ALGEMEEN No. 841. Zaturdag 14 Junij 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Builenlandsche berigten. JPolitielr )vorzi»t. De federale of bondgenootsckappelijke republiek is dan eindelijk in Spanje uitgeroepen. Tot zoover beeft de wettig gekozen constitnante't dan eindelijk gebragt en hebben de voorstanders van die regeringsvorui dus in dit opzigt volkomen bun doel bereikt. Dat ecbter met den titel nog de zaak zelve, die van d6ne en ondeelbare republiek noggeen- zins is veiworvenblijkt ovcrvloedig nit den staat van verwarringwaarin bet land blijft verkeeren. Niet alleen dat een groot deel der voornaamste Spanjaarden zich onthoudt van alle bemoeijing met 's lands zaken en daardoor te kennen geeft, dat ze eene andere orde van zaken afwacht bet is er ook verre af. dat in de gelederen der tegenwoordige volksvertegenwoordiging genoeg- zame eendragt bestaatom met kracht het roer van staat in handen te houden. Het allerergste echter is de schromelijke wan- j ordedie in 't leger beerscht. In den avond van den 5 Junij jl. zijn het grootste gedeelte der troepen van Navarra en Meridabet corps bergartilleriede vrijwilligers van Salsona met een groot deel der inwoners van Ignaldad tegen 1 den opperkommandantVelarde, opgestaan onder het geroep: „Ieve de federale republiek! Dood aan Velarde en de officieren." De generaal was genoodzaakt met zijne officieren te vlugten terwijl hij. de onmogelijkbeid inziende om de orde te herstellen zijn ontslag aan de regering aanbood. Later schijnt het tocb gelukt te zijn de orde weder te herstellen met behulp van een 500tal andere soldaten geholpen door vrijwilligers. Deze gebeurtenissen schrijft men, hebben de j Barcelona veel beweging veroorzaakt. Alle autoriteitenburgerlijke en militaire. onder- teekenden eene proclamatie aan 't volk. Als men deze en andere geschiedenissen uit Spanje verneemtleert men inzienhoe dat land bij vele andere vergelekennog als in zijne kindsheid leeft. Een enkel hoopje volks en eenige ontevredene of rumoerige soldaten schijnen op een gegeven oogenblik zooveel be- weging te kunnen maken dat zelfs de hoofd- officier daarop zijn ontslag aanvraagt. Belangrijk nieuws uit Frankrijk is er niet. Mac Mabon zit op den presidentsstoel Mac- Mahon geeft officiele recepties zoo goed als zijn voorgangerevenals deze in dit opzigt voor den keizer niets onderdeed en ook daar ontvangt de tegenwoordige president de hulde, die men rekentdat het hoofd van den staat toekomt. Voor alles de etiquette, is het wachtwoord bij hoven en hoogere kringenvoor alles de honneursen dan maakt minderwat er onder de oppervlakte van dat voor het oog zoo sierlijk groenende veld der beleefdheden borrelt en bruischt. Frankrijks president op zijne recepties gecom plimenteerd en geluk gewenscbtwie gevoelt niet, wat een wereld van oneerlijkheid er achter dat masker van minzaamheid achter die gekun- stelde taal van aanhankelijkheid huist. Behalve deze offiriele huide aan den opgetreden president, geett men ook gepoogdinopenbare adressen de blijdsehap over zijne verheffing te kennen te geveu maar voorziende, dat daaruit tevens openlijke manifestatien voor Thiers zouden voortvloeijen is dit door den minister de Broglie verboden. De shaeh van Persie heeft een langdurig onderhoud met v. Bismarck gehad. 