ALGEMEEN No. 866. Woensdag 10 September 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Bermten. JPolitieJc Overzigt. De reis van Italie's koniug naar de Weener tentoonstelling en inzonderheid zijn bezoek aan 't Berlijnsche bof. wordt met de hoogere staat- kunde in verband gebragt. De giaaf van Cbambord, das redeneert men, beoogt met zijne weder-optreding in de aller- eerste plaats de herstelling van den pauselijken troon zijne optreding staat dns gelijk met een ool'logsverklaring tegen Italie en hieruit moet noodzakelijk een Enropeschen krijg volgen daar Pruissen noch Rusland zulks onverschillig zouden aanzien. 't Is moeijelijk te beslissen vvat grootsche plannen in bet brein der tegenwoordige magt bebbers iD Frankrijk oprijzen. Wij rneenen nog niet zooveel politick onverstand aan Frankrijk te mogen toeschrijvendat bet zich bij vernieu- wing aan eene hoogst gevaarlijke expeditie of onderneming zal wagenwaarbij zooveel kans voor een tweede S6dan bestaat. Ook bebben de vorsten van Dnilschland en Italie nog vvel andere bemoeijenissen vvaarover ze elkander wel eens zullen willen onderhouden. De laatste penning der Fransehe oorlogsschuld. is naar Straatsburg op reis gegaan. Ook dit is een punt van zware overweging bij nieuwe oorlogsplanneu. A1 is bet Fransehe hart ook luchtig. men kan gemakkeljjk nagaan dat bij eene herhaling v. Bismarck op eeuige milliarden niet zou stootennu 't loch gebleken is dat Frankrijk zoo goed en zoo vlug kan betalen. Men schrijft dan ook dat de koningsdrift vrij wat begint te bekoelen en inzonderheid het platte land van de herstelling van den legimis- tischen troon niets wil weten. Pruissen vierde dezer dagen het feest zijner overwinningen. Reeds bij 't gelnkkig einde van den Deenschen oorlog bestond 't plan door een monument deze gebeurtenissen te vereeuwigen later, na 1866. wenschte men ook die herinne- ring aan dit monument toe te voegen en nu is daarmede ook het groote feit der laatste zege pralen vereenigdprijkende met devies„Ter gedachtenis der gevailenentot erkentenis der levenden tot aansporing van't nageslacht." De keizer. bij de onthulling tegenwoordigsprak hierbij „Oorlogen worden niet gevoerdzegepralen worden niet behaald zonder groote offers. De laatste oorlogen hebben ons zware en smartelijke verliezeu gekost. Daarom onze eerste dronk in stilte aan de gevailenen Gedureude den vrede van een halve eeuwrijk aan voorspoed was in Pruissen de herinnering aan den roemvollen bevrijdingskrijg niet verloren gegaanen die herinnering heeft weerklank gevonden in de harten van 't jonge geslacht en het gedrongen naar de wapenen te grijpen. Zij heeft het leger kracht gegeven tot nieuwe zegepralen zij heeft het volk getroost zijne offers doen brengenen de geslagen wonden zorgvuldig en liefderijk doen verplegen. De zegezuil verkondigt der wereld en het nageslacht wat opoffering en wils- kracht vermogen Te zamen met onze trouwe bondgenooten in den laatsten roemvollen oorlog, behaalden wijnaar Gods genadevol bestaur zegepraal op zegepraalen de eenheid van Duitschland in 't nieuwe keizerrijk kwam tot stand. Ik ledig mijn glas dankbaar jegens het volk dat gewillig zooveel offers bragt; dankbaar jegens mijn hooge bondgenooten en dankbaar jegens onze roemvolle armee." De berigten uit Spanje luiden alles behalve gnnstig. Hoe 't met de finantien gaat blijkt hieruit dat 't de regering gelukt is een voorschot van de bank te krijgenalieen om de zaken zoo wat gaande te houdenonder den waarborg eener gedwongen nog niet eens verschenen be- lastiog Verder schijnt men 't eene deel soldaten met het andere in bedwang te moeten houden. Zoo weigerden officieren en soldaten een escorte hun- ner oproerige