6 algemeen No. 854. Woensdag 30 Julij 1873. 13de Jaare. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche berifften. «"S o - §3 o-tf JPolitielc Overzigt Onder de krijgsverrigtingen der laatste jaren is het roorzeker de expeditie naar Khiwawelke de bewondering van de ineesten heeft opgewekt, niet zoo zeer om de uitgebreidheid, als wel om de duizenden moeijelijkheden daaraan verbonden. De inneming van Khiwa mogt echter bet werk kroonen. De voorwaarden. waarop de vrede gesloten is, zijn thans bekend geworden in hoofdzaak komen ze op bet volgende neereene oorlogsschatting van twee millioen roebels moet word en betaald binnen zeven jaren. en het Kbanat Khiwa blijft zelf'standig onder het gonvernement van den tegenwoordigen Khan. De Amu Darja zal de grensscheiding van Khiwa zijn van het tegen- vvoordige groudgebied aan den regteroever dier rivier. vvordt afstand gedaan voor de hulp, die aan den Emir van Bokhara verleend is. Bovendien zal de doodstraf worden afgeschaft en zullen de Knssen twee steden bezet houden, om zekerheid te hebbendat de roebels betaald worden. De Spaansche correspondent van de Temps spreekt op zeer droefgeestigen toon over den toestand van 't ongelukkige schiereiland. De republiek is half verlorenzegt bij. Zij kan nog gered worden als de republikeinsche partij eene bovenmenschelijke pogiDg daartoe doet als zij de rotte leden afsnijdt en eene verstandige politick aanneemten als de liberale partij Yvier steun zij niet missen kan eindelijk door den nood voor geraeenschappelijk gevaar gedron- gen zich bij haar aansluit. Het kwaad heeft zod diep wortel geschoten aldus vervolgt hij, dat de zegepraal van don Carlos mogelijk is geworden. Dit kan door niemand van eerlijke overtuiging worden ont kesd. Wie zou dit in February jl. hebben gezegd Toen was het dvvaasheid tegelooven aan de overwinning der Carlisten. Men had hen toen moeten verslaan en dat was geenszins moeijelijk geweest. Maar men weet nan welke misdaad eene fractie van de republikeinsche partij zich heeft sehuldig gemaaktdoor het leger te desorganiseren en de discipline te niet te doen. 't Gevolg daarvan is geweestdat de gewapende clericale reactiedie onmogelijk Yvas onder Isabella onmogelijk onder Serrano Prim, en Amadeus. mogelijk geworden is onder de republiek. Ook uit Frankrijk komen tijdingendie de republiek in een gevaarlijk Iicht stellen. De vraag van Jules Favres naar de binnenlandsche politiek der regering is slechts ontwijkend en met groote woorden beantwoord. Ook schijnt de partij der Buonapartes telkens meer veld te winnen. Tot welke oplossing de intrigues der verschillende partijen zullen leiden, is moeijelijk te beslissen. Het „gelukzegt het spreekwoord„behoort aan stoutmoedigen" en van die eigenlijk is de partij der keizerlijke regering niet ontbloot. De Belgische kamer heeft definitief het ontwerp betreffende de Vlaarasche taal aangenomen. 'tis evenwel zeergeamendeerd. Verscheidene concessiesdie de Vlamingen bij de eerste be- raadslagingdank zij de slechte opkomst der ledenhadden weten te verkrijgen zijn terug genomeno. a. de bepaling. dat de civile party gedwongen zou wezende taal te bezigendie door het openbaar minisferie werd gebruikt. Toen dit amendement bij de eerste lezing werd aangenomen. waren slechts 72 leden tegen- woordigthans 95. Z. M. heeft met ingang van 15 September 1873 benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, mr. J. A. Jolles, liddertweede kamer der staten-generaal. Naar wij vernemen zal reeds in Augustus het gewone examen voor den waterstaat plaats hebben. Het getal vacaute plaatsen in dat corps bedraagt twee. Volgens 't Hbld. is op het oogenblik bij de regering in behandeling een wetsontwerp op de visscherijwaaromtrent reeds de adviezen van gedep. staten der verschillende provincial zyn ingewonnen. JJj' Slnis schrijft men: Wij kunnen met zekerheid meedeelendat door de heeren