige mishandeling en verwonding, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van vijf en veertig dagen en eene geldboete van acht gulden subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van een dagen in de kosten van het regtsgeding, desnood in- vorderbaar bij lijfsdwang. 2. P. M. 21 jaar, zoon van Jan Francies. J. F. B. 21 jaar, zoon van Petrusbeide geboren en wonende te Graauwschuldig verklaard aan wederkeerig en moedwillig toebrengen van slagen en stooten waardoor geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, gepleegd onder verzachtende omstan digheden. Veroordeeld ieder tot een geldboete van drie guldensubsidiair iedere boete in een gevangenisstraf van een dag, en ieder in de belft der kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. A. D. M. zoon van Francies, 46 jaar koopman en herbcrgier, geboren te Wachtebeke, wonende te Zuiddorpe, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten geene ziekte of werkbeletsel van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende gepleegd onder ver- zacbten onstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagenen in de kosten van dit regtsgeding. desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Uit Middelburg wordt geschreven Dezer dagen werd voor de arrondissements- regtbank alhier behandeld de zaak van een predikant en zijn echtgenootewonende in een der gemeenten van het voormalig 4e district van Zeeland, beschuldigd van in den avond van 28 Mei jl. omstreoks 7'/t ure in de door hen bewoonde pastorie te zamen en in vereeni- ging den presidentkerkvoogd hunner gemeente en nog een persoon moedwillig te hebben mis- handeld de predikant door den president kerk- voogd met geweld tegen een deurkozijn te duwen en met de vnist een slag tegen het hoofd en tegen het regteroog te geven alsmcde door den persoon die tusschenbeiden was gekomen een slag met de vuist tegen het linkeroog te geven en van voren bij de haren te grijpen en de tweede beschnldigde door dien persoon terwijl deze door den eersten beklaagde werd mishandeld, van achteren bij de haren te grijpen en in het regteroog te krabbenen beide beklaagden daarenboven door genoemden persoon hevige slagen op het hoofd toe te brengen. Van het vonnis, waarbij beide beklaagden zijn schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan en veroordeeld tot geldboeten respectievelijk van f 50 en f 30 met subsidiaire gevangenisstraf van 7 en 5 dagenzijn de ver- oordeelden in hooger beroep voor het provinciaal geregtshof in Zeeland gekomen. Woensdag middag 11. is voor de vierde maal de dam van het spoorwegwerk aan de Wijnhaven te Rotterdam, doorgebroken. Uit het artillerie-kamp bij Soesterberg meldt mendat de aanhondende zware regens alle practische oefeningen beleramerende grond is op de meeste plaatsen aan een spons gelijk. De stemming der troepen is dien tengevolge alles behalve opgewektwant hoe goed ook de tenten aangelegd en voorzien zijnde meesten laten nu toch water door. Het ergste is echter met het nachtleger, daar-het stroo, al wordt het iederen dag versch gegeventoch altijd vochtig blijft. De soldaten doen dan ook alles om droog te blijven 's nachts slapen zij in hunne kapot- jassen. Het verwondert iedereen datdegezond- heidstoestand nog zoo goed is. Heden wordt het nieuwe geschut uit den Helder verwacht, waarmede de voigende week de proeven zullen aanvangen. De Amersf. Cour. deelt mede, dat de predikant Pantekoekin zijn verleden zondag in het kamp te Millingen gehouden leerrede o. a. den raaddoor Johannes aan de krijgs- knechten gegeven ter sprake bragt, welke luidt „kwelt niemand en weest te vreden met uwe soldij." Deze laatste woorden moeten onder het auditorium