ALGEIEEN No. 862. YVoensdag 27 Augustus 1873. 13de Jaarg. KERMIS Binnenlandsche Berigten. O O - BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Neuzen maken be- kend, dat de in die gemeente op de gewone wijze zal plaats hebben van af Maandag den 15" tot en met Zaturdag den 20n September aanstaande. Neuzen den 25 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. D IE L EM AN. IPolitiel* Overzigt. t 't Is in onze dagen geen ongewoon verschijnsel, dat verschillende nuances der liberale partijen door verdeeldheid en naijver elkander ten onder brengen. 'tVoorbeeld hiervan behoeven wij niet buiten ons Vaderland te zoeken en als wij Nederlanders 'tnog niet weten, laatonsdan bij Frankrijk ter schole gaan en leerendat dezelfde oorzaken ook bijkans overal dezelfde gevolgen hebben. Of is 'tniet de verkiezing van radicale kamerledendoor een deel der liberalen ondersteunddie scheuring in 't karap heeft te weeg gebragtof is 't niet de vrijheid der verkiezingdie Thiers boven alles zocht te handhaven. welke een deel der Fransche liberale vertegenwoordigers naar 't kamp der conserva- tieven of ultramontanen heeft orergebragt en zeer denkelijk de oorzaak van den totalen val der Thiers-republiek zal zijn. De kuiperijen, voor dat doel aangewend, worden onophoudelijk voortgezet. Wat 't eigenlijke oog- merk nog iswie in werkelijkheid bij eene ora- keering van zaken nog den troon van Frankrijk zal beklimmen, valt als nog moeijelijk tebeslis- sen. Zoo ooit de diplomatic donkere wegen heeft bewandeld, dan is 'tin deze oogenblikken waarin over den troon van Frankrijk wordt gebazeld. Nog immer wordt de herstelling van den graaf van Chambord door velen gevreesdwant men begrijpt al te zeer wat gevaren Frankrijk te gemoet gaat, indien 'tdrijven der uiterste cleri- calen triurofeert. Hoe in dit opzigt wordt ge ijverd, blijkt, uit 'tgeen uit Parijs van den 17 dezer wordt gemeld. Gisteren en heden stroomden van alle zijden pelgrims naar Boulogne Sur Merde Parijsche pelgrimstogt werd in Amiens door den komman- deerenden generaal Henry begroet. In Boulogne werden de geestelijken in kerke- lijk gewaad vol geestdrift ontvangen. terwijl 't leve de pausdoor het luchtruim weerklonk. Zondag was er eene pontificale mis waarbij een bisschop in eene lange rede Frankrijk aan :t heilige hart toewijdde en het vertrouwen uit- drukte, dat Frankrijk weer de groote natie de oudste dochter der kerk zoude worden. 's Mid- dags werd eene processie door de stad gehouden, bestaande uit ten minste 500 gecostumeerde mannen en vrouwen uit deu gegoeden burgerstand met ongeveer 1000 symbolen en reliquien en een paar duizend banieren waaronder uit den Elzas, Paray le Monal en Engeland. De bisschop, de stedelijke overheid en de onderprefect waren hierbij tegenwoordig. Militaire muziek sloot den trein, welks voorbijgaan l'/j uur duurde. Van alle huizen waait de vlagmaar het rood der nationale vlag is oyeral onderdrukt. Op vele plaatsen leest men met witte letters red Rome en Frankrijk! 'tissoros, of we in de dagen der kruistogten zijn teruggekeerd. De vraag isof de opzwee- persvau den volkshartstgot zich niet eenmaal bitter over dit gemakkelijker op te voerendan te beteugelen ros zullen bekiagen. Hoe donker en verward de staat van zaken in Spanje nog altijd moge zijn zoo valt toch niet te ontkennen. dat eenig licht begint te schemeren door de meerdere krachtsoefening der regering. De opstanden in 't binnenland schijnen voor :t oogenblik genoegzaam beteugeld en ook de Car- listen zeer geringe vorderingen te maken. Bilbao biedt weerstand aan den aanval en zal zeer waarschijnlijk spoedig worden ontzet. »t Is nog altijd raadselachtighoe