ALGEMEEN BEKENDMAKING. No. 864. Woensdag 3 September 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Builenlandsche beriirteia. De BURGEMEESTER van SAS VAN GENT brengt ter algemeene kennisdat de liliti- M1S in deze gemeente voortaan zal aanvangen den eersten Zaturdag in de maand September en eindigen den Nlaandajg oniniddelijk volgende op den tweeden Zaturdag in die maand. Sas van Gent, den 30 Augustus 1873. De Burgemeester voomoemd N. KERCKHAERT. JPolitielc Overzigt. Met koortsachtigen drift wordt geijverd de Fransche koningstroon aau den graaf van Charn- bord onder den titel van Hendrik V op te dra- gen. Eenige redactien van invloedrijke dagbladen hebben bet voornemen een gezamenlijk adres aan den hertog aan te bieden behelzende be tuiging van eerbied voor zijn persoon en de hoop uitdrukkendedat hij zich over Frankrijks toekomst mag ontfermenomdat bet naar den dag verlangtwaarop bet zonder schokkeu tot dit oude regime kan terugkeeren. Men twijfelt dan ook haast niet of de nationale vergadering zal bij hare heropening verrast worden met een voorstel om de monarchie uit te roepen. Alle middelen worden daarvoor aangewend. De kreten leve de graaf van Chambordleve Hendrik Vworden bij volksmenigten en vooral bij bedevaarten gedurig vernomen. De eene afgevaardigde na den ander reist naar Froksdorf om den verwaarloosden en verworpen pretendect van voorheen hulde te bieden en hem te betuigen dat Frankrijks toekomst van zijn besluit afhangt. Hoe waar is 't woord van Spanje's president- ministerals de volkeren te kiezen bebben tusschen regeringsloosheid en het dictatorschap, kiezen ze het laatste; en het is de onophoude lijke kenschetsing van de bedorvenheid der tegen woordige maatschappijhet is de vrees voor de herhaling van de dagen der communedie mis schien duizenden Franscben het tegenwoordig drijven of helpt doen bevorderenof geheel onverschillig doet aanzien. Hangt dus de Fransche republiek nog aan een spinragook Spanje's grootsten redenaar en staatsman misschien hangt van de Spaansche nog geen gunstig tafereel op. „De moeijelijk heden, waarmede het Vaderland te kampeu heeft," zegt bij „vermeerderen het gevaar is grooter dan ooit. Toen wij begonnen met de omverwer- ping der troon van Issabellatoen waren we eensgezindtoen was er maar 6en doelde republiek te vestigen. Thans zijn wij verdeeld en onze eigene partijgenootcn zullen dus voor gaande. oorzaak zijn dat Spanje zich bij ver- nieuwing werpt in de armen van het despotisme, liever dan nog langer in dien chaos van ver- deeldheid te leven. „Wijmoeten," roept hij „willen wij behouden blijven den weg op van practise!) zelfbeheer wij moeten elk streven eerbiedenmaar tevens eene groote hoeveelheid gezag en orde eischen. Wordt de orde niet herstelddan moet noodza- kelijk de republiek vallen." Indien er 66n man is die Spanje's republiek moet redden, dan is het dezen bijkans ongeSven- aarden ridder der welsprekendheiddie bij het woord ook de daad weet te voegen. De oproerige soldaten die rroegcr ongestraft zich tegen hunne officieren en overbeden konden verzettenworden meer en meer met krachtige hand tot hun pligt. gedrongen. Als voorbeeld voor velen zijn 12 artilleristen te Barcelona ter dood veroordeeld. terwijl 37 ter galei-straf zijn verwezen. Drie mannen hebben in den jongsten oorlog een gewigtigen rol gespeeld de dichter van het lied Die waeht am Rheinde uitvinder der erwtenworst en de kanongieter Krupp. De eerste heeft de Dnitsche legermoed gewekt, de tweede haar onderhonden en de derde de overwinning bezorgd. De eerste dezer drie mannen is thans overleden. De componist van dat lied. Carl Wilbelm geheeten was in 1815 in het Thuringer stadje Schmalkalden geboren;- op 25jarigen leeftijd vestigde hij zich als mu ziekonderwijzer te Crefeldwaar hij directeur eener liedertafel