AlLGEMEEN 'jti 0PZIGTER-- No. 859. Zaturdag Ifi Augustus 1873. 13de Jaara;. Laadplaats L o s- e n Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsehe berigten. te zaamslag. De BTJRGEMEESTER der gemeente Xaainslag en WETHOUDERS provincie Zeeland, brengen ter kennis van belanghebbenden dat binnen kort zal worden aangesteld een opzigter bijl de los- en laadplaats aan den Kleine Hnis- senspolder, tevens ontvanger der los- en laad- gelden aldaarop eene vaste jaarwedde van f 50(en eene percentsgewijze belooning van den ontvangst dezer golden, welke beloo ning op p. m. 50,— in het jaar is te be- rekenen. Die tot voormelde betrckking in aanmerking wenscht te komen zal zich schriftelijk behooren te wenden tot het bestuur der gemeente. v66r den 29sten dezer maand Augustus. Zaamslag, den 14 Augustus 1873. De Burgemecster en Wetbouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN Voorzitter. E. H. WORTMAN. Secretaris. JPolitielc Overzigt. Met alien nadruk mag thans gezegd worden, dat Spaansche toestanden voor menig ander Enropeesch land en gelukkig ook voor ons vreemd en onbegrijpelijk zijn. 9 leden der cortes of staten generaal verklaren openlijk, dat ze zich aau den opstand hebben aangeslotenterwijl deze zelfde negen verraders van 't vaderland tot welks verdediging ze in de eerste plaats ge- roepen zijn door andere hunner mede afgevaar- digden worden in bescherming genomen. Wat wel 't ergste van de zaak isis de bekendma- king. dat de voornaamste drijvers van den binnen- landschen opstand met de Carlisten in verbond zijn en in den grood tot niets anders dienen dan om den troon van don Carlos te helpen oprigten. Van vele kanten heeft men dien binnenland- schen opstand willen verkleinen maar uit 't geen de laatste dagen werd medegedeeld valt vol- doende de omvang en heftigheid van den strijd op te maken. Zoo meldt men dat op de stad Sevilla, die thans weer in handen der regering is, 11.084 kanonscboten gedaan zijn, terwijl door de opstan- delingen 25 huizen in brand gestoken en vernield werden. De waarde der overmeestering dezer stad wordt zeer verminderd daar de opstande lingen nagenoeg alien zijn outkomenvooral de hoofden en aanleggers. De geimproviseerde generaalkommaudant Pierrad vlugtte reeds toen de belegering eenigzins gevaarlijk begon te worden. Hij zwom daarbij met zijn paard over de rivier de Guadalquivir, waarbij het dier in den stroom ornkwam en bij nog even zijn leven wist te redden Hem en nog drie hoofden des opstands, Lopez Borreqnero Nunez en Linacera, gelukte hetLissabon te bereikenterwijl de oproerige junta der stad met een groot deel harer volgelingenzich naar Carthagena. hot brand- punt van den opstand wist in te schepen. Portugal wordt zoo gaandeweg door Spaansche avonturiers bevolkt. De herstelling van den koninklijken troon wordt tegenwoordig in Frankrijk druk behandeld. Wat men nimmer had denken schijnt meer en meer een feit te wordende vereeniging der beide hnizen van Bourbon van den graaf van Cham- bord en Parijs. Aangaande de bijeenkomst te Frohsdorf worden vele meer en min belangrijke bijzonderheden medegedeeld. De bijeenkomst schijnt te zijn uitgegaan van den graaf van Parijs. Om beider belangen te vereenigenzou de graaf vau Chamborddie kinderloos isden troon beklimmen en die bij zijn aftreden aan den graaf van Parijs of zijne zonen overlaten. Zoo wordt over de toekomst van een geheel land gehandeldals ware 't koopwaar. Naar men uit Parijs aan de Times berigtzal er eene deputatie uit de aanzienlijkste leden der legimistische partij naar de graaf van Chambord vertrekken om bij hem aan te dringen op het doen van eenige concession waardoor al de conservative nuances der nationale vergadering hem zouden kunnen steunen. Frankrijk schijnt alzoo bestemdom ten eenwigen dage de speelbal der staatkundige intrigues te moeten zijn. De republiek die het land uit den afgrond heeft opgerigt en binnen zoo weinig tijds van zijne geduchte nederlagen hersteld moet nu weer vernietigd worden ten beboeve van eerzuchtige bedoelingen en staatkundige plannendie met de wezenlijke welvaart des lands niets te maken hebben. 