ALGEMEE e!7 m7 f Brandschouwing. LING i No. 842. Woensdag 18 Junij 1873. 13de Jaarg. L Binnenlandsche berigten. Biiiteiilaiidsche berigten. BEKEND MAKING. I Berg- op a. s. ats te heb- van deu in den i geregeld 11 en. ig Hulst ;cretaris. n, huis- ERIJEN, te ad res- IJN, Ne? ill. i. imler- 'an Gent. lent zijn ju minzaam prijzen 1.35 ekomen iede in Oxford- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekend dat ingevolge het bepaalde bij art. 21 der verordcning op de brandweer in deze gemeente, van wege het bestnnr over de brandweer. eene Iji-jxiidschouwingr aan de huizen der ingezetenen zal plaats hebbenin de laatste dagen dezer week. Neuzen. den 16 Junij 1873. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris. J. DI EL EM AN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, maken bekend lo. dat de gewonejaarlijksche PA ASSDEA- en W E E ill A SSS4T in deze gemeente zal worden gehonden op <gei| Jullj 8873, aanvangende des voormiddags te 9 ure en ein- digende des namiddags te 3 ure. Bij die gelegenheid wordenvan wege de gemeente. negeu verschillende premien uitgeloofd. Om naar de premien te kunnen mededingen zal het vee, uiterlijk des voormiddags 11 ure, ter markt moeten zijn aangebragt. Van mededinging zijn uitgesloten de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die, te dezer zake. in het vorige jaar zijn bekroond alsmede de paarden en het vee wegens welke reeds vroeger in deze gemeente. eene premie is toegekend. Geen liedjeszangersorgeldraaijers en derge- lijken worden toegelaten. 2°. dat. de KER1IS of J A A RliAitKT in deze gemeente zal plaats hebben op daj? den in tot en met Donderdag (ien 3 Jsiiij 8873. Zaamsj.ag, den 13 Junij 1873. De Burgemeester en VVethouders voornoemd, L. van DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN. Secretaris. De voorlezing van dezen brief werd nu en dan door scherpe uitvallen tegen de regering afgebroken en na de lezing ontstond een alge meene hilariteit. „Nooit". schrijft de correspon dent van de Temps," heb ik grooter confusie op de banken der regeringspartij gezien. De ministers waren verlegen. Beule verbleekte, de Broglie streek zieh over 'thoofd, de Seleigny boog zieh over zijn lessenaar en de stem van den ex-minister Dufaure klonk verwijtend en scherp door de zaalhoe nu reeds de dag der vergelding scheen aan te brekeu voor hen die niets hadden verzuimd om zieh van 't bewind meester te maken. Het resultaat van dit tumult is gevveest, dat een der hoofdambtenaren aan herministerie van binnenlandsche zaken zijn ontslag heeft gekregen. De gewone geschiedeuis waarbij de mindere ainbtenaar de zondebok wordt voor de onhan- digheden en misslagen hunner hooggeplaatste chefs. Als Spanjes ministers, als elders goed gepen- sioneerde landverzorgers zijn, dan is het geen wonder dat dat land, wat zijne financien betreft, in pencunele omstaudigheden verkeert. Het heeft tocli in eene week 4 ministeri.cn versleten, ministerieu die alien verklaren dat ze opgetreden zijn om de orde en de republiek to redden. Dat inmiddels bij zulk eene verwisseling van regeringspersonen de orde en rust er niet beter op wordt, laat zieh gemakkelijk besetfen. Een lichtpunt voor de Spaansche republikeinen is gelegen in do omstandigbeid dat er ver- begint te komen in het kamp der Iv'olitiels: Overzigt. Zij die na den gelukkigen gang van zaken in Frankrijk in den laatsten tijd met de beste hoop voor de rust en politieke kalmte van dat land vervuld warenzijn in de laatste paar weken en vooral in de laatste dagen, in hunne goede vooruitzigten zeker weer veel achteruitgegaan. Het is of we ons op eens weer verplaatst zien in de laatste dagen van het keizerrijk. Garnbetta is weer de moedige, maar ook de scherpe