ALGEIEEN J y J1 No. 846. Woensdag 2 Julij 1873. 13de Jaarg. I 11 Binnenlandsche berigten. Bui tenia ndsche berigten. JPolitielr Overzicrt. Bij gebrek aan belangrijk politiek nieuws is de sbach van Persie het voorwerp der openbare aandacht. Engeland. naar men zegt. naijverig dat de Russische beer de Persiaansche kat zoo geheel en al naar zijne hand zoekt te zetten, doet al 't mogelijke. om het den Oosterschen potentaat zeer comfortabel te maken en hem met eerbe- vvijzen als te overladen. Een bewijs van de belangstelling van Engelands groote vvereld in den Ooslerling, maar tevens van den rijkdom der lordsisdat de operazaturdag door den shach bezochtstikvol was en zelfs zeer middel- ruatige plaatsen met 16 p. st. of 192 gulden werden betaald. De sbach was bij deze gelegenbeid met diamanten en edelgesteenten als bezaaid. Ook de Londensche zakkenrollers hebben bun Oosterschen gast een proefje bunner verbeveue kunst gegevenedoor een zestal diamanten van zijn paard te stelen Setswat tot nog toe aan geen bunner kunstbroeders in eene der Europesche steden was gegund. Men schetst den Persisehen vorst als een hoog bartig en trotscb persoontje. volstrekt ciet gene gen zich iets minder te schatten dan zijne Euro pesche collega's dat hij in galanterie echter ook voor den fijnsten Europeaan niet behoeft onder te doen blijkt uit zijne begroeting van koningin Victoria aan wie hij verklaarde tot heden den ouderdom van den dag zijner geboorte te hebben berekendmaar tbans zijn levensbegin vaD het oogenblik te zullen telleu dat hij bet aangezigt barer Britsche majesteit had aanschouwd. Mag hier niet gezegd worden gij alien! fijn beschaafde en galante Europeanen boeden af voor den tot dusver door u zoo laag geschatten Persiaan. Ook Parijs zal bet voorregt hebben den blin kenden Oosterling in zijn midden te zien. De gemeenteraad en de nationale beiden bebben ere dieten toegestaan tot zijne luisterrijke ontvangst. De stad Parijs, op zich zelve bezoekenswaard, is echter sedert de laatste jaren op nieuw historisch geworden. Als Mac Mahon dezen gast langs de ruime boulevards van de koningin der Europesche steden rondleidt, hoeveel zal bij hem dan kuonen mededeelen van het gebeurde uit den commune tijd hoeveel plaatsen zullen geen aanleiding geven tot opheldering en herinnering van feiten en gebeurtenissen uit dien droevigen tjjd. Hier op de Mont martre stierf generaal Thomas voor de zaak des vaderlandsdaar bezweek de bisschop met zijne mede gevangenen door het moordend staal der oproerlingen die plaats was getuige van een bloedig tooneeldat de menschelijke haren te berge deed rijzen elders woedde de door petroleum aangevoerde vlarn op schrikbarende wijze en bedreigde op eeu oogenblik gansch Parijs; daar wijzen in aaubouw zijnde paleizen naar de verwoesting dier dagenen als dan de Oosterling met zijne fijne galanterie hoogelijk den heldenmoed roemt, die zulk een monster wist te beteugelendan zal misschien ook de gedachte bij hem rijzen dat in politiek opzigt het onbeschaafdearme Persie er beter aan toe is, dan het fijne, rijke Frankrijk. In dit opzigt mag men waarlijk nog weinig licht aan den dageraad zien, als we daar getuige zijn, wat beweging de begrafenis van een een voudig man, toevallig lid der nationale vergade ringmaakt. In plaats zooals bij ons te lande, de godsdienstige overtuiging van den overledene buiten spel te laten bemoeit een prefect, ambte naar van den staatzich met deze treurige plegtigheid past eene wet toe zoowat betrekking hebbende op het wegruimen van vuilnis en ver hindert de oper.bare eerbewijzing, aan een over- leden lid der nationale vergadering toekomende. Bij het naar aanleiding dezer gebeurteuis in de nationale vergadering gehonden debatheeft de regering de houding van dien staatsambtenaar gehandhaafd. Bij het opmerken van dien staatkundigen ouzin onzer nabnren, moeten dan roomsch en onroomsch niet dankbaar het voorregt onzer toestanden erkennen. waar wij zonder afgesloten plekjes rustig onze dooden onder elkander aan den moe- dersc.hoot der aarde toevertrouwen waar wij zonder te vragen, wat ze in bun leven hebben gedaan en gedachtzonder beweging den aftre- denden sterveling zijn laatste plekje op aarde gunnen Moge het in Nederland nimmer anders worden De berigten uit Spanje blijven verward. Nu eens heet het, dat de Carlisten de regerings- troependan weder dat de laatste de eerste hebben verslagen. Inmiddels is het onbetwisbaar, dat opstand en regeringloosheid zich met den dag uitbreiden. Te Sevilla hebben de zooge naamde intransigenten barricades opgerigt. Het aantal partijgangers wordt legiomen heeft Carlisten Alphonsisten IJnitaristen, Foe deralisten, Intransigenten, en wie weet wat meer. In de zitting der tweede kamer van de staten- generaal van gisteren is na langdurige discussie art. 3 der wet tot afschaffing der plaatsvervanging verworpen met 43 tegen 25 st.waarop de minister Geertsema de wet ingetrokken heeft daar het hoofdbeginsel afgestemd was, en waarna de minister van oorlog verklaarde geen verder deel van de regering te blijven uitmaken. Axel30 Junij. Tot predikant bjj de Nederd. he vormde gemeente al hier is beroepen de beer Wouter van den Bijtelpredikant te Montfoort. Graauw26 Junij. Onder de land- bonw gemeenten in dezen omtrek mag de Graauw zeker niet als eene der minsten worden aangezien. De landbouw staat hier op eenen gunstigen voet men doet al het mogelijke om verbetering aan te brengen en dit gevoegd bij de zeer vrucht bare gronden doet den landbouwer de beste vruchten van zijnen arbeid inoogsten. Thans is het koopen en verkoopen van vlas in vollen gang, en dat hier zeer groote sommen worden besteed zal blijken als wij zeggendat bij ver- schillende landbouwers het vlasvoor het gewone gemet, is verkocht voor 348 gulden. Znicldor-pe 26 Junij. De uitslag der op 24 Junij plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad was als volgt Er werden ingeleverd 24 stembilletten alien geldig, van dit getal zijn uitgebragt op de heeren J. E. de Calnwe 13, A. J. Ongenae 5, D. van Laere 4 gtemmen. A. D. Christiaans en A. Gijsel ieder 1 stem. Zoodat eerstgemelde is benoemd. De bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Hengstdijk, den Weleerw. beer Leppers, thans kapelaan te Etten. Naar wij vernemen zal H M. de koningin a. s. zaturdag de gemeente Middelburg en voor zooveel de tijd het zal toelaten ook de omstreken bezoeken. Verieden week zijn op de botermarkt te Zierikzee 10 stukjes bofer te licht bevonden de verkoopster werd beboet. In den loop der week werd bij een bakker aldaar het brood gewogen en mede te licht bevonden. Blijkens het verslag, behelzende eenige statistieke opgaven betrekkelijk de postadmini- stratie in Nederland over 1872, zijn in dat jaar verzonden 30.595 609 binnenlandsche portbetalen de brieven, waarvan 29 639.205 gefrankeerd en 956.404 ongefraukeerd. Voorts werden uit- gegeven 4 422.660 enkele briefkaartea en 77 369 briefkaarten met betaald antwoord. Het getal binnenlandsche aangeteekende brieven en verdere stukken bedroeg 637 039. Het gezamelijk getal binnenlandsche drukwerken was 23 289 132. Binnenlandsche postwissels werden verzonden 465 170 stnks tot een bed rag van f 6.832.465 61. De totale ontvangsten der postadministratie over 1872 hebben bedragen f 2.499 207.99 uitgaven f 1.642508.11. Twee kindereneen van 3 en een van 5 jaren, zijn te Donge, bij Oosterhoutopdroevige wijze omgekoraen. Zij hadden zich ongemerkt verwijderd, om hun vader die. op het land werkte, na te loopen doch na lang zoeken vond de moeder ben hand aan hand in een sloot gestiktwaarin waarschijnlijk de felle wind hen gedreven had. Door de arroudissements regtbank te Brielle is de beer J. F. M. de Sel tot betaling eener boete veroordeeld wegens het verkoopen van een doosje Urbanus-Pillen zonder apotheker te zijn. Het vonnis is gevvezen op grond van art. 30 en 31 der wet van 1 Junij 1865 (Staatsblad no. 61), in verband met de lijst van geneesmidde- ien vastgesteld bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken dd. 15 Julij 1872. Het vaderland verneemt, dat de zaak van de Jong c. s.verdacht wegens den moord in der tijd op mevrouw van der Kouwen gepleegd, in de maand Augustus voor het provinciaal- geregtshof van Zuid-Holland zai worden behan- deld. Reuter's agentschap seint uit Calcutta onder dagteekening van 28 Junij. Berigten van het eiland Sumatra bevestigen, (fat de Nederlanders aan de Atchinezen hebben aangeboden om het geschil in der minne te beslechten. De Nederlanders zouden schadeloos- steiling uitkeeren voor de verbrande moskee en de oorlogskosten betalen maar daarentegen over zekere voorregten vragen. De sultan zou onaf- hankelijk blijven en de Nederlanders zouden beloven zich niet te mengen in de zaken be- treffende de Mahomedaansche godsdienst in het rijk van Atchin. „Te Deli is het rustig." Men schrijft uit Harderwijk dat de komst aldaar van manschappen in de laatste dagen zeer groot is zelfs zoo dat er een 200tal rond loopen zonder nog van de militaire uniform voorzien te zijn. De tweede expeditie naar Atchin levert voor velen aldaar nog al voordeelen oper koraen o. a. voor schoen- en kleederraa- kers handen te kort. In de zitting van den geneeskundigen raad in Noord Holland is mededeeling gedaan van proeven die genomeu zijn ter vergelijkiug van de groeikracht op gronden met stalmestPeru guano, fecalia en zonder mestwaarbij de superioriteit van fecalia boven de andere meststoffen en van de fecalieu van goed gevoeden boven der minder goed gevoeden overtuigend gebleken is. De regtbank te Heerenveen heeft zekeren P. L.van Joure debitaat der staatsloterijdie aan iemandwelke volgens y2n lot /850 toe- kwam slechts 700 had uitbetaald veroordeeld tot zes maandeu cellulaire gevangeuisstraf, eene geldboete van 25 en uitkeering aan de opge l:gte partij van f 150 met de daarop verloopen intrest tegen 5%. De officier van justitie droeg eene breed voerige en kernachtige conclusie voor, waarmede het vonnis geheel overeenkomt. In Friesland is gebrek aan maaijers. De zoogenaamde „hannekemaaijersin 'tDuitsch- land, zijn tengevolge van de rijzing der dagloonen d&ar te lande gebleven en na kan dienlengevolge een maaijer in Friesland f 4 a 5 per dag verdienen. Dezer dagen stierven in de gemeente Schijndel plotseling twee schoone melkkoeijen tervvjjl anderen op denzelfden stal in meerder of minder mate ongesteld werden. Men dacht aan miltvuur. maar een naauw- keurig onderzoek bragt tot de overtuiging dat vergiftiging had plaats gegrepen. Ter gelegenheid eener feestviering. had men groene guirlandes gevlochtendaartoe waren takjes van den taxisboom gebezigdwelke later op de mest onder de koeijen waren geworpen twee van deze aten er zooveel van dat ze be- zweken. De bladen en takjes van den taxis (taxus baccata)die wel tot heggen gebezigd wordt zijn gebleken vergiftigd te zijn. Vrijdag der vorige week kregen twee werklieden die op een steiger voor een gebouw in de rue Haziaelle te Luik werkzaam waren, zoo hevigen twistdat zij weldra bandgemeen werden. Men verbeelde zich den angst van hen die op straat getuigen waren van dit tooneel en die ieder oogenblik verwachtten datdebeide vechtenden van de ruirn zes meter hooge stelling zouden rollente meer daar men duidelijk opmerkte. dat een hunner zijn tegenstander van de bekrompen en gevaarlijke strijdplaats trachtte te werpen. Gelukkig verscheen een agent van politie, die langs een der stijgerpalen naar boven klauterde enna de vechtenden gescheiden te hebbeneen hunner dwong zich met hem naar beneden te begeventot groot geuoegen der verzamelende menigte. die de moedige daad van den politie agent met gejuich begroette. Vele lieden en vooral kinderen hebben de gewoonte, bij het eten van kersen of pruimen de steenen in te zwelgen zonder te weten aan welk gevaar zij zich blootstelien. M. S. te Brussel oud 40 jarenhad een tamelijk groot aantal kersen gegeten en de steenen ingezwolgen des avond kreeg hij hevige pijn en men was verpligt een geneesheer te halen. Toen de doctor hem onderzochtzag hij dat de ingewanden waren opengescheurd en de gevolgen daarvan doodelijk waren. Inderdaad ondanks alle mogelijke zor- gen toegediendbezweek hij weldra onder de verschrikkelijkste pijuen. Zekere weduwe Carrerete Goes (Frank rijk) heeft eene aanklagt ingediend tegen haren schoonbroeder die haar met een schop deerlijk mishandeld had. Het merkwaardige hierbij is dat de beminnelijke schoonbroeder reeds honderd jaren telt. zoodat hij dus we! weten kon dat zulke dingen niet geoorloofd zijn. Binnenkort zal in eene der afdeelingen van de Weener tentoonstelling een monster concert plaats hebben. De ouverture-Semiramis van Rossinizal door 48 heeren op 24 clavieren worden uitgevoerd. De repetities voor dit en andere kleinere stukken zullen van 7 tot 9 uren 's ochtens worden gehouden. In de Ausstellung Zeitang van de Neuo Freie Presse komt een belangrijk artikel van dr. Laspeyres over de wolteelt voor. Metcijfers toout de schrijver aan hoe sinds tientalien van jaren Araerika. Indie, het Kaaplaudmaar bovenal Australia de rijkeu van Europa op de Europeescbe wolmarkt verdrongen hebben. Een gedeelte dier cijfers de schrijver erkent zelf dat de volkomen juistheid niet boven alien twijfel verheven is heeft betrekking op den veestapel en de wolproductie in 1866. Ons land komt daarin voor met de volgende getallen aantal millioenen schapen en lammeren, 1; mil- lioen pond; geleverde wol 62; waarde van de wol in duizendtallen pondeti sterling 231. Voorts een vergelijkende staat van de opbrengst en den prijs van de wol in 1866: pond wol per schaap 6 (met Belgie het hoogste cijfer van alle landen der aarde); prijs per 100 pond wol in pd. st. 3.7 opbrengst per schaap in pd. st. 0.23. De schrijver keurt het af, dat men zich in Europa, niettegenstaande de onmogelijk gebleken concurentie met de andere werelddeelen, nog op de wolteelt biijft toeleggen. Veeteelt in plaats van wolteelt! zegt hij. Dat zeggen ons de cijfers. Eene fabriek in Wales maakt ijzeren plaatjes waarvan 1614 op elkaar de dikte vormen van een centimeter. Van het dunste schrijfpapier gaan naar men zegtslechts 476 vel op een centimeter. Een 70jarige douaan te Kerorlay heeft zijn zoon die zwak van geestvermogens was, 3 jaren lang in een varkensstal geheel naakt aan een keten vastgelegd de grijsaard is daarvoor tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. De stand der granen in Noord Amerikabe- looft, volgens een berigt uit New York, een oogstwelke die van verieden jaar ruimschoots overtreft. De opbrengst van den katoenoogst zal. naar men verwachtgemiddeld 12 pet. hooger zijn dan verieden jaar. Een boterfabriek in New-York heeft een nieuwe wijze van botervervaardiging aangewend, welkenaar men zegtgoede uitkomsten ople- vert. Er worden personeu naar de slagthuizen gezonden om al het ossenvet op te koopen. Dit wordt naar de fabriek gezonden en daar gezui. verdvervolgens fijugemalen en in een ketel gebragtwaarbij eeu even groote hoeveelheid water wordt gevoegd. De vetdeelen smelten door aangebragte matige warmte. en daardoor komt de olieachtijre zelfstandigheid vrij, welke op het water biijft drijven. Dit bestaat uit boterhoudende stof en uit stearine, Bij tachtig graden warmte smelt het eerste en vorrnt do

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1