ALGEMEEN BEKENDMAKIRG. No. 867. Zaturdag 13 September 1873. 13de Jaarg. 'j Binnenlandsche Berig-ten. Buitenlandsche hcri^ten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekenddattijdeus de aau- staande I£.fcCFS]VII>S aldaarkan worden afgeweken van de artikelen 2 en 3 der verorde- ning op de tapperijen in die gemeente van den 15 Maart 1869, onder voorwaarde evenwel dat op den laatsten kermisdag. des zaturdags de tapperijen uiterlijk des nachts ten 12 nre moeten worden gesloten en dat voorts ten alien tijde de bevelen van het hoofd der politie moeten worden nageleefd. Neuzen, den 10 September 1873. Burgeraeester en Wethonders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. OPENING RIJKS HA VENWERKEN Vlissingende stad onzer zeebelden heeft maandag 8 dezer feest gevierden voorwaar een groot feest. Het is een feest dat kaarna vele jaren van achteruitgang weder bet uitzicht geeft op een eereplaats niet alledn onder de Nederlandsebe stedenmaar onder die van ge heel Europa. Geen wonder dan ook dat het zicb thans in feestdosch tooit en al het raogelijke doet om den dag barer opkomst. waardig te vieren. Overal wordt de aandacht der vreemdelingen getrokken door de pracht der eerepoortec, het groen en de vlaggetooiwaardoor de inwoners van hnnne ingenomenheid met deze heugelijke gebeurteuis blijk geven. Zondag ten 5 nre werd het zangkoor bestaande uit dilletanten van Vlissingen Middelburg, Goes en Zierikzee aan het havenstation door het ge meentebestuurmet den burgemeester den beer Winkelman aan het hoofdop de hartelijkste wijze verwelkomd. ZEd. Achtb. bragt een vvoord van dank aan den dichter der feesteantateden heer Altorfferaan den componist de heer Kirwald en aan de zangerswien bij inzonderheid zijn hnlde betuigde voor de moeite en tijdopoffering die zij zich hadden getroost; ten slotte gaf ZEd. Achtb. de hoop te kennen dat de harmonie die quintessence van de muziek niet afleen op dit feestmaar ook ten alien tijde onder de Zeeuwen mogt blijven heerschen. Meteendave- rend hoera werden deze woorden begroet. Na de algemeene repetitie der feesteantate had onder een der scheepskappen van de voor- malige marinewerf het concert plaatsgegeven door bet regiment veld-artillerie onder directie van den heer Grtiud en het 8e regiment infanterie, directeur de heer Knoll. De uitvoering der stukken van het keurig programma droeg de algemeene goedkenring wegwaartoe ook de goede accoustiek der prachtige concertzaal veel bij droeg. De dag van maandag liet zich geeczius gnnstig aanzien. Storm en regen streden om het hardst om den bovenhand. Ten 12 ure verkondigde de kanouschoten aan de talrijke genoodigdendie zich in de wacht- kamer bevondec de komst van Z. M.aan. Ten 2.15 is de koning de groote zeesluis doorgevaren. Aan de landingsplaats gekomen werd Z. M. op de gebrnikelijke wijze door den burgemeester begroet. Nadat de eerste plegtigheden waren afgeloopen, inspecteerde Z. M. de troependie naar Atchin zouden vertrekkenen nam met hartelijke woorden afscheid van henhun een hartelijk raarwel toeroepende en hun zeggende dat het gansche vaderland hen liet heengaan met bet ▼ertrouwen dat zij ginds de overwinning znlleu te gemoet Snellenzooals Neerlands vloot steeds gewoon was te overwiunen. Koning en vaderland zouden hen steeds in gedachte en eere houden. Na afloop van deze plegtigheid deed Z. M. een togt door de stad en verscheen vervolgens op het balcon van het rijk versierde stadhuis waar de allegorische optogt voor Z. M. defileerde, en waar Z. M. en prins