ALGEMEEN No. 855. 5. Zaturda^ 2 Augustus 1873. I 3de Jaarg. ji Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche berigten. Handelsberigten. Advertentien. OPENBARE VERPACHTING. OPENBARE VERKOOPINGEIK. B. wonende Graauw JS 1873, openbaar ■RKENS, PLOEG, ne partij JUT. 3 en bet- iQtlen. en en ^angen- den ond- W. J. n vv Ad res 'WER- rancs. uzen. I Q 5§ zul- ror- EN. en. Politietc Overzigt. Er blinkt een enkel flaaaw lichtje aan Spanjes stik donkeren politieken hemel. Of het tot eene kaarsvlani of iets raeer zal aangroeijenlaat bij den zeer ingewikkelden toestand zich moeyelijk verklaren. Salmeronde man thans aan het hoofd des lands gesteld. toont iemand te zijn die zijn toestand begrijpt. Hij heeft met vaste hand de teugels des bewiuds in handen genomen. Dit schijnt zulk een gunstigen indruk te maken, dat zelfs eenige der voornaamste voortvlachtige Spanjaarden nit 't buitenland hem hun steun aanbiedenwaaronder Topeto en Serrano. Het wordt ecbter ook boog tijd, het lekke vaartnig der republiek op te kalfateren. Blijk- baar zijn de Carlisten bezig, hunne magt te verzamelen, teneinde daarna met vereenigde kracbt op Madrid los te gaan. Zoolang de toe stand des lands is, zooals tbanszou zulk een poging voor de regering hacbelijk kunnen worden, want in alle steden van eenige beteekenis wordt de oproervaan ontroldterwijl siechts weinige corpsen der regeringstroepea in deD strijd te vertronwen zijn. De stad Bilbaodoor de Carlisten aangetast, is door de getrouwheid der ingezetenen voorai voor de regering behouden gebleven. Ook de steden Valencia en Sevilla waar de opstande- lingen de wettige regering hadden afgezet, bebben hunne onderwerping aangeboden. Het schijntdat de door eene Pruisische oor- logsboot gedane handreiking tot behoud van door de opstandelingec bemagtigde oorlogschepen geen verder gevolg zal bebben daar het volken- regt toelaatdat door de bestaande regering eens lands voor vogelvrij verklaarde bodems aU gemeen goed mogen worden beschouwd. Men meldt zelfs, dat Serrano te Madrid zal komen, om het bevel der noordelijke legers op zich te nemen. Onder hem znllen de generaals Morionos en Primo de Nivera het kommando op zich nemen. De Engelsche weten dat de czaar eene innige liefde voor zijne eenige docbter koestert en zij bezitten de overtniging. dat hij haar nooit met een yolk vermaagschapt zou hebben, waarmede hij zich niet verzekerd hield. duurzame vriend- schappelijke betrekkingen te kunnen onderbou- den. Ziedaar dc reden waarom het bcrigt dezer buwelijksverbindtenis zulk een levendigen weer- klank in hun geraoed heeft gevonden en die voor het Russische hart bevredigende overweging, dunkt ons. zal den meest pessimistischen brit- Bchen dagbladen de overtuiging schenkendat het Rnslands opregte wensch en streven is om nu en steeds met Groot Brittannie in vred'e en ▼riendschap te leven. Eindelijk zal Bazaine op 6 Augustus e. k. teregtstaan. Het rapport over zijne zaak beslaat een boekdeel van 830 octavo bladzyden. De bertog van Aumale zal vooraitter van 't geregtshof zijnde overige leden zijn nog onbekend. De advocaat Lachaud heeft de verdediging op zich genomen. r 'tVerdient opmerking, dat, nu weldra de laatste Pruis van Frankryks bodem zal verdwijnen nu overigens al de gevolgen des oorlogs als met den dag worden weggevaagd, nu Napoleon be- reids het tydelijke met't eeuwige heeft verwisseld het proces van zijn eersten bevelhebber nog moot beginnen. Meer dan 250 getuigen zijn in deze zaak opgeroepen. Men kan dus begrijpendat er met dit proces nog al eenigen tijd zal heen- gaan. De 23 Julij zijn S6dan en Ligny door de Duitschers ontruimd. De laatste troepen verlieten Bar le Due des namiddags te 5 uur. Dadelijk werden de klokken geluid en de huizen met