ALGEMEEN No. 856. Woensdag 6 Augustus 1873. I3de Jaarg. Binnenlandsche Bermten. Buitenlandscbe berio-ten. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HOEK rnaken bekenddattengevolge van het niet aanneraen door den heer JACOBUS JURRIJ der benoeming tot lid van den raad dezer ge- meente. eene nieuwe verkiezing daarvoor zal plaats kebben op JDin^sdag-, den ISon Augustus l&TSi 9 ter voorziening in de vacaturcontstaande door periodieke aftre- ding met den eersten Dingsdag van Septem ber aanstaande. Hoek, den 2 Augustus 1873. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BO VEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. JPolitiek Overzigt. Crediet, ontzag en magt zijn drie fondamenten, zonder welke geen enkele staat duurzaam kan bestaan. Hoe slecht :tmet dit eerste gesteld is in Spanjeleert 't eenvoudige berigt van onzen Ncderlandschen consul te Malaga, waarbij hij den bandel waarschuwt voor allerlei tuig van papieren geldswaardethans in dat land in om- loop en hoe 't met de beide laatste gelegen is kan worden opgemaakt1°. Dat de Carlisteu eene lading van 3000 geweren en 400.000 patro- nen openlijk hebben doen invoerenzonder dat de aanwezige regeringssoldaten daarvan iets kon- den verhinderen. Voorts sehijnt een deel der vloot in handen der opstandelingen te zijn waarmee ze nu eens bier dan daar landen om eene oorlogs- of brandsckatting aan de bevolking op te leggen. Ten derde zwerven benden oproer- lingen of intransigenten het land dooroveral, waar ze komenoproer en verwarring ten toon spreidende. Tegen dit klaverblad van onheil staat de rege- ring met hare verdeelde cortesmet haar vveinig gedisciplineerd leger. met hare maar halftever trouwen ambtenaren. Overigens luiden de berigten nit het zuiden iets gnnstiger voor de regering. De opstand te Sivilla is volkomen onderdrukt en degeheele streek wordt door de troepen bezet. De insur- genten hebben verseheidene hunner positien, eer zij ze verlietenin brand gestoken. De stad Almera heeft mede gelukkig gestreden en den eersten aanval van de schepen der opstandelingen afgeslagen. Over 'tbemagtigen van eene Spaansche kanon- neerboot door eene Pruisische oorlogsboot wordt van Fransche, zoowel als Spaansche zijde. veel ophef gemaakt. 'tGeheele geval sehijnt echter weinig te beteekecen en niets anders ge- weest te zijndan dat een man van orde een troep opstandelingen heeft verhinderd baldadig- heid te plegen. De opstandelingen vvaren woe dendmaar de Duitscher sehijnt zijne baan op grond der zeewetten goed schoon te kunnen vegen. dan die met de vervaardiging der voor dit wapen uoodige patroneu belast is> inaakt nn reeds honderd geweren per dagmaar zal de werk- zaamheden uitbreiden, om dagelijks 200 stuks te kunnen maken. D Toegekend een bronzen medaiile aan A. Wauters te Sas van Gent, als blijk van's konings goedkeuring en tevredenheid over verschillende door hem verrigte reddingen van drenkeiingen in het kanaal aldaar. Ter opleiding voor telegrafist zullen in de maand September a. s. een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf worden toegelatenaan- vankelijk op een daggeld van Sen gulden. De Staatsconr. behelst de nadere bijzonderbeden. - Van wege 't ministerie van binnenlandsche zaken wordt medegedeelddat met 1 Oct. dezes jaars gelegenheid is tot plaatsing van 15 leer lingen aan de rijkskweekschool voor vroed- vronwen te Amsterdam. De kommandant van het Duitsche bezettings- leger in Frankrijkgeneraal von Manteuffel heeft, vo6r dat hij Nancy verlietaandenmaire voor de gasthnizen dier stad 20.000 fr. geschon- ken. Naauwelijks was dit ter oore gekomen van de maatscbappij van bescherming der Elzassers en Lotharingersof zij heeft haren president graaf d' Haussonvillegeinagtigdeveneens 20.000 fr. aan den maire van Nancy te