ALGEMEEN BERENMARING. No. 844. Woensdag 25 Junij 1873. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, maken bekend 10. dat de gevvonejaarlijkscke PAARDEI* en VEFJ1A KB4.T in deze gemeente zal worden gehouden op IJisigscJasi tlen 1 July 1873, aanvangende des voormiddags te 9 ure en ein- digentie des namiddags te 3 ure. Bij die gelegenheid wordenvan wege de gemeente, negen verschillende premien uitgeloofd. Om naar de premign te kunnen mededingen zal bet vee, uilerUjk des voormiddags 11 ure, ter markt moeten zijn aangebragt. Van mededinging zijn uitgesloten de eigenaren van bet grootste getal paarden en vee. die, te dezcr zake. in bet vorige jaar zijn bekroond alsmede de paarden en bet vee, wegens welke reeds vroeger in deze gemeente, eene premie is toegekend. Geen liedjeszangersorgeldraaijers en derge- lijken worden toegelaten. 2«. dat de K.EK W IS of J A A R M A RK.T in deze gemeente zal plaats hebben op Rings- dag den In tot en met Donderdag den 3 Julij B873. Zaamst.ag den 13 Jnnij 1873. De Burgemeester eD Wethouders voornoemd, L. van DIXHOORNVoorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitielr Overzigft. Geld, gezag en orde, ziedaar drie zaken, waar geen staatinrigting, ja geen buisgezin bniten kanen bet zijn deze drie onmisbare factoren eener eenigzins geregelde orde van zakendie nog altijd ten eenenmale in Spanje ontbreken. Het eerste wenscht men thans te verkrijgen door oorlogsbelastingdoor verpachting der tabakscnltnur op de Philippijnsche eilanden en voorts dooralles wat maar eenigzins van waarde beet te zijn te verpanden. De groote vraag voor Spanje is dezezal men nog eenmaal zooveel gezag kunnen bijeen ver- zamelen dat aan de streuge maatregelendie de ruwe tijden noodzakelijk maken eenigzins gevolg wordt gegevenmet a. w. zal bet thans opgetreden wettig gekozen gouvernement genoeg- zame kracht bezitten, om langs den weg der gestrengbeid zich en het land te redden Wat Amadeus niet wilde, waarvoor de tusschen- regering geen magt bezat. dat moet thans gebeuren of de pas geboren foederatieve repu- bliek is zeer spoedig reddeloos verioren. Dit scbijnt door het tegenwoordige bewind begrepen te worden eene andere vraag isof bet beter dan zijne voorgangers zal slagen. Zal Frankrijk ook den weg van Spanje opgaan Dit is eene vraag. die zicb telkens voordoet, als men den strijd der partijen aldaar gadeslaat. 'tBlijkt thans duidelijk. dat Ranc niet vervoigt wordt wegens zijn deelgenootschap aan de com mune maar om zijne verkiezing tot lid der nationale vergadering. Zjjne veroordeelicg zal dns ook wel niet nitblijven. Ranc heeft daarom wijselijk het hazepad gekozen en de wijk naar London genomen. De ex-koningin Isabella van Spanje is woens dag te Romeaangekomen en feestelijk ontvangen. Haar zoon vergezeld haar nietalleen hare dochters zijn bij haar en deze zullen waarschijn- lijk door den pans tot lidmaat der kerk aan- genomen worden. Naar men zegtis de staat- kunde geheel vreemd aan dit bezoek. Uit gedetailleerde berigten van de gevecbten geleverd tusschen de Russen en Kbiwauen, blijkt, dat de laatsten bij Codscbeidi 6000 man sterk waren en 6 kanonuen kadden, bij Mangyt 3000 man en 3 kanonnen. Generaal Werenki is drie en generaal Kauffman twee dagraarschen van Khiwa verwijderd. Lor.den ontvangt vrij wat bezoeken van vorstelijke personen. De sbach is er aangekomen, de Rnssiscbe grootvorst met zijne gemalin en de prins van Oldenburg zijn aanwezig. en binnen kort verwacht men mede den hertog en hertogin van Aosta. Na de deelneming. die het Engelsche volk aan den ex-koning van Spanje heeft betoond zal bet gewis het laatste paar niet aan eene bartelijke ontvangst ontbreken. Onder de in de aanstaande zomervergadering der provinciale staten van Zeeland te bebandelen punten komen voor Koninklijk besluitvan den 12 February 1873, no. 2, tot goedkeuring van het door de staten vastgesteld algemeen reglement voor de polders of waterscbappen