ALGEMEEN kermis AANBESTEDING. No. 863. Zaturdag 30 Augustus 1873. 13de Jaarg. Ilinnenlandsclie Berigten. Handelsberigten. Advertentien. BE KERMIS VERKIEZING enkele wet use ceen BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van JNeuzen maken be- kend, dat de in die gemeente op de gewone wijze zal plaats hebben. van af Maandag. den 15*. tot en met Zaturdag den 20» September aanstaande. Neuzen. den 25 Augustus 1873. Burgemeester en Wetbonders voornoerad J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIE L EM AN. van eon lid van den geineenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeeute Zaamalag provincie Zeeland doen te weten dat door henin hunne yerga- dering van heden is bepaald dat de verkiezing van een lid van den geuieenteraad ter vervan- ging van wijlen den beer H. WOLFLR1 overleden die in 1877 moest aftreden zal plaats hebben op Disgsdag den 16^° Sep tember 1873 en de berstemming. ingeval die noodig is. op Dingsdagden 30»ten Zaamslag, den 29«t*n Augustus 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd L. VAN DIXHOORN Voorzitter. E. H. WORTMAN. Secretaris. gestelddaar in Spanje erkende regering bestaat. Te Barcelona zijn de artilleristen in de kazerne in opstand gekomeu t welk oproer evenwel spoe- dig is onderdrukt. Men ziet kieruit weer hoe weinig over 't geheel op de troepen der regering kan worden vertrouwd. Uit alle berigten valt op te merken dat voor- eerst nog aan geen einde der Spaansche beroe- ringen valt te denken. De tijdingen uit Griekenland beginnen gun- stiger voor de schuldeiscbers van dat land te luiden. De oplossing der quaestie van de zilver- mijnen zal den staat aanzienlijke voordeelen versehaffen. Hieromtrent wordt aan deTriester Zeitung gescbreveudat bet werkdoor den heer Deligiorgis met zijn kabinet manmoedig begonnen met hetzelfde succes is volbragt. De oppositie wilde bet ministerie door de Lanrium- quaestie ten val brengen door verwerping der hieromtrent geslotene overeenkorast. Dit is echter mislukt. De conventie werd goedgekeurd en de heer Diligiorgis behield de overhand. Volgens de bepalingen der overeenkomst worden de mijnen van Laurium aan de Grieksche Laurinm maat schappjj gegevenonder voorwaarde dat de kos ten niet meer zullen bedragen dan 400 drachmen per ton ertsen dat de regering jaarlijks 53 pet. van de zuivere winst zal ontvangen. Hier- door zullc i de inkomsten van den staat met 3'/s A 4 millioen drachmen per jaar worden vermeer erd. IPolitieli Overzigt. Te alien tijde was Frankrijks invloed op den politieken toestand van ons werclddeel groot en die invloed. ze is. ondanks de zware nederlagen, niet verloren Nu eens slond Frankrijk aan de spits des voornitgangs dan weer voerden de nitspattingen der revolutie het in de armen des behouds ja zelfs van het despotisme. Ook nu zijn de oogen van hendie de wereld naar de tijden van vervlogen eeuwen wenschen terug te voeren naar Frankrijk gerigtook nu staan de manncn desj behouds gereedom de volksstem te smorendie spreekt van vrijheid en zelfstandigheidook nu is de vraag of voor Frankrijk niet de toekomst is weggelegddie het zal kluisteren in de oude banden van een despotischen regeringsvorm. Men kan er vrij veilig op aan dat binnen weinige weken de kwestie van regeringsvorm in de nationale vergadering zal worden opge worpen. Reeds booren wij den minister de Broglie in eene gelegenheids rede uitroepen Mannen die met ons Frankrijk het koningschap weusch te hergevenvereenigt uwant de dag der beslissing nadert. Wie nog op dien dag der beslissing met de kroou zal heengaan de Chambord of de prins van Orleans, graaf van Parijs. valt moeijelijk te gisseu. Allerlei verhalen worden over het verbond dier beide koningshuizen