nog al eenige hilariteit hebben verwekt, welke alleen door den eerbied voor de godsdienstoefening in bedwang werd gehouden. De regtbank te Amersfoort beeft een won- derdokter tot drie dagen gevangenisstraf veroor deeld die voorgaf de kunst te verstaan zooge- naamd „sympathie-water:' te vervaardigen. - Naar men meldt bestaat er vooruitzigt dat de langgewenschte verbetering van de haven te Harderwijk waarop o. a. door de Scbippers- vereeniging Schuitcvaer zoo krachtig is aange- drongen tot stand zal komen. De rain, van binnenl. zaken moet gunstig voor de zaak gesterad zijn. Verleden week zaten te Breda in 'tkoffij- huis het Gouden Kruis, van den heer H. P. L. van Poppeldrie heeren en een dame bijeen. De heer van Poppeldie tevens splitter in de staatsloterij is bood een vijfde kooplot aan 't eenige lot dat hij nog in zijn portefeuille had. De drie heeren en de dame namen het lot voor gezameniijke rekening en gister ontvingen zij de blijde maredat de kapitale som van 50.000 op dat nummer gevalleu is. De koniog der Belgendie eenige dagen te Scarborough vertoefde en thans in Schotland reistisnaar men zegtvan plan een bezoek te brengen aan Nederlanden wel voornamelijk aan die plaatsenwaar nieuwe haven- en waterwerken zijn of worden aangelegd. Of dit bezoek zal zijn officieelof wel dat een streng incognito zal worden gehandhaafdwordt niet gemeld. Een Fransch jager heeft een merkwaardig schot gedaan. De man heeft namelijk een raaf geschoten die een kettingje om zijn hals had waaraan een plaaije is bevestigd dat totopschrift heeft „heden, 18 February 1775, heeft Lodewijk XVI mij dit kettingje om den hals gedaanop- dat het mij een talisman zij voor het levenik behoor totde voltere van zijne majesteit. De hoofdadministratie van het telegraaf- wezen in Duitschland heeft thans het stelsel ran opene d6peches aangenoraenwanneer de afzender dit begeert. In vele gevallen is het wenschelijk datzoo de geadresseerde afwezig isdiens huisgenooten of de eigeuaar van het hcitel, waar hij zich bevindt. kennis van de d^peche bekomen. Wij gelooven dat deze nieuw- heid ook in ons land van veel nut zou zijn. Sedert het begin der epidemie (16 Julij) tot 1 September zijn te Maagdenburg 2295 ge- Gisterenmiddag zijn de zittingen der etaten-generaal ge opend met de voigende rede door Z. M. den koning in de ver- cenigde zitting der beide kamers uitgesproken: „Mijne Heeren I „Ik verheug mij ook nu wederbij de opening uwer ge- wone zitting, het geluk te hebben, gumtige mededeelingen t» kunnen doen aangaande den toestand des lands. Bij het bezoek, in het voorjaar door mij gebragt aan de noordelijke gewesten des rijksontmoette ik allerwege blijken van welvaart en bloei. De havenwerken van Vlissingenonlangs in mijne tegenwoordig- heid geopend, hebben een nieuwen weg voor den handel gebaand, die nieuwe welvaart belooft. „Ik stel er prijs op in uw midden met erkentelijkheid te betuigen, dat ik in het noorden en in het zuiden door de ge- heele bevolking met de levendigste en ondubbelzinnigste bewij- zen van liefde en verknochtheid ben begroet. „De verwikkelingen voor ons in den Indischen Archipel ontstaan, deden mij te meer de bewijzen van belangstelling en vriendschap waarderen, welke ik voortdnrend van alle vreemde mogendheden heb mogen ontvangen. Zee en landmagt voldoen steeds op loffelijke wijze aan hare roeping. Fet openbaar en bijzonder onderwijs blijft mijne levendige belangstelling wekken. „Op de wereldtentoonstelling te Weenen, in dien grooten wedstrijd der volken, heeft Nederland zijn naam in nijverheid en kunst met eere gehandhaafd. De berigten omtrent de betengeling der ziektedie sedert jaren den veestapel teistert, luiden