ALGEMEEN No. 860. Woensdag 20 Augustus 1873. 13de Jaars;, Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche berigten. IPolitiek: Over/igt. De gunstige verwachtiog van't tegenwoordige Spaausche bewind sehijnt zich tot nog toe te bevestigen. Naar de joDgste berigten te oor- deelen moet de bincenlandsche opstand genoeg- zaam onderdrukt en Cartbagena, dat laatste bol werk van den opstand tbans van drie kanten zijn ingesloten. Tot een staaltje van den inwendigen toestand van Spanje moge de volgende echets uit laatstge- noemde plaats dienen. Zoodra de opstand te Cartnagena uitbrak, heerschte bij t volk natuur- lijk grooie opgewondenheid in de straten zag men talrijke groepen menschen met mnziek en banieren er heerschte eene bnitengewone drnkte, maar van beleedigingen of misdaden was geen sprake. Echter haastten duizenden welgestelden zich, om de stad fe verlaten, somraigen zelfs hunne menbelen op karren met zich voerende. Men berekent, dat op 6en dag 12.000 personen de stad verlieten. 't Meerendeel dezer vlugtelingen zocht een toevlugtsoord in de nabij gelegeu steden en dorpenwaar zij echter met moeite een dak voor zich en de hunnen konden bekomen. 't Was volstrekt geen bijzouderheidsoms een zeventigtal menschen in een enkel huis ver zameld te zien. Dat onder dit alles handel en bedrijf genoegzaam stil staanvalt niet te betwijfelen. Eenige voor Cartbagena met goede- ren en levensraiddelen beladen schepen weigerden echter volstandig, onder zulke omstandigheden de stad binnen te loopen. Tot nog toe gaat alles echter zouder misdaad voort, omdat tot dusver in de behoeften der opstaudelingen door stedelijke en rijkskassen kon worden voorzien maar als deze eens uitgeput zijn vreest men, dat het particuliere vermogen aan de benrt zal moeten komen. Intusschen scbjjnt het leventje, even als in den Franschen communetijdvelen, zich noemende vrijwilligers, best te bevallen. Ieder zoodanig met een geweer rondloopend held krijgt een dagelijkscb tractement van twee peseto's1.00) en zoo wordt voorts ieder ambtenaar van de geYmproviseerde regering be- zoldigd. Dat echter bij den ongeregelden toestand de middelen spoedig zullen ontbreken, om de talrijke ledigloopers van 't noodige te voorzien valt licbt te begrijpen en velen zullen zich ook hier te laat hunnen heldentijd herinneren. Een treurig overblijfsel van dien Franschen communetijd is nog de kundige en geestige Rochefort, wiens vonnis van verbanning naar Nieuw Caledonie tot dusver onder allerlei voor- wendsels is opgehoudeu. Victor Hugo in Enge land verblijf hondende, heeft nog eene laatste lans voor zijh geestigen evenknie gebroken door bij den minister de Broglie op uitstel en verzaehting aan te dringen, doch vruchteloos. Hij zegt„op den dag, dat Frankrijk hoort, dat het graf zich geopend heeft voor dien moedigen en schitterenden strijder. zal het in rouw gedom- peld zijn. Het geldt hier een schrijver. een zeldzaaiu en oorspronkelijk schrijver. Gij zijt minister en gij zijt lid der academieuwe pligten zijn hier eensluidend. Het zou u tot eer ver- strekkenindien gij zulk een talent van een smadelijken en droevigen dood reddet." Het pleidooi van Victor Hugo mogt echter niet baten. De Broglie heeft geantvvoord, dat Rochefort's geestesontwikkeling in stede van zijn vonnis te verlichten integendeel eene verzwaring zijner straf zoude meghrengen juist door 'tgroot aantal slachtoffers welke hij op een dwaalspoor heeft gebragt. Tot dusver door de magtige hand van Thiers beschermd en bewaard ondervindt de oude aarts vijand van Napoleon IIIdat thans zijn tijd ge komen is. Geen Franschman, die misschien meer heeft toegebragt tot den val des keizerrijks maar ook hi; zelf wordt mede onder zijne puin- hopen begraven. Een geneeskundig onderzoek heeft het lot van Rochefort beslist en uitgesproken dat hij zeer goed naar zijn verbanningsoord kan worden vervoerd. Volgens de berigten openbaart zich nu reeds oneenigheidtusschen de tot dusver tegen de republiek vereehigde partijen van Buonapartisten aan de eeneen de prinsen van Bourbon en Orleans aan de andere zijde De eersten beschul- digen de laatsten van verraad. 