4LGEHEEN No. 848. Woensdag 9 Julij 1873. 13de Jaar^. Binnenlandsche lieriurten. J. DE FEIJTER Wz. en L. PLATTEEUW. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van HOEK brengen ter ken- nis van de belanghebbenden dat op Dings dag. den 15 J u i. ij 1873, van des voor middags ten 9 tot des namiddags ten 5 ure, in de raadzaal aldaar zullen worden ingeleverd de stembriefje8 ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraadwegens de periodieke aftre diDgin September a. s. van de heeren Hokk. den 5 Julij 1873. Bargemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. JColitielc Ovei-ziuft. In Spanje is nog niet veel beterscbap te be- speuren. 't Is dan ook haast onmogelijk bi; bet woelen en wroeten der vcrscbillende partijen waarvan geen enkele, boe alien ook op vader landschliefde mogen zwetsengenoeg van die vaderiandsliefde toont te bezitteuom bunne persoonlijke id6es aan die der meerderheid te onderwerpen. Ondertusschen wordt het land 't kind der reke- ning janiet allecn bet land raaar vooral de arme obligatie bonders die de dwaasheden dier grootsprekers met bun goed geld kunnen betalen. De boop, om althans iets van hnnne stukken te profiterenblijft zicb evenwel nog altijd aan iets, al is't dan inaar een stroohalm vastklim- meu. Zoo meent men nn door de verpachting op de Philippynscbe eilanden aan geldtekomen, teneinde de Julij coupons te voldoeu. Wie zal zich evenwel wagen aan overeenkomsten met een land, waarvan 't bestuur meentnaar goed dunken met bare verpligtingen te kunnen hande- lenals ware zij de schnldeischer en niet de 8chuldenaar. Evenwel schijnt bet, dat dit bestuur eindelijk begint in te zien, dat eene vasie hand en onbeperkt gczag noodig zijn om op den weg van berstel te geraken. Zij bcsloot althans voor te stellen, de constitutioneele waarborgen te scborsen 't welk door de cortes reeds is aangenomen wat evenwel den intransigenten niet aanstond zoodat zij dan ook verklaardendo zittingen der cortes niet rneer te zullen bijwonen. Eindelijk is de commissie met het ontwerp voor eene constitutie gereedwaarbij bepaald wordt, dat de president voor 4 jaren zal worden benoemd en dat Spanje in 11 staten zal worden verdeeldde koloniBndie in vier nienwe terri- torien zullen worden verdeeldniet medegere- kend. Men vreest, dat het ontworpenregerings- stelsel zeer duur zal zijn en wij geloovcn ook dat men daarin niet zoozeer mis is. Bij dt: discussie in de Fransche kamer over het voorstel van den heer Dufaure omtrent de constitntionele ontwerpenbeeft ook Gambetta bet vvoord gevoerd Hi; beeft van die gelegen- heid gebruik gemaakom het kabinet en de meerderheid cenige barde waarheden te zeggen, maar zooals te verwachten was. zonder vrucht. Hij daagde bet kabinet nitdat zijn ontstaan naar by zeidcaan drie minderheden te danken bad met ziju systeem van organisatie voor den dag te komenen al vast de proef te nemen van de stemming des landsdoor de verkiezingen voor de 10 vacante zetels nit te schrjjven. Vol- gens zijn meening was de oorsprong van de kamer van dien aarddat men haar bet regt niet mogt toekennenconstituereud gezag nit te.oefenen. De minister de Broglic deed oproer- keu dat Gambetta weinig nienws had medege- deelden dat de kamer zijn verlof niet noodig ha^l, om te blijven bestaan. In de republikeinsche dagbladen wordt het gerucht vernield dat er over deze demonstratie in, de nationale vergadering eene