iLGGMGEN i No. 853. Zaturdag 26 Julij 1873. 13de Jaarff. Binnenlandsche Berigten. Ingezonden Stukken. i, 4 euw; KLEER- DNIERE, SCIIIL- en AAR- I ederen. Notarig, t n uiterst d willcn tbrengen f in deze kregen late van die. bij maken. IS. 9 dezer feuzen, BUW. zers. beroep ingdie op bet s niede- e stem op den iUW. :zen. let be- temme zen. toewel Jelang ver- dezen voor '73. naar iPEN vep. ischip latien en. w IPolitielc Overzigt. De aangekondigde interpellatie over de bin- nenlandsche staatkunde van 't Fransche ininisterie heeft niaandag plaats gehad. De heer Jules Favre voerde het woord en begon met de op- merking, dat Frankrijk weten moest, waarheen de regering het wilde leiden. Naar mate het zijne levenskracht terugkrijgt, gevoelt het behoefte aan een definitieven toestand. De heer Thiers zag dit in en gaf in zijne boodschap te kennen, dat de gebiedende noodzakelijkheid hem drong, de republiek aan te nemen. Sprekende over de revolutie van 24 Meibragt de heer Favre verder in herinnering, dat deze alleen kon tot stand worden gebragt door ondersteunii.g van eene republikeinsche fractie. De overdragt van het gezag heeft dan ook zonder schokken plaats gehad. Zelfs de verklaringen der regering be- wijzen, dat de republiek bestaat. In den verde- ren loop zijner rede rigtte de spreker nog tot de regering het venvijt dat zij niets had gedaan, om den stroom van beleedigingen, waaraan de heer Thiers ten doel stond tegen te gaan en dat zij de republikeinen van de deelneming aan het bestuur had uitgesloten. De spreker werd door de minister de Broglie beantwoord. Hij wees er opdat de regering alleen rekenschap te geven had aan de meerder- heid, die het tegenwoordig gouvernement gevormd heeft. Was deze voldaan, dan moest de minder- heid zich daarin schikken. Verder herinnerde de minister de parlemeritaire revolutie van 24 Mei die eerst na herhaalde waarschuwingen plaats had. Voor dat over den definitieven staatsvormwelke door den heer Thiers werd verlangdeene beslissing kon worden genomen zeide hij vervolgens, moest de grondslag daarvoor worden gelegd. Die grondslag is de aaneen- sluiting van alle conservatieve krachten op het terreindat vreemd is aan de politiek. Het programma van Bordeaux waswapenschorsing tusschen de beide partijen en voorloopige ter- zijdestelling van de questie omtrent den staats vorm. De vorige spreker had gevraagd, hoe men de drie tegenstrijdige partijen, waaruit de meer- derheid was zamengesteld kon tevreden stellen. Maar hierop moest hij antwoorden, dat de minder: heid nog meer verdeeld was, dan de meerder- heid. Nadat de heer Louis Blanc nog kortelijk te midden van veel rumoer, het woord had gevoerd en nadat herhaaldelijk op de sluiting van het debat was aangedrongen, ging men over tot de stemming over eene door de regterzijde voorge- stelde motie, waarbij de kamer verklaarde, ver- trouwen te stellen in de staatkunde van het gouvernement. Deze motie werd met 4-00 tegen 270 stemmen aangenomen. In de cortes heeft de afgevaardigde Maisonnave een tafereel van het gebeurde te Acoy opgehan- gen waaruit wederom de verregaande regering- loosheid van Spanje op het kraehtigst aan't licht komt, en tevens hoe weinig hoop nog op eene verbetering van toestand bestaat. Het conflict ontstond met een oproer onder de arbeiders. Zij verlangden, dat de leden van den raad uit bunne ambten gezet en eenige personen hunner keuze in dier plaats zouden worden benoemd. De burgemeester der plaats, een achtenswaardig man wcigerde standvastig zich aan deze eischen van de oproerlingen te ondcrwerpen. Hij verkreeg slechts 3 uren tijd van beraad en toen hij daarna aan zijn pligt getrouw bleef, schoot hem niets anders over, dan zich met eenige getrouwe vrienden in het stadhuis op te sluiten. Onmiddellijk vielen de opstandelingen het stadhuis aan en daarop had een moord- en brandtooneel plaats, dat de spreker in de Spaan- sche vergadering huiverde te schetsen. De burgemeesterde gemeente-ontvanger en vele anderen getrouwen kwamen om, de voornaamste liuizen en fabrieken werd in brand gestoken en een groot aantal aanzienlijke personen als gijze- laars weggevoerd. Ilerbenoemd tot griffier bij het kantongeregt te Axel de heer M. H.Telchuijs, en te Oostburz de heer M. Theri. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den beer T. J. Jansen. als griffier bij het kanton geregt te Sluis. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburgde heer B. Meijlinkthans directeur van het postkantoor te Goes. De hooge raad heeft verworpen het beroep in cassatie ingesteld door J. Willemste Oost,- burgtegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij hij vvegens moedwilligen manslag is veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Na langdurig beraadslagen heeft de aige- meene synode besloten eene commissie te be- noemenom zich bezig te houden met het ontwerpen eener organisatiewaardoor bet broe- derlijk zamenwonen der verschillende rigtingen in hetzelfde kerkelijk verband verzekerd wordt. Deze commissie zal bestaan uit negen manqen van verschillende rigting. van wie hoogstens drie uit de leden der synodale commissie mogen gekozen worden en van wie drie niet predikanten moeten zijn. Nadat de commissie op den door de synode bepaalden tijd met baren arbeid gereed zal zijnzal de synodeeerlang op reces ge- scheideG weder bijeenkomen om het bearbeide ter hand te nemen eu indien het hare goed- keuring kan wegdragen op de door de vigeerende reglementen aangevvezen wijze aan het oordeel der kerk te onderwerpen. irlulst21 Julij 1873. De dief van het paard van zekere landbouwer, hier uit de om- streken, is zaturdag alhier door de wachtmeester der marrechaussees met behulp van een paar ingezetenen en een onzer naburige gemeentebe- woners gearresteerd, en in de nacht van 20 op 21 dezer naar Goes getransporteerd. Naar men verneemt had de arrestatie volgende wijze plaats. De wachtmeester een paar boodschappen doende ziet in een herberg daarvoor zijnde iemand voorbijgaan die wegens het signalement de dief moest zijn hij gaat daarom buiten en arresteerd hem. De gearresteerde gaat een wijle goed- schiks mede, maar op de hoek der Steenstraat en Groote markt gekomen begint hij zich te verweren, zoodat de wachtmeester genoodzaakt was bulp te vragen hetgeen dadelijk verleend werd door eenige personen zooals boven vermeld. Op het stadhuis gekomen bleek al dadelijk uit zijne bekentenis dat m$n de dief in handen had. Hij is daarop tusschen 20 en 21 dezer zwaar geboeid naar Goes overgebragt. Ook zou er, naar men verneemt, procesverbaal zijn opgemaakt tegen een persoon die geweigerd heeft de wachtmeester te helpen. Hulst, 25 Julij 1873. Naar men verneemt zullcn de repititien der Harmonie alhier morgen eene aanvang nemen. Breskens24 Julij. Aangaande den stand der veldgewassen in het land van Cadzand meldt men ons De tarwe is over het algemeen niet zwaar de rogge staat algemeen goed de haver goed de boonen zijn bijna overal goed en zwaar; het vlas is dit jaar bijzonder goed erwten zijn over het algemeen goedaardappels staan ook goed terwijl van de ziekte nog weinig is te bespeuren koolzaad belooft ook eene goede opbrengst even als de suikerpeeeudie in groote hoeveelheid gezaaid zijnmeekrapvoor zooverre die hier verbouwd wordt. staat insgelijks goed. Van appels en peren zal de opbrengst ver beneden bet middelmatige zijndaar de boomen zeer veel door de vorst geleden hebben. Over 't geheel genomen kan men dus zeggen, dat de oogst dit jaar met blijde verwachting kan tegemoet gozien worden. Als vroedvrouw heeft met gnnstig gevolg examen afgelegd mejufvrouw A. Poreij leerling aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. D<" gemeente