zenden, opdat deze die sora aan den gemeenteraad te Metz zou doen toekomenmet verzoek ze onder de ongelukkigen in die stad te verdeelen. Op deze wijze werd het Nancy gemakkelijk gemaakt, het geschenk van den Duitscher aan te nemen, dewijl nu aan de Duitsche stad Mets werd terug- gegevenwat de Fransche stad Nancy ontving. Het Duitsche leger dat in de oorlogen tegen Oostenrijk en Frankrijk voor een deel ook zijne overwinningen te danken had aan het voortref- felijke schietgeweerzal nu weldra weer van een nieuw modtl geweer worden voorziendat het voorgaande nog moet overtreffen. 't Is zoogenaamde Mauser-geweer, waarvan thans door het Pruisische ministerie van oorlog roorloopig een millioen stuks bij onderscbeidene binnen- en buitenlandscbe fabrikanten zijn besteld. De buitenlandscbe fabrikanten zullen ieder slechts onderdeelen leveren. De fabriek te Span- Neuzen, 5 Augustus. De Belgische stoomboot Nassau gezagvoerder H. L. Latour. met eene lading spijkers van Gent naar Antwerpen bestemdin den avond van jl. donderdag uit deze gemeente vertrokken, is den daarop volgenden nacht door een bekomen lek plotseling op de hoogte van Baarlandin de Wester-Schelde gezonken. De bemanning heeft zich nog tijdig. hoewel met achterlating van nagenoeg alles met de sloep kunnen redden en is later hier aan wal gekomen. Van de s toomboot is zelfs bij laag waterniets te zien zij zit in het diepste van het vaarwater. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 46 zeeschepen, metende 10054 tonnen en 299 binnenschepen, m. 25445 t. en afgevaren44 zeeschepen, m. 10755 t. en 284 binnenschepen, m. 25071 t. Totaal sedert 1 Januarij 1873 zijn het kanaal opgevaren256 zeeschepen m. 56086 t. en 1514 binnenschepen j m. 122683 t.en afgevaren: 302 zeeschepen', m. 72387 t. en 1548 binnenschepen m. 127095 t. In de 7 eerste maanden van 1872 zijn het ka naal opgevaren 267 zeeschepen m. 48279 t. en 2016 binnenschepenm. 132032 t.; en afgeva ren 250 zeeschepen, m. 49101 t. en 1953 bin nenschepen m. 128157 t. Vrijdag 11. werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het leveren en storten van steen tot voortzetting van de oeververdediging wederzijds de havendij- ken van het kanaal van Neuzenwaarvoor het minst is ingeschreven door den heer L. F. Willemste Selzaete, voor f 5298. Daar de beer J. Jurrijzijne verkiezing voor lid van den gemeenteraad van Hoek, niet heeft aangenomenzal aldaar den 12 Augustus eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Bij bevelschrift der arrondissementsregt- bank te Middelburg is naar den Drocureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland verwe- zen Eugenia de Weerdt. oud 32 jarendienst- raeid te Waterlandkerkjethans gedetineerd te Middelburg. Zij wordt bescbuldigd dat zij in den avond van 28 Mei jl. haar kind dat den 24 Maart te voren te Yzendijke geboren was, nabij de herberg de Ronduit onder Heillemet een touw heeft geworgd tot dat het dood vvas en het daarna in de waterleiding aldaar geworpen. In den middag van dien dag heeft zij haar kind uit het huis van Maria Akkevrouw van P. Rogiers onder Yzendijke. bij wie het besteed was gehaald omdat zij het kostgeld niet langer kon opbrengenen het medegenomen zonder bepaald doellater is bij haar het voornemen opgekomen om haar kind te dooden, waartoe zij eenigen tijd later is overgegaannadat zij totdat einde nog een keisteen van den weg had opgeraapt en medegenomen. Een 17tal invvoners van Middelburgleden van nijverheids- en landbouwvereenigingenheb ben zich tot bnnne mede-ingezetecen gewend tot het bijeenbrengen van gelden ombij het ver- wacht wordende bezoek van Z, M. den koning aan Vlissingen een blijk van belangstelling van de zijde van Zeelands hoofdstad te geven. Men stelt zich voormet een rijkversierde stoomboot, waarop deputatien