en onverbiddelijke o'ntdekker en geeselaar van rege- riugsdaden. die men veel liever had dat nimmer on der de oogen der volksvertegenwoordiging veel minder des volkswaren gekomen. Garn betta las in eene gehouden zitting der afgeloopen week de volgende briefgerigt aan eenige zoo men meende zeer vertrouwende prefecten voor „Zend mij spoedig een verslag over de pers in uw departement. De tijd is gekomendie door eene voorgewende ouzijdigheid verloren is gegaan. Noem mij de conservatieven bladen of die het kunnen worden de namen van hunne hoofdredacteurs hunne opinie en hunne antece- denten. Zoo gij die heeren kunt spreken vraagt hen of zij eene (officieuse) correspondentie zouden willen opnemen en tot welken prijs. Wij zullen een bureau van telegrafische en andere berigten organiserendie u zullen gezonden worden. Gij zult goed doen door een persbureau op te rigtenin nvv kabinet, buiten de beambten om. Deel mij uwe meening over deze punten mede. Ik heb vertrouwen in uwe takter is geen las tiger kwestie en die rneer voornitzigtigheid en bekwaamheid eischt. Knoop zoovee! mogelijk betrekkingen aan en geef vrijen toegang aan de vertegenwoordigers der pers." deeldheid Carlisten. Santa Cruzdie, naar men meedeelt. met 2000 man rondzwerftheeft zieh van don Carlos afgescheideu en zou het voornemen hebben „de katholieke republiek" met Cabrera aan 'thoofd te prociameren. Er zijn inderdaad zooveel politieke makelaars die bet schoone land nit zijne vernedering willen redden dat het daaronder baast wel moet be- zwijken. Wat minder zoogenaamde vrienden en 'tland zou er niet slechter om zijn. Een vreemd verschijnsel is dat de man die in de laatste maanden de grootste invloed heeft uitgeoefend. Figueras. Madrid in allerijl heeft verlateu. i Wat mag nu wel de reden zijn, dat zulk een man een der ijverigste en vurigste republikeinen, i het kind zijuer staatkundigc liefde, de repu bliek, zoo op eens en in de treurigste omstan- digheden heeft achtergelaten En 'tantwoord hierop te gevenluidt niet anders dan ,,'t is Spaansch." Hoe het zijde toekomst der republiek is donker. De voornaamsten verlateu meer en meer het land en dus voortgaaude moet nood- zakelijker wijze de tegenwoordige orde van zaken aan verval van krachten bezwijken. Wel is bier de zucht naar't betere de vijaudin van 't goede. Dom- Z. M. is aan den heer H. Rekker op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 J til jj a. s., eervol ontslag verleend als prokureur bij het provineiaal geregtshof in Zeeland en de arrondissements-regtbank te Middelburg. Ee eerste kainer heeft het crediet van 51/2 millioen voor Atchin met algemeene stem- men aangenomeu. Van eenige inmengiug van I urkije in deze zaak is bij de regering noch officieel noch officieus iets bekend. Ee leden van de tweede kamer zijn tegen 25 Junij bijeengeroepen. In de hoofdkiesdistrieten Utrecht, Amster dam Leiden DelftGouda Gorinchem Almelo en Dokkum zal herstemming plaats hebben voor de tweede kamer der staten generaal op dingsdag 24 Junij eerstkomende. Daar de heer Dullert voor Arnbem zal optreden, zoo moet te Deventer eene uieuwe verkiezing plaats hebben. -- De pogingen door den gemeenteraad van Gent en de kamer van koophandel aldaar bij de Belgische regering aangewend om een grooter subsidie te verkrijgen voor de verbetering van het kauaal van Gent naar Neuzenzijn niet geslaagd. De minister heelt bepaald geweigerd het krediet te vermeerderen en verklaard, dat in een ministerraad is beslist om dit jaar niet meer dan twee millioen francs voor de werken aan het kanaal van Neuzen toe te staan. Van andere zijde wordt ook beweerd dat de minister zou hebben te kennen gegevendat de 60 millioen die van de leening van 240 mil lioen