ylaggen getooid. De menigte op de straten riep Levede republiek! Leve Thiers! Vrijdag werden Franschen troepen in Bar le Luc verwacht. Op den weg vau Charleville naar S6dan rnoeten acht Dnitscbe soldaten tengevolge der hitte ge- atorven en tien zwaar ziek geworden zijn. Deze laatste zijn naar S6dan gebragt waar zij goed behandeld worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft van de burgemeesters der verschillende gemeenten opgaven verzocbt van het cijfer der bevolking, van bet aantal kiezers naar den tegenwoordigen census en naar eene census van f 10 voor den gemeenteraad, van /20 voor de tweede kamer, met vermeldiDg tevenshoeveel kiezers zijn aangeslagcn, in grondbelastingpersoneel en patentin twee of in e6ne dier belastingen- verder hoevee! der ingezetenen voor een bedrag van f 10 in het personeel of voor minder zijn aangeslagen hoeveel hunner in den hoofdelijken omslag der gemeente bijdragen en opgaven der bedryven beroeping of neringen dierzelfde catego- ne van kiezers. Neuzen 1 Augustus. Op den 26 Julij II., des namiddags ten 3 uurwerd door een knaap vau tien jaren het volgend onheil voorkomeneenige kinderen waaronder een meisje van plus minus 7 jaren oud. bielden zich, nabij de westerkanaalarm alhier, onledig met spelenhet meisje hat de onvoorzigtigheid zich te wagen op een iu het kanaal liggende plankwaarvan zij afstorte er. o *15* kaua£,l v'e'» De knaap met name L. A. nonman, ter hoogte van het ongeval bezig zijnde met visschendit bemerkendekwam het kind dat reeds in zinkenden staat was ter hulp. door zich te wagen op een hoop onge- bonden sparren en mogt er in slagen het meisje te gnjpen en haar zoolang boven water te hou- dentot dat de rijks commies Hoffmann, aldaar toezigt houdende bij de lossing van goederen, toesnelde en beide kinderen uit hunne benarde positie verloste. Zonder de toegebragte hulp Ja?.-jcugdigen knaap, was het meisje onge- twijfeld in de diepte verdwenen. Bij de op 11. woensdag plaats gehad hebbende berstemming voor een lid van den raad dezer ge meente. hebben van de 190 kiezers, 124 aan de stemming deelgenomen. Gekozen is de heer (x. Dees met 101 stemmen - terwijl 23 stemmen op den heer J. M. van den Driessen Mareeuw waren uitgebragt. 30 Julij. Aan de berstemming voor een lid van den raad dezer gemeente, is door 40 kiezers van de 74 deelgenomen. Gekozen J. Jurrij met 23 stemmen. A. Franse verkreeg 17 stemmen. nand Leenhofte Parijsin de fabriek van de hh. L. J. Enthoven en Co. te 's Hage vervaardigd worden. Zaturdag kocht een dienstmaagd op de markt te Utrecht eijeren naanwelijks had zij ze in haar mand, of nit een der ejjeren sprongeen kieken. Door den SGhrik liet de meid de mane met ejjeren vallen en alstoen bleek hetdat deze alien vuil of bedorven warende bedriegster was genoodzaakt het geld onmiddelijk terug te gevendaar anders de omstanders haar daartoe gedwongen zouden hebben. Men schrijft uit Zntphen van 27 Julij Gisteren namiddag was de driejarige dochter van den heer W.aan het spelen. en zij viel van de brug bij den Boompjeswal in de gracht. Haar tienjarig zusje dat op haar moest passen, had nauwelijks dit ongeval bemerktof zij sprong het kind aehterna doch niet knnnende zwemmen, zonk zij in de diepte. Gelukkig voor de twee kinderen bevonden zich in de onmiddelijke na- bijheid een paar bediende van mevr. de douairi^re J. A. de Vos van Steenwijk genaamd van Essen, die zich dadelijk te water begaven en beide drenkelingen redden. -- Dezer dagen kwam een landbonwer te Catte- nieres half dronken te huis en zeide tot zijne vrouw gij moest den pastoor vragen of hij liier komt, ik heb behoefte om met hem te praten, want als ik niet ophoud met drinken zal ik u nog ongelukkig maken. Daar hij er op bleef aandringendeed