van bandelscheepvaart nijverheid, landbouw enz. aanwezig zijn, zich bij het koniuklijk geleide aan te sluiten en later door illuminatie en vuurwerk deel te nemen aan de algemeene feestvreugde. Men meldt nit Bath van 29 Julij Heden namiddag landde hier een vaartuigje zo6 klein dat het ieders bewondering trok. De eigenaareen Engelschman die hiermede binnen zes en een half uuren voor het grootst gedeelte tegen stroom al roeijende van Antwerpen naar hier was gevarendroeg zijn vaartuig met de hulp van slechts een mau op den wal ,en schoof het daarna gemakkelijke binnen het raara van de wachtbut der sloeproeijers waar het 's nachts bleef. Het scheepje is een konot, genaamd Romolaen heeft slecht in het midden eeu opening van vier voet lengte bij twee voet breedtc; het bet is met zijne scberpe stevens lang 15, breed 3 en hoi 66n voetvoert twee masten met sprietzeiltjes en kan ook roeijende met6en riem, voorzien van dubbel bladworden bewogen. Het is gemerktWattes Cambridbe. De reiziger, die verseheidene gemakken in dien notedop°tot zijn gerief heeftverklaarde reeds een reis door Zwitserland en Belgie daarmede te hebben gedaan en thans op weg te zijn om ook Nederland te bezoeken hij heeft plan om eerst naar Rotterdam te varen en langs de binnenwateren en kanalen tot Amsterdam tereizen, om vervolgens naar zijn vaderland terug te keeren. Terwijl in den nacht tusschen vrijdag en zaturdag boven Breda en de omstreken een fel onweder woedde sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk te Prinsanhagemet dat gevolg dat toren en kerk geheel zijn afgebrand. De inboedel is grootendeels gered. Aan de verbou- wiug van deze kerk warenjuist duizende guldens besteedde stellingen waren nog niet alien weggebroken. Door de ijverige hulp der brand- weer uit Breda, vooral die der infanterie die spoedig kwam aanrukkenis het gelukt deora- liggende gebouwen voor vernieling te behoeden. Te Breda is langs den spoorweg van den Grand-Central Beige een begin gemaakt met het werk dat strekken moet om de houten tele- graafpalen door ijzeren te doen rervangenwaar door op den duur vele kosten zuller. bespaard wordendaar houten palen dikwijls raoeten vernieuwd worden. De ijzeren zijn voorloopig ingerigt om met zestien draden overspannen te kunnen worden. bedevaart aangekondigd naar de „geuadenjke' kapel onder de Linden te Thorneen dorpje, twee uur van Roermond gelegen. Die kapel is in denzelfden vorm gebouw als de Santa Casa et Loretto in Italie, welke naar het model van het huisje te Nazareth is opgetrokken. Het geheele kanton Maaseyck zal zich en corps vereenb'd derwaarts begeven. Volgens een berekeniag van het Weiner Pagblatt heeft Nederland aan mislukte speculatien in Amerikaansche en Spaansche effecten meet- dan 600 millioen gulden verloren en is het daarora buiten staat om Weenen doortastend te helpen. Berlijn en Hamburg kunnen zulks evenmin zoodat FrankfortBrussel Parijs, en Bazel aan de Weener beurs bijna de eeni"-e koopers zijn. Men deelt een nieuw middel tegen de cholera mede, dat een heilzarne uitwerking moet hebben. Van alle bestanddeelen wordt er evenveel in gemengdzoodat de bereiding met moeijelijk is en daar de hoeveelheid slechts geriug iskan men het gemakkelijk bij zich dragen. Het bestaat uit gelijke hoevceihedeu van opium tinctuurspaansche peperrhabarber, pepermunt en kamfer. Ingeval van diarrhec neemt men er 10 of 20 droppels van in drie o! vier thee lepels water. Zelfs wanneer er van geen cholera sprake iswordt het tegen diarrhee met zeer goed gevolg gebruikt. Het U. D. berigt dat te Doesburg een vrij hevig geval vanAziatische cholera is voorgekomen; de lijder zou echter buiten gevaar zijn. Het n! v. d. D. herinnert echter, dat er onderscheid is tusschen Aziatische cholerainlandsche cholera en cholerineen dat er bij het bepaleu van den aard der ziekte wel eens vergissingen plaats hebben. Dingsdagjl. werd bij Nispen door Belgische gendarmen aan de Nederlandsche overgeleverd mr. H. C. van Diggelen gewezen notaris te Zeist die zich in 1871 aan verduistering van hen in zijne kwaliteit van notaris toevertouwde gelden had schuldig gemaakt. Genoemde van D. is op verzoek der Nederlandsche regeering te Brussel aangehouden. Verleden week vielen te Leeuwarden twee kinderen in het water. Zekere beer S.die in de nabijheid woonde kwam op het gerucbt der omstanders toeloopen sprong te water en haalde er beide kinderen uit. Met verbazing en dank- baarheid herkende hij in een der geredden zijn eigen zoontje. Men schrijft uit Groningen. dd. 29 Julij: De zoogenaamde varkensziekte heeft op verseheidene plaatsen in deze provincie zich vrij plotseling weder geopenbaard en wel in hevige mate. In sommige dorpen zijn, in zeer korten tijd bijna alle varkens verdwenenhetzij door ziekte, hetzij door noodslagting. 'tLaatste nl. heeft vrij algemeen plaats zoodra de landbouwer bemerktdat het dier de ziekte heeft. Men schrijft 't nitbreken der ziekte toe aan de groote hitte van de laatste weken. oor de volgende maand is een groote Te Brussel is een man aan de gevolgeu van een steek van een vlieg op het aangezigt overleden. Volgens verklariug van geneesheeren, had de vlieg peststof in het aangezigt gebragt. Vier en twintig nren na het voorvalwas het hoofd de helft dikker gewordenen op het oogenblik dat de lijder stierf, had zijn gelaat een zwartachtigen tint aangenomen. -~ De Independance zegt, dat de aardappel- oogst in Belgie zeer groot za! zijn tengevolge van den maatregel der landbouwers, om do bloemen van den aardappelplant onmiddelijk te verwijderen zoodra zij zich vertoonen. De oogst der knollen vermeerdert daardoor met 20 pCt. De warmte in zuidelijk Europa is zeer groot en veroorzaakt velerlei onheilen. Langs de Middelandsche Zee, van Marseille tot Zuid- Italiewijst de thermometer bestendig 87° Fahrenheit in de kamers aandie zorgvuldig tegen de buitenlucht zijn afgesloten. Ook des nachts wordt het niet veel koeler. 80° gewoon- lijk. Zoodra de dag aanhreekt stijgt de thermo meter weder tot 87°. Een felle zon verzengt alles. De grond sehijnt eeu gloeijende plaatsedert drie maanden is er geen druppel regen gevallen. De bronnen zijn bijna uitgeput. Alle strniken langs den weg zijn verschroeid. Uit vrees voor brand, door de vonken uit locomotieven te weeg te brengen, worden de struikeu langs den spoorweg met zorg uitgeroeid. - In den nacht van 21 op 22 Julij is in het dorpje Giersleben bij Dessau een afgrijsselijke misdaad gepleegd. Zekeren kastenraaker aldaar Albrecht genaamdbevvoonde als huurder met zijn gezin het bovengedeelte van het huis van den timmerman Wegelach. In genoemden nacht heeft Albrecht zijne woniug in brand gestoken, en nog vdor dat de vlam uit het dak sloeg zich in veiligheid gebragtzonder zich te bekommeren oyer de redding van zijn gezin vrouw en zes iiuderen die sliepen. Een werkmanonder de eersten op de plaats des onheils beproefde driemalen tot de kamerwaarin zij lagen door te dringenmaar de beftig uitslaande vlammen en verstikkende rook dreven hem terug. en kort daarna stortte een deel van het dak in. In de meening dat de ongelukkigen reeds waren orage- iomendaar op zijn herbaald roepen geen ant- I woord volgde. gaf hij zijn pogen op. Na eenigen 1 tijd echter vernam men hulpgeschreien door daar ter plaatse aangebragte ladders bereikte men toch de ongelukkigen. Doch de vrouw stierf onder de handen der reddersen na eenige uren ook twee der kinderende anderen ver- keeren in levensgevaar. Albrecht is onder ver- moeden van opzettelijke brandstichting en voor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1