interpellatie toV de regering zon gerigt zijn. De ontruiming van 't Fransche grondgebied door de Duitsche troepen zal omstreeks het begin van Augustus afgeloopen zijn. In de maand Augustus a. s. zalop nader te bepalen plaats en dag, worden afgenomen het vergelijkend examen voor hen die aangesteld wenscben te worden tot adspirantverificateur voor de actieve dienst bij de directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt elf. Op den avond van dingsdag den 1 dezer is de najaarszitting der provinciale staten van Zeeland door den commissaris des konings geopend. Een groot getal ingekomen stukken en voor stellen zijn naar de afdeelingen verzonden. Nadat de vergadering zich in afdeelingen had gesplitst, werd door den voorzitter voorgesteld, de eerste openbare vergadering te houden op gisteren doncierdagdes namiddags ten 2 are. Daarna hcbben de leden zich naar de afdeelingen begeventot het benoemen van voorzitters en onder voorzitters. Fb de zitting van woensdag namiddag, die door 37 leden werd bijgewooudis de beer rar. W. Ph. Vis herbenoemd tot buiten gewoon lid in 't college van gedeputeerde staten. Voorts is goedgekeurd aan de gemeente Goes eene subsidie van f 1000.te verleenen voor het te houden landhuish. congres in 1874. Idem de verplaatsing van het vvachthuisje aan bet Sloe naar den dijk van den Onrustpolder. Afwijzend bescbikt op bet. adres van de Zeeuwscho Spoorbootmaatschappij tot verminde- ring der regten voor bet gebruik van de stei- gers te Cortgene en Catscbe Veer. iNeuzen, 8 Julij. Gedurende de vorige maand zijn bet kanaal alhier opgevaren 57 zeeschepen, metende 14071 tonnen en 205 binnenschepen, m. 18538 t.eu afgevaren64 zeeschepen, m. 16937 t. en 212 binnenschepen, m. 18434 t. Totaal sedert 1 Jannarij 1873 zijn het kanaal opgevaren 210 zeeschepen m. 46032 t. en 1215 binnenschepen m. 97238 t.en afgevaren258 zeeschepen m. 61632 t. en 1264 binnenschepen m. 10204 t. In de 6 eerste maanden van 1872 zijn het ka naal opgevaren: 198 zeeschepen, m. 34429 t. en 1732 binnenschepen m. 110167 t.; en afgeva ren: 172 zeeschepen, m. 32410 t. en 1675 bin nenschepen m. 106833 t. Verscbeidene groote scbepen, geladen met hout, spoorwegblokken vlas, die reeds op weg zijn, komende van de Oostzee met bestemming naar Gent zijn dagelijks te verwachten. Meerendeels ZHllen zij verpligt zijn alhier te ligten. Deze opgave bewijst dat de handel te Gent zich in eenen staat van voorspoed bevindt indien onze iulichtingen gegrond zjjn moeten er gedurende het loopende jaar nog omtrent 150 schepen komen geladen met hout en spoorweg blokken. Daar er reeds nu 90 schepen aange- komen zijnmag men rekenenj op een derde meer schepen dan het vorige jaar. den 7 Julij. Door het bestuur der waterkeering van de calaraiteuse polders Margaretha. Kleine Huissens en Eendragt is jl. zaturdag alhier aanbesteedhet makcn cn zinken van 4910 vierkanfe meters kraagstuk en het leveren en verwerken van 3585 scheepston gewone Doornikschc of bazaltsteen en 1405 scheepston afval van Doorniksche of Lessinesche stcen. Aangenomen door de heer D. Tholens te Neuzen voor f 23.149. Hulst, 7 Julij. Sedert drie jaar bestaat tusschen eenige jagers in dit kanton eene over- eenkomst, om voor aangeauide polders preiuien te stellen tegen de wildstrooperij. Die inaatregel werkte gnnstig. Allengs verrninderden ^lie tegelijkertijd met de grootere en kleinere dief- stallen. Het verdwijnen der zoogenaamdc zvvarte bende van een onzer grensplaatsjes bragt ook zeker veel bij tot die gunstige uitkomst. Nu meenden bedoelde jagers op denzelfden voet voort te gaan ware het niet dat thans eene nienwe bende. meer doortastende maatregelen vordert. Tegenwoordig toch bejagen acht,tien en meer mangeregeld twee A driemaal 'a weeks de velden zoovvel in ons kanton als in dat van Axel, zonder in het minst den oogst te ontzien of zich aan politie en landbouwer te storen. Zij gaan jagende door elk stuk dat op hun weg ligt onverschillig welke vrucht er op wast. Zij be- hooren zijn wij wel ingelicht meest alien in den -Stekensche beikant (Belgie) te huis er moeten zeer gevaarlyke personen bij zjjn of zij ook medepligtig zijn aan de laatste inbraken en diefstallenkunnen wij niet beves- tigenmaar zekerzoowel in het belang van landbonvv als van jagt, is het nemen van krachtige maatregelen noodig. Hoe ijverig onze politie ook is, het algemeen moet haar meer medewerkeu, desnoods ondersteu- nen tegen gevaarlijke personen.Tot beraming alzoo der meest afdoende maatregelen in deze. zal ten spoedigste eene vergadering van belangheb benden door middel eener behoorlijke ad vertentie worden opgeroepen. Uulst, den 8 Julij. De werkzaambeden aan het vereenigd post en telegraafkantoor alhier, gaan goed vooruit en het is wel te voorzien als zich geen bijzonderbeden opdoen dat de aannemer zeker op tjjd gereed zal zijudus zou de post- en telegraafdienst onder een directeur nog voor het einde van dit jaar kunnen worden vereenigd. Hontenisse den 8 Julij. Met het rooijeu der nieuwe aardappelen gaat het hier en in de omstreken slechts langzaaui vooruit. Het beschot is niet groot, doeh de smaak vrijwel. De prijzen zijn nog hoog, doch langzaam dalende. De oogst staat hier over het algemeen zeer goed, zoodat we op goede opbrengst mogen rekenen. Middelburg bad zaturdag 11. de eer om Neeilands koningin voor de eerste maal binnen zijne veste te zien. Dat die stad dit werkelijk eene eer rekende, bewees die blijde, maar ge- paste, die geestdriftvolle en toch eerbiedige ontvangst door hoog en laag geplaatsten in bet maatschappelijk leven. De driekleur wapperde vrolijk van schier alle gevels en verhoogde de stemming van de ontelbare menigte die de vorstiu te gemoet toog of hare komst verbeide. De stedelijke en provinciale autoriteiten waren alien op hun post toen de trein met de vorste- lijke bezoekster voor het station stil hield. Overeenkomstig het opgemaakte plan hezigtigde II. M.. na ten huize van den comm. des konings een dejeuner gebruikt te hebbende nieuwe kerk, bet stadhuis en het gesticht der weezen om daarna een toer te doen naar Oost- en West- Souburg, waardoor H. M. gelegenheid had om eenhoewel klein deel, van Walcheren's lande- ljjk schoon te zien. Overal waar H. M. kwam werd zij op harfeljjke en ongeknnstelde wijze ontvangen en beloonde dit door hare bekende en geroemde minzaamheid. Wij durven gelooveu dat H. M. te vreden zal geweest zijn over de bhjken van der Zeeuwen liefde en achtiug voor het koninklijk geslachten hare laatste woorden aan den burgemeester„dat haar handdruk een dank beteekende aan elken Middelburgergeen ijdele klank was. Een telegram van Router uit Penang, van gistermelcit dat aldaar opnieuvv berigten ontvangen zijn tot bevestiging van 't gerucht, dat er door de Hollanders aanhiedingen zijn gedaau tot 't treffen van