Goes is ambtshalve in het patentrecht aangeslagen als rouwkoets verhunr- ster otndat zij tegen betaling van een reebt van tien gulden een lijkkoets met koetsier en twee j paarden verschaft aan die het verlangen en tegen bet dubbele of twingtig guldenwanneer een lijk uit of naar een andere gemeente wordt afge- haald of overgebragt. Gedeputeerde staten der provincie Zeeland hebben van dien aanslagont- heffing toegekendomdat hier niet valt te denken aan de uitoeffeniug van een bedrijf of beroep maar aan een heffing van publiekregtelijken aard. - Uit Batavia wordt gemelddat alles voor de tweede expeditie naar Atcbin wordt voorbereid, die v66r December zal vertrekken. De expeditie zal bestaan uit 7000 man infanterie. 2000 man van andere wapens en 3000 koelies. Het is der regering nog niet mogen gelukken om het benoodigde getal officieren van gezondheid voor het Indische leger te krijgende schoonste belofteno. a. een gratificatie van f 4500, beweegt nog geen Nederlansche arts orn daaraan gehoor te geven. Daar de behoefte zeer groot is en in geen geval langer kan gewacht worden I is men benieuwd te vernemenwat de regering alsnu doen zal. j Volgens het Dbld. zijn thans de proces- stukken in zake van den dubbelen moord aan de Bogt van Guinea te 's Hageter examinatie gezonden aan den proeureur generaal bij het Provinciaal Gerechtshof van Zuid Holland. De quacstie der al dan niet verwijzing naar de openbare terechtzitting vau den Hove uadert dus haar oplossing. -- Ter waarschuwing deelen wij mede dat eergisteren te Rotterdam een jongmensch van 20 jaren, die onmiddelijk na het middagmaal een bad nam. plotseling bezweek. Men ga niet te water voor dat er minstens een paar nur na het eten zijn voorbijgegaan. Naar de Leid. Ct. mededeelt heeft de commissie tot oprigting van een gedenkteeken van P. A. van der Werff eene aanzienlijke bijdra°-e vau prins Hendrik ontvaugen. De heer A. H. Oostmeijer maakt in de Zaanl. Ct. de landlieden opmerkzaam op de gemakkclijke wijze waarop zij van den last der veldmuizen kunnen ontslagen worden. Hijdeelt o. a. het volgende feit mede. Door J. Prins te Oostzaam die mij twee booren heeft laten maken, werden geboord honderd vijftig gatenalleen in de greppels van drie morgen land. Deze gaten leverde in de eerste tien dagen 22 emmers muizen k 455 per emmerdus ruim tien duizend stuks hiervoor is betaald aan arbeidsloon drie gulden! Men meld uit Sneek van 20 Julij: In de gisteren namiddag gehouden godsdienst- oefeningvoorganger dr. M. Niemeijer, moet zich het geval hebben voorgedaan dat niemand der diakenen tegenwoordig was. waarom de dienstdoende predikant de gemeente heeft ver- zochtbaren gaven voor de arme te bewaren tot dat de armverzorgens zich beter van hunnen plicht zouden kvvijten. Men scbrijft uit WouwAlbier heeft zich bij de verkiezing van leden voor den gemeente- raad het zeldzaam geval voorgedaandat voor drie vaeaturen vier personen de volstrekte meerderheid bekwamen. Hierop is per telegraaph de beslissing des ministers gevraagd. De gezamenlijke kamers van koophandel en fabrieken in Friesland een antwoord van den min. van fin. ontvangen hebbende op bun adres, betrekkelijk het in gebruik stellen van brandvrije ijzeren kastentot berging der aan de post toevertrouwde stukken van waardehebben zich andermaal tot dien minister gewend met verzoek 1*. het iu gebruik stellen der bedoelde kasten zoo algemeen mogelijk te raaken 2°. het gebruik van ijzeren kisten voor het vervoer der brieven- mailen alsnog in te voeren. Wij vestigen de aandacht onzer lexers op ommestaande advertentie Pensioen-, Weduwen- en Begrafeuis Maatschappij. Deze maatschappijwaarvan ons de statuten ter inzage zijn gezondenheeft door hare gun- stige bepalingen en hoogst doelmatige en voor de deelnemers voordeelige inrigting grondslagea gelegddie ongetwijfeld de schoonste uitkomsten bcloven. Een ieder is in staat gc.