ALGEMEEN No. 849. Zaturdag 12 Julij 1873. 13de Jaarg. Binnenlaiidsche berjgten. Buitenlandsche berigten. Handelsberigten. JPolitiek Overzigt. "Vergeleken bij Azie, Afrika en een gedeelte van Australia, heeft bet werelddeeldat wij be- wonenbet beschaafde bij uitncmendheid. Van Europa uit zoekt men volkslammen bij volkstam- men te onderwerpen naar men beweertom in die gewesten de vaan der beschaving te planterv, om aan die volkeren de gelukkige voorregten eener meer veredelde maatschappij te brengen. En tochals men 't oog vestigt op den toesl md van een groot deel onzes werelddeels, dan heeft het er veel vandat de blinde Europeaanden kreupelen Aziaat, Afrikaan of Anstralier wil leiden. Wat is Frankrijk, het zoogenaamde land der verfijning, anders, dan eene groote verzameling individuen, die door onderlinge tweedragt mal- kander trachten te verscheurenals raven vech- tende en twistende, om bet grootste aandeel van den buit; een volk, dat in de grootste steden spot met zedelijkheid en 'nuisselijk leven en daar- enboven ijverig pogingen aanwendt, om 't oude bijgeloof weder ten troon te verbeffen. Inplaats rustig zijne zaken te behandelen en na de jongste dare lessen door deze zijne gedu- rige onbestendigheidtrots on heerschzucht ont- vangen, is naauwelijks de roede geweken, of vvederom stort bet zich in nieuwe beroeringen, als een schooljongen, die van de ondergane straf niets geleerd, maar alles vergeten heeft, om zicli weldra bij vernieuwing in zijne oude ondeugden te storten. De onrust, die in het land heerscht over de dingen, die komen zullen, moet dan ook weder algemeen zijn. Iemand uit Belgie verzekerde onsdat de vrees voor nieuwe revolutien in Erankrijk, zelfs in Belgie een hoogst drukkenden invloed op handel en bedrijvigbeid begon uit te oefenen. Wat Spanje betreft, men heeft sedert den laatsten tijd geen ander middel voor dat land gezien dan dat een dictator met de hand der gestrengheid eindelijk eens de verregaande van- orde, die eer denken doet aan eene woeste en ruwe natie, dan aan een onderdeel van een be- schaafd werelddeel, voor goed orde en regelmaat zou weten te herstellen. De tegenwoordige rege- ring schijnt dan ook van dat denkbeeld uit te gaan, door het voorstel tot tijdelijke opheffing der constitutioneele waarborgenmaar vindt daarin bij de zoogenaamde onverzoenlijken weer den heftigsten tegenstand. De shach van Perzie is zondag te half zeven aan het station to Passy te Parijs aangekomen en door Mac-Mahon en de Broglie ontvangen. Aan de Arc du Triomphe gekomen, werd hij door den gemeenteraad en den prefect der seine verwelkomd, bij welke gelegenheid de heer "Van- train voorzitter van den raad, eene korte rede hielddie door den shach mede zeer kort werd beantwoord. In 't paleis Bourbon ontving hem de president. Aan toejuiching van de zaamge- vloeide menigte ontbrak het nieten de shach scbeen zeer voldaan over de hartelijke ontvangst en moet zich aldus hebben uitgelaten„Ik vind bier de zon weder dat herinnert mij Perzie." Het journal des Debats wijst er bij deze gele genheid opdat er altijd veel sympathie tusschen Persie en Erankrijk beeft bestaan en dat het verdrag van koophandel en vriendschap in 1855 tusschen beide staten gesloten, het eerste is ge- weest, dat de Persische monarch met een Euro- pescben staat heeft aangegaan. Het duel tusschen de heeren Banc en de Cassagnac heeft aan de Luxemburgsche grens plaats gehad. Er zijn twee lezingen over den uitslag. Volgens de eerste is de Cassagnac vrij zwaar gewond, volgens de tweede zijn beiden ligt gekwest ieder door een steek in den arm. Neuzen, 11 