in omloop gebragtdie misschien tot oogrnerk hebben, 's volks aandacht op deze zaak gaande te houden maar in den grond weinig waar zijn. Uit Spanje komen tijdingen die voor de zaak der Carlisten ongnnstig luiden. Het beleg der stad Berga schijnt te zijn opgeheven. Ook heb ben hunne benden eene gevoelige nederlaag bij Tortella geledenwaarbij velc dooden zijn ge- vallen en twee generaals zijn gekwetst. Aan den anderen kant is de stad Carthagena nog altijd in handen der opstandelingen. Blijk- baar schroomt men het bombardement en tracht langs minnelijken weg de stad lot overgave te winnen. Ook schijnt de Spaansche vloot voor deze gtad gebeel in handen der opstandelingen te zijn, zoodat 't voor de troepen uiterst gevaarlijk is, de stad van die zijde te naderen. Dat het zich steken in eens anders vuile zaken meestal onprettige gevolgen beeft. dat onder vinden ook de Pruisische en Engelsehe scheeps bevelhebbers. De eerste heeft de genoraen Spaansche schepen aan den laatste overgeleverd maar de laatste weet niet hoe er weer af te komen en in wiens handen ze behooren te worden Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de schoolopzieners verzocht een onder- zoek in te stellen naar de oorzaken van den achteruitgang van het herhalingsonderwijs. Raad- pleging met gemeentebestnren en onderwijzers omtrent die oorzaken wordt aanbevolenterwijl tevens de middelen moeten opgespoord worden ora in dien toestand rerbetering te brengen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbendendat, ten gevolge van het heerschen der cholera te Genuaop de schepen, welke sedert den 19e dezer die havens hebben verlaten en in Nederland aankomende quaran- taine maatregelen zullen worden toegepast. -- In het Provinciaal blad van Zeeland no. 88 is opgenomen het oesluit van gedeputeerde staten dezer provinciewaarbij de gemeente Hulst is aangewezen als standplaats en de provincie als dienstkring van den door hen benoemden onbe- zoldigden provincialen veearts Th. J. F. Kegelaer. tloek28 Aug. Tengevolge van het bedanken van den heer Jacs. Jurrij voor zijne benoeming tot lid van den raadheeft op 12 dezer eene nieuwe verkiezing plaats gehad waarvan de uitslag is geweest dat over A. Franse en W. de Feijter Pz. herstemming moest plaats hebben. Bij die herstemming, op 11. dingsdagzijn uitgebragt van de 38 geldige stemraen 22 op A. Franse en 16 op W. de Feijter. zoodat eerst- genoemde is verkozen. De 11 dezer is in den zeedijk van den Elisabethpolderlangs den Braakman eendijk- val ontstaandie zich tot in het midden van het buitendijk beloop heeft uitgestrekt. De val is ongeveer lang 46breed 30 ellen daarin is eene diepte van 4 ellen onder laag water gepeild. II. Gesqui6rre, de ontrouwe voormalige be diende en concierge in de bank van leening te Middelburg. heeft 11. maandag voor het prov. geregtshof teregtgestaau. Bij de behandeling der zaak is geblekendat de besehuldigde in in een tijdsverloop van 18 jaar niet minder dan 4121 paiidbriefjes afkomstig van geloste pandeu, had achtergehouden en daarrnede der bank een nadeel van 15.636.50 bad berokkend. Tegcn hem is eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren eri eene geldboete van f 1500 geeischt. Mr. W. A. van Hoek trad ambtshalve als zijn verdediger op en ontwikkelde in zijn pleidooi de gronden die voor verzachtende omstandigheden pleitten, o. a de bekeutenis van den besehuldigde en de gebleken onvoldoende controle op de zaken der bank. Het hof heeft gisteren uitspraak gedaan en de besehuldigde veroordeeld tot eene correc- tioneele gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren en eene geldboete van f 1350. de hoete bij niet betaling binnen twee maanden na aan maning te