de oorlog- schepen zoo maar voetstoots in handen der opstandelingen zijn gekomen terwijl daarbij op geheel ongewone wijze door de vreemde scheeps- bevelhebbers wordt omgegaan. Twee dier schepen, in handen der Pruisen zijn aan den Engelschen komraandant overgegaan. Nog altijd verlaten vele Spanjaarden hun land. Meer dan 5000 zijn naar het Fransche departe- ment der beneden Pyreneen gevlugtwaaronder vele geestelijken. En geen wonder. Allerlei benden krijgsvolk zwerven in sommige streken het land af. Nu eens zijn 'tCarlisten. dan wedr vrijwilligers van den opstanddie op hunne beurt we§r door de regeringstroepen worden verdreven. 'tGevolg hiervan isdat in sommige streken de boeren totaal worden uitgeplunderd. Als de landlieden met hun vee of hunne opbrengst naar de markt gaangebeurt het meermalendat ze daarvan onder weg worden beroofd. De strijdkrachten thans door het gouverne- ment tegen de Carlisten in 't veld gebragt worden begroot op 90.000 man geregelde troepen, gendarmen en carabiniers en 80.000 man reserve, waarvan tegen 't laatst van Sept. 60.000 man zal worden gemobiliseerd. Castelar zal denkelijk Londen Berlijn Wee- nen en Rome bezoekenom over de erkenning der republiek te handelen. Waar 'techter nog meer op aankomt, dat is geld. In de eerste plaats sprak Castelar komt 'ter op aan, het gouvernement van geldtevoor- zien. Daarom schijnt er dan uok eene nieuwe eening op touw. Wie zal den financiaelen schipbreukeling hier helpen De Spaansche ex-minister van finantien de leer Ruiz Gomezgeeftin een Fransch tijdschrift eenige belangrijke mededeelingen en beschou- wingen van den stand der Spaansche schuld op 1 Julij 1872. De binnenlandsche schuldwelks verschillende elementen hij opgeeftbedroeg in hoofdsom 21.353.359 562 realenaan renten vorderende 555.198.867 realen de buitenl. 12.100.602.133 realenaae renten vorderende 363.258.064 realen (de reaal gelijk /"O.ia'/j.) Met volkomen zekerheid kan gemeld wordendat geheel het ministerie aan den koning zijn ontslag heeft aangeboden. Naar van goederhand verzekerd wordt zou de ministerieele crisis zich spoedig oplossen door de optreding van een conservatief kabinet, met opname van eenige kerkelijke elementen. De ministers van justitie en van kolonien zijn gisteren middag in een bijzonder gehoor bij Z. M. toegelaten. Nenzen 26 Augustus. Naar wij vernemen zullen de direction van de spoorwegen NeuzenGent en Neuzen—Meche- len extra treinen doen rijden op 8 September a. s. met gelegenheid der feesielijkbeden bij de plegtige opening der haven-, kanaal- en dokwerken te Vlissingendoor Z. M. den koning. Dezer dagen maakte een berigt dat de hoofd- ingenieur Strootman naar Egypte zou vertrekken, de rondte in vele bladen. Reeds lang geleden melden wij dat de Egyptische regering pogingen aanwendde om ingenieurs tijdelijk in dienst te verkrijgen om plannen te beramen voor betere afwatering van den Nijl niet voor het Suez kanaal. Thans is het ons aangenaam te kunnen melden, dat hoogst waarschijnlijk de heer Stroot man die opdragt zal aanvaardenten minste als de Egyptische regering de gestelde voor- waarden inwilligtwaaraan geen twijfel bestaat. De ingenieurs Stieneker uit Neuzen en Hooger- waard uit 's Hertogenbosch zullen hem derwaarts vergezellen. De tijd, in Egypte door te brengen, wordt op zes maaaden geschat en evenveel tijd voor het uitwerken der plannen hier te lande. De voorwaarden zijnwat de ingenieurs aan- gaat, vastgesteld en zeer voordeelig. Bij het onweder van gisteren avond is te Antwerpen de bliksem geslagen in een der grootste magazijnen van die stad; hetmagazijn, dat met koopwaren was gevuldwas den afgeloopen nacht12 u. 40 m.niets