J. Verkuyl Quackelaaraannemer van openbare werken en lid van den raad van koophandel te vlissingen en J. Lansen Croinbeeedigd audmeter en raadslidte Sluisconcessie is aangevraagd tot het leggen van een spoorweg van Brugge naar Breskens. Voor het Nederlauds gedeelte is de Ijjn aangewezen van Breskens fangs Groede langs Nieuwvliettusschen Oost- burg en Zuidzande langs Sluis en de Sluische vaart tot aan de rijksgrenzen. En verder van bier voor Belgielangs de Brugsche vaart naar Brugge. Iedereeu zal met ons het nut inzien van dezen geprojecteerden spoor weg zoo voor het onderhng verkeer als ter bevordering van handel en nijverheid. Mogt het plan verwezenlijkt kunnen worden, dan zal het voormalig 4e district van Zeenwsch-Vlaanderen kunnen worden be- schouwd als aan zijuen geisoleerden toestand ontrukt te zijn. De broederschap van notarissen zal maanda- 4 Augustus en volgende dagen te Middelburg de jaarlijksche vergadering houden. Bij die gelegenheid zal den leden door de Conlrerie van St. Sebastiaan in den hove „De edele Handboog." een concert worden aangeboden. Onder verdere feestelijkheden behoort ook een rijtoer naar de badplaats Domburg. Men leest in de Ned. Ind. De twee te Middelburg bestaande stoomhout zagerijen zullen weldra met een derde worden vermeerderd, namelijk van de heeren G. Albert s en Co tot dusver op een kleinere schaal te Veere gevestigdin een der rijksgebouwen aldaar. Zij hebben een uitgestrekt terrein aangekocht op den biunensingelbij het Armeniaansch schuitvlotzeer gunstig aan het water gelegen. Vooral door den uitgebreiden aanvoer van bout uit Noorwegen bestemd om gezaagd te worden, is de vestiging van dergelijke fabriek voor die gemeente verrc van onverschillig. Door de gunstige ligging van Middelburg aan het kanaal van IV alcheren en aan den spoonvegmag meu bij de aanwezigheid vau vele en voor betrekkelijk lagen prijs verkrijgbare terreinende oprigting van nog meer fabrieken en trafieken binnen kort te gemoet zien. Te 's Bosch zijn onder miiitaire geleide overgebragt en in het burger- en miiitair huis van verzekering opgesloten vier onderofficieren van het 2 reg. inf.. in bezetting te Maastricht beschuldigd van de onlangs tusschen Maastricht en Valkeuburg plaats gehad hebbende baldadige veinieling van kruisbeeldeu en heilige huisjes. De Haagsche briefschrijver van de Zaanl. Ct. zegt. in strijd met 'tgeen het Dbld. mede deeldehet volgende omtrent den dubbelen moord te s Hage: Het is een feitdat de stukken dezer dagen aan den procureur-generaal nog niet zijn opge- sonden. Eene oplossing der zaak in welken zin ook. zal dus zoo spoedig nog niet volgen. Weinige dagen geleden is de instructie- juist toen zij op het punt stond om gesloten te worden, heropend naar aanleiding van eenige mede' deelingendoor eene zuster van een der ver- dachten op haar sterfbed gedaan. Zoo lang men evenwel niets bezit vau de gestolene voorwerpenblijft het verband tusschen daad en dader ontbrekenen zouden de vcrdachten op vrije voeten moeten worden gesteld. De gewezen panselijke zouaafWills, van Rotterdamlaatstelijk dienende onder bet leger der Carlistenis naar berigten bij de familic ontvangenin een der laatste gevechten ge- sneuveld. Naar wij vernemen zijn alleen uit Rotter dam reeds circa 2500 roomsch-catholicken ter bedevaart naar het graf der H. martelaren van Gorkum in den Briel vertrokken. j blikkeljjk eer. rues trokken en de vrouw daarmede bedreigden zoodat zij verschrikt naar de politie liep om adsistentie. Twee agenten gingen lerstond mede, en hadden het geluk twee der jongens te arresteren. De derde ontvlugtte, hetgeen hem echter niet helpen zaldaar hij overbekend is bij de Leidsche politie Men schrijft uit Haarlem: Nabij deze stad worden dit jaar de aalbessenstruiken bijzonder geteisterd door een worm die veel overeenkomst heeft met den motworm. Iu een groote kweekerij Yvaien de bessenstmikeu