de vrouw wat haar gezegd werd en was binnen 5 rainuten terug. Maar hoe groot was haar schrik toen zij haar man op de knieen zag voor het bed van de kinderen en geheel met bloed bevlekt. Zjj ging dadeljjk hulp roepen, de buren kwamen aanloopen en vonden den man met een scheermes in de hand, waarmede hij zich een diepe snede in den hals had toegebragt. Hij bad zich de laatste veertien dagen gedurig aan den drank overgegeven zonder ooit geheel dronken te zijn. Hij bleef tot den volgenden dag levenen laat eene weduwe na met 5 kinderen, waarvan het omlsfe lOjaaren het jongste 6 maanden is. Hij zelf was siechts 38 jaar ond. Dezer dagen stood voor den regter van Iowa, Noord-Amerikaeen jongeling teregt. beschuldigd van „aanranding der eerbaarbeid' ITontenisse 30 Julij. Bij de gisteren tusschen J. C. Rosseel en C. C. M. Fassaert plaats gehad hebbende hersteraming voor een lid van den gemeenteraad zijn op ieder hunner 39 stemmen uitgebragt. Eerstgenoemde van jpju ondst,e in )aren zgnde is alzoo tot raadslid benoema. W-tdoype, 30 Julij. Bij de heden plaats gehad heabende hersteraming tusschen de beeren C. J. Rademakersen A. van Acker, is eerstgenoemde benoemd met 16 vande27inee- komen stemmen. Door den gemeenteraad van Sas van Gent is besloten tot verandering van den tijd voor de jaarmarkt of kermis aldaar, enbepaald. dat die voortaan zal aanvangeu deD In zaturdag in de raaand September en eindigen den maandag onmiddelijk volgende op den 2n zaturdag in die maaDd. Uit Dieren wordt aan de N. R. Ot. gemcldt dat zekere Kaspers wonende nabij die gemeente met opzet een der armen van zijn kindsiechts tien weken oudaan het boveneind heeft gebro- ken de breuk is zonder geneeskundige hulp genezenmaar de arm stond verdraaid aan het ligchaam. Daar na heeft de ontaarde vader den beoeden arm van het kind gebroken. Door de vrouw van K. is de hulp ingeroepen van een geneesheer, die van dezo feiten aangifte bij de politie deedtengevolge waarvan de wreedaart naar de gevangenis te Arnhem is overgebragt. Hij heett zijne schuld bekend en heeft voorge- handeld te hebben nit haat jegens de vrouw met wie hij leefde. 7~ Det gebrek aan eene geschikt inrigting tot luchtyerversching in gpoorweg- en andere rijtui- gen is reeds lang gevoeld en men heeft reeds dikwijls gefracht hierin verbetering te brengen. Verscheidene Engelsche spoorrijtnigen zijn thans van kleine schoorsteentjes voorzien zoo ingerigt lat noch regennoch wind daarin kan slaan let bovenste gedeelte draait rond zonder gedruisch te veroorzaken en voertvolgens bekende natuur- wetten, een luchtstroom naar boven, welke de ontstane schadelijke luchtsoorten met zich mede- neemt en verwijdert. Terwijl aldus door dezen toestel voor zuivere lucht gezorgd wordt. heeft men niet uoodig bij koel of vochtig weder de veusters te openenhetgeen steeds met rele onaangenaamheden verbonden is, en de lucht yerversching toch niet voldoende maakt. De inrigting kan onmiddeUijk boven de lampen der rijtuigen aangebragt worden, waardoor ge- lijktgdig aan de vlam de noodige luchttoevoer verschaft wordt. Naar wij yernemen is bij het gemeentebestuur te Vlissingen berigt ontvangen, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden voomemens is aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur tot bijwo- nmg der feestelijk opening van de havenwerken te dezer stede gevolg te geven. Men schrijft uit Krabbendijke van 30Julii Gisteren avond omstreeks 7'/2 uur ging P. Imanse oud 25 jaar laudbouwersknecht alhier zwemmen in de Schelde. Dit deed hij dikwijls na het eten als bet warm was. Thans op zijn tijd met thuis zijnde kreeg men vermoeden dat hy verdronken was. Dit was dan ook het geval Heden nacht om 12 uur met laag water is hii verdronken