't Schijnt dat de handelsbelangen der beide landen daarbij ernstig zijn besproken. Dat er allerbande lezingen over den Oosterscben potentaat in omloop zijn is niet vreernd docb daar die berigten zeer uiteenloopend zijn en de tegenstrijdigste hoedanigbeden iq hem mede- deelen zullen wij ons hiervan ontbouden. Zoo b. v. heet bij bier dom, elders schrander. hicr aangenaam in den omgang, elders norsch en vervelend, hier punctueel en hoofschelders slordig en lomp. Die hiervan nu een goed geheel kan vormen, beproeve bet gerust. Italie heeft in de afgeloopene week een zijner meest geliefdkoosde volksdichters begraven. De hulde aan dezen man Manzoniwas algemeen. Meer dan 200.000 menschen volgden den begra- fenisstoet, waaronder de prinsen van het konink- ljjk buis waarvan twee onder de slippendragers van het doodskleed werden opgemerkt. Een generaal vertegenwoordigde den koning; voorts waren de voorzitters der kamers en de ministers aanwezig. o In de II. woensdag gehouden openbare ver- gadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuuris raededeeling gedaan van een koninkljjk besluit waarbij, met vernie- tiging van het besluit van gedepnteerde staten van Zeelandde begrooting voor 1873 van de gemeente Overslag wordt goedgekeurd. Prov. blad van Zeeland no. 64 bevat een brief van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt nopens art. 12 der wet van 4 Dec. 1872, waarin hij verklaart, dat bet voorschrift van dat artikelom bij elke begraafplaats een lokaal tot tijdelijke bewaring van overledenen aan eene besmettelijke ziekte opterigten voor alle gemeenten gebieden is. De inspecteur geeft daarbij eenige voorschriften omtrent den aanleg en de inrigting van dergelijk lokaal. Gisteren heeit te Middelburg de opening plaats gehad van de ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het kiesdistrict Middelburg. Er waren 1780stemmen uitgehragt 13 biljetten waren niet ingevuld en 4 zijn van onwaarde verklaardzoodat het getal geldige stemmen 1763 en de volstrekte meerderheid 882 bedroeg. Er zijn uitgehragt op de heeren Mr. D. van Eck aftredend lid, 1029 stemmen. Jonkheer J. L de Jonge 719 De beer van Eck is alzoo gekozen. In bet hoofdkiesdistrict Zierikzee zijn inge- leverd 1009 stembilletten. Hiervan verkregen de heeren J. J. van Kerkwijckaftredend lid, 738 st. Jonkheer J. L. de Jonge 234 van Tets van Goudriaan 22 Alzoo gekozen de heer van Kerkwijck. Sns van Gent, 10 Junij. Heden namiddag viel de vrouw van den horbergier van de Cotte, op een trap waschgoed spoelende voorover in het kanaal de kapitein en loods van het schip „Bonjour Riga," sprongen op den trap en trokken haar spoedig uit het water waardoor zij met den schrik er-af kwam. Westdorpe, 11 Junij. Heden middag werd onder deze gemeente uit het kanaalvan Neuzen op Gent, bet lijk opgeviscbt van den werkman Donatns Berckmoesoud 63 jaar wonende te Selzaete j daar hij des voormiddags aan een inwoner alhierzijn voornemen om zich te verdrinken had te kennen gegevenzoo zal hier zeker een zelfmoord plaats hebben gehad. Beroepen tot predikaut bij de Ned. herv. gemeente te Hontenisse de heer G. L. Krolte Vierlingsbeek. Maandag 11. voormiddag half twaalf zijn Z M. de koning en Z. K. H. prins Hendrik, beide in marine uniform, vergezeld van 2 adjudanten, te Vlissingen gearriveerd en langs den met vlaggen getooiden stationsweg, in open rijtuig Vlissingen binnengetreden. De togt ging stapvoets door de met vlaggen overdekte Wllangs het raadhuis, onder het gejuich der euthousiaste bevolking! len half een nre zijn de vorsteljjke personen in gezelschap ran den commissaris des konings in Zeeland en den boofdingenieur Simons vooraf- gegaan door eenige leden van den raad en gevolgd door den ingenieur en burgerlijke en militaire autoriteiten aan de nieuwe werkeu aangekomen. Z. M. ging te voet over het geheele werk waar alios zeer naauwkeurig door hem werd opgenomenwaarbij hij door den eerstaanwe- zenden ingenieur werd voorgelicht. die met gebruik van uitmuntende kaarten den zamen- hang der werken duidelijk aanwees. De vorste ljjke stoet ging tot aan het einde der vlugthaven, alles steeds met blijk bare bewondering en voldoening in oogenschouw nemende. nerhaal- delijk betuigdc Z. M. zjjne tevredenheid. Hartelijk was