ALGEMEEN No. 845. Zaturdag 28 Junij 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. aan JPolitielr Overzijyt. Spanje mag gebrek hebben aan geld aan orde, n goede soldaten waarin 't zich met de overige Europesche volkeren kan metendat is met zijne redenaars. Het talent van een Castelar, den vurigen repnblikein is bekendPrim, Sagasta, TopetoZorillaFiguerasen anderen schit- terden bij afwisseling, als sterren aan hetSpaan- sche firmament der welsprekendheid. Als fraaije woorden een land konden regerenwas Spanje reeds voor lang het beloofde land onzes wereld- deels geweest. Dat 't ook den tegenwoordigcn premier niet aan talent ontbreekt, blijkt voldoende uit zijne redevoeringen. De kamers van DnitschlandItalie en ook Frankrijk laboreeren aan de reislust harer leden. Men weet hoeveel moeite het zelfs von Bismarck gekost heeft, een geDoegzaara aantal leden ora zich heen te vergaderen tot afdoening der meest dringenden zaken. Ook Italie's premier heeft onder bedreiging van te nemen ontslag slechts bewerktde hoogst noodige besluiten te ver- krijgen. Dezelfde oorzaak is misschien de reden, dat het er in de laatste dagen in de Fransche vertegenwoordiging nog al vrij kalm toegaat daar er overigens hout te over is, om 't vunrtje aan te stoken. Ontniskenbaar is toch de tegenwoordige rege- ring op den weg der reactie waar zij zich gaat bemoeijen met begrafenissenwaar zij beveelt, dat begrafenissen onder geestelijke hoede elk nur van den dagraaar andere slechts 's mor- gens en 's avonds v66r en na zevenen moeten geschieden. De spoedige herstelling van de Vendome- zuil onder Mac-Mahonde vervolging van Banc, de onmiskenbare bescherming der keizerlijke familie en het onbelemmerd werken voor eene nieuwe propagande toonen overvloedig dat de tegenwoordige een aan den afgetreden president tegenovergestelden geest wil volgen. Omtrent de Khiva-expeditie wordt uit Berlijn aan de Times geschrevendat de Russenbij de inneming van Khodsbeili't welk door 6000 Khivanen met zes kanonnen werd verdedigd slechts twee man aan gewonden verloren. Magit daarentegen werd zeer hardnekkig verdedigd door 3000 Yomut Turkomannen met drie kanon nen en de inneruing kostte den Rnssen 15 man. De stad werd door de overwinnaars geheel vernield en in brand gestoken. V66r de inne ming van Khodsbeili waren verscheidene depu- taties van Khirgissen en Turko mannen in 't Russische kamp gekomenom hunne onderwer- ping aan te bieden. Mangit ligt. 60 mijlen noordwestelijk van Khiva Hankiwaargeneraal Kauffmann zich den In Jnnjj bevond. ligt slechts 25 mijlen zuidoostelijk van de hoofdstad. De toestand der troepen is voortrefFelijk. Uitslag der herstemmingen ter verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten- generaal op 24 Junij 1873. AMSTERDAM. Gekozen Fabius met 672 st. Jolles had 644 8t. GOUDA. Herkozen de Brauw met 1035 st. Kuyper had 918 st. DELFT. Herkozen Nierstrasz met 1187 st. Dr. Vaillant had 987 st. LEIDEN. Herkozen van Heemstede met 978 st. Van der Loeff had 469 St. GORINCHEM. Gekozen Teding van Berk- hout met 1325 st. Heemskerk had 1075 st. UTRECHT. Gekozen Messchert van Vollen- hoven met 932 st. Van Voorthuizen had 830 st. ALMELO. Gekozen Insinger met 1064 st. Van der Linden had 909 st. DOKKUM. Herkozen van Harinxma thoe Slooten met 1027 st. Keuchenius had 721 st. De Staats courant van 11. dingsdag bevat eon koninklijk besluit van den 15 Junij 1873 tot aanvulling en wijziging van het bij koninklijk besluit van 12 Mei 1873 (Staatsblad no. 58) vastgesteld algemeen reglement voor de spoor- wegdiensten. Het nieuwe besluit strekt tot de invoering van rijtnigen of afdeeliDgen van rijtuigen der drie klassen bij de spoortreinenuitsluitend voor vrouwen bestemd. Deze rijtuigen of afdeelingen moeten in- en