327 afgevaardigden der nationale vergadering hebben schrifteljjk verklaard tot de vestiging der monarchic te zullen raedewerken waarbij men rekent dat nog 40 45 stemmen zullen komen. Zij willen na de outruiming van 't grondgebied, zoo spoedig mogelijk de volgende besluiten door de nationale vergadering doeu nemen 1. De monarchic is de wettige regeringsvorm van Frankrijk. 2. Eene commissie van 30 leden wordt be- noemd voor de zamcnstelling der constitntie. 3. De nationale vergadering wordt voor twee maanden verdaagdom de commissie tijd te geven, met baren arbeid gereed te komen. 4. Mac-Mahon blijft gedurende dien tijd zijne functien uitoefenen, met den titel van algemeen stedehouder des koningrijks. Ook de arrondissements-ingenieur van den waterstaat A. van HoofF. te Sluis, is naar men verneemtdoor Z. M. den koning van Belgie tot ridder der Leopolds-orde benoemd. Wij vernemen nader nit goede bron dat de officieren en troeper. van het garnizoen te Vlissingen, niet vddr het, feest van 8 September uit het kamp zullen terngkeeren. Nu het geroep over aardappelziekte alweer "oegintniettegenstaande al het gejaramer over het totaal mislukken van den oogst. (waarop we in het voorjaar vcrgast werdeu toen er geen regen en zonnescbijn kwam op den tijd, waarop die naar 't begrip der weermakers komen moesten zoo kennelijk gelogenstraft isdoor de uitkomsten van 't verbonw van al wat nu reeds goed was om te oogstenverdient wel eenige aandachtwat een correspondent in de Arnb. Crt. laat volgen op een berigt. dat in der Tielerwaard bijna geen aardappelziekte is te bespeurenal wordt hier en daar bet loof wat zwart. „Meu zal toch niet willen beweren zegt hij. dat de aardappelen ziek zijn, als men bij een tiental mudden die gerooid worden slechts een kop aangetasten vindt Ik geloof dat het meeste geroep van ziekte onder de aardappels nitgaat van hemdie de meeste te verkoopen heeft. om daardoor de markt te doen rijzen. Zij tochdie voor eigen provisie aardappelen verbouwenhet is wonderljjkmerken geen ziekte op. Uit zeer goede bron vernemen wij het volgende zeer geheimzinnig voorval Een jeugdige dame van 18 20 jaren was onlangs te Rotterdam op den Rijnspoor gegaan. Haar vaderdie haar naar het spoor begeleide, had haar een afzonderlijke coup&e bezorgd. Op 't oogenblik echter dat de trein zich in bewe- ging zettesprong tot haar niet geringe verba- zing een aanzienlijk gekleed heer haastig in dezelfde conp6ewaarin zij gehoopt had alleen te zullen blijven. Na eenige oogenblikken de dame vriendelijk en voorkomend bejegend te hebben deelde gemelde heer haar mededat zij hem een dienst moest bewijzen waarop hij hoogen prijs stelde. Natunrlijk was haar antwoordals die dienst iu mijn vermogen ligt. Die dienst ligt in nw vermogenantwoordde hij geen letsel zal u wordeo aangedaanmaar zoo gij mij weigertzijt ge een -kinds des doods. De dame ontstelde en verbleekte. maar verklaarde zich op genade en ongenade over te geven. Ik zal u blinddoekenwedervoer haar reisgezel en overigens u met rust laten. Ouraiddelijk had hij haar een blinddoek voor de oogen ge- bonden. Toen de trein ongeveer driekwart uur door gestoomd had tot bij Gouda. gedurende welken tijd het geblinddoekte meisje in doods- angst had doorgebragtwerd haar de blinddoek afgenomen en thans zag zij niet meer een heei' maar een deftig gekleede dame naast haar zitteu. Jufvrouw. sprak de in eene dame veranderde