kameraden naar de vesting Berga te brengenzonder dat men den moed heeft de rebellen tegen de krijgswet naar verdienste te straffen. Zelfs de tegenwoordige presidentSal- merondie tot nog toe getoond heeft de man Van krachtige maatregelen tezijn, schijnt huiverig de verdiende kogelstraf toe te passen. Ook schijnt de opstaud niet, zooals men meende buiten de bemoeijingeu der Carlisten om te gaan. Het nog altijd belegerde Carthagena is daarvan bewijs. Men heeft eene poging aangewend deze stad in handen der Carlisten te voeren. Een gevangen opstandeling uit de stad had papieren desbetreffende bij zich. Engeland heeft gevaar geloopen iu groot conflict met Spanje te komen. De bevelhebber van Carthagena had gedreigd de Engelsche vloot niet te zullen sparenindien men ondernam twee Spaausche oorlogschepen der opstandelingen weg te voeren. De krachtige houding van den Eugel- schen admiraal Yeverton beeft echter de Spaau sche blufmakers beteugelddie in geval van verzet gereed was de forteu het arseuaal en de overige verdedigingswerken in de stad plat te schieten. De goede afloop dezer geschiedenis schijnt in Engeland groote vreugde te veroorzaken want een bombardement op de knsten zou ernstige gevolgen kunnen hebbenomdat daardoor het algemeen aangenomen beginsel van onzijdigheid in binnenlandsche aangelegenheden van een be- vriend land zou zijn geschonden. o Benoemd als plaatsvervangend dijkgraaf van den Goesschen polder (Hoek) de heer D. van de Wege. Bij kon. besluit is de ontvangst der directe belastingen voor de gemeente Bath en der directe belastingen en aceijnsen voor de gemeente Rilland overgebragt van't kantoor Bath naar het ontvang kantoor te Kruiningenzijnde het gewijsigd kantoor gelaten onder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis Jonquier6 ingaande met den 1 December. Benoemd tot ontvanger der haven- en schutgelden aan het kanaal door Walcheren voor zooveel zeeschepen betreftde heer Schuijlenburg, ontvanger der belastingen regten en aceijnsen te Vlissingen. Tot kantonregter te Sluis is benoemd jhr. mr. J. Schunrbeque Boeije. te Assen. De Staats-Courant deelt mede het pro- gramma voor de opening van de vergadering der staten generaalop maandag den 15n Sept. a. s. Als naar gewoonte zal Z. M. de koning te 1 uur van het paleis afrijden. Door de gedeputeerde staten van Zeeland is benoemd tot provinciale veearts Th. J. F. Kegelaerte Hulst en hem als staudplaats die gemeente aangewezen. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 90 bevat het besluit van gedep. staten dezer pro- vincie naar aanleiding van een brief van den minister van binnenlandsche zaken van 21 Augustus jl.tot opheffing van het overzetveer over het Sloe. Naar men verneemtis de afmarsch van de kamperende troepen uit Milligen op den lOn en lln September e. k. bepaaldde bereden corpsen zullen naar hunne garnizoenen terug- keeren in dagmarschenterwjjl de infanterie langs de verschillende spoorlijnen naar haar standplaatsen zal overgebragt worden. Neuzen, 9 September. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhieropgevaren 67 zeeschepen, metende 14364 tonnen en 357 binnenschepen, m. 29261 t. en afgevaren68 zeeschepen, m. 15152 t. en 338 binnenschepenm. 27393 t. Totaal sedert 1 Januarij 1873 zijn het kanaal opgevaren 323 zeeschepen m. 70450 t. en 1871 binnenschepen m. 151944 t.en afgevaren 370 zeeschepen m. 87539 t. en 1886 binnenschepen m. 154488 Iu de 8 eerste maanden van 1872 zijn bet ka naal opgevaren 358 zeeschepen. m. 66583 t. en 2380 binneuschepen m. 158399 t.en afgeva ren 325 zeeschepen, m. 65572 t. en 2299 bin- ueuschepen m. 153146 t. Te Hoek is de heer J. de Feijter Wz. herbenoemd als wethouder. ambtenaar van den burgerlijken stand en lid der coinmissie van be heer aan den grindweg NeuzenHoek. De arrondisements regtbank te Goes heeft- op den 15 Augustus 1873 de navolgende von- nissen uitgesproken als 1. P. A. M. zoon van Dominicus39 jaar, landbouwer, geboren en wouende te Koewacht, aangeklaagd van moedwillige mishandeling daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. 