een vredelievende schikking met Atebin. Wij vernemen dat met de mail boot Conrad, ten dienste van de expeditie tegen Atchino. a. 14000 kilogram lithofracteur zal worden verzon den. Donderdag 11. had te Zait-Bommel een treffend ongeluk plaats. Twee knapen B. en M.gingen te zamen zwemmen onder toezigt van den vader des eerstgenoemden die een geoefend zwemraer was. Reeds had de vader het water verlaten toen de jonge M. zich te ver waagde en in eene wieling geraakte. Op zijn hulpge- schreeuw begaf de heer B. zich weder te water; maar zjjn poging tot redding was vruchteloos het schijnt. dat de jonge M. hem heeft vastgegrepen en alzoo des mans bewegingen heeft belemmerd, althans beide verd-vvenen in de diepte en vonden den dood. Het lijk vac den heer B isdezen ochtend opgevischt, de jongen M. is nog niet gevonden. Het ongeluk gebeurdo op dezelfdc plaatswaar voor omstreeks drie jarentwee jongelingen verdronken. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van 30 -Junij tot O Julij. ZMMTI.I3 >IIV G JE CV- De sfeigerwerken te Hoedekenskerke be- ginnen toch ook hunne voltooijing te naderen. Naar nien (Jenkt zou de indienststelling van den steiger in het begin der volgende maand zeker kunnen plaats hebben. allerlei vorm en met duizende voetgangers als bezaaid waren De trein ten 9 ure van Vlissingen voerde mede een groote menigte feestgangers aan, meer dan die ten 9.20 van Roozen- daalwelke echter een korps hoornmuziek van Bergen op Zoom medebragtdat de feestelingen aan den ingang van het terrein verwelkomde en verder het gezang zou begeleiden. Ds. Buitcndijk was inmiddels reeds op spreekplaats no. 1 opgetreden en wees er o. a. op, dat het gebed om gunstig we- der verhoord bleek te zijn. Na een kort maar krachtig woord van ds. van Rijn werd de openingsrede gehouden door ds. Huet, die na een gepaste inlei- ding tot de vraag kwam: „Wat is een zendingsfeesten als eenigcr antwoord verwees naar Jezus twecde bede „Uw koning- rijk komc. Uitbreidiug van 't Godsrijk aan de eene zijde maar ook opdat dergelijkc feesten mogten komen in de plaats van de kermis-bachanalen en opdat de arbeidende klasse een weg tot uitspanning zou worden aangewezen, waarop Gods oog met welgevallen moet rusten. Verder wees ZEerw. op de onzalige rigting des tijds op ieder gebied en beweerdc dat men in onze tijdeu meenen moge kerk en staat te moeten scheidenmaar dat kerk en volk niet geseheiden kunnen worden. Ten slotte eindigde spreker zijne met vuur eu overtuiging uitgesproken redemet de betui- ging dat er zijn zendingsvereenigingen, maar er grootere bchoefte is aan zendings-ijver en vooral tot opwekking daarvan achtte spreker de zendingsfeesten hoogst nuttig. Verder traden ds. Nonhebel van Middelburg en ds. Knotnerus van Dordrecht en de verdere sprekers volgens het algemeen verspreid progranima in geregelde volgorde op de verschillende spreekplantsen voor ongeveer 8000 feestgenoten op alles onder- scheidde zich door een orde en gepaste opgewektheid die dczcn schoonen dag tot een waren feestdag maakte, en de duizendcn uit het diepste hnns gemoeds bij het noode scheiden van dezo schoone plaatselkander als aiseheid een hartelijk„met Gods wil tot weerzien" deed toeroepen. Huvvelijks-Aangii'ten. 5 Julij. Jan Kiel, oud 27 j„ jm. en Elisabeth Janna Riemens, oud 21 j., jd. Geboobtex. 30 Junij. Catharina Adviauad. v. Arie van Aalst en van Adriana Haak. 3 Julij. Cornelia, d. v. Cornells de Smidt en van Johanna van Driel. Omtrent het zendingsfeest te Kloetinge schrijft men Dingsdagavond ten 6 ure werd de voorbereidiug tot het eerste Zeeuwsche zendingsfeest onder geen verblijdende voor- teekenenwat het weder betreft, gehouden, en 't was voorze- ker daaraan toe te schrijven dat slechts een klein getal men- schen gewapend met parapluie9 en regenjassen tegenwoordig was, .oen precies ten 6 ure, verschillende sprekers bij afwisse- ling het spreekgestoelte beklommen. Lenigzins oneigenlijk, maar als een noodzakelijk gevolg van het weder, sprak in manteljas en hoed, het eerst ds de Graaff uit Amsterdam, vervolgens ds. P. Huet uit Dirksland, daarna ds. van Dijk van Doctinchem, ds. Buitendijk van Harderwijk en eindelijk ds. van Rijn van Wassenaar. Reeds gedurende de redevoeringen der verschillende sprekers helderde de lucht eenigzins op en toen ds. van Rijn zijne rede besloot met den ernstigen uitroep: „Heiligt u tegen morgen opdat het cen feest des Heeren zij!" vertoonde de zon zijne liefelijke stralen en volgde een schoonen avond op een regen— achtigen dag. Woensdag brak aan en geen brandende zon, maar een zachte bewolkte lucht die Jt zonlicht temperde vervulde de duizende feestgangers met goeden moed, zoodat dan ook weldra alle wegen naar het schoone Kloetinge door ontelbare rijtuigen van Van 20 Junij tot en met 3 Julij, zijn in deze haven binnen- gekomen, bestemel voor Gent, de volgende zeeschepen als 20 Junij. de Duitsche schooner Gretehen, kapt. Lenger, van Riga met vlas. de Noordsche schooner Ingeborg, kapt. Morck, van Fredrickstadt met planken. de Engelsche stoomboot Kil— larneij kapt. Atkins van Goole met stukgoederen. 21 Junij. de Duitsche schooner Louise kapt. Rutzke van D^ntzig met slippers'^ 23 Junij. de Engelsche stoomboot Richard Moxon kapt. King van Goole met stukgoederen. de Bclgiscke stoomboot Flecba, kapt. Sceuwen, van Louden met stukgoederen. 25 Junij. do Duitsche schooner Fannij Sermes, kapt. Albers van Dantzig met planken. de Engelsche schooner Phimia, kapt. Lea, van Londen met raapkoeken. 26 Junij. de Duit sche schooner Max Einilkapt. Rohdc van Dantzig met slippers. 27 Junij. de Engelsche stoomboolr Killarneij, kapt. Atkins, van Goole met stukgoederen. de Noordsche schooner Olaf, kapt. Anousen, van Koningsbergen met slippers. 30 Junij. de Belgische stoomboot Flecha, kapt. Seeuwen, van Londen met stukgoederen. de Engelsche schooner John Williams, kapt. Jones, van Koppeuhagen met slippers. de Engelsche stoom boot Londos kapt. Ell woodvan Goole met stukgoederen. 1 Julij. Noordsche brik Adjuta, kapt. Eriksen, van Namsos me! planken. Van 20 Junij tot en met 3 Julij, ziju uit deze haven naar zee vertrokken komende van Gent, de volgende zeeschepen als 21 Junij. de Duitsche bark Ernilie, kapt. Lange, naar Riga in ballast. de Duitsche bark Svvinemundc, kapt. Friers, naar Riga in ballast. de Duitsche brik Paul Marie, kapt. R:edell naar Zweden in ballast. de Duitsche brik Wilhelm August kapt. Scharmberg. naar Lulea in ballast. 22 Junij. de Noord sche bark Ceijlon kapt Olsennaar Riga in ballast. ds Engelsche stoomboot Killarneij. kapt. Atkins, naar Goole met stukgoederen. 23 Junij. de Noordsche brik Antillakapt. Hendriksen, naar Skeleftia in ballast. 24 Junij. de Duitschr brik Fritz, kapt. Sfahnke. naar Riga in hallart de Iniitsci.r-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1