-teld in deze maatschappij deel te nemendaar dezelve met vijf diverse rnbrieken werktde contrihotie zoo laag mogelijk is gesteld en (en dien einde zoo* wel den mindere als den meerdere gegoeden werkman door middel van deelneming in deze maatschappij zich eene betere toekomst kan ver- schaffenen met mindere zorg en vrees do komende ongelukken en rampspoeden kan te gemoet zien. Om het goede doel en de nuttige inrigting dezer maatschappij duidelijk voor te stellen kan het volgende voorbeeld strekken. Iemanddeelnemer vau deze maatschappij zijndekrijgt niet alleen uitkeering bij overlijden, maar ook nog na zijn dood blijft zijne vrouw een bepaald weduwe geld genietenterwijl bij andere maatscbappijen alleen begrafenisgeld wordt uitbetaald. Alsmede hij die door het nitoefenen van zijn ambacht of beroep, door verminkingof verwonding ongescbikt mogt worden tot verder© arbeid en deelnemer is in deze maatschappij kan genieten een zeker pensioen en tevens uit keering bij overlijden. Onnoodigzou het zijn nog meerdere voorbeeldea aan te halen. Bij deelneming zal ieder genoeg- zaam het nuttige en goede doel dezer inrigting blijken. Een ander punt waarom in ons oog dez© maatschappij bijzondere aanbeveling verdient is, dat zij is opgerigt en bestunra wordt door soliede personen uit den gegoeden middenstand, die meerendeels met de gewoontc en de behoeften van den werkman bekend zijn den stand die onzes inziens het meest aan deze maatsehaDpij zal deelnemen. Het werk der Agenten en ander personeel wordt dagelijks gecontroleerd door deze bestuurders, terwijl dit bij maatscbappijen waar hooggeplaatste personen aan het hoofd staan, dit dikwijls veel te wenschen overlaat, door welk verznira de treurigste gevolgen kunnen ontstaan. Wij raden daarom alle personen aan die met ons het goede en nuttige doel dezer inrigting inzien en in de gelegenheid zijn de belangen der maatschaappij als agent of hoofd agent te bebartigen zich spoedig aan te melden daar het niet aan concurrenten zal ontbreken om de voor deelige aanbiedingeu van de Directie deelachtig te worden. ST00MB00TDIENST W E SiT E E-S OHELDE. Op den 16 Maart jl. trad de uitbreidiug der stoombootdienst op de Wester- s c h e I d e in werkingen werd daardoor de door de bewoners van het voormalig 5e district maar vooral door die van het kanton Axel, zoo lang verlangde en voor hen zoo hoogst noodige gelegen heid geopend om op 6en dag per stoomboot heen en weer Vlissingen te reizen en deze of gene gemeente in Walcheren te bezoeken Op 1 Augustus a. 8. vervalt echter die gele genheid door eene bekendmaking in de Middel- burgsche courant en de verspreide biljetten kregen wij daarvan kecnis. Dat die wijziging teleurstelling en afkenring wektzal ieder begrijpen die de behoefte aan de bedoelde reisgelegenheid kent. De vraag waarom die reisgelegen heid wordt ingetrokken? is toch niets meer dan eeu raadselvooral bij een vergelijk van de dienstregeling tusschen de overige stations. Gezwegen over do al of niet noodzakelijkheid om driemaal per dag been en weer Vlissin gen en Breskens te varen, durven we echter toch gerust nit te spreken dat het onnoodig ja zelfs nntteloos geldverspillen is met driemaal per dag heen en weer Walzoorden en Hans- wee r t te varen. Is er een plaats waardoor het reizend publiek, beweging ishet is Neuzendat door de spoor- wegen Nenzen—Gent en Neuzen—Mechelen aan het Europescbe spoorwegnet verbonden is, dat door buiten- zoowel als door biunenlandschen handel en scheepvaart n a Vlissingen het voor naamste station is en n a die plaats en Bres kens wel de nieeste passagiers levert. Wij vertrouwen dat de verschillende gemeente- besturen in dit kanton zoowel als de ingezetenen, !f8. OP DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1