gunstig. „Niettegenstaande de stijgende behoeften ran de gewone dienst- en de buitengewone uitgaven, zoo hier te lande als in Indieis de geateldheid van 's lands geldmiddelen gunstig te noemen. „Na de tijdelijke staking van de krijgsverrigtingen te lande tegen Atchin worden de kusten van dat rijk met goed gevolg door de zeemacht geblokkeerd. De noodige voorzieningen zijn en worden, genomen, ten einde den strijd te lande met kracht te kunnen hervatten. Binnen den kring van onze Oost-Indische bezittingen is, met uitzondering van enkele onlusten van plaat- selijken aard, de rust ongestoord gebleven. „Over het algemeen was ontwikkeling van handel ee scheep- vaart merkbaar uit de ruime opbrengst VBn de in- en uitvoer- regten. De beiangen der nijverheid zijn bevorderd door nieuwe bepalingen omtrent de mijnontginningen. „In sommige streken waar gebrek aan voedingsmiddelen be- stond of dreigde te ontstaan, is door de regering en particnlie- ren krachtige hulp aan de bevolking verleend. De vooruitzigten omtrent den oogst van voedingsmiddelen zijn thans geruststellend. De toestand der West-Indische kolonien is bevredigend. Su- riname heeft het hoofd geboden aan de moeijelijke omstandig- heden, die in dit jaar werden verwacht. „Terwijl het tractaat met Groot-Brittanje betreffende de immigratie gunstige mitkomsten gaf, bleek ook bij de vroegere slaven na de opheffing van het staatstoezigt gezindheid tot arbeid bestaan. Curasao mag zich door uitbreiding van handel en scheepvaart in toenemende welvaart verblijden. „Met den wenseh dat uwe beraadslagingen onder hoogeren aegen mogen strekken tot heil van het dierbaar vaderland, ver- klaar ik de gewone zitting der staten-generaal geopend." Z. M. was bij de opening vergezeld van de prinsen van Oranje, Hendrik en Frederik. Op 11 dezer heeft in den Briel de onthulling plaats ge- had van het gedenkteeken aan de vermeestering dier stad door de Watergenzen. Reeds ten 7 ure verkondigden kanonschoten het aanbreken van den feestdag. De stad was allerwegen ver- sierd en duizenden waren van elders daarheen gekomen. Tegen 12 lire kwam Z. M. de koning met het jagt de Leeuw die op ofliciele wijze ontvangen werd. Ook de prinsen waren tegen woordig, alsmede de ministers en een groot aantal hooggeplaatste staatsambtenaren. Toen de koning op de voor hem bestemde tribune had plaats genomen, betrad de heer de Jager, de secre- taris der hoofdcommissic voor het feest van 1 April, hetspreek- gestoelte en hield eene rede. Daarop gaf de koning het teeken en het monument werd onthuldonder het zingen van het Wilhelmus van Nassonwen door de vele duizenden die tegen woordig waren. Dertig jonge meisjes bestrooiden het mouu- ment met bloemen, waarna kleine luchtballonnen werden opge- laten, waaraan pennenschachten waren verbonden die een acht- regelig versje bevattende onthulliug van het monument mededeelende. Dit nommer van het programma gelukte evenwel niet. Het monument bestaat, gelijk bekend is, uit eene nymf, op een schelp rusteid, met een half ontplooide vlag in de hand. Na de onthulling zette de heer de Jager zijne feestrede voort. Na het einde daarvan verliet de koning de tribune om, op uitnoodiging van de hoofdeommissie, het monument in oogen- schouw te nemen Ten slotte aanvaardde de heer Gysberti Hoodenpijl het monumentnamens de gemeente den Briel. Hiermede was de plegtigheid afgeloopen, wat door 24 saluut- schoten werd aangekondigd- Ten twee ure namen de koning en de prinsen aan een dejeune dinatoir deel. De burgemeester van den Briel, de heer Lette, ontving van Z. M. mededeeling dat hij tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw was benoemd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1