uitwendig op eene voor ieder zigtbare wijze worden aangeduiden zullen daarin kinderen van het mannelijk geslacht beneden den leeftijd van dertien jaren als zij door vrouwen worden begeleidworden toege laten. INeuzen, 27 Junij. In de op den 25 dezer gehouden vergadering van ingelanden van den polder Nieuwe Nenzen, is tot gezworen van dien polder benoemd de heer P. Moes. Naar wij vernemen zal de legerplaats bij Milligen dit jaar worden betrokken van 12 Augustus tot 10 September. De troepen daarvoor bestemd zijn de le divi- sie infanterie van de reserve brigade infanterie, waaraan worden toegevoegd 2 escadrons van het le regement huzaren, 1 battery rijdende artillerie en 1 compagnie artillerie transporttrein. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Hoofdplaat is dingsdag te Hoofdplaat aanbesteed: het maken van verdedi giugswerken aan den onderzeeschen oever van genoemden polder,. Aangenomen door den heer I. van Malete Breskensvoor f 15 700. Men schrijft uit Vlissingen van 23 dezer Mogten wij ons eenige dagen geleden verblij- den met het door u medegedeelde berigt van de opening onzer nieuwe havens en de bijwoning daar van door Z. M. en andere leden van het koninklijk huis; - thans verheugt het ons den volke te kunnen mededeelendat dezer dagen bij den commissaris des konings in dit gewest een officieel schrijven is ontrangeninhoudende kennisgeving, dat de opening der havens, sluizen en kanaal zal plaats hebben op 8 September a. s., dat Z. M. met hoogstdeszelfs broeder prins Hendrik op zondag 7 September te Middel burg zal aankomenaldaar by den commissaris nachtverblijf houden en des maandags voormid- dags zich naar deze stad zal begeven ora de plegtige opening bij te wonen. Afgaande op wat ons bekend is van het programma> zal de feestviering zeer prachtig en den grootschen aanleg der werken waardig zijn. Bij voorraad verheugt men zich in het blijde vooruitzigt van die^g dagdien wij hopen en verwachtendat groot zal zijn en tegelijk de dageraad van zoovele schoonere dagen die volgen zullen. De uitspraak van den kantonregter te Vlissingenwaarbij aan kerkvoogden der Neder- duitsche hervormde gemeente aldaar, hunne vor- dering tot betaling van hoofdelijken omslagdoor een lid der gemeente werd ontzegdop grand dat het reglement op het beheer der kerkelijke goederenwegens een gebrek in den vorm niet regtsgeldig washeeft ten gevolge gehad dat het college van kerkvoogden en notabelen krachtens dat reglement gekozenzijn ontslag heeft genomen. Van dit besluit zal kennis gegeven worden aan den kerkeraad opdat hij zoodanige maatre gelen nemeals in het belang der gemeente zal blijken te behooren. Op het in het vorige jaar te Middelburg gehouden Letterkundig Congres werd gewezen op het buiten al le verhouding hooge port voor dagbladen uit Belgie naar Nederland of omge- keerden besloten bij de regeringen van beide landen aan te dringen op verbetering van dien toestand. Tengevolge van dit besluit rigtte de uitvoerende commissie van het Middelburgscha Congres zich tot den heer van Deldenminister van financiendie daarop het volgende heeft geantwoord „Ik heb de eer uwe commissie naar aanleiding van haar schrijven van den 11 April jl. te kennen te geven dat op dit oogenblik tusschen de Neder- landsche en Belgische postadministratie over eenige wijzigingen van het bestaande postverdrag van den 20 Maart 1865 een gedachtenwisseling plaats vindt. Onder die wijzigingen behooren ook de beide bij uw bovengemeld schrijven be- handelde onderwerpennamelijk een verandering van het tarief der dagbladen en de verhooging tot 15 grammen van het gewigt der brieven naar de berekening van het enkel port. „Ik vlei mij, dat het aanvankelijk overleg met een gewenschten uitslag zal worden bekroond en het eerlang tot het sluiten eeneradditioneele conveatie tusschen de regeringen der beide landen zal leiden." Het stoomschip de Koning der Nederlanden kapt. M. C. Braatis volgens ontvangen telegram den 24 Junij te 3 u. 's namiddags te Batavia aangekomen na 26 uren te Padang te hebben vertoefd voor het debarkeeren van passagiers, troepen en lading. Het schip is den 17 Mei te 9u. 's avonds van de reede van Texel gestoomd en is dus den 38n dag na het vertrek te Batavia aangekomen. Na aftrek van oponthond te Port- Said. Suez-kanaal Aden en Padang heeft het 33 dagen 8 uur onder stoom gehad, met eene gemiddelde snelheid van ruim elf mijlen zijnde de snelste directe reis van Nederland naar Java. Uit het Westland schrijft men aan de Leid. Ct. dat de handel in nieuwe aardappelen uit die strcek naar Engeland begint toe te nemen. Tegen het einde dezer maand zal de rooijing der vroege aardappelen algemeen en, naar men vertrouwtmet geen ongunstige uitkomst plaats hebben. Uit de Veenen is het vervoer van peulen en doperwten in vollen gang, en de tuinen leveren overal voldoende groenten op. Depluk van aardbezien is zeer voordeelig, en de vruchten, die nu gekoesterd worden door een heerlijken zonneschijnkomen goed aan. Van de pereboomen is bijna geen vrucht te wachtenook de bloesems der appelboomen hebben van de koude geleden. Steenvruchten zooals perziken pruimen en abrikozen zijn bijna in het geheel niet aan de boomen. Dezer dagen werd de aandacht van de kenrmeesters van vleesch aan het Zieken te 'sHage getrokken door een kist geadresseerd aan den heer F.aldaar. en de aanwijzing dragende: „porcelein voorzigtig te behandelen." Bij onder- zoek bleek die kist 100 kilogrammen bedorven vleesch te bevattendat door de kenrmeesters onmiddellijk ter begraving aai de politie werd overgegeven. Maandag is te Amsterdam een vergadering jelegd door het administratie kantoor van Ame- rikaansche spoorwegwaarde, om middelen te )eramenwelke de Nederlandsche beurzen tunnen aanwendenom op afdoende wijze de speculatie tegen te gaan in Amerk. spoorweg- waardenvoor zooverre die kunstraatig in't leven wordt geroepeu en alleen berust op gemis aan Lennis of toelating bij de honders. De heer 5hilips leidde de vergadering en de heer Wert- leim legde nader de beduiding nit. Men wilde eerst kapitaal bijeen brengenteneinde door inkoopeu den marktprijs op te heffen maar dit denkbeeld werd prijs gegeven evenzeer als dat, om een comit6 van iolichting op te rigten. Het administratiekantoor had nu een voorstel ge- maaktom eene naamlooze maatschappij op te rigteneene vereen. voor den Amerik. eiTecten- handel met 2 millioen gulden kapitaalniet om daar mede eigen handel te doenmaar om in beleening, prolongatie of disconto te worden belegdhet doel der vereeniging is kennis omtrent Amerika spoorweg en andere waarde te verbeiden en middelen te bcramenom bij noodlijdende waarden tot herstel of verbetering van den toestand te gerakenom de keuze van plaatsing van kapitalen van Amerika te leiden. Men beweerde dat het denkbeeld nu wel wat laat kwamnu het kwaad gesticht was dat licht zouden moeten geven, juist zij die de Nederlandsche kapitalisten eerst verkeerd hadden ingelichtdat voor een jaar waarschuwing goed ware geweestdat de Ned. financier aan vele slechte waarden ingang had helpen verleenen enz. Ten slotte is het voorstel in handen gesteld eener commissiebestaande uit de firma's Rahusen ft Waller, Oyens Zn.Chement ft Weetjen. Elix Broekmanvan Ogtrop&Zn., Jan Kalff Zn.de Amsterdamsch banken drie te Amsterdam gevestigde administratie- kantoren en een lid van het Rotterdamsche beurscomitGdoor dat comity aan te wijzen. In den nacht van zaturdag op zondag ongeveer te 1 nurliep een 23jarige man met een paar laarzendie hij van den schoenmaker bad gehaaldop den Voorburgwal te Amsterdam toen hijter hoogte van het gasthuiswerd aaugevallen door een grooten sterken mandie hem de laarzen ontnam. De bestolene riep terstond: „Houdt den dief!" De politie. gesta- tioneerd voor het huis van den heer Bergman Charleskwam op dat geroep toeschieten en de dief ziendedat hij gesnapt zou wordenkeerde zich eensklaps om, takelde het jongmensch toe, wierp hem in het water en zette het op een loopendoch werd gevat door een in den buurt wonenden burger, die hem echter weer los liet op zijne verzekering, „dat het maar een standje" gold. Naauwelijk8 was de boosdoener echter losgelatenof de politie riep.: „Het is een raoor- denaaren zette nu met den burger den man op nieuw achterna, die weldra* en ditmaal voor goedgepakt werd. Inmiddels had men den mandie in het water gevallen was, opgevischt de chirurgijn de heer J. B. Liernnr beproefde hem bij te brengen, doch te vergeefshet bleek dat hij in den modder was gestikt. Volgens het Israelietisch weekblad hebben de hh. L. P. Jacobs Mr. J. L. de Leao Laguna zich dezer dagen naar Brnssel begeven om namens de bestnren der beide Israel, gemeente te Amster dam den shach van Perzie een adres aan te bieden ten behoeve hunner geloofsbroeders in Perzie. De shach heeft hen echter niet ontvan gen. De Nederlandsche gezant te Brussel zou de bezorging van het adres op zich genomen hebben. Voor den kanonnier van den Akker, op een der forten bij Utrecht door het springen van een granaat verminkt, is in het geheel ontvangen f 4937.58. De dienstmeid te Nijmegendie zich eenige dagen geleden zoo deerlijk door petroleum ge- brand heeft. is aan de gevolgen overledec. Bij den commissaris des konings in Fries- land is van Z. M. ontvangen een volledig kenrig bewerkt zilveren thee- en koffij - servies, bestemd ombenevens een gouden oorijzer te dienen tot prijzen bij een ouder Friessche harddraversmet paard en chaisop den 4n Sept. e. k. den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranjete Leeuwarden te houden wedstrijd. Onder de passagiers ran den plaisirtrein die op jl. koninginne jaardag van Groningen zich naar de residentie hebben begevenbevond zich een tachtigjarig oud-ambtenaar bij de be- lastingen. Deze heeft de attentie gehad der dien dag verjarende koningin een present mede te brengenen wel een zeer eigenaardig present nl. een „Groninger kock." Vermoedelijk heeft II. M. nog nooit zulk een verjaargeschenk ont vangen. Pas uit den Haag te Groningen terng- gekomen ontving de man reeds een hartclijke dankbetuiging van wege H. M. Te Groningen is aan het kind van een polderwerkerdat lastig wasaftreksel van manekoppen gegeven om het te doen bedaren. Het sliep daarbij voor altijd in en was niet meer lastig. Ons vee maakt op de Weener-vee-tentoon- stelling een goed figunr. Verschillende exem- plaren van HollandschGroningsch en Friesch rasdoor bniienlandsche veefokkers ingezonden, zijn met prijzen bekroond. Men roemt bij de stieren den flinken bonwden breeden raelk- spiegelde voile gelijkmatige vormen, zachte dnnne huid en het zijdeachtig haar. terwijl de melkeigenschappen der koeijen mede geprezen worden. Een der schoonste stieren van de geheele tentoonstelling was de zilvergrijze Gro- ningsche stier van de heeren Otto Boekhoff ft Co. teLoga, bij Leer, in Oost Friesland welke heeren ook eene koe hadden tentoongstelddie alle anderen in melkeigenschappen overtrof. Een schrikkeljjk ongeluk is te Nijvel voorgevalleneen kind van eenige weken oud, is door de ratten een voeteen gedeelte van het been en een arm afgevreten. Het is bijna onmiddelijk gestorven, des morgens hebben de ouders slechts een afschawelijk verminkt lijkje gevonden. Het verwonderlijkste is echter dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1