't Behoeft niet gezegd te wordendat de Buonapartisten volstrekt niet gesticht zijn door de sympathie voor de huizen van Orleans en Bourbon. Rouher schijnt reeds in de weerom hunne plannen met alle kracht te bestrijden. de en Z. M. heeft de benoeming tot directeur van het postkantoor te Sas van Gent (dd. 12 July 11. no. 62) van P. J. van Santen ingetrok- ken en hem eervol ontslag verleeud met vergun- ning om zijne aanspraak op wachtgeld. in aanmerking te doen komen. De minister van binnenl. zaken heeftdoor tnsschenkomst van 's konings commissarissen in de provincien de aandacht der gemeentebesturen gevestigd en gewezen op de wenken enz. van den geneeskundigen adviseur aan 't departement van binn. bestuur in Engelandden heer Sim- monds, betreffende, zoomede voorbehoedmiddelen tegen de cholera, met het oog op de verschijning van de ziekte in Midden-Europaen daarbij erustig aangedrongen op de verantwoordelijkheid dier besturen tot tijdelijke verwijderiug van opeenhooping van vuil en op het groote gewigt van zorg voor zuiver drinkwater. De gedeputeerde staten van Zeelanddoen te wetendat aan den oever van de Zandkreek, aan het Katsche veer, door de zorg van het gewestelijk bestuur is aangelegd een steiger of aanlegplaats voor schepen en vaartuigen tot het inneraen of aanzetten van reizigers en het laden en lossen van goederente rekenen van zondag, den 17 Augustus a. s. IN'euzen, 15 Augustus. Bij de op gisteren alhier gehonden aanbesteding van de gewone onderhoudswerken aan den cala- miteusen polder Nieuwe Neuzen is de rainste inschriiving gedaan door D. Tholens te Hoek voor eene som van f 16000. Aan dien polder heeft op den 8 dezer weder eene ueverafscbuiving plaats gehad en wel voor den zeedijk aan de Westerschelde. Tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Hoek is benoemd de heer W. Meer- man te Vlissingen. Naar wij vernemen zallen eerlang de hoofd ingenieur van den waterstaat J. Strootman benevens de ingenieurs J. W. G. Stieneker en M. B G. Hogerwaard eene reis doen naar Egypte. Omtrent de feesten die te Vlissingen aan- staande zijnkunnen wij nog het navolgende mededeelen Des middags ten 5 ure ('s zondags) zal in het havenstation de plegtige ontvangst plaats hebben van de zangers voor de feest- cantate. ten 5'/j ure zal daarvan de algemeene repetitie worden gebouden in de nabijheid der zeeslnis; dienzelfden dag ten 7'/j ure wordt een concert gegeven door de muziekkorpsen van het regiment veld artillerie en het 8e regiment infan- terie. 's Maandags ten 11 ure geschiedt de plegtige ontvangst der ministers en verdere hooge ga3ten aan het havenstationwaar hun de eerewijn wordt aangeboden. Bovendien zullen des maandags en dingsdag verschillende volksfeesten worden gebouden des woensdags daaraanvolgende zal in de concertzaal onder de scheepskappen een volksbal worden gegeven 25 cent de persoon. Ook de armen der stad zullen gedurende den feesttijd goed worden bedachtde diaconien der verschillende gezindhedenbenevens regenten van het armgasibuis en de weeshuizen zijn naraelijk uitgenoodigd eene opgave te doen van som, die zij zullen behoeven om aan de armen de weezen eene flinke feestbedeeliug te doen Men schrijft uit Middel'ourg van den 10 Aug.Het exercitieplein vdbr den schouwburg alhier. op het Molenwater. is tijdelijk in een legerkampje hersehapeu. Daar de kazernebe- halve het gevvoon garnizoen niet al de miliciens der ligtingen van 1869 en 1870 kan bevatten zijn eenige der