meer dan een onme- telijke vuurhoopde brand woedde toen nog met hevigheid voort. A.xel21 Augustus. In de heden gehouden raadsvergaderingis tot hulponderwijzer aan de openbare school alhierbenoemd de heer Pieter Abraham Kommers te Goes, op eenejaarwedde van 600. De gemeenteraad van Krabbendijke heeft in hare jongste vergadering tot hoofdonderwijzer benoemd. de heer L. Lijbaard, te Kruiningen, met 5 van de 6 stemmen. Op de voordragt waren met hem geplaatst de beeren P. A. Kom mers, te Goe3 en H. Bakker, te Bath. Voorts heeft de raad beslotenhet traktement der hulponderwijzers te verhoogen met f 75. en alzoo te brengen van 425 op f 500; terwijl de tegenwoordige titularis de heer J. Oudshoorn, die is benoemd teWaarde. en hoofdonderwijzers- acte bezit, zijne jaarwedde is gebragt op /550. Alles behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Hontenisse, 23 Augustus. In de door de gemeente uitgeschrevene geldleening van f 8000.voor een te bouwer. post- en telegraaf- kantoor te Walzoorden is ingeschreveu voor 13 aandeelenof 5200.— h 4'/^ pet.en voor 67 aandeelenof f 26800.a 5 pet. De arroudissements-regtbank te Goes heeft op 17 Julij 1873 de navolgende vonnissen uitge- sproken als B. D. B.zoon van Jan Francis, 16 jaar, koewachter geboren en wonende te Kloosterzande, gemeente Hontenisse, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het geding desnoods invorderbaar bij lijfs- dwang. Men raeldt uit Vlissingen. Aan den avond van den gedenkdag der overwinning bij Kijkduin bragt een ontelbare menigtevoorafgegaan door het muziekgezelschap Ons Genoegen met fakkel- licht een ovatie aan het standbeeld van den onsterfelijkeu zeeheldMichiel Adriaanszoon de Ruyter. Naar ons is medegedeeldis het bezoek der Engelsche autoriteiten van den Londenschen handel bij de a. st. feesten te Vlissingen niet georganiseerd door de feestcommissiemaar door de heeren John. P. Best en de Grooff scheeps- makelaars aldaar. De bezoekers zullen per extra trein van Londen zondag 7 September des morgens 7.40 vertrekken naar Sheerness in verbinding met een stoomboot die met hun denzelfden dag circa 6 uur te Vlis singen arriveeren zal. Het vertrek van deze boot van Vlissingen is bepaald op woensdag 10 September 's morgens 8 uur. Met zekerheid deelen wij mede. dat de minister van binnenlandsche zaken de uitnoodi- ging tot het bijwonen der a. s. feesten heeft aangenomende minister van marine tot heden nog niet geeft geantwoord, en dat de overige ministers hebben bedankt. De officier van gezondheid le klasse J. de Wit wordt van het garnizoen te Nijmegen naar Vlissingen verplaatst. De Vlissiugsche Courant van 21 Augustus jl. zegt omtrent de maatschappij voor Landont- ginning: Bij het naderen van het tjjdstip van de loting der Maatschappij voor Landoutginning kunnen wij den wensch niet onderdrnkken dat de ijverige Directie over hare onderneming na verdienste tevrede moge zijn. Wij zullen hem die niet gaarue een goede kans wil laten voorbij gaan wel niet attent behoeven te maken op de hierachter geannonceerde premie- leening der Maatschappij voor Landontginning. Zulke operatien toch wij zien dat bijvoorbeeld aan de Haarlemsche en Waardensche paarden- loterijen en aan meer dergeljjke ondernemingen zijn bij ons te lande zeer gewild. Hoeveel te meer zal dat dus hier niet het geval zijnwaarbij groote kansen op winst nimmer verlies te duchten is. Te Goes is eene vereeniging opgerigt onder den naam van Langevos- en Papegaaistraat- rereeniging. ten doel hebbende om op den 12 Mei van het volgend jaar ook in beide straten het 25jarig koningscbap van onzen geeerbie- digden vorst feestelijk te berdenken. Naar wij vernemen is het