werd. Het lied dat zulk eene vermaardheid heeft gekregen en misschien na eeuwen nog op Duitsche lippen zal klinken werd in 1854 voor de eerste maal door de liedertafel uitgevoerd, naar men meent bij de zilveren bruiloft van den tegen woord igen keizer Wilhelm. Weinig zal de maker toen gedacbt hebben dat dit eenvoudige lied eenraaal bestemd zou zijn zulk een gewigtigen invloed voor zijn land uit te oefeuen. Keizer Wilhelm schonk hem het eerekruis de keizerin een gedenkpenning en het vaderland een pensioenwaarvan hij nu drie jaren in stilte leefde. De minister van oorlog heeft de chefs der verschillende legercorpsen gemagtigdaan de rniliciens (plaatsvervanger en nommerverwisse- laars daaronder begrepen) der ligting van 1870, die daartoe aanzoek mogten doende toestem- raing tot het aangaan van een huwelijk te ver- leenen. De rniliciens yan de ligting dezes jaars die in Mei bij de vier regimenten husaren en de regimenten veld- en rijdende artillerie zijn ingelijfd en tot nadere oproeping met verlof zijn gezondenzullen den 2 October a. s. in werke lijke dienst worden gesteldt ten einde gekleed en geoefend te worden. Naar men met zekerheid verneemtis baron van Lijnden van Sanderburg. die door Z. M. te 's Hage was ontbodenbelast met de samenstelling van een nieuw ministerie. De arrondissements regtbank te Goes heeft op den 1 Augustus 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken 1. C. S.25 jaar, voermangeboren en wonende te Axel; J. J. v. R. 17 jaren, landbouwer. geboren en wonende te Axel, de- faillanten. 2. A. B.20 jaar arbeider geboren en wo nende te Zaamslag; J. W.16 jaar. arbeidster, geboren en wonende te AxelC. D. F.20 jaar, landbouwersknechtgeboren te Hoek wonende te Zaamslag: defaillanten. 3. M. 't G.21 jaar, spoorwegwachter ge boren en wonende te Axel; A. W.25 jaar, arbeider geboren en wonende te Axel0. V. D., 21 jaar arbeidster geboren en wonende te Axel; j. N.. 21 jaar. arbeidster geboren en wonende te Axeldefaillanten. 4. F. Z.,21 jaar. geboren en wonende te Axelarbeiderdefaillaut. 5. D. 't G. 38 jaar, winkelier, geboren en wonende te Axel; A. C. Ch.32 jaar. arbeider, geboren en wonende te Axeldefaillanten. 6. J. D.20 jaar arbeider, geboren en wo nende AxelS. G. D. P.19 jaardienstmeid geboren en wonende te Axel defaillanten. 7. L. B.17 jaar, landbouwersknecht, gebo ren en wonende te Zaamslag; E. F.16 jaar dienstmeid geboren en wonende te Zaamslag defaillanten. Allen schuldig verklaard aan het maken van nachtelijk burencherugttot verstoring van de rust der ingezetenen. Veroordeeld ieder tot eene geldboete van vijftig cent, subsidiair in eene gevangenisstraf van e6n dag en solidair in de kosten van het regtsgeding Breskens29 Augustus. Den 28n Augustus jl. werd de 30e algemeene vergadering der onderwijzers vereeniging in het 5e school- district der provincie Zeeland in het badhuis te Cadzand gehouden. Behalve de heer schoolop- ziener H. Q. Janssen waren 20 hoofd- en hulp onderwijzers opgekomen. Na de opening der vergadering te 10 ure werd den leden door den schoolopziener het welkom toegeroepen waarna achtereenvolgens de vverkzaamheden een aanvaug nameu. Wegens ongenoegzame deelneming had tusschen hulponderwijzers geen wedstryd plaats, bestaande in het geven eener proeve van onder wijs aan kinderen in de aardrijkskunde en werd voor een volgend jaar als wedstrijd opge- geven Improvisceren vvaarvoor door den heer G. Verdooren te Aardenburg, honorair lid der vereeniging 10 is uitgeloofd. Na de panze werd door den heer J. de Klerck van Nieuwvliet eene redevoering gehoudenten onderwerp hebbendeGod in de natuur. Deze lezing werd met het meeste genoegen aangehoord. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Barendsen en K. de Graaf, hoofdonderwijzers te Schoondijke en Waterlandkerkje. Als plaats voor het houden der volgende algemeene verga dering in 1874 werd gekozen St. Kruis. Een voorstel om de drie onderwijzers gezelschappen tot 6en gezelschap te combineren werd afgestemd. Nu ging men over tot het herzieu der wet van de vereeniginghetwelk om de 5 jaren be- hoort te geschiedenen werden daarin enkele wijzigingen gebragt. Wegens het vergevorderde nur besloot men eindelijk nog een paar punten van bespreking tot een volgend jaar aan te houden waarna alien door eene wandeling langs het breede strand verkwikking zochten tegen de doorgestane warmte. De werkzaamheden werden afgewisseld door het uitvoeren van drie- stemraige zangstukken. Te zes uren plaatsen de leden zich aan een welvoorzienen disch. die den badhotelhouder alle eer aandeed en waarvoor hij de goedkeuring der vergadering mogt wegdragen. Bij het nageregt outbrak het niet aan toasten en bijdra- gen waaronder ook een dronk behoordegewijd aan den schoolopziener Beijma toe Kingma als den moedigen kampvechter voor de belangen der minbezoldigde onderwijzers, en getuigde voorts de goede geestdie er den ganschen dag heerschle, dat noode de tijd aanbrak, die ieder weer huiswaarts zou voeren. Eindelijk sloeg dan ook het scheidingsuur en alien waren het daarin eens en zullen het zich nog lang berinneren dat zij een regt genotvollen dag aan het badhuis te Cadzand hebben doorgebragt. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot opheffing van de tegenwoordige beleenbank. Dit besluit staat in verbaud met de gepleegde feiten waarvoor de voormalige concierge heeft teregt gestaan. Burgemester en wethouders zijn verzocht een voorstel in te dienen omtrent het al of niet oprigten van een nieuwe bank. De feestendie in het begiu der volgende week te Vlissingen zullen worden gevierd be- loven schitterend te zullen wezenmaar het hiukeude paard zal achteraan komen Uit goede bron verneemt de Arnh. Ct. dat de kosten van het feest thans reeds f 44.000 bijdragen voor Vlissingen waarlijk geen kleinigheid. Het diner, dat den koning zal worden aangeboden zal ook zeer goed kunnen wezen want het couvert wordt tegen 32 A 34 berekenden daar het aantal couverts 150 a 160 zal bedragen zal het ge- heele diner ongeveer /'5000 kosten dat is /"2000 meer dan de toelage nit de proviuciale kas. Als navolgenswaardig voorbeeld en als bewijs dat de ondernemingsgeest bij onze boerenarbei- ders niet geheel is uitgebluscht wordt ons van Kloetinge gemeld. dat een arbeider aldaar eene handdorschmachine heeft gekochten een middel van bestaan vindt door dat werktuig te verhnren en daarbij zelf zijne diensten te presteeren. Met dit werktuig worden 600 schoven graan per dag gedorschtzoodat het ook aan het bestaande gebrek aan handen te gernoet komen kan. Uit Rotterdam verneemt men dat daar bij het baggeren uit een der Singels zou zijn ope- vischt een meszoogenaamd coutean poignard, hetwelk vermoed wordt aldaar door den verdachte in zake den dubbelen moord te 's Hagede Jongin het water te zijn geworpenterwijl hij met zijn scbuit in dat water vertoefde. Woensdagavond ontstond er op De Geest in den Haag twist tusschen twee broeders de een gaf zijn broeder een bijlslag op bet hoofd, zoodat hij nederviel. maar de ander trok zijn mes en gaf zijne tegeupartjj daarmede een diepe snede in den hals. De politie onderzoekt de zaak Een 13 jarig ineisje, dat de vechtenden wilde scheideu ontving een gednchte snede over den arm. Als iets buitengevvoons deelt men mede, dat dezer dagen door den heer J. J. Veltman te Ooshoogeburggemeente Noorddijkeen span bruine merrien is verkocht aan een Ilollandschen liefhebber roor do enorme som van f 2500. Te Echt is een tachtigjarige grijsaarddie naar het station wilde gaantijdens een onweer door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. De gemeenteraad van Maastricht heeft gelden