naar het kamp vertrekkende soldatengehuistvest in een negental tenten op voormeld plein. Heden komen hier de twee stoombooten de Telegraafom de miliciens met de garnizoenen van Neuzen en Vlissingen ten getale van 1300 man. naar Rotterdam over te voeren. Het bevreemd een iederdat men daarvoor geen gebruik maakt van den staats-spoorweg tenware die ook voor bet troepenvervoereven als voor alleste dnur is. Men meldt uit Middelburg aan de N. R. Ct. van 10 Augustus Gisteren bragt de van Rotterdam komende en naar deze stad bestemde passagiersboot een aantal verlofgangers over, die alhier en te Vlissingen bij hunne corpseu moesten worden ingedeeld om naar het kamp te vertrek ken. Onderweg ontstond er twist tusschen de equipage en de verlofgangersdie zoo hoog liep, dat eenige der laatstgenoemden den kapitein wilden overboord werpenwaaraan hij door behnlp van anderen gelukkig in tijds ontkwam. De kapitein gaf daarop bevel te Willemstad aan te leggenwaar hij dadelijk van het gebeurde aan de militaire antoriteit kennis gaf. Onmidde- lijk werd hem de noodige hulp verleend een gewapend detachement begaf zich aan boord nam de belhamels in arrest en bragt dezen aan walterwijl een officier met eenige manschappen met geladen geweer aan boord bleveu en de reis tot deze stad medemaakten. Men meld uit Wemeldinge het volgende Eenigen tijd geledenwas er aan 'tkanaalin omloop een 5centstukje met de beeldtenis van Willem I. dragende het jaartal 1825onlangs werd het in betaling gegeven bij den kastelein Marinus Wisse, te Wemeldinge, die er thans eigenaar van is. Men beweert. dat er in dat jaar 1825. slechts 50 stuks van geslagen zijn. Bereids is er door een liefhebber van oude munten uit 's Hage navraag naar geweest. De 21 e Augustus a. s. zal eene gedenk- waardige herinnering zijnhet zal dan twee genaamde mouterij thans als petroleum pakhuis gebruikt wordeiuleeen hevige brand uit. Ge lukkig was er weinig wind cn de hoeveelheid petroleum niet groot; evenwel zijn ongeveer 50 vaten daarvan een prooi der vlammen geworden. Het pakhuis is even buiten de gemeente en had de wind meer over de stad gegaandan waren welligt grooter onheilcn geschied. Aau blusschen viel niet te denken het inspuiten van water had welligt, ja zeker meer kwaad gedaan dan goed het gebouw is dan ook totaal nitgebrand. Vlak voor het gebouw lag een schip met 200 vaten dat nu zooals te begrijpen is. ijlings tot in de buiten haven verhaald werd. Hoe de brand is ontstaan blijft welligt een raadsel daar er sedert zaturdag niemand in geweest was. Ten ruim een ure waren er nog personen voorbij gegaan, die niets bespeurd hadden en een kwartier later stond het. geheele gebouw in lichtelaaije vlatn. 't Was overigens een prachtig gezigt. Het gebouw dat aan de stad behoorde was geassureerd. Nabij een dorp in Noord-Braband had onlangs het volgende zonderlinge voorval plaats. Een heerdie op de jagt waszag plotseliug een boer boven zijn hoofd slingeren die zich had opgehangenmaar in plaats van om zijn nek het touw om zijn middel had gehonden. De heerdie niet wist wat dit beteekenen moest, vroeg hem: „Wel vriend, wat doet ge daar?" „Wel meneer. ik hang me eigen op!" „Dau doet ge glad verkeertje moet het touw om den hals doen." Jawel meneerdat heb ik ook al geperbeerdmaar toen kreeg ik 'et zoo benaauwd eeuwen zijn geleden. dat de Ruyter den zeeslag ter hoogte van Kijkduin leverde tegen de ver- eenigde Engelscbe en Fransche vlotenen de vurig langs onze stranden afsmeekte zege mogt behalen. Het was naar de geschiedenis heeft geboekstaafd een der geduchtste zeestrjjden die ooit werden geleverd. Inuig verzoend met de Ruyterstreed daarbij niet minder heldhaftig Cornelia Tromp. Zweers en de Liefdealsmede kapitein van Gelder, de Ruyters behuwdzoons, en zooveel anderen sneefden daarbij