geheel kaal gevreten zoodat men besloten heeft den geheeleu boom- gaaid uit te roeijen destruikente verbraDden en nieuwe te planten. Opmerkelijk is het. dat de woi m alleen de roodo en witten besseu aantast, en eenige regels zwarte bessen midden tusschen de andere staanda onaangeroerd lict. Men schrijft uit Haarlem, dd. 23 Julij: Hedenmorgen te half elf uur is een aanvan°- gemaakt met het verrollen der cavalerie manege aldaar. Het gebouw is thans op 12 rollen geplaatst en wordt op 3 punten in de breedte voortgetrok- den. Morgen zal het op 2 rollen geplaatstin de lengte (dwars over de Nieuwe Gracht) tot op zijn toekomstig voetstuk worden voortbewo- gen. Aannemer de heer B. Zuithofaldaar, voor een som van f 6000. Verschillende grondeigenaars en landbou- wers in Utrecht en de provincie hebben besloten om het werkvolk gedurende deze warme dagen \an af 12 tot 3 ure in den namiddag geen veldarbeid te laten verrigteu. Op de Utrechtsche kermis Yvas woensdag II. de concurrentie tusschen twee paardenspellen vrij levendig. Eerst trachtten zij elkander door schel en valsch getrompetter het geven van de Verleden week trachtten drie jongens te Leiden, die reeds meermalen met de justitie in aaniaking kwamen een kist. gevuld met ver schillende soorten van koek, toebehoorende aan den eigenaar van t en koekkraamopen te breken. Toen de vrouw van den kramer dit bemerkte wilde zij den jongens zulks belettendie oogen- laatste waarschuwingen onmogelijk te maken daarna spanden zij alle krachten in om het ge eerde publiek tot zich en van den mededinger at te trekken eindelijk nam de linkervleugelman een kloek besluit en liet door zyn scbreeu- wer aankondigen. dat de burgers, boeren en heeren militairen de voorstelling konden zien voor niemendal. Wat zou nu de andere doen Aan lederen kijker nog een dubbeltje toegeven Hij i nam zijn gemak en schee er voorloopig uit. Met belangstelling ziet men op Texel den anoop van het volgend proces te gemoet. Een boerendeern zich van haar woning in het veld naar het dorp den Burg willende begeven, ondervond op den publieko weg een hevi"-e tegenstand en aanranding, namelijk door een grooten liaan. De boerin gelukte het. echter niet zonder veel moeiteen na een duchti«'e alessuur aan den arm gekregen te hebbenzich een doortocht te banen en haar weg te volgen. Zij heeft nu een actie tegen den eigenaar van den liaan ingesteldmet sommatie tot betaling van de kosten der geneeskundige hulpenz. Men schrijft uit Gorinchem van 25 Julij Ileden bij gelegenheid der begravenis van een miiitairtrot een der manschappen van bet gar- nizoen alhier. die belast waren met het doen der gebi uikelijke schoten het ongeluk dat onder het laden zijn geweer afging. Het schot trof den luiteuant L. M.die met de leiding belast was op de borstzonder echter eenige letsel veroorzaakt te hebben. De arme jongen was hevig verschrikt en barsttein tranen los, en eerst na de verzekerin0- van den officier dat het zijn schuld niet was en een timke teug water, hem door welwillende handen gereikt, konden hem iu zooverre tot kalmte brengen dat hij wapen en aminunitie in andere handen overgaf. Het is de moeite waard het sehoone land- goed Kinderbosch te Boxtel van den heer H. H. Roelofs Heijrmans uit Rotterdam, onder deadmi- nistratie van mcj. C. J. van den Bogaart. te gaan bezigtigenin der. winter is aldaar een stoomdorschmacbine aangeschaft, nu bij den hoo gen nood van handenarbeid in den booitijd heeft voornoemde heerna den grasmaaiwedst'rijd met machinen te Amstertlam bijgewoond te hebben, ook een grasraaaimachine met booischud- der en hooihark voor zijn boerderij aangeschaft en wel die van de heeren Boeke en Huijdekooper te Groningen welke firma er een heeft geleverd die aan alle vverkzaamheden voldoet. Woensdag avond veroorzaakte eene ver- gissing van den dorpsbode te Dinteloord eec groote opschudding. Zooals op meer kloine