Julij. Woensdag morgen ten half 10 ure arriveerde alhier de luit -kolonel Pel. kommandantvan het 3e regement infanlerieten einde inspektie te bouden over de alhier in garnizoen liggende twee bataillons infanterie van bovengemeld rege ment. ZEd. is des middags weder naar Vlissingen vertrokken. Gisteren had alhier bij het lossen der stoomboot Albatross liggende aan het spooreen droevig ongeluk plaatsde werkman Jan van Wijk bezig zijndeomde erts uit den ijzeren bak te werpenwelken de stoomkraan van de boot op den wal brengt. had de onvoorzigtigheid zijne linkerhand tusschen het hengsel en den bak te laten rustenwaardoor die hand geheel ver- brijzeld werd. De geneesheer J. van Pienbroek alhier bragt terstond gcneeskuudige hulp en heeft des namid- dags de hand geamputeerd. Hoek, 11 Julij. Als eene toevallige om standigheid kan van hier gemeld wordendat de heer D. Tholens binnen de 20 nren groot- vader is gevvorden van drie kinderen daar twee eigene dochters en eene schoondochter in dat tijdperk bevielen. Breskens, 10 Julij. In den avond van 6 Julij 11. is de lichtwachter van het kustlicht aan de Zwartepolderhuiswaarts keerende in eene sloot geraakt en verdronken. Vermoedelijk is misbruik van sterken drank de oorzaak van dit ongeluk. Onder hen die met goed gevolg examen voor de posterijen hebben afgelegdbehoort ook de heer van Peschdirecteur van het telegraaf- kantoor te Breskens. Eene les voor ongetrouwden. ZekereP. H. omstreeks drie maanden het huwelijksbootje ingestapt. schijnt dat reisje slecht te bevallen. Zoo veel iszeker. dat hij zat van zoo veel geluk, naar Noord Amerika vertrokken is, dus niet per hnwelijksboot maar per stoombooteene. zich zonder hem zeer goed kunnende troostenonbe storvene weduwe achterlatende. De kollecten gehouden bij gelegenheid van het Kloetingsche zendingsfeesthebbennaar wij uit goede bron verneemenniet minder opgebragt dan f 4000. Donderdag avond werd door heeren brand- meesters en onderbrandmeesters te Goes een proef genomen met den zoogenaamden „redding- zak" bij brand. De proef werd genomen uit de derde verdieping van het stadbuis. waardezelve was vastgemaaktterwijl die van onder door eenige manschappen in een hellende rigting werd vastgehoudenVerscbillende personen lieten zich met goed gevolg er door been glijden zoodat wij gerust inogen aanemen dat de beproeving dezer nuUige uitvinding als goed gealaagd kan beschouwd worden. Het kamp bij Milligen wordt betrokken op 12 Augustus a. s. en opgebroken op 10 September daaraanvolgende. Ten einde de aaustaande oproeping van de miliciens der infanterie van de ligtingen van 1869 en 1870 zoo veel mogelijk aan het beoogde doel te doen beantwoordenzullenbuiten en behalve de meer uitgebreide practische oefeningen in de legerplaats bij Milligenin alle garnizoenen, waar daartoe slechts eenigszins de mogelijkheid, bestaat. in de maanden Augustus en September eerstk. bijzondere practische oefeningen gehouden. De comniissie voor het standbeeld van Thorbecke heeft de vervaardiging van het beeld opgedragen aan onzen landgenoot Ferdinand Leenhof, te Parijs, denzelfden die het model inzond waarvan vroeger reeds met zooveel lof gewaagd is. De stoomboot Prins van Oranje heeft een zeer merkwaardig voorwerp medegebragtnl. een schoon exemplaar van den Korandat door den heer J. H. A. IJssel de Schepper- kapitein der infanterie, gevonden is in den Missigit van Groot-Atshin bij het lijk van een gesneuvelden priester. Dit niet slechts om zijn oorprong, maar ook om de aanteekening op de eerste bladen belangrijke handscbriftis door den heer IJssel de Schepper uit het