vervangen door eene gevangenisstraf van twee maandenalsmedo in de kosten van het geding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. Maandag avond is de bliksem geslagen in een koffijknis op den wal te Goes en rigtte daar eene beduidende schade aan een begin van brand werd gebluscht. - Te Kruiningen sloeg 'de bliksem in eene arbeiderswoningheeft daar het gewigt van de klok gerukt en een stoel waarop een jongen zat verbrijzeldzonder den jongen of een der andere huisgenooten te schaden. Den 23 dezer had te Ellewontsdijk een treffend ongeluk plaats. Vijf knapen van negen tot twaalf jaar oud gingen zich baden in de Scheldeop den zoo- genaamden hoek van „Jantjes Kaatje omstreeks tien minuten westwaarts van het dorp verwij- derd. terwijl de eb reeds sterk ingevallen was. Zij waagilen zich te ver en geraakten in leveus gevaarmaar wisten dat(op e6n nadie reeds te ver was afgedreven te ontgaan door elkan- der bij de hand te vatten eu zoo den dijk te naderen. Ten half zeven ure werd het Iijk van den verdronken knaapzijnde Mariuus Ottenog geen tien jaar oud, zoontje van Jan Otte, her- bergier aldaarin eene kreek gevonden en aan zijn bedroefden vader over gegeven Onder de geredde knapen bevindt zich een broeder van den ongelukkige die een jaar onder is dan deze en nog met de andere getracht heeft zijn broertje ie behouden maar te vergeefs Wanneer men dagelijks hier ziet hoe het baden in zulk een gevaarlijken stroom als de Schelde is, plaats heeft. en van kindcren nog jonger dan de hierboven genoerade knapendan komt het ons niet onverwacht voordat de onbezon- nenheid een offer geeischt heeft. 1; Wij lezen in de Provinciale Friessche Ct. van den 20 jl. T In deze tijden van fkianciele crisiswijzen wij met ingenomenheidop eene gunstige uit- zondering, onder vele trenrige voorbeeldeu. De Maatschappij voor L a n d o n t- ginning te Apeldoornin den korten tijd van haar bestaan reeds gunstig bekendgeeft dezer dagen oetie tweede premieleening uit ditmaal echter tot een kleiner bedragwaaraan te vermeerderen door een van hare beste bronnen, de landbouw, te openen Biijkens een bij het departement van ko- lonien ontvangen regeerings telegram gedagtee- kend Buitenzorg 25 Augustusis luitenant- generaal J. van Swietsen aldaar in welstand aangekomen. Woensdag 11. is te 'sGravenhage in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer Iz. J. Lionhoofd-redacteur van het Dagblad van Zuid Holland en 'sGravenhage. Naar wij vernemen werd jl. zaturdag door een te 's Hage woonachtige schoonzuster van den verdachten de Jong een poging tot zelfmoOrd door ophanging beproefd, Haar toeleg werd echter nog tijdig verijdeld. Naar men te Brielle mededeelt, is de nieuwe waterweg in de laatste dagen 30 centime ter ondieper geworden zoodat dan ook nu reeds eenige stoomschepen genoodzaakt zijn geweest, weder door de Maas naar zee te gaan. Tegen de gevreesde varkensziekte wordt te Dalfseu met succAs het volgende eenvoudige en onkostbare middel aangewendmen trckt het zaad van de brandnetelen kookt dit in de aardappelen of ander voeder voor de varkens. De onderviuding heeft geleerd dat zij minder door de ziekte aangetast worden dan die welke dit middel niet gebruikt hebben. CORRESPOIDEMTIE, De bewoners enz. zij berigt, dat geen ingezonden stukken worden opge nomen zoo de naam van den inzender niet bekend is. Dordrecht, 29 Augustus. thansevenals ten vorige maleprijzen in vast goed en nu ook verlotingen in geld verbonden zullen zijn. De geringe prijs der obligatien de vele kao- sen en de soliede waarborgen dezer maatschappij, zullen ongetwijfeld velen tot deelname nopen. Moge het gevolg hiervan zijn dat de M a a t- schappij voor Landontginning. zoo- als wij