plaatsen wordt daar om 8 uur de dorpsklok geluid, dooh de bode, zich dezen avond een uur vergissende, begon reeds om 7 uur de klok te an en juist terwijl in de christ. gereformeerde Uerk de leden vergaderd waren om een prediker van elders te hooren. Daar er dien ganschen namiddag een onweer hangende was geweest verschrikteu de toeboorders die natuurlijk brand vermoeddenvan het luiden der klok dermatc dat zij alien, zelfs de leeraar. in allerijl de kerk ontliepeu en zich in alle rigtingen verstrooiden om den brand te vicden. Eindelijk werd men de vergmsing gewaar en vond den bode met een verbluft gezigt in het gemeentehuiswaar hij door den burgemeesterdie mede ouder bet gehoor Yvas geweest, en zeer verontwaardigd was, dat zijne aandacbt zoo onverwacht en nutteloos gestoord was geworden eene flinke bestraffing onderging. _^e limes heeft een telegram ontvangen uit Vevey (Zwitserland) waar Z. M. de koning nog steeds vertoettmeldende dat het stoomschip Winkelried maandag jl. aldaar te 3 uur is aange nomen met den shach van Perzie aan boord. De boogerrgast is eer. diner aangeboden waar van 50 personen deel nameu en waarbij de Perzische voist legenover keizer Willem III gezeteu was. Het opmerkelijkste van alles is misschien wel, dat er bij deze gelegenheid geen speches zijn gehouden. Des avonds te 9 uur keerdo de shach naar Geneve terng. waar hem ter eere een prachtig vuurwerk is afgestoken. Dat de Atchineezen niet Ijjdeljjk de hlokkade en het nemen van inlandsche vaartuigen door onze schepen aanzien kan blijken uit het verzet, dat de nGitadel van Antwerpen" ondervond, toen deze bodem zich meester wilde maken van een Atchineesche sloepwelke bezig was eene lading rijst fe losseo. Niet alleen liad meu een harduekkigen tegenstand te verduren van het goed beYvapende inlandsche vanrtuig, maar een der forten aan de knst ondersteundc den tegen stand der opvareude door een krachtig vuur oil ouzen oorlogsbodem te openen hetgeen met niet minder hevigbeid door het gesclmt van de „Citadel van Antwerpen'' beantwoord werd; de onzen slaagdeu er evenwel in, de sloep en ladin*prijs te maken. le Antwerpen is een ruiterstandbecld van Leopold I geplaatst; op de voorzijde van het voetstuk staat iu de Nederiandsche taal het opschrift: Koophandel en bevoiking aan Leopold, eersleu koning vau Belgie. Tot groot genoegen der Vlaamsche bladen beviudt het Fransche opschrift zichonder den staart van het paard Laatstl. maandag, 's morgens ten 4'/2 lire, verliet de knecht van het circus Bell en Hut- charson te Halle gestatioueerd het leeuwenhok, hetwelk hij scboongemaakt had. en vergat zich' fe veizekeren of de deur goed gesloten was. Daar deze \vas opengeblevenliepeu er vier der leeu\Yen uit het hok de eerste wierp een paard van het circus op den gronddoch eenige be* dienden verschrikten dea leetuv, welke zijn prooi losliet. De vijfde leenw die uit het hok kwam, keerde er onmiddelijk in terug, verschrikt door het gerucht dat de bediendou ruaakten. Gelnkkig Yvas de dierentemmer aanwezighij Yerzocht dat men niet op de leeuYY'en zou schieteu en verzekerde dat hij ze zonder ongelukken in het hok zou terug breugen. Ten 7 ure was hij er in geslaagd den eerste te vangen Yvelke reeds verscheidene straten had doorgeloopen. Dc tweede liep den akkerwegop, van nabij gevolgd door eenige inwoners, gendarmen en bedienden van het circus, die het gelukten hem in eene plaats te drjjven, Yvaarvan de twee uitgangen werden gesloten. Op een stuk vleesch strooide men 60grammen morphine en wierp dat voor de tYvee leenwen welke nog in vrijheid op de raarkt rondliepen en niet zonder groote moeite gelnkte het een hunner een strop om den hals te werpen. De andere werd ten 9'/2 's mors-ens gevangen. De 9 a 3 t. O S3 <U -£<*> Ti a -is flj <s a a ID V a> OS c3 S N lasss hftdl'pirt'llpn ?Anr)nt ..A,.nAU mH.i .1 i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1