roemrijk voor het vaderland doch de overwinning was groot en rijk in gevolgen daar het vaderland werd gered en de vrede eerst met Engeland gesloten. Het was de derde zeestrijd en de derde thans beslissende zege. door „Hollants Admiraal" in 1673 bevochtenen die den naam over ganseh de wereld verbreidde van hemdien Brandt straks kernig heete„Het roer der vlootden armdaar God door stree." Bij vonnis van het kantongeregt te Weesp is de heer Jb. Moulijn predikant aldaarveroor- deeld tot eene geidboete van vijf gulden, subsidiair 6en dag gevangenisstrafter oorzake zijner weigering om te voldoen aan zijne verplig* ting om aan den burgemeester te vertoonen de verklaringen aangaande de vaccine, art. 17 der wet van 4 December 1872. Staatsblad no. 134, bedoeldvoor zoover zij hem als onderwijzer en de kinderendie tot zijne zondagschool zijn toegelatenbetreffen. Naar men verneemt. zal de veroordeelde appel van deze uitspraak aanteekenen. Volgens een telegram uit Antwerpen is het stoomschip Tromp te Suez aangekoraen, gesleept door het stoomschip Peninsular. Uit Harlingen meldt men Heden nacht ten D/« ure brak er in de zoo- o Vrijdagavond tusschen 6 en 7 ure barste er te Gent een hevig onweder los, dat zeer veel schade heeft aangerigt. Toen de eerste regeudruppels vieleuonder een aanboudenden donder, rees er een rnkwind op, welke in hevigheid toenamnaarmate de vlaag venneer- derde. Er ontstond een soort van waterhoos, die alles wat zij ontmoette, medesleepte en talrijke boomen ontwortelde. Verscheidene boomgaarden zijn daarenboven door den hagelslag vernield. De schoorsteen eener broawerij op de Koepoort werd af geslagen van een huis op de linkeroever der Goupure werd een platform in zink van 1300 tot 1500 kilo zwaar afgerukt en over het water geslingerd. Het dak vau een stal, op het kleine dok, werd insgelijks weggerukt. Buiten de Kortrijksche Poort werden 17 boomen, en te Eeke een gansehe dreef boomen ontworteld. Toen de shach van Perzie Brussel verliet werd verteld dat hij mooije diamanten voor den koning had achtergelaten. Dit is echter niet zoo doch hij liet wel iets achternl. schnlden door zijn gevolg gemaaktwelke heeren bij hun in- koopen gewoon waren te zeggen de koning van Bclgie zal betalen. Reeds heeft de civiele lijst 17000 fr. aan leverauciers betaald en dagelijks komen nog meer rekeningen in. Cardinaal Milesi is dezer dagen overleden. Ilem medegerekend heeft pans Pius IX, gedu rende zijne regering 27 jaren 2 maanden en 10 dagen op dingsd. 12 Augustus honderd cardiualen zien sterven. Het heilig collegie telt thans 46 leden34 Italianen2 Oosterijker3 4 Franschen4 Spanjaarden. 1 Duitseher, en 1 Ier24 plaatsen zijn dus vacanten naar men zegt zal een er van weder bezet worden door den aavtsbisschop van Parijs. De jongste cardinaal is prins Bonapartede oudste naar ancieniteit is Patrizi. in 1836 door Gregorius XVI benoemd. ZEETIJDINGEN. O B1J DE Van 25 Jnlij tot en met 14 Augustus, zijn in deze haven biDnengevallen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen, als 25 Julij. de Engelsche stoomboot Balmoral, kap. Watkinsou, van Londen met stukgoederen. de Engelscbe stoomboot Kil- larncij, kap. Atkins, van Goole met stukgoederen. 26 Jnlij. Noordsche brik Enigheidkap. Grudesen, van Arendal met planken. 27 Julij. Duitsche schooner Concordia, kap. Ilont, van Riga met vlas. 28 Julij. Belg. stoomboot Flecha, kap. Seeuwen, van Londen met stukgoederen. Eng. stoomboot Londos, kap. Ayres, van Goole met stukgoederen. de Eng. schooner Scotsman, kap. Howell, van Havanna met sniker. 30 Julij. de Eng. schooner Scylla, kap. Marted, van Sunderland met steenkolen. de Duitsche schooner Amaranth, kap. Olden burg, van Riga met vlas, de Duitsche bark Ida, kap. Mark

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1