gevonden. Naar de Hangsche bladen mededeelensal het bronzen standbeeld voor wijlen mr. J. R. iborbeckenaar bet model van den heerFerdi- Een der fabriekmeisjes in de groote vlasfabriek te Gent, kwam vrijdag met hare kleeding te digt bij de inwerking zijnde machine, werd medegesleept en na verloop van 10 minuten totaal verbrijzeldzonder dat een kreet gehoord werd. De werklieden welke bij het ontzettende schouwspel tegenwoordig waren, stonden zoo verbijsterddat zij geen vinger uitstakenom poging tot redding aan te wenden. Trouwens het had ook niet gekunnen. Hare moeder eene oude weduweverliest in haar hare broodwinster. Een zonderling oproer is zaturdag uitge- broken te Limpley-Stokeniet ver van Bath in een verbeterhuis voor jonge meisjes. De rouitsters waren hooderd in getal en veroorzaakten in het dorpje geen geringen schrik. Ze waren ontevreden over de linnenmoederen hadden besloten haar 't mogt kosten wat het wilde te doen verwijderen. Een sterke politiemagt moest uit de drie omliggende steden worden bijeengeroepen om het oproer te dempen. 't Kostte veel moeite de boofden der zaamgezworenen die zich achter barricades hadden verschaust. in hechtenis te nemen, en naar de gevangenis over te brengen. van een jong meisje. Zoowel uit de verklaringen der getuigen als van de aanklaagster zelf bleek dat de beschuldigde baar siechts tegen haren wil omhelsd had. Mejufvrouw, zeide de regter, toen hij tot de uitspraak van het vonnis overging', mjjn pligt is zoo als hijweet, om ook de gelaat- strekken der aanklagers en getuigenterwijl zij mnne verklaringen afleggen naauwkeurig gade te slaan dit heb ik dus ook ten uwen aanzien gedaan en ik moet bekeunendat ge er zoo allerliefst en bekoorlijk uitziet, dat ik mij met alle kracht aan mijn stoel moest vastklemmeu om niet zelf op tc vliegen en u te omhelzen ja ik had u ongetwijfeld ook gekust. Dezeom- standigheden in aanmerking nemendebestaat de mogelijkheiddat de beschuldigde het slagt- offer uwer verblindende schoonheid is geworden en een misdaad „tegen zijn wil" heeft gepleegd. Ik veroordeel hem dus alleeu in de kosten van het geding. Dordrecht, 31 July. De Notaris J.J. FERCKEN.ie Neuzen zal, ten verzoeke van het GEMEENTEBESTUUR van ZAAMSLAGen het BESTUUR van den JOLDER ZAAMSLAG, op Maandag, den 11 Augustus. 1873des namiddags 3 lire ten gemeentehuize te Zaamslag in het openbaar VEKPACIITEKt De GRASGEWASSEiN van den polder en gemeente Zaamslag en van de oude en nieuwe burgerljjke begraafplaats en bet ophnlen der haardasch en vuilnis dier gemeente. In het breede bij billetten in 9 perceelen omschreven. Voor den tijd van 3 jaren ingaande 1 Januari 1874. De Notaris M. G E EN E te Hulst. zal in het openbaar en op tijd van betalingpresentercn te verkoopen i Op Maandag den4Augustus 1873, des namiddags om 3 ure. precies ten verzoeke van de weduwe en kinderen van wylen CORNELIS HEIJMAN in leven laud- bonwer te Hulst: n n I 03 5 O Sm -a r/3 CZ a 03 43 73 03 a, s o 03 -O a o i2 "3 03 ~Qr3 03 -A4 -c 50 •fcj n c3 co c3 a a :=r> vin- ige- ien, >ud, sren 3ten •gen eor- 11 Prijzen der Graoen zijn onreraoderd gebleven. Poilte Zeenwsche en Vlaamsche Tarwe f 11,80 a f 13 00 Overmaasache f 11,00 a f 11,80goede f 10,00 a I ll 'oo' Rogge, Zeenwache en Vlaamache f 7,70 a f 8,—, OTermaan'chi f 7,50 a f 7,80. Gerat, Zeenwsche en Vlaamache winter f 7 20 a f 7,80, Orermaaasche f 7,00 a f 7.30, Zeeuwsche ea Vlaa'm. icha lomer t 7,20 a f 7,50, Orermaasache f 6,80 a f 7 10 Haver, dunne f 4,70 a I 5,20, dikke f 5,50 a f 6,00. Paar-' denbooaen f 7,80 a f 8,—. Dnivenboonen f 9,50 a f 10, Witteboonea f 10,— a f 11,00. Bruineboonen f 9.00 a f 13.'— Erwten ,f 8,00 a f 9,00. Koolzaad f 12,00 a f!3,00. Lijnzaad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1