heer. uw dienstwerk is afgeloopengij hebt mij een onschatbaren dienst bewezenen beloof mij nog slechts dat ge dit voorval zes weken lang zult geheim houden na dien tijd raoogt gij het ruchtbaar makenik hoop eenmaal uw dienst te kunnen vergelden. „Gouda" riep de konduc- teuren onder beleefden groet aan het meisje stoof de dame den trein uit. Zes weken lang was het meisje ten prooi aan angst en verwarring tengevolge van dit voorval en hare huisgenooten konden het raadsel van baren ongewone toestand niet verklareu. Einde- lijk na 6 weken kwam zij opgeruimd en verlicht den familiekring binnen en verhaalde wat haar deerde en wat haar was wedervaren. Tot nog toe is het geheimzinnig voorval on- verklaard gebleven. Men meldt uit het kamp bij Milligen dat tot nog toe de troepen van hier vertrokken geen reden hebben om de verandering van garnizoens in kampleven toe te juichen. Reeds bij hun afreis van hier werden zij op ferme regenbuijen ontbaald die hen bijbleven aan boord der stoomschepen waarmede zij naar Rotterdam werder. vervoerdterwijl hun aan- komst in bet kamp ook weldra weer aan regen en wind hen kwamen teisteren en bijna onafge broken hun invloed aanwenden om het verblijf in het kamp zoo onaangenaam mogelijk te maken. Heide tenten kleeding daarin opgeborgen alles is even vochtig zoodat dan ook reeds vele zieken vooral lijders aan koorts en cholerine zijn opgenomen in de ambulance waar reeds een 150tal zieken worden verpleegd o. a. ook een aan roodvonk. Het is te hopen dat eene betere weersgesteld- heid eene gunstige verandering hierin te weeg brenge. Men schrijft ons van den Heldcr van 13 dezer Heden morgen had hier een jaramerlijk ongeluk plaats. Bij het binuenkomen der viscbscbuiten, werd een daarvan een Urker, door een hooge zee omvergeworpen en kwamen al de opvarenden op noodlottige wijze om het leven. Deschipper die met zijn zoontje het leven verloorlaat een weduwe met 5 nog zeer jeugdige kinderen na. Het proces van de in Nederland wonende familie de Bourbon tegen den graaf van Chambord wordt ook door den Haagschen correspondent van de Temps besproken. Deze beschrijft den persoon van den heer Adelbert de Bourbon, kapitein bij het regiment grenadiers en jagers, en deelt vervolgens deze bijzonderbeden omtrent hem mede „Zijn naam van Bourbon is door eene officieele acte van naturalisatie erkend en toen zijn vader stierfheeft koning YVillem II in eigen persoon aan de geuieentelijke overheden te Delft last gegeven aen overledene op de register van den burgelijken stand in te schrijven als Charles Louis de Bourbon, hertog van Normandie (Lode- wijk XVII. zoon van Lodewijk XVI en Maria Antoinette). Het gemeentebestuur van Delft had zoodanige inschrijving geweigerd en zich gewend tot de hooge regeering. Dezena kennis genoraen te hebben van de zienswijze des koninggaf last om gemelde inschrijving te doen plaats heb ben. „Toen de heer de Bourbon aanvrage deed om genaturaliseerd te wordenten einde in het Nederlandsche leger te dienenwerd op nieuw, op last der regering een onderzoek ingesteld en de naturalisatie had plaats na discussie in de tweede kamer. „Eindelijktoen de heer de Bourbon hnwde met mejufvrouw Duquesne magtigde de minister de navolgende vermelding op de register van den burgerlijken stand bjj te voegen kleinzoon van Lodewijk XVI, koning van Frankrijk, overleden enz. en Maria Antoinette aartshertogin van Oostenrijkkoningin van Frankrijk enz." Men meldt van Pettendd. 