beschikbaar bleven reeds eene bestemming hadden verkregenen dat daarvan niets meer voor de werken aan het kanaal naar Neuzen kan worden afgenomen zoodat, als men daarvoor iets wilde verkrijgen opnieuw een krediet aan de kamer zon moeten worden aangevraagd. Jongstleden dingsdag, toen de verkiezing voor leden der 2de kamer plaats hadkwam te Zeist op het gemeentehuiseen boerenjongen een open brief brengen van nagenoeg den v olgenden inhoudWel Edele Heeren van Lijn- den en van Sondaar ik uw brief heb ont- vangeu waarin gij mij verzoekt op den heer Messchert van Vollenhoven te stemmen en ik u gaarne dat genoegen wil doen, zoo stem ik bij deze op dien heer. (geteekend) HDe jougen gal dien brief af aan deu gemeentebode zeggende^Compliment van vader en dit was voor de stembus." De eenvoudige man bad ook een exemplaar gekregen van het aanbevelings- biljetje van de kiezersvereeniging ..Nederland en OiaDje, te Utrecht, door genoemde heeren namens het bestuur ouderteekend. On^elukki"- was de man geen kiesgeregtigde Maandag avond tusschen 8 en 9 ure is de aak de Goede Verwachting, schipper L. Foudse, an Doidrecht naar Moerdjjk bcstemdbij het passeren der spoorwegbrug te Dordrecht tegen de pijlers gekomen en wel met zulk een'kraeht dat het sehip hoezeer het de brug nog is door- gekomenaan de benedenzijde van deze is ge- zouken en gebroken. Het vaartuig zit namelijk ten deele op de steeuen bestorting tegen den pijler en. is totaal weg. De schipper, zijne vrouw en 4 kinderen, waarvan het oudste ruim 3jaar is, benevens de knecht, zijn met de grootste lnspannmg gered. Een drietal der kinderen lag iceds te ruste en om bij hen te komen moest de schipper in het achterouder ten halve lijve door het water waden. De opvarenden hebben dan ook niets kunnen redden dan de kleederen die zij aan het lijf hadden. Zij hebben een welwiilend onderkomen gevonden bij een der biugbeambten in de keet nabij deu spoorweg. Meer dan honderd personen solliciteren naar de betrekking van klerk bij ;t commissariaat van pohtie te Aruhem. Salaris f 800. Een onlangs ergons in Gelderland beroepen predikant heeft, volgens de Arnli. Ct.bepaald dat alle kindereu van jongehuwde broeders en zusters in den Heere, welke binneu den bij de wet bepaalden tijd van 300 dagen ten doop worden aangeboden, door hem afzonderlijk op een daaitoe bepaalden dag zullen gedoopt worden, ten einde ze scherp af te scheiden van de wetti0- geborenen. De Arnh. Ct. veronderstelt dat de moeder een briefje zal moeten medebren°"en houdende schiiltelijk bewijs van den dagwaarop zij is begonnen te rekenen, Hit het noorden des lands meldt men ons Een landbouw-productwaarin voor korten tijd de handel bijna stil stondis sedert meer dan 50 pet. in prijs gestegeu 't is het roggestroo dat nog onlangs f 10 per 1000 kilo kostteen thaus met vluggen handel voor f\b wordt verkoeht. Het korte en sehrale roggewas is oorzaak van deze prijsverhooging. Z. M. heeft den gepensioneerd luit. gene raal laatst comm. van het leger in Ned.-Indie, J. van Swieten, hersteld in activiteit als luit.' generaal bij dat leger en gesteld ter bescbikkin°- van den gonv.-generaal van Ned. Indie, ten einde met de leiding der eerlang tegen Atchin te hervatten militaire operatien te worden be- last, in hoedanigheid van civiel regerings-com- raissaris en militair opperbevelhebber. Het Vaderland zegt daarvan De generaal van Swieten, de man die naeen leven vol rnoeite en gevarengeheel gewijd aan den dienst van zijn vaderland, thaus te midden 'van de zijnen een welverdiende rust smaakt, heelt ei in toegestemd om in het belaug van het land van die rust afstand te doen en op 67jarigen leeftijd opnieuw als opperbevelhebber van het leger naar Oost Indie te gaan en zijn