bivouac zeestrand te Atchin den 27n April aangeboden aan den hoogleeraar de Goeje en door dezen aan de Leidsche verzame ling van handschriften geschonken. Men kent den oud-Hollandschen grondregel volgens welken men een nieuw huis het eerste jaar moet laten bewonen door een vijand en het tweede door een vriendom het derde jaarzelf er in te trekken. Of die raad vroeger wel eens gevolgt werdweten wij niet. Zeker is het, dat thans gewoonlijk ieder. die een huis voor eigen gebruik laat bouwener in trektzoodra het onder dak is. De Ned. Industr. geeft een middel aan de handom dit zonder groote schade voor de gezondheid te kunnen doen. Men verbrande in het nieuwe huis v66r de oewoning, gedurende 5 dagen 2'/a kilogr. houtskolen per dag en per 10 vierk. roeden oppervlakte. De Ned. Ind. verzekert, dat het huis dan ten minste „voor een goeden vriend" bewoonbaar zal zijn. Maandag namiddag gaf op de botermarkt te Amsterdam een vrouw aan twee aankomende jongens een pakje over, volgens haar zeggen waschgoed inhoudendeen met verzoek bij eene op een bovenhuis aldaar wonende waschvrouw te bezorgen. Do jongens voldeden hieraan en bespeurden op den trap gekomen eenige bewe- ging in het pakje zoodat zjj van vrees begonnen te schreeuwen. Bij een onmiddelijk ingesteld onderzoek bleek dat in het pakje niet waschgoed, maar een kind lag, Letwelk zoo wordt verteld, reeds gestikt was. De vrouw, die zich nog niet ver verwijderd had werd aangehouden en in verzekerde bewaring gebragt. Het visschersleven is voorzeker niet een van de minst afmattende broodwinningenen toch vind men op Urk een voorbeeld van krach- tigen hoogen ouderdomzooals in Nederland zeker geen tweede aan te wijzen is. De visschers Klaas Romkes, oud 82,Jurrien Krameroud 79 en Hendrik Krameroud 80 jaren bevaren nog even flink als menig jong zeeheld de zee en trotseeren de golven. En daarbij is het nog opmerlijk dat zij juist met hun drien op een vaartuig varen en alzoo de geheele bemanning daarvan uitmaken. Ieder visschersvaartuig is gewoonlijk met drie personen bemand. Te Wageningen had een treffend ongeluk Zekere mej. E., ruim 80 jaar oudge raakte op haar bed in brand. Nog brandcnde is zij opgestaanmaar toen hare buren te hulp snelden was het reeds te laat. Zij is bijaa onmiddelijk aan de bekomen brandwonden over- eden. Het Deventer Dagblad, waarvan een iroefuommer was verzondenis wegens geriuge deelneming als pasgeboren kind overleden. De Arnh. Ct. ontleent aan een particulieren jrief uit Sumatra het volgende „Het is nu gebleken, dat de generaal Kohler niet is gesneuveld bij de bestorming der Missigit, ook niet onder of met de hand aan het vaandel, gelijk door somtnigen poetiscbe werd voorgesteld, maar bij gelegenheidnadat de Missigit reeds in ons bezit was en de vijand er uitgejaagddat lij eene verkenning aan den open kant van het achterdeel van het gebouw deed. Toen schijnt een schot met een poemaras op hem door den vijand geraunt te zijndat door den linkerarm leen het hart wondde en onmiddelijk den dood veroorzaakte. Hij heeft alleen gezegd„o Godik ben gewond". waarop zijn adjudant, Marinkelle naar zijn arm ziende, nog zeide„Stel u ge rust generaalhet is slechts een schampschot" maar meteen viel hij dood r.eder. Een Belg die de expeditie naar Atchin medemaakte, werd hevig geblesseerd de linker land werd hem afgekaptvan de regter werden vier vingers afgeslagen dan nog werd hem een zeer diepe wond op het hoofd en een andere aan de ruggegraat toegebragten toen eerst storte hij met een „Leve het Vaderland neder. Hij is echter als door een wonder aan den dood ontsnapthij is