2. P. 0. zoon van Boudewijn. 15 jaar, ge boren en wonende te Zaatnslagkoewachter thans gedetineerd in het huis van arrest te Goes, schuldig verklaard aan dief'stal met behulp van een valsche sleutel in eene plants die tot bewa ring diende en door een loonbediende ten na- deele van iemand die zich in het huis van zijn meester bevondgepleegd met oordeel des onderscheids. Veroordeeld tot eene gevangenzet- ting in een verbeterhuis voor den tijd van twee jaren en in de kosten van bet regtsgeding desnood invorderbaar bij lijfsdwang. Breskens 6 September. Gisteren tegen den avond bevond zich een werkman in eene aan de Spuikom alhier gelegene herberg. Ver- moedelijk door den drank te veel beneveld legde hij zich met het hoofd voorover op een der tafel- tjes ten einde zijn roes uit te slapen. Toen men bem eindelijk wilde wakker maken bevond men dat de man den eeuwigen slaap was in- gegaan. In de bloemisterij van den heer W. A. Zalmo te 's Gravenhage bevindt zich ook eene Victoria Regiadie gisterenavond bloeide. Dit is de eerst maal in ons land dat deze schoone plant zich op de terreiuen van een particuliere ontwikkelt Te Leiden zal ter gelegenheid van het op- handen 300jarig jubileum der Leidsche hooge- schoolook het licht zien een naamlijstvoorzien van belangrijke aanteekeningen van alle studen- tendie gedurende de weldra verloopen drie eeuwen de lessen dezer nniversiteit bijwoonden en als zoodanig in het akademisch album werden iugeschreven. Naar wij vernemen zal ook daaruit blijkendat Milton op 20jarigen leeftijd als stu dent bier te Leiden verkeerd heeft in de dagen van Joost van Voudefs grootsten bloeitijd en van de verschijning van zijn meesterstuk Lucifer. De bewering, dat in Milton's Paradise Lost Vondel's Lucifer wordt ternggevonden en dat Milton dns in the Paradise Lost de hoofdgedachte aan Vondel ontleende, verkrijgt daarvoor groote waarschijnlijkbeid. Het Vaderland deelt mede, dat de voor- waarden door de ingenieurs van den waterstaat, die naar Egypte zouden vertrekkenaan het Egyptische gouvernement opgegeven door den khedive niet zijn aangenomenen dat dus vooreerst van het vertrek van Nederlandsche ingenieurs voor het maken van nieuwe werken aan den Nijl niets zal komen. Zaturdag avond jl. is even buiten Haarlem een meisje. dat van een familie partij huiswaarts keerdedoor een manspersoon die haar scheen te hebben gewachtmet eeu mes verwond ge- worden. De dader heeft zich voor de gevolgen zoo zeer bevreesd gemaakt, dat hij zich heeft verdronken zijn lijk is maandag onder de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude uit het water opgehaald. Een paar soldaten (huzaar en infanterist) zouden te Haarlem een bruiloft bijwonen na- tuurlijk werd vooraf de noodige hartversterking gebruikt. In het gezelschap ontstond om de nietigste reden twist tusschen die beide militairen, welke plotseliug een einde namdoordien de huzaar met zijn sabel den anderen soldaat dood- sloeg. Het beeld dei Brielsche nymf, thans ge- heel gereed iu de werkplaats der firma Entho- ven en Co. te 'sHage. is door H. M. de kotiingin bezigtigddie hare bijzondere tevre- denheid er over betuigde. VVoensdag naraiddag is in de Groote Kat- tenburgerstraat te Amsterdam een kind van 1 jaardat door de moeder ter bewaking aan een lljarig bi;pertje was acbtergelaten door dezen die zich eenigen tijd van huis had verwijderd met bet hoofd omlaag dood in een tobbe met karnemelk gevonden. Bij de plannen tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee stuit men bij de regering steeds op het belang van een 700tal visschers- gezinuen uitmakecde een zielental van ruiru 2500 persouen die door de droogmaking broo- deloos zouden worden. Dat dit belang niet uit het oog verloren wordt. blijkt o. a. ook uit het vcrslag der groote zeevissckerij over het vorig jaar, waarin de wensck wordt geopenbaard, om voor de visscbers en den tairijken schipperssfand te Harderwijk eene voldoende haven uit te leggen. Ter herdenking van den voor 300 jaar ge- leverden roernrijken slag op de Zuiderzee, onder bevel van den admiraal Cornelis Dirksz, bitrge- meester van MoDnickendam zal te Monnickendam iu October aaustaande feest worden gevierd. Tot dat einde is onlangs eene talrijk bezochte vergadering gehouden, en alstoen een feesteom- missie benoemd. Door den stedelijken architect te Zwolle die tevens belast is met de zorg voor het plant - soen om en nabij die gemeente. is onlangs op een paar plaatsen waar het gras niet wilde groeijeneen proef genomen met kunst- of vleesckmesttengevolge waarvan het gras er nu zeer scboon staat. Deze beinesting is alzoo voor gras ten minste bijzonder aan te bevelen. Donderdagavond 11. is de heer M.pred. te V. en Z.die zijne familie te Giethoorn een bezoek wilde brengenop den weg te Zuidvoor, waar men zich wellicht in zijn persoon heeft vergist, in tegenwoordigheid van een groot aantal personen op verregaande wijze raishan- deldzoodat. hij zijne reis niet heeft kunnen vervolgen. Op zijn terugkeer naar Steenwijk was hij nog aan herhaalde aanvallen der menigte blootgesteld. Voorwerpen van meerdere en iniu- dere waarde moeten daarbij verloren zijn geraakt. De justitie bemoeit zich ernstig met deze zaak. Te Warfhuizen beersclit de varkensziekte in hevige mate. Vele boeren vinden 's morgens de varkens dood hoewel deze den vorigen avond nog gezond wareu. De slagers hebben het druk om de varkensdie in de eerste periode der ziekte zijn te slagten. Somraige veehouders hebben reeds van 4 tot 6 varkens aan die ziekte verloren. Een oppassend jongeling van acbt ec twin- tig jaren, viel jl. vrijdag te Iugendoor bet breken van de ladder, waarop hij stond om peeren te plukken uit den boommet het ongelukkig gevolg dat hij vveinige uren daarna is overleden. Als een bijzonderheid wordt gemelddat bij den heer J. van den Besselaarte Valken- waardeen late appelboom te zien is, welke met appelen wederom in vollen bloei staat. Reeds verscheidene bloemen hebben zich tot vruchten gezet. Door den heer J. P. Jansen van Donselaar te Leerdam is een geheel nieuw model ledikant uitgevonden voor bedlegerigendat zoo is inge- rigt, dat de zwakste persoon in staat is, den meest zwaarlijvigen of waterzuchtigen lijder ge heel te helpen. Geneesheeren hebben het onder- zocht en uitmunteud bevonden. Maandag nacht circa 12'/2 uur. had even beneden Gorinchem op de Merwede, een be- treurenswaardig ongeval plants. Een 4tal man- schappennaar men zegt werkzaam op eene baggermachinewelke dienst doet bij de oprui- ming der zandplaats onder Sleenwijkkeerde na het verrigten van eenige boodschappen in eene roeiboot naar hun vaartuig terug juisttoen de Venlosche boot passeerde. Door de beruau- ning dier boot niet opgemerktgeraakten zij met hun vaartuig er ondermet het ongelukkig gevolg dat het omsloeg en alien te water ge raakten. Drie hunner klampten zich aan de stoomboot vast en werden gereddoch de vierde verdweeu in de diepte en het is tot nu toe niet gelukt zijn lijk op te visscheu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1