toegestaan om de woningen van mingegoeden te doen witten en reiuigen. Twee ingezetenen in de gemeente Opster- land hebben aan den gemeenteraad aangebodGn om 10 jaren achtereen uit hun zak f 50 bij te dragen tot het hulponderwijzerstractementopdat die betrekkingsedert eenige maanden vacant, tot groot nadeel van de jeugd, spoedig vervuld moge worden en dnurzaam vervuld moge blijven. Bij het dorpje Putteu op de Belgische grenzen heeft verleden zondag een bloedig tweegevecht plaats gehad tusschen twee Belgische officiereneen van de artillerie en een van de genie. Van elk der beide wapens waren twee kapiteins als getuigen tegenwoordig. De artil lerie offiicier werd door een pistoolschot doodelijk getroffenzoodat hij eenige uren later is over leden. Te Gent maakte een lOjarig fabrieksmeisje haar haar los terwijl zij voor,'een machine stond, die in beweging waszij boog zich voorover, om even naar haar werk te zien toen eensklaps een haarvlecht tusschen de tanden'van een kamrad geraaktezoodat het haar met een groot deel van de hnid van haar hoofd werd afgetrokken. Onlangs is door het Fransche ministerie van oorlog het scheren der paarden van de cavalerie ingevoerd omdat daardoor, zooals de ondervinding geleerd heeftde ziekte der paarden zeer verminderen ook kan het paard dan beter en vlugger gereinigd worden. In het Engelsche leger moet het reeds langer in gebruik zijn. Volgens 1' Economiste Francis is de graan- oogst in Frankrijk op weinige uitzonderingen na, zeer ongunstig uitgevalleu. In het zuiden is do opbrengst een vierde gedeelte minder gewoest dan de oogsten daar gemiddeld opleveren. In het oosten is de verhouding nog ongunstiger daar bedraagt bet tekort in onderseheiden streken meer dan een derde. In het westen kan het tekort op de kleigronden op een vierde gedeelte worden geschatop de zandgronden is het beschot naauwelijks viermaal zoogroot als het zaaisel. De opbrengst der minden departe- menten is alsmede middelmatig; in de meeste districten een derde beneden gemiddelde oogsten. In het noorden en noordwesten is de tarwe oogst nog niet binnengehaaldmen verwacht echter, dat zij daar slechts 17 18 h. per h. in plaats van 25 A 28, gelijk anders, zal opleveren; de rogge oogst heeft slechts het vierde gedeelte der gewone opbrengst bedragen gerst en haver zijn daarentegenzoowel wat hoeveelheid als boedanigheid betreft, nitnemend geslaagd. Uit- hoofde deze ongunstige resultaten zijn de graan- prijzen in Frankerijk allerwege aanmerkeljjk gestegen. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van Q5 tot 31 Augustus. ZEETIJDIINGrEN. Overlijden. 29 Aug. Anna Jongman, oud 1 in., d. v. Adriaan en van Vrouwke Anna van Gelderen. Jan van de Wege, oud 2 m., z. v. Gerardus en van Elisabeth Allaart. 30 Aug. Catharina Adriana van Aalst, oud 2 m., d. v. Arie en van Adriana Haak. 31 Aug. Paulina Balnikker, oud 31 j., d. v. Jacobus en van Hendrika Huijsen, echtgenoot van Joris Cornelis Johannes Kolijn. Jan Andries Verheijke, oud 17 dagen, z. v. Geleijn en van Janna Westerbeke. Geboorten. 25 Aug. Sara, d. van Pieter Stoffels en van Jacomina Pieternella Versluijs. Albert, z. v. Reinier van den Berge en van Janna van Heijnsberg. 26 Aug. Maria Mathilda, d. v. Anthonius Bernardus Goethals en van Veronica Christina Watermeulen. Van 22 tot en met 28 Augustas, zijn in deze haven binnen- gekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen, als: 22 Aug. Eng. stoomboot Killarneij, kap. Atkins, van Goole met stukgoederen. 25 Aug. Belg. stoomboot Flecbakap. Seenwen, van Louden met stukgoederen. Eng. stoomboot Colletis, kap. Ellwood, van Goole met stukgoederen. 26 Aug. Duitsche bark Veritas, kap. Schauer, van Riga met balken. Duitsche schooner Rudolph, kap. Miillmann, van Riga met bal-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1