leven voor zijn vaderland te wagen. Die daad geeft hem aanspraak op de erkente- lijkheid van het Nederlandsche volk. De heer V. Goulwy, hofleverancier van Z. M. den koningleverancier aan den kon. marine en fabriekant te 's Boschheeft ten be- hoeve van de tweede expeditie' tegen Atchin met het stoomschip Prius Hendrik verzonden 200 flacons vleeschextracten 100 blikken rund- vetvertegenwoordigende 3000 rations bouillon en 100 kilo rundvet. Den 28 April is het 1 ijk van generaal Kohler tc Batavia ter aarde besteld. Toen de stoet naderde werden 15 kanonschoten gelost. Het geheele garnizoen infanterie, artillerie en kavallerieging den 1 ijk wagen die door zes zwarte Sydney paarden getrokken werdvooraf en onmiddellijk daarachter volgde het rijtuig waarin de gouverneur-generaal was gezetem Zelden of uooit was op het kerkhof zulk een menschenmenigte bijeenals dien morgen het geval wasj 1 oen de lijkkist, gedragen door zestien onderofficieren en bedekt met een lijk- kleedwelks slippen gedragen vverdeu door den legerkommandantden vice admiraa!gene raal erspijck en den gepensioneerden generaal de Brabantin de groeve was neergelaten sprak de landvoogd met een stem, welke van de ontroering trildeonder een plegtige diepe stil te ongeveer het volgende W ij zullen onzen |)ligt doen Gij alien heriunert u dat inannelijke kloeke woord, waarmede de brave generaal Kohlerwiens stofFelijk overschot daar in de groeve is neergedaald miju toespraak beantwoordde. Hij bezegelde die belofte met een hartelijken handdruk, en helaas, sleohts wienige dagen later met den heldendood'. Veleu zijn voor en met hem gesneuveld de roeinrijke geschiedenis van het kloeke Indische leger is een schoone, maar kostbare bladzjjde rijker geworden. Doch wij zijn mannen cn mannen verliezen hunue kloekmoedigheid nooit. Zij, die op het altaar des Vaderlands hun leven lieten, sterven nietzij leven voor eeuwig En gijVader in den Hemelneem hunne zieien in genade aan en de troostelooze nagelaten betrekkingen in uwe hoede En het was een roerend tooneel, toen de landvoogd diep getroffen op het snikkende zoontje van den gesneuvelden krijgsman toetrad en het kuste. Daarop nam de legerkommandant het woord en plaatste met en paar hartelijke woorden een lauwerkrans op de lijkkist, als hulde van het Indische leger aan den gesneuvelden aanvoerder. Kohler, vaarwelriep generaal Whitton aan het slot zijuer toespraak nit. Nadat door velen een handvol bloembladeren in het graf was gestrooidwas de plegtigheid afgeloopen. De Belgische senaat heeft met 32 tegen 4 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot goed- kenring van het deu 13n Januarij met Neder- land gesloten traetaat, betretfende de aflossing der on ver vreemd bare rente, de afschaffiug van het verhoogde invoerregt op het Nederlaudsch gedistelleerd en den aauleg van deu spoorweg AntwerpenGladbach over Nederlandsch ge° bied. Bij Rijssel had een vreesselijk ongeluk op eene pachthoeve van Bollezeele plaats. De pachter Verhaeghen van Merckegbetn, had een J hengst bij een anderen landmau gebragt. Terwijl het paard op eene weide eenig gras afbeetgaf zijn meester het een slag op den ueus om hetzelve het grazen to verbieden. Eensklaps werd het dier woedend, grijpt den regterarm zijns meesters tusschen de tanden en verscbeurt dezen zoodanig, dat het been geheel ontbloot was. Daarna vat het hem bij den linkerarmdien het breekt. Eindelijk grijpt het paard het hoofd vah zijn Iragelijk rseel- voort- gen alle ide uit- G. W. Borgh- 3as van )laatsen n maar ijdie het ngenoemde door Prof- deelen der 'an hunne :n uitwen- rootste en s spijsver- itigheid en i purgeer- 'eu terwijl iderliggen- ie ontste- m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1