ook de ontmoeting tusschen de voistelijke personen en den met zooveel roem en eer beladen stnurman Hobeijn die zich met eene sloep naar de vlugthaven had begeven en aldaar was uitgestapt. Men kon bemerken dat 7 v aa.noenaam wasmaar inzonderheid Z. K. II. prins Hendrikmet wien genoemde stum man eenmaal op de Schelde de regten van het huis van Oranje hielp verdedigeu den man te ontmoeten die zijn leven voor het vaderland waagde. en op bijna wonderbare wijze de eer der vlag redde. Na eenige oogenblikken met den stuurman te hebben gesproken verlieten hem de vorstelijke personen na hem eerst nog hartelijk de hand te hebben gedrukt. \ervolgens sprak Z. M. den stuurman Meijer aanvroeg hem zijn dienstjaren en hoe lang hij te lissingen was, waarop de stuurman antwoordde 12 jaren sire en gedetacheerd bij de meteorologie alhier, waarop Z. M. antwoordde. op het nieuwe meteorologisch gebonw wijzende, „dat is cen goede post voor u" waarna Z. M. zich van hem verwijderdeen de adjudant des konings den naam aan den stuurman vroeg. Na verder alles te hebben bezigtigd stegen de vorste lijke personen weder in het rjjtuig en vertrokken van daar, terwijl de menigte weder naar hoeken en krommingen der wegen toog, om in's kouings nabijheid te zijn en hem de welverdiende hulde te brengen. Ien 11/r2 uur reed Z. M. naar West Souburg, waar de kanaalbrug en verdere werken werden bezigtigd. Ruim 2 ure arriveerde de vorstelijke stoet weder aan het lokaal stationwaar hij ander maal met luide hoera's werd begroet. Z. M. werd aldaar opgewacht door verschilleude autoriteitengaf zijne tevredenheid te kennen over zijn ontvangst, en sprak den heer J. G. Hector, als waarncmend burgcmee&ter aldus aan Waarnemend burgemeesterZeg uvven inge- zetenen dat ik hun mijnen dank betuig voor de hartelijke wijze waarop zij mij ontvangen hebben dat ik wensch dat Vlissingen in bloei zal toenemenen het zal steeds mijn streven blijven om de belangen van Nederland overal en ten alien tijde te bevorderen. Dit zijn de woorden die komen uit het hart, nit het hart van eenen koning van Oranje die welgemeend zijn." De waarneinende burgemeester bedankte daarop in gepaste bewoordingen Z. M. voor de eer aan Vlissingen door dit bezoek tocgekenden droeg de belangen eerbiedig voor. ten cinde eene toenemende bloei te bevorderen. Na nog eenige oogenblikken met den baron van Boecop gecouverseerden den ingenieur Simons zijne tevredenheid betuigd te hebben nam Z. M. plaats in de wagon en onder een oorverdoovend hoeraverlieten de hooge bezoe- kers Vlissingsch bodem. Ten half drie arriveerde Zf M. met Z. K. H. prins Hendrik der Nederlauden en gevolg benevens den commissaris des konings en andere autoriteiten te Middelburg. Na door den burgemeester te zijn gecompli- menteeid ledcn Z. M. met den prins en gevol"' in drie rijtuigen gezeten Z. M. had den burge° meester verzocht naast hem plaats te nemen onder daverende hoera's en or.tstuwd door eene talrijke menigte door de voornaamste straten der stad naar de met groen en vlaggen versierde Abdij, waar men aan het paleis afstapteom bij den commissaris des konings het middagmaal te gebruiken, waarbij ook de gedepnteerde staten benevens de burgemeester en andere autoriteiten waren genoodigdmiddelerwijl deed de muziek der schutterij in eene voor het paleis opgerigte muziektent zich hooren. Tegen half zeven ure vertrokkeu de vorstelijke personen per extra trein naar de residentie. Bijzonder fraai weder begunstigde den feestdag. rekent in 4'/2 uur gcmaakt werd. Men kan zich dus voorstellen met vvelk eene vcrbazende snelheid de konmklijke trein deze reis volbraut. Als een bewijs van de groote besmettelijk- heid der pokziekte, kan de volgende mededeeling m de jongste zitting van den geneesk. raad van Zeeland gedaan dienen. