ALGEM EEN No. 861. Zalurdag 23 Augustus 1873. 13de Jaar^. Binnenlandsche Berigten. Builenlandsclie berigten. JPolitieli Overzifjft. Wat nog 'teinde der Spaaasche beroeringen zal zijn valt moeijelijk te gissen. 't Schijnt tochclat met elke schrede de verwikkelingeu grooter worden en dus voortgaande zelfs het buiteuland moeite zal hebben, zich gebeel onzijdig te houden. Zoo hebben de opstandelicgeu zich roeester gemaakt van een Engelsch stoomschip en is in de baai van Esconvieras, door drie Spaansche sehepengevnnrd op vijf Engelsche, drie Italiaansche en een Amerikaansek scb-ip, zonder dat ecbter de schoten eeuige schadeaan- rigtten. Maar dat zulk een overmoeddat dit zee- schuimcrs werk in de Europesche vvateren lang zal geduld wordeu laat zich baast niet ver- wachten. Omtrent den toestand te Carthagena kan men zicb een denkbeeld makeu, wanneer waar is, wat gerueld wordtdat 1500 galei boeven door de oproerlingen in vrijheid zijn gesteldterwijl ieder raanspersoontot jongelingen van 16 jaren af. genoodzaakt worden de wapenen te dragen. Het schijnt toch, dat deze uayolging der Fransche commune spoedig zal eindigen, en de laatste schuilplaats dezer Spaansche avonturiers tevens de begraafplaats van den opstand zal zijn. Van Carlistische zijde schijnt men tegenwoordig ook niet veel voornit te komen. De belegering der steden Berga en Bilbao schijnt tot nog too vruchteloos te zijn, Echter valt nit betrouwbare bronnen op te makendat de legersterkte en wapening der Carlistische benden met den dag verbeteren en zoo 't tegenwoordig bestuur hier al de overwinning zal behalendat nimmer dan met een zwaren en langdurigen kamp zal zijn. De Fransche pretendeuten gescbiedenis is van langen adem eu men mag er veilig op rekenen, dat te dezen opzigte nog lang 't laatste woord niet gesproken is. Prins Lonloude ongeluk kige vuurdoopeling van Saarbrucken komt uu ook weer op 't tooneel. De Napoleontische party schijnt 't noodig te achten bij :t BourboBsch Orleanistisch ver- bond ook van haren pretendent te doen spreken. Eene deputatie van ruim 1000 personen heeft zich naar Engeland begeven, om den afstararae- ling van Napoleon III bare hulde te brengen en, zooals spreektis de prins, vroeger voor idioot gehouden thans een heldere knaap geworden, die op zijn grootste gemak in tweedrie uren tyds aan al die 1000 personen receptie verleent. Ook hier had eene kerkelijke plegtigheid plaats, waarbij t' niet ontbrak aau de aurcool van hei ligheidwaarmee deze vorstelijke personen zich gewoonlijk omgeven. Hooren wij wat pater Goddard te zijnen aan- zien sprak „Gij yerdient al de liefde en tronw van uw land. In u zal niemand zich bedrogen vinden. Geen enkele der zoctste verwachtingen van millioenen angstige zieleu zal in u teleurgesteld worden want gijde „zoon van Frankrijk zult u immer8 herinneren dat de scboonste en ko8tclijkste eerenaam van uw vaderland die is van „oudste dochter der kerk," en dat 't uw gebiedende pligt is voor uw vaderland de glorie van dien ocschatbaren eerenaam te haudhaven. Gij 't peetekind vau den ousterfelijken Pius IX, den plaatsvervanger van Jezus Christusgij zult bedenken. dat er zonder godsdienst geen troon, geene magtgeene grootbeidgeen voorspoed, geen geluk voor 6enig volk mogelijk is. Ja, gij de zoon van den keizer, gij zult minder dan 66nig prins vergeten dat gij een man van op offering wezen moet zelfs z66verzoo noodig, dat gij een offer zondt maken van u zelven. Voelt gij u tot zulk een offer niet aangespoord door de herinnering aan den grootmoedigen doode die hier rust (de keizer)? Voor 't Frankrijk, dat bij zoo lief hadaarzelde deze doorluchtige keizer niet zich zelven en al, wat hem 't dierbaarst wasop te offerenzijne dynastie in de waag- schaal te stellen den dood te tarten ofin leven blijvende, al de martelingen van den dood te ondergaan. Gij de zoon van deze edele dame, die met waardigheid 'tbitterst lijden heeft weten te dragen, gij zult altijd u herinnerendat de scboonste zielen volmaakt worden door be- proevingen en tegenspoed. Allesinu, monseig- neurdoet u kennen, alsde waardige zoon van ulk een vader en moeder. Daarom roepen wij met den profeetu toe „VolhardEn God zal door de bemiddeling van uwe heilige patrones (de heilige maagd), uw werk en uwe deugden kroonen. Prospera, procede et regna. Bij koninklijk besluit van 16 Augustus 1873, no. 44, is o. a. 1°. eervol ontslag verleend met ingang van 1 November 1873. aau A. Verpoorte Jz. als lid van het bestuur der waterkeering van de cala miteuse polders MargarethaKleine Huijssens en Eendragt, en 2°. benoemd a. in het bestuur der waterkeering van den calainiteusen polder Nieuwe Neuzentot voor- zitter J. Lensen en tot leden M. de Regt en F. Dieleman Pz. b. tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterscbap Oud en Jong Breskens J. B. Been c. in het bestuur van den polder Paulina, tot dijkgraaf mr. F. J. Brevet en tot plaatsvcrvan ger van den dijkgraaf D. N. Beuteijn d. in het bestuur van den polder Kleine Stelle, tot dijkgraaf A. Taelnian en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf B. J. Tbomaes en e. tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van bet verdronken poldertje ten zuid-oosten van Philippine. P. Wauters. Bij min. besluit is de gemeenle Lierop tot een afzonderlijk onderkiesdistrict verheven van het boofdkiesdistrict Eindhoven ter verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten generaal. Den 6n dezer is te Konstantinopel onder teekend het protocolhondende toetreding van Nederland tot de wet waarbij aan vreemdelingen het regt van grondeigendom is Turkije wordt verleend. De examens voor het verkrijgeu van akten voor het lager, school- en huisonderwijs zulleu voor de tweede maal in dit jaar gehouden worden op woensdag 1 October, voor Zeeland 15 Octo ber aanst. en volgende dagen. Zij die daaraan willen deelnemen bebooren zich aan te melden uiterlijk v66r 10. en voor Zeeland v66r 24 September aanst. bij den schoolopziener in het district waar zij wonen. Neuzen, 22 Augustus. Ter gelegenheid van de kermis te St. Nicolaas zullen op zondagen 24 en 31 Augustusdc navolgeude bijzondere treinen rijden van Neuzen naar St. Nicolaas en terug: V. Neuzen 1 50 V. St. Nicolaas 3.05 Sluiskil 1.58 St. Gillis 3 14 Axel 2.06 Clinge 3.20 Hulst 2.25 Hulst 3.40 Clinge 2 35 Axel 3.55 St. Gillis 2.41 Sluiskil 4.02 A. St. Nicolaas 2.50 A. Neuzen 4.10 Bij de definitieve verkoop van de meestoof „deSchoonc," te Axelop donderdag 21 Augus tus 11., zijn koopers geworden de heeren G. v. d. Vrede Comp. te Neuzen, voor de som van f 4230.—. Axel21 Aug. Benoemd tot vroedvrouw alhier mej. Ida Weijer te Leeuwarden. Bedankt voor Wilbelminadorp door. ds. L. D. G. Krolpred. te Zaamslag. Westdorpe, 20 Aug. Bij de heden plaats gehad bebbende vrije stemmingis met 7 van de 12 ingekomen stemmen verkozen de beer N. Heijman en bjj de herstemming tus scben de heeren D. van Damme en J. B. Ver heist is laatstgemelden verkozen met 8 van de 14 stemmen. 5 billetten werden van onwaarde verklaard. Naar wij vernemen is te Vlissingen van de ministers der verschillende departemeuten bcrigt ontvangen dat zij verhinderd zijndeaan- staande feestviering bij te wonen. Z. SI. ramtorenschepen Bnffel en Schorpioen, liggende te Willemsoordzullen mede tegen woordig zijn bij de aanstaande feesten te Vlissingen. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat door de feestcominissie te Vlissingen een bczoek is georganiseerd vau eene Engelsche stoomboot, aan boord bebbende de autoriteiten van den Londenscben handeldeze stoomboot toebeboorende aan de Dover en Calais mail company, zal zaturdag 6 September aldaar aanko men en woensdag 10 September vertrekkeu. De bcdoeling isden grootbandeldoor dergelijk bezoeknit te lokken om kennis te maken met de faciliteiten onzer bavens. Gisteren was het 200 jaren geleden dat de Iluijter deu grooten zeeslag ter hoogte van Kijk- duin leverde. In de Goesche conrant van gisteren is een ingezonden stuk opgenomcu waarin ecu paar bijzonderbeden voorkomen ter herinnering aan dien slag. Een daarvanden 21 Augustus 1673 te Vlissingen voorgevallenwordt volgen- derwijze medegedeeld „Het vreeselijk gebuider van 'tgeschut, dat daar aller gemoed met angst vervuldenoopte den magistraat tot het bevel om onverwijld een bedestond te doen houden welke taak aan den predikant David de Moor (scdert 1662 predikant bjj de Nederduitsche hervorrade gemeecte zijncr geboortestad en tot het heldengeslacht van die naam behoorende) te benrt viel De groote kerk liep stapvolen de verslagenheid het zuchten en geween zelf onder het gebed waren zeer groot. Dc Mooreenige tijd krachtig voorgegaan zijnde in den gebede brak op bet onverwachts daarmede af. en riep met luider stemme zijnen verslagen toehoorderen het blijde wooril: victorie toe. Hij gaf daarop te kennen, dat hij, hoorende dat het geluid van het schieten zich verwijderdedauruit de zekerheid crlangdedat de vijaud vlncbtte en door de onzeu vervolgd werdzoodat hij nu tot een plegtig dankgebed overging voor de behaalde zege. gelijk die door de uitkomst dan ook be- vestigd werd." Maandag a. s. zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt staan Hendrik Gisquiere, oud 52 jaren, gewezen bediende en concierge in de bank vanleening te Middelburg, ter zake van „het als openbaar depositaris verduisteren en aan huoue bestemming onttrekken van gelden en geldswaarden tot een gezamelijk bedrag van meer dan f 1500 welke hem als zoodanig waren toevertrouwd, In deze zaak zijn zes getuigen gedagvaard. De heer mr. W. A. van Hoek is aan den beschuhligde als verdediger toegevoegd. Als ceu voorbeeld van zeldzamen familie ouderdom kan gemeld worden dat de echtge noote van Adriaan Huge te Kwadendamme die reeds 76 jaren telt. nog drie zosters bezit welke 83 82 en 80 jaren oud zijn terwijl haar eenige broeder het reeds tot de 87 gebragt heeft. Deze oudjes. die reeds een getal van 408 jaren vertegeuwoordigengeuieten alien nog eene bloeijeude gezondheid en mogen zich ook tevens verhengen met tijdelijk welvaren ruim bedeeld te zijn. Bij den zeihvedstrijd op de Schelde voor Antwerpen, die zondagmorgen plaats had werd de eerste prijs behaald door het vaartuig van den heer J. A. Vos uit Dordrecht, en de premie door den boeijer van den heer Kuhn uit Amsterdam. Aan de Standaard wordt gemeld dat de heer W. H. C. Kocken te Moerdijk tegen 2 September a. s gedagvaard is om te verschijnen voor de arrondissemeots regtlmuk te Breda. In de legerplaats bij Milligen had op 15 dezer, bij de afzonderlijkcoefeningdercavalerie, het volgende ongeluk plaats. Bij een snelle beweging met getrokkeu sabel zijn een officier en een huzaar tegen elkander gereden waarbij de punt der sabel deu huzaar in de borst trof, en vvel z66 dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De officier was op het oogenblikdat dit ongeluk plaats had, zdddanig ontsteld dat hij achterover vau zijn paard stortte. Hij beviudt zich in de ambulanceen naar hetgeen gezegd wordt. moet zijn toestand ernstig wezen. Volgens ecu ingezonden stuk in het Dagblad van de hand des heeren van Heeschef van den geneeskundigen dienst in de legerplaats bij Mil ligen is het verhaal ouwaar. De huzaar, die slechts een zeer ligte spier- wond bekwam zal na cen verblijf van 5 a 6 dagen in de ambulance, als hersteld zijn dienst hervatten. De gemeenteraad vau Muntendam heeft, B. en W. geraagtigd omop daarvoor gescbikte plaatsen ten behoeve van 't publiek een drietal welpompen van voldoende capaciteit te laten maken, om zoo de gelegenheid open te stellen ter bekoming van zuiver drinkwatermoge die maatregel tot navolging strekken. Naar men meldt wordt het middel om door bet boren van gaten de veldmuizen te dooden in verschillende streken meer en meer algerneen toegepast en met zeer verblijdeudc uitkomsten. Te Oosterga o. a. ving een landbouwer in drie dagen tijds van een stuk land meer dan 1000 muizen 't Schijnt niet vcrkieslijk een boor te laten makeu welke gaten boort van meer dan 9 centimeter middcllijn. opdat de koeijen niet in dc gaten trappen en ongelukken krijgen. Van 's middags den lln tot 's middags den 12n dezer zijn te Weenen en in de voor- steden te zamen door de cholera aangetast 83 personen tc Praag dienzelfdeu dag aangetast 9, aldaar waren in de liospitalen tot op dien dag 37 ljjders geweestwaarvan 10 zijn overleden en 27 nog in behandeling waren. De cholera brcidt zich langzaam in Duitsch- land uit. Ook daar leert. de ondervinding wedcr, dat geene ziekte meer luistert naar bygiduiscbe maatregelen dan dc gevreesde Aziatische bezoek- ster. Zuiver water en zindelijkbeid zijn de bijna zekere behoedmiddelen tegen de verbreiding der ziekte. In de provincie Pruisen is een riddergoed, waarop 149 personen werken. Van dit getal zijn reeds 31 aau de cholera gestorven en de overigen op 4 na ziek. De eigenaar, zijn opzichter en cen paar ondergescbikten moeten al het vee verzorgen daar men geen hnlppersoueel kan krijgen. De oogst bederft op 't vel 1 en duizendeu schapen loopen onvcr/.orgd roud. Bij onderzoek zal hoogstwaarschijnlijk blijkendat ook bier bedorven water een hoofdrol spcelt. Waar de cholera als epidemic groote ver- woestingen aanrigtmag men aannemen dat de betrokken besturen niet beboorlijk zorg hebben gedragen den vijand te bestrijden. Individueel kan ecbter reeds veel worden gedaan. De aankomst des koniugs in het feestvierendc Antwer pen welke tegen 11. Zondagmiddag 3 ure was bepaald had duizenden naar het perron van den spoorweg gelokt Met de meeste geestdrift werd het beminde vorstenpaar door de bevol- king ontvangen. Toen de trein stilhield werd cen artilleric- salvo gelost en hare majesteit de koningin en de gravin van Vlaanderen door deu kolonel der bnrgerwacht prachtige bloem- ruikers aangeboden. Het koninklijk paar werd venvelkoind door den gouverneur en den burgemeester, die even als de vier schepeneu der stad in offieieel costuuin waren. Een korte toespraak van deu heer de Wnel werd door Z. M. met de volgende woorden beant- woordt „Ik dank u voor uwe schooue woorden. Het is met geluk dat de koningin, ik en mijne bloedverwanten, dit bezoek aan Antwerpen brengen. „Op het oogenblik uwe schoone stad binnen te treden, zijn wij gelukkig, warm de gevoelens te bevestigen, welke ons ten haren opzigten bezielen en nogmaals de verzekering te kunnen geven dat ik bet grootste belang stel in alles wat haren handel kan ontwikkelen." Deze woorden werden met tocjiiichingen begroet. Vervolgcns werden de doorluchtige bezoekers per open rijtnig naar het paleis gebragt. Na aan een banket in de groote zaal van het museum to hebben deelgenomen, vereerde HH. KK. HH. de koninklijke Harmonie met eeu bezoek. De weg, waar langs zij passeeren moesten, was sehitterend geillnmineerd. De dag werd met een groot nachtfeest besloten in de Varietes. De muziekuitvoeriugen waarmede de feestelijkheden zaturdag avond geopend werden, werd door 3 a 4000 menschen bijgewoond Een 800tal zangers en zangeressen alien nit Antwerpen voev- den het oratorinm „de Oorlog," woorden van Jan vau Beers en muziek van Pierre Benoit, uit en behaalde een sehitterend succes. Bij het einde vicl den heer Benoit cen schitterende ovatie ten deel, Twee prachtige gouden kroonen en cen in zilver gedreven kunstvoorwerp bencvens tal vau bloemruikers werden hem onder een daverend applaudissement der toehoorders aan geboden. Ook het XIIIc taalkundig congres is te Antwerpen verga- derd in de concertzaal van den nienwen Vlaamschen schouwburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1