in dit gewest, alsmede een scbrijven van zijne excellence den minister van binnenlandsche zaken dienaangaande. de dato 14 Febrnarij 1873, no. 183, 3de afdeeling. Koninklijk beslnit van den 28 December 1872, no. 15, tot bepaling der aandeelen van het rijk enz. in de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal te Yerseke. De begrooting der eukel provinciale en huis- houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1874 met een voorstel van gedeputeerde statenbe treffende de te heffen opcenten op de grond en persnneele belasting, ten behoeve der provincie. Mededeeling omtrent de op de provinciale begrooting van enkel buishoudelijken aard aan gewezen gelden ter bevordering en aanmoe- diging van het schoolgaan en van bet meer ge- tronw schoolbezoek. Mededeeling, dat. namens de staten een adres aan de regering is ingerigtter ondersteuning van de door de maatschappij tot Nut van 't Alge meen aangewende poging tot wijziging van art. 19 der wet van bet lager onderwijsin dien zin, dat het daarbij bepaalde minimum der jaarwedde tot een hooger oijfer worde opgevoerd. Voorstel tot bet toekennen eener jaarlijkscbe bijdrage in de kosten tot instandhonding van eene school voor landbonwonderwijs. Mededeeling, naar aanleiding van het besiuit der staten van den 9 November 1872, no. 12, waarbij gedeputeerde staten zijn gemagtigd om de zaak der schadevaring aan den steiger te Wolfaartsdijk met de Middelburgsche maat schappijhetzij in- hetzij bniten regtenaf te doen. Voorstel tot wijziging van het bijzonder regie mentvoor het bestnnr cn beheer der water keering van het calamiteuse waterschap Waarde. Voorsteltot verplaatsing van het aan de provincie toebehoorend wachthuisje, staandeaar. de westzijde van bet Sloe, naar den dijk van den Onrnstpolderin bet belang van het over zetveer van Kamperland op Veere. Benoeming van een lid der gedeputeerde staten volgens art. 89 der provinciale wet. De arrondissements regtbank te Goes heeft op den 30 Mei 1873 de navolgende vonnissen uitgesprokenals 1. J. V. M 17 jaar. zoon van Wilhelmus rondventend kramer. geboren en wouende te Groenendijk(gemeente Hontenisse.) schuldig verklaard aan eenvondigen diefstal. Veroordeeld tot eene cellulaire gevaDgenisstraf van 183dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. 2. (Jh. L. D. B. zoon van Jan, 50 jaar, werkman, geboren te Assenede (Belgie.) wonende te Westdorpe in hooger beroepschuldig verklaard aan het visscben des naclits in het visckwater van een ander zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of regtbebbende met verboden rischtnig. (eene peur). Verklaard betbijprimi- tieve dagvaarding den beklaagde ten laste ge- legdefeit, nochmisdaad, noch wanbedrijfnocb overtreding. Ontsiaat den geYntimeerde mitsdien te dezer zake van alle regtsvervolging. Bepaalt dat de kosten van het regtsgediug zoo in eerste instantie a!s in hooger beroep gevallenzullen blijven ten laste van den staat. 3. J. C. D. M.zoon van Josephus. 55jaar, werkmangeboren te Ternst (Belgie) wonende te Westdorpein hooger beroep. Verder gelijk aan no. 2. 4. A. J., zoon van Jacobus. 60jaar, geboren te 's Gravendeel (Znidholland), werkman te Slniskii. in hooger beroep. Verder gelijk aan no. 2. 5. J. C. eigeniijk genaamd A. M.35 jaar werkmangeboren te Axelwonende te West dorpe (defaillant) in hooger beroep. Verder gelijk aan no. 2. 6. C. L. V., 44 jaar. werkman, geboren te Neuzen wonende te Westdorpe(defaillant in hooger beroep. Verder gelijk aan no. 2. Uit Eede schrijft men LI. zondag had alhier een droevig voorval plaats. Men vond namelijk nabij eene sloot, waarin hij reeds gelegen hadeen man zitteu van wien het weldra bleek dat hij eene zware wonde had aan de keel. Op het moordgeroep van hem, die bem vond, snelden talrijke personen toe en droegen bem in zijne woning. Aldaar bleek nit opgaven die hij nog op eene lei kon stellen dat bier eene poging tot zelfmoord heeft plaats gehad. Maandagmorgen leefde bij nochdoch 't zal een wonder zijn als hij hersteltwant niet alleen de gewone snede, maar bovendien eene dwars- snede, welke moeijelijk dicbt is te houden en waardoor men zelfs een gedeelte des adems voelt gaanmaken zijnen toestand niterst gevaarlijk. De redenen zijn niet bekendbij is laodbouwer, eigenaar, slagter en stroodekker; bezit mime geldelijke middelen en zijne herhaalde benoeming tot gemeenteraadslid getuigt van de achting, die bij geniet. Jl. zondag avond is op het badhnis te Scheveningenten gevolge eener beroertebem in zee overvallenoverleden lnitenant generaal Kroesenlaatstelijk commandant van het Ned, Indisch Ieger, sedert kort in Holland aangekomen. Hij had een 56jarigen ouderdom bereikt. Men schrijft nit Schoonhoven Hier ter stede arriveerde voor 14 dagen een vreemdeling, die zich nitgaf voor een scbatrijk beermet name S.en in den omtrek vee wensebte te koopen voor zijn boerderijen. Ook een dame die voor zijn ecbtgenoot moest door- gaanwerd in het logement de Drnif, van mej. de wed. den Hoed, geherbergd. De zoon van deze weduwe leidde den „Croesus" per rijtnig overal rond, de aankoopen werden op tijd gedaan en ten laatste zou de vreemde ling naar Emmerik vertrekken om vee te koopen. Alvorens been te gaan leende hij van mej. den H. daar hij zeide niets dan effecten bij zich te hebben de som van f 400. De zoon zou te Driebergen op bem wachten doch de zooge- naamde milionair moet nog terugkomen. „Mevrouw" was er even wel nog; deze werd om betaling aangesproken en gaf een wissel van f 12 000 op een bankierskantoor te Amsterdam in betalingdoch deze werd niet gehouoreerd daar de trekker volstrekt niet bekend was. Natnurlijk kwara de politie bij de zaak te pas. Drie heereu van de Rottcrdamsche regtbank arriveerden en de dame werd in verboor genomen. Zij beette niet mevr. S.maar mej. E.en verzekerde. zelve door den zich noemenden S. te zijn bedrogen. Scbeepstimmerlieden te Amsterdam kunnen f 3 4 f 4 daags verdienen en nog is er gebrek aan werkvolk. -7- De Hol!and8che maatschappij van landbonw is voornemens eene algemeene tentoonstelling te bouden van vee, voortbrengselen van en werktui- gen voor den landbouw, in bet Paleis van Volksvlijt en op de veetuarkt te Amsterdam, op vrijdag, zaturdagzondag, maandag en dingsdag2630 September 1873. Te Kampen is een jongeling van het instructie bataillondie met kameraden op een verboden plaats ging zwemmen verdronken. Men schrijft nit MeppelHet hoofdbestnur der sebippersvereeniging Schuttevaer beeft zich per uitgewerkt adres aan de bevoegde autoriteit gewend met dringend verzoek om paal en perk te stellen aan de booge tolbeffing, als zijnde niet orereenkomstig met artikel 254 der ge- meentewet. 't Adres is gegrond op de vele en aanbondende klagten van de schipperij in het algemeen j wegens te hooge sluisgelden enz.voornamelijk door de pacbters der sluizen gebeven waartegen het bestuur der vereeniging met kracht opkomt, als gelijkstaande met ongeoorloofde afzetterij. - Door den beer D. C. Aanente Hoornaar is verleden week eene vijf jarige merrieeen zoogenaamde moorkopop de Beusichemsche paardenmarkt voor f 1100 (zegge elf honderd gulden), verkocht. Voor een span voskleurige paarden met hagelwitte staarten en manen werd aldaar ruim f 2000 betaaldwel een bewijs dat voor prachtigc paarden dien dag aldaar goede prijzen te bedingen waren. Door het administratiekantoor van Ameri- kaansche spoorwegwaarden is aan de verschillen de beurscoraitSshet bestuur der effectensocieteit en verschillende voorname effectenkantoren de uitnoodiginggerigt tot bet bijwonen eener vergade ring. Deze vergadering wordt bijeengeroepen met bet doel om gemeenscbappelijk de middelen te besprekenwelke de Nederlandsche beurzen kunnen aanwenden om op afdoende wijze de depiAciatie tegen te gaan in Amerikaansche spoorwegwaardenvoor zooverre die kunstmatig in bet leven wordt gcroepen en alleen berust op gemis aan kennis of toelichting bij de houders. De vergadering wordt te Amsterdam gebouden. Bij gelegenheid der Gentsche kermis, zal er op zondag. 13 Julij, een groot festival vaD barmonie en fanfaren plaats hebbenwaarop al de maatschappijen en muziekknrpscn van bet land en den vreemde nitgenoodigd worden. Elke maatschappij zaltot herinnering aan het feest, een verguld eeremetaal ontvaugen. Daarenboven zullen er door de gemeenteoverheid vier premien te verloten worden aangebodeu. In Parijs zijn thans 40 wiukels, die zich met het verkoopen van paarden vleeseh ophouden. Volgens Les Mondesis dat vieesch daar maar half zoo duur als ossenvleesch en komt het hoe langer hoe meer in trek bij de bevoiking. Ge- dnrende 1872 werden er 9725 paarden866 ezels en 51 mnilezels door de Parijzenaars opgc- peuzeld. De groote zorgwaarmede het vleeseb in bet slagthuis gekeurd wordtis stellig een hoofdoorzaak dat dit voedsel meer en meer in zwang komt. De cijfers spreken dan ook zeer gunstig voor het toenemend debiet van dit ar tikel want de eonsumtie van het afgeloopen jaar bedroeg ruim 1.3 millioen ponden meer dan in 1869. In zake de bekende aanvaring der Northflee* door het Spaacsche schip Murillois thans door de admiraliteit te Cadix vonnis gewezen. De kapitein is voor een jaar gescborstmaar van alle verdere vervolgingen ontbeveuwijl hem wel de aanvaring zelve wordt ten laste gelegd, maar hij niet voor den dood der hondcrden schipbreukelingen is aansprakelijk gesteld. De onmenscheljjkheid van den kapiteindie geen enkele pogingen tot redding deedscbijnt dus geheel bniten aanmerking te blijven. Prof. Wisethans in Philadelphiais voornemens op den 4 Julij met een luchtballou naar Europa over te steken. Onder aan het gevaarte is een reddingboot bevestigdwaarmede men den oceaan zon kunnen orersteken. De Men berigt uit Amsterdam,'dd. 18 "Junij Gisteravond tusschen 10 en 11 uur 'steeg hier uit een in het Oosterdok tot vertrek gereed liggende Amerikaansch drie- raastschip Eliza Alice, kapt. W. E. Mason, plotseling een onfr- ettende rookkolom op. Het vermoeden van brand word spoedig bevestigd door de van den bodem vlugtende bemanning, die grootendeels al zwemmende den wal of de nabij liggende sche- pen bereikten. Van hen vernam men dat binnen in 't schip een bevige brand woedde. De stuurman had, op den brandrenk, die men plotseling in 't schip had vernomen, afgaande, een deur geopend, en die zoo spoedig niet weer kunnende sluiten of bij had reeds eenige brandwonden in 't gezigt bekomen. Verder vernam men dat het schip geladen was met zadenmanufac- turen 2600 kisten stearine-kaarsen50000 liters jenever, 300 vaten spiritus 60 kisten Zweedsehe lucifers, petroleum enz. welke laatste artikelen, voor de nabij liggende schepen ook voor het wachtschip rcden genoeg gaven om zieh ten spoedigste uit d# gevaarlijke buurtschap te begeven. Onderscheideae brand- spuiten, ook de stoombrandspuit waren spoedig aangerukt en in de weer maar het bespuiten gaf wcinig resultaten. Het zee- kasteel bleef nog te zwaarder doortrokken. Eindelijk barstte de vlam naar buiten en verspreidde zich even zoo snel als eene gasilluminatie wordt ontstokeu, langs bet takel-, tonw- en zeil- werk. Eenigen tijd gaf het zoo een allerscboonst gezigt verdubbeld door de weerkaatsing in het water. Eindelijk branden de masten, en toen die met een zwaren slag ter neder storten, geleek het geheel een hel in miniatuiir. Toen konden de spuiten beter dienst doen en sommige wakkcre spuitgasten waagden zicb zelfs op het brandend gevaarte. Niettegenstaande hunne ijverigste pogingen is er toch weinig meer dan de romp behouden. Zij die getr.igen waren van den brand, kunnen zieh een denkbeeld maken, welk een verschrikkelijke zaak zulks op reis in voile zee moet zijn. Menschenlevens moeten er niet bij te betreuren zijnmaar de matrozen hebben gedwongen werkstaking.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1