12 Aug.het volgende „J1. zondagmorgenomstreeks 4 uren ont- waarden de bewouers al hier een brik in zee, die de noodvlag geheschen had men zag het scheepje het strand naderenzonder dat er hulp kon verleend wordenomdat de hulpmiddelen ont brakenomstreeks 8 uren was het op 150 200 meter afstands het strand genaderd men zag de sloep omslaan waarin zich een man begeven hadmen zag twee man van boord springen om zwemmende het strand te bereikenmen zag den kapitein afscheid nemen van vrouw en kind men zag de vrouw in de mast hijschen waarin nog eenige manschappen geklommen waren en eindelijk men zag het schip uiteen- slaan en alien 9 10 personen verdrinkenop een man na die nog levendmaar bewusteloos aan wal spoelde. Men moest dat hartverscheurend scbouwspel aanzien zonder hulp te kunnen verleeneh. Is het geen scbande voor onze natie De zee was wel is waar eenigzins onstuimig, maar ware er een reddingsboot voorhanden ge- weestde geheele equipage had gemakkelijk gered knnnen worden. De naam van het schip is Gratitudekapt. Hodysonvan Londen met cement voor Am sterdam. Te Harlingen heeft hetvolgens het Vad., vrijdag bij een onweder zoo bard geregend dat de spreeuwen bij honderden uit de boomen spoelden en in de kolk een ontijdigen dood vonden. Opgevischtwerden er manden mee gevuld en aan de liefhebbers van wildbraad voor weinig geld verkocht. De 39jarige huisvrouw van den landman J. v. T.te Schelluinen. beviel dezer dagen van haar 21e kind. Men beweertdat een geneesheer tc Gro- ningen eene machine heeft uitgevonden die de stoommachine zal moeten vervangen en gebruikt kan worden zonder turf, stecnkolen of andere brandstoffen. Door de arrondissements-regtbank te Breda is iemand wegens mishandeling van zijne vrouw veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenis- straf. Men zou anders zeggen, dat er nog al ver- schoonende omstaudigheden warende vrouw had hem twee dagen in een kelder opgesloten gehouden. 't Lieve paar is nog geen jaar ge- trouwd. In deze tijden van financieele crisiswijzen wij met ingenomenheidop eene gunstige uit - zonderingonder vele treurige voorbeelden. De Maatschappij voor Landont- ginning te Appeldoorn, in den korteu tijd van haar bestaanreeds gunstig bekendgeeft dezer dageu eene tweede premieleeuing uit ditmaal echter tot een kleiner bedrag waaraan thans, evenals ten vorige male, prijzen in vast goed en nu ook verlotingen in geld verbonden zullen zijn. De geringe prijs der obligatien de vele kansen en de soliede waarborgen dezer maatschappij zullen ongetwijfeld velen tot deelname nopen. Moge het gevolg hiervan zijn dat de Maat schappij voor Landontginning, zoo- als wij vernemen dat bij welslagen haar plan is. in de gelegenheid gesteld worde. telken jare eene dergelijke aitgifte te doen. Hoe afkeerig wij over 't algemeen van kans of loterij spel zijndeze kunnen wij aanbevelen omdat hare strekking is de nationale welvaart te vermeerderen door een van hare beste bronnen, d e 1 a n d b o n wte openen. Een Belgisch blad spreekt van een groote ontdekking door den ingenieur Jouglet gedaan die er in geslaagd is beetwortelsuiker te ver- vaardigen langs den kunstmatigen weg. De uitvinding kan voor de suikerindustrie een ge- beelen omkeer tengevolge hebben. Door de nieuwe bereidingswijze zou de prijs van de suiker op slechts 66n rijksdaalder de 100 kilogr. te staan komen. Jouglet heeft zijne ontdek king voor 1.200.000 francs aan industrielen afgestaan. Uit Muncben wordt geraeld dat de cholera er toeneraend is en dat onderscbeidene inwoners de stad ontvlugtendientengevolge heeft de koning besloten naar Munchen terug te keeren, teneinde de paniek te verminderen. Even als bij de cholera epideraien van 1836 en 1854 doet zich naar men meldtook nn weder het ver- scbijn8el voor. dat de kraaijen en andere vogels die in torens en hooge boomen nestelen en er bij honderden omheen vliegenplotseling ver- dwenen zijn. Het volgende uittreksel uit een brief van een onzer vroegere gewestgenootenthans te Grand-Rapids in Michiganontleenen wij aan de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1