bedrag der gel- den voor tracteinentsverhooging der officiereu van de a. s. begrooting van oorlog geschrapt. De reden waaroru men zoo weinig omtrent de tweede expeditie van Atsjin verneemt, is, gelijk de Haagsche Nb. uit goede bron zegt vernoraen te hebben de volgende „De expeditie zal waarschijnlijk niet voor de maand December kunnen worden hervatoni twee redenen1°. omdat nu eerst de moesson werkelijk invalt20. wijl er nog veel troepen en materieel van hier moeten worden gezonden, waartoe in de volgende maand nog twee schepen uit het Nieuwediep zullen vertrekken." Vootrs deelt men aan hetzelfde blad nog mede, dat de expeditie scbatten gelds zal kosten bet crediet van 5'/a millioenaan de regering ver- leend. zal bij lange na niet voldoende zijn. Im- mers men schat de gedane uitgaven. nu reeds op 28 5 30 millioen. Naar men met zekerheid verneemt, is de politie er eindelijk in geslaagd een voorwerp in handen te krijgen dat afkomstig is van den diefstalgepleegd ten nadeele van vvijlen mevr. van der Kouwe. Het is een zilveren knipje, dat de overledene altoos bij zich droeg. Onder- scheiden getuigen moeten het reeds herkend hebben. Het gestolen voorwerp moet in het bezit zijn gevonden van een uichtje van den verdachten Behagelwier moeder te Schoon- hoven waar reeds bij herhaling een onderzoek werd ingesteld woonachtig is. Naar men aan het Handelsblad meldt, zijn er nabij de Groote Keeten onder Calant- oog, nog vier lijken aangespoelddaaronder het kind van den kapitein van het den lOden dezer nabjj Petten totaal verongelukte Engelsche brikschip Gratitude, kapt. Hadyson. Ged. staten van Zuid Holland hebben aan burg, en secretaris van Heinenoord een bevel- schrift uitgereikt tot het ontvangen van het le halfjaar hunner weddendoch het bleek bij do beraadslaging in den raaddat er zooveel geld niet in de gemeentekas was. Donderdagll. vierde de heer mr. Guillaume Groen ven Prinstrer zijn 72e verjaardag. Talrijk waren ook nu wederom de blijken van belang- stelingdie de zoo hooggeachte vaderlandsche geleerde bij deze gelegengeid van verschillende zijden ontvangen mogt. Aangaande het berigt van den Standaard betreffende het oproertje in het diaconie wees- huis te Amsterdamkomt in een ingezonden stuk in de Amsterdamsche courant het volgende voor „De grond van het tumult wordt door de Stan daard gezocht in den uieuwen financieelen maat- regel en ofschoon die er zekerlijk toe bijgedragen zal hebbenligt de oorspronkelijke oorzaak toch dieper. „Bij de komst van dr. A. K. in het .gesticht werden de weezen gewikkeld in allerlei gods- dienstigo geschillendie voor het meerendeel boven hunne bevatting waren. Verdeeldheid twist en wantrouwen waren daarvan het gevolg, en wanneer de toenmalige regenten hunne beste pogingen aanwendden om die verdeeldheid te doen ophouden dan verklaarde dr. K. dat hij den strijd zou aaublazen. „Weinu hij kan er zich op verheffendie poging is bij uitneraendheid geslaagdmaar de gevolgen bleven niet achter. Wanneer eene be- volking van 500 a 600 personen (al zijn het dan ook kinderen) eenmaal in beweging is gebragt, keert zij niet zoo gemakkelijk tot tucht en orde terug. Buitengewoon strenge maatregelen zijn dan noodig om het gezag te handhaven. Bij herhaling heeft men deze dan ook reeds toege- pastmaar vruchteloos integendeel men is van kwaad tot erger gekomenen het weeshuis zal hoe langer hoe dieper ziuken indien geen audere weg wordt ingeslagen. „Zulk een groot aantal ouderloozen behoorlijk te verzorgen en te voeden is alleen mogelijk door zedelijken invloed. „De weezen zijn thans niet beter of slechter 11 llllllB 111

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1