Hendrik de juichende volksmenigte begroetten. Vervolgens reed Z. M. met gevolg naar de plaats waar het standbeeld van de Ruijter staat waar nogmaals de optogt aandachtig bezigtigd werd. Onder de versehillende wagenswaaruit de optogt bestond muntten vooral uitNederland waarop de Nederlandsche maagdomringd door jonge raeisjes onder een purper fluweelen troon- hemelin de eene hand speer en vrijbeidshoed houdende en met de andere op den bijbel steu- nendegezeten was. Terwijl de optogt nu verder voorbij het stand beeld van de Ruijter Vlissingens straten door- kruistehad de pleziertogt van Z. M. naar Middelburg plaats. Van daar te half zeven teruggekeerdbegaf de koning zich naar de zaal bij het havenstation, alwaar hem namens de gemeente een diner werd aangeboden. Reeds terstond was de vrolijke feesttoon ge- troffen toen de burgemeester van Vlissingen de rij der toasten opende met een toespraak aan den doorluchtigen gastwaarin hij uit de ge- schiedenis van Vlissingen de talrijke gunstbe- wijzen opsomdewelke deze stad van hetstam- huis van Oranje had genotenen waarop nu voorzeker de opening dezer groote waterwerken de kroon zette. Hij eindigde met ZM. een gedenkpenning van dezen dag aan te bieden. Deze rede werd door Z. M. beantwoord met een dronk op Zeelandde bakermat van Neder- landsch volksbestaan dat fiere gewestdat zich imrner kenmerkte door vurige liefde voor het huis van Oranje. en welks bewoners steeds aan hun wapenspreuk zullen getrouw blijven Luctor et emergo. Na afloop van 'tdiner reden Z.M. enZ. K. H. prins Hendrik de stad door, ten einde de illn minatie te bezigtigen. Bengaalsche verlichting ontbrak niet. Overal werden de vorstelijke personen met hoera's ontvangenwaardoor Vlissingen's burgerij toondedatzij desympathie, welke de vorst voor dit feest had op regten prijs wist te stellen. Burgemeester en wethon ders. benevens de eerewaeht te paard bege- leiden den vorst tot aan de grenzen der gemeente, waarna de doorluchtige gasten de reis naar Middelburg vervolgden eu 's nachts vertoefden in het paleis van den commissaris des konings in deze provincie. Ten 10 ure begon het vuurwerk. Velendie iets dergelijks nooit gezien haddenstonden verrnkt. Anderen meenden dat men wel eens wat beters had gezien. In de feestvierende stad duurde de vreugde nog lang ongestoord voort. Dingsdag morgen ten 7'/^ ure verlieten Z. M. de koning en Z. K. II. prins Hendrik Middelburg en Zeeland. Voor het vertrek werd nog door Z. M. de brng aan de loskade ingewijd. Twee der fir- manten van de ijzergieterij de Prins van Oranje, waar de brug is vervaardigd werden bij die gelegenheid aan den koning voorgesteld. De brug heeft den naarn van de Koningsbrug ge- kregen. Behalve baron van Lijoden die tot kominan- deur werd bevorderdzijn de burgemeesters van Veere, Vlissingen en Middelburg tot ridders van den Nederlandschen Leeuw benoemd. De hoofdingenienr Simon is benoemd tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. o Uit's Gravenhage wordt ons gemeld, dat Z. M. de koning, na aan den heer van Li]nden van Sandenburg een kort i uitstel te bebben geweigerd om met de voor te dragen leden van het nieuwe kabinet in nader overleg te treden ten aanzien van het regeringsprogramma, de opdragt tot de vorming van een nienw kabinet heeft ingetrokken. Het Vaderland meldt met zekerheid dat de heer Van den Bossche geweigerd heeft de portefenille van kolonien aan te nemen en dat de heer Van Lijnden er tot dusver niet in geslaagd is een nieuwen minister van kolonien te vinden. De