tegenwoordig te Batavia en herstellende. De naam van dien brave is Van Overmeieren. o Eenige lieden uit Brussel die deu ongeluk- kigen De Groof. den „vliegenden man", nazijn raislukte proef in levensgevaar gebragt en zijn ballon vernield hebben zijn daarvoor door het Brusselsche kantongeregt tot verscheideue maan den gevangenisstraf veroordeeld. De drie Brusselsche jongelieden die van daar met een zeilvaarluigje den tocht naar Weenen ondernemen zijn dezer dagen (na zonder ongelukken een zwaren storm te hebben door- staan) te Zaltbomrael aangekomen. van waar zij bij gebrek aan wind, de rivier opgesleept zijn. Te Brussel is een dagblad verschenen onder den titel van Het Vrije NoordenDagblad van Zuid- en Noord Nederlaud. Voor dit blad bestaat geen Belgie meer. Volgens het programma is het doel van het orgaan het Neerlandieismus te prediken tegen het franskiljonnismusfeoda- lismus en militarismus Vijf jongelieden tc Antwerpen gingen dezer dagen de dwaze weddenschap aan om gedurende zeven dagen niet te slapenonder voorwanrde, dat zij alle mogelijke middelen raogten aanwenden om wakker te blijven. Zij bragten op de volgende wijzen hun tijd doordes nacht dansten zij en dronken sterke koffijoverdag gingen zij paard rijden schermdeschoten en namen om het half uur een kop sterke koffij. Van de vijf jongelieden heeft een de weddenschap gewonen, maar hij was vijf en twintigpond ligter geworden. Twee konden na honder dertig uren wakens den slaap niet langer weerstaan. Een werd ziek tengevolgen van longontsteking en de vijfde vie! in slaap op zijn paard gleed er af en brak een arm. In sommige streken van Noord Frankrijk bestaat bij de bewoners van het platteland het geloof dat, wanneer twee huwelijken op een dag gesloten worden het bruidspaar 't welke het eerst het kerkgebouw verlaat, een jongen tot eerste kind zal bekomen. Men is daar zeer op gesteld. Nu gebeurde het onlangs te Orchies, dat twee huwelijken tegelijkertijd gesloten wer den na afloop der plechtigheid spoedden beide paren zich naar den uitgang der kerk. Er dreigde een heftige strijd te ontstaanbeide bruidegoms stonden op het punt tot handtaste- lijkheden over te gaan. Gelukkig wist de bur- gemeester van de plaats goeden raad. Hij naderde de bruidjes en bood haar ieder een armwaarna bij aldus triomfantelijk het gebouw verliet. Van de te Berlijn verschijnende courauten hebben niet minder dan 14 bekend gemaakt dat zij door de verhoogingderloonen van zetters en door de stijging der prijzen van papier ge- noodzaakt zijn om baren abonnementsprijsals- mede den prijs voor advertentiente verhoogen. Een timmerraan te Klagenfurt heeft op een zeer singuliere wijze een eiude aan zijn leven gemaakt. Hij bevochtigde nl. al de klee- deren die hij aan 'tlijf had goed met petroleum, streek daarop een lucifer af en stak zich zelf aan. In een oogenblik stond de man rondom in vlammen en de pijn ontlokte hem een vrees- selijk gescbreeuw. maar de toegeschoten buren waren niet meer in staat hem te redden. Toen hij naar 't gasthuis vervoerd werdwas de huid verkoold en zeer spoedig de zelfmoordenaar overleden. frijzen cler Effecten. Amsterdam, 10 Julij. NEDE8LANr>. flCertific lldito Belgie. Kbankrijk. Rusland. Werkelijke schuld dito dito adito dito dito a landed Handelmaatschappij. ,vdo exploitatie Nrd. staatsspoorw. atertificaten bij liotichild. alnsdirijvingen .fdtio aObligatien 171)8/181G uCertific. adra. Hamburg adito Hope dr- Co. 1855 Ge serie. adito f K'OO 186 4 adito f 1000 18G8 pet. 56; ,6"ij S9jJ i4i; 109 3 5 5 S5 1005 77 87; 99|

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1