vernemendat bij welslagen haar plan isin de gelegenheid gesteld worde telken jare eene dergeiijke uitgifte te doen. Hoe afkeerig wij over 't algemeen van kans of loterij spel zijn deze kunnen wij aanbevelen omdat hare strekking is de nationale welvaart Heden overleed ons jongste kindje) slechts zes maanden oud. Axel 27 Augustus 1873. A. van OVERSTRATE KRUIJSSE. S. L. van OVERSTRATE KRUIJSSE,] De ondergeteekende betuigd bij de- b nu- zen zijnen dank, voor de velen bewijzen van deelneming betoond bij het overlijden van zijne dierbare echtgenoot CATHARINA JACOBA HAMAKERS, op den 19u 1. 1. zoo binnen als buiten de stad. Neuzen, 29 Augustus 1873. W. SATTER, en kinderen. Ieder die iets te vorderen heeft van of verschnldigfd is de aandeelhouders in de Meestoof aau „DE SCLIOONE," wordt verzocht daarvan opgave te doen tot den CS September aan den Boekhouder J. D. NOSKE te Axel. te HoMClikapelle zal worden gehouden op Zondag T, ifSaaiitla? Sen DiiigsdagO September aanstaande. der waterkeering van NIEUWE NEUZEN Het Tijdelijk Bestuur den calamiteusen polder zal op Vrij (lag den 12 September 1 $73 DIER MAAND. Allerwege maakt men zich te Vlissingen gereed om den dag der opening van de groote rijkshaven-, kanaal- en spoor- wegwerken op 8 September, regt leestelijk te vieren. In de rerachillende wijken en buurten hebben zich bunrt-commissien gevormd, om door gezamenlijke krachten eenparigheid en har monic in de aan te brengen versieringen en decoratien te ver- krijgen. Van wege de gemeente zijn premien nitgeloofd aan die buurtenwelke het netst zullen vcrsierd en geillumineerd zijn. De decoratien beloven sierlijk en somi grootsch te zijn vooral de verschillende eerebogen, waaronder een aan den in- gang der stadwelke een hoogte verkrijgt van 14 meters, bij een breedte van 15 metersaan den top zullen geplaatst wor den Neptunus en Mercurius voorstellende de zeevaart en den koophnndelin het midden zijn voorgesteld de vier wereld- deelenen van onder zijn 8 groote beelden aangebragt, voor stellende toonkunst, bouwkunst, beeldhouwkunst, sehilderkunst, vrede wijsheidgeregtigheid en eendragt. Een der schceps- kappen op de voormalige werf wordt ingerigt tot een concert- zaal met bijbehoorende restauratie en kleedkamers. In deze zaaldie bij een breedte van 18 meters50 meters lang zal zijn, znllen concerten enz. gegeven worden. Naar de toebereidselen te oordeelen, belooft de allegorische Bptogt, bestaanda in drie afdaelingen, met 80 varschillande corporatien en vereenigingen, vertegenwoordigende de takken van scheepvaart, landbonw, handel en nijverheid, allerprachtigst te zijn. Onder de hierbij behoorende triumfwagens zullen vooral uit- rnunten die van koophandel, nijverheid, Flora en Nederland en die van de lieeren Arntz. Comp., voorstellende een'in werking zijnde draaijerij, gieterij enz., waarin tijdens den op- tocht medailles worden vervaardigd ter herinnering aan dit feest. Men wacht het bezoek van een Engelsehe stoombootaan boord hebbende de autoriteiten van den Londenschen handel. Poike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 12,50 a f .3 ,0 Orermaasache f 10,90 a f 12,20, nieuwe f 12,50 a f 14,00. RoggeZeeuwache en Vlaamache f 8,50 a f 9,—, nieuwe f 10a f 10,80. Gerat, Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 7,40 a f 7,80, Ofermsassche f 7,40 a f 7.70, Zeeuwsche eu Vlaam sche mmer f 7,20 a f 7,50, nieuwe f 7,70 a f Baser, duDne f 4,50 a f 5,00, dikke f 5,50 a f 8,00. Paar— denbooaen f 8,00 a f 8,50. Duisenboonen f 9,50 a f 10,— Witteboonen f 10,— a f 11,00.' Bruineboonen f9.00 a f 13. Erwten I 8,50 a f 9,50. Koolzaad f 12,00 a f 12,80. Lijnzaad a St. VAN DlSHOECK. k*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1