Staats - Courant behelst het kon. besluit, waarbij de minister van binnenl. zaken wordt gemagtigd om zich op zaturdag 13 Sept. des namiddags ten 2 ure, te begeven in de vergade- ring der staten generaalten einde in vereenigde zitting der beide kamers de vergadering. in 's konings naara te sluiten. De minister van kolonien vestigt opnieuw de aandacht van de onderwijzers hier te lande er opdat nog altijd voor den dienst in Neder- landsch Indie henoodigd zijn eenige onderwijzers, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulp-onderwijzer en van eene aanteekening voor eene vreemde taalbij voor- keur de Fransche. De voordeelen en verpligtingeo verbonden aan eene uitzending van hier en plaatsing als onderwijzer 3e kl. "in Nederlandseh Indie, zijn opgenomen in de Staats Courant no. 162. De verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Rotterdamnoodig geworden door het aannemen der benoeming tot vice president van den raad van Ned. Indie door den heer 0. van Reesis bepaald op dingsdag 30 Sept.en de berstemraingzoo noodigop dingsdag 14 Oct. aanst. rVeiizen 12 September. Bij de heden gehonden aanbesteding van werkan tot verdediging van den oever van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen, isdeminste inschrijving gedaan door den heer C. van der Hoofd alhier, voor eene som van 48593.— Heden morgen zijn alhier, met de provir.. ciale stoomboot uit de legerplaats hij Millingen, teruggekeerd. de 3e en 4e kompagnie van het 3e regiment infanterie. De compagnie van het depot, welke alhier tijdelijk verb'.ijf hielden zijn ten 12 ure weder vertrokken naar hunne garnizoensplaats Mid delburg. Westdorpe, 10 September. Bij de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zijn 34 geldige stemmen uitgebragt (geel briefje) waarvan de heer J. B. Verhelst 33 stemmen en de heer N. Heijman 66n stem bekwam - en 34 geldige stemmen (wit briefje) verdeeld op de heeren D. B. van Acker 31 stemmenD. Govaert, N. Heijman en C. B. Wijtfels ieder 6eu stem alzoo tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren J. B. Verhelst en D. B. van Acker. Bij het laatste salut ter eere van Z. M. den koning door de batterij veld artillerie te Vlissingen, heeft een der kannoniers zich maan dag 11. erg bezeerd aan den arm. Hij isdadelijk in het hospitaal ter verpleging opgenomen. Volgens de Middelburgsche Courant.zijn bij gelegenheid der feesten te Vlissingen zondag 3073 en maandag 5887 personen van Middelburg per spoor naar Vlissingen vervoerd. Naar wij met zekerheid vernemen zal de scherpschutters wedstrijd van den Nederlandschen Weerbaarheidsbonddit jaar in de vlakte van Waalsdorp te houden bepaald doorgaan en den 24n October een aanvang nemen. Naar aan de Indier wordt verzekert zun het opperbestuur er op aandringendat de nieuwe expeditie tegen Atchin om politieke rede- nen in het begin van October a. s. zou aau- vangen. Te Pinang is zekere Staubman sergeant-majoor, te 's Bosch geborengearrestecrd en naar Java terruggebragtdie van den Willera I was ge- deserteerd en naar zijn zeggen in Atchineschen dienst tegen onze troepen gestreden heeft. Uit Millingen wordt aan de N. Rott. Ct. de volgende reeks van akeligheden gemeld: Vrijdag 11. had hier het volgende voorval plaat®. Een vreemdelingoogensehijnlijk een Dnitscher trad eene herberg binnen verzocbt een flesch jqqever, die hem dan ook verstrekt werd, en liep heen zonder betalen. Eenigen tijd later trof de veldwachter hem aan en vroeg inzage van zijne papieren waarop de vreemdeling hem een zakboekje overreikte maar tevens met de andere hand een mes trok eu dit den veldwachter in de borst trachtte te stooten. Gelukkig miste de stoot, zoodat de veldwachter slechts eene niet gevaarlijke wond bekwam De aanvaller liep daarop ijlings -naar den kant der rivier, bleef aan het water gekomeneven stilstaansneed zich den lials af en stortte in den stroom die het lijk medevoerde. In de Haarlemsche courant komt o. a. deze annonce voor: „Een omwenteliug in de scheepvaart." Ter algemeene kennis wordt gebragt dat de stoom voortaan vervangen zal worden door een beweegmiddeldat de stoom overtreffen zal. Heeren reeders wordt dienten- gevolge berigtdat hnnne koopvaardijsehepen met betrekkelijk weinig onkosteningerigt kunnen worden dat zij de dienst als stoomschepen verrigten kunnenzonder gevaar en zonder onkosten. Mededeeling kan men ertegen overeen te komen voorwaarden van bekomen bij den heer Couzy te Hasselt (Overijssel.) NB. Geen stoomketels kunnen er door springeu. Geen gevaar vart brand is er van te verwachten. Geen vrCemde havens behoeven er om gebrek aan steenkolen voor aangedaan te worden en kan er mitsdien geen oponthoud in de reis door plaats hebben. Geene onkosten van steenkolen heeft men. Geene plaatsruimte neemt het weg voor de steenkolen en men kan er oneindig spoe- diger de plaats zijner bestemming door bereiken. Onder Ommen is een man, die aan't ploe- gen was, door een bijenzwerm overvalien. Het paard voor de ploeg werd spoedig gedood en den man zou welligt hetzelfde lot bescboren zijn als de eigenaar der bjjen hem niet met een bezem was komen schoonvegeu. Zijn gelaat is ijselijk geschonden. Den 7 October zullen de geslechte vesting- gronden van Venlo in 31 kaveliugen in het openbaar gcveild worden. Als een bijzonderheid uit het leven van wijlen den gouv.-generaal Pahuddeelt men ons mededat hij als jongeling tegelijk met den heer Wilkens, later hoofdonderwijzer te Sama- rang, zijn exaraen aftegde voor den derden onderwijzersrang. Hij droop, eu werd later gouv.-generaal van Nederl.-Indie. De heer Wilkens kwatn er door, en bleef schoolmeester Volgens Gallatin kan men glazen buizen van elke afmeting buigen en zelfs dnbbel leggen, wanneer men ze vooraf vnlt met zand en dan aan beide zijdeu gesloten houdt bij de behande- ling boven de Bunsensche gazlamp. De be- werking berust op de gelijkmatige overbrenging van druk door het zanden zonder veel vooraf- gaande oefening kan men de buizen in elken gewenschten vorm brengen. o De koning van BelgiS reist tegenwoordig met zijn jagt langs de Engelsehe kusten. Van tijd tot tijd doet hij enkele plaatsen aan en wordt dan met de gewone sympathie die in Engeland voor het Belgische koningshuis heerschtont vangen. Blijkbaar is dit den koning lastig, hij wenschte als particulier een uitstapje te maken. Alle uitnoodigingen worden dan ook geregeld afgewezen en indien de koning herkend wordt, trekt hij zich op zijn jagt terug. „Kinderen zijn er niet meer!" hoort men wel eens teregt- Te Brnssel heeft een jonge dame van 14 jaar getracht, zicb door vergift van het leven te berooven omdat haar ouders haar nog wat te jong achtten ora reeds een liefdes- betrekking aan te knoopen. Men heeft haar echter gered. Het voorwerp barer min was een heer van ongeveer denzelfden eeftijd. De proefneming te Luik van de heer de Groof, de vliegende man, is alvveer mislukt. De ballon welke hem op zekere hoogte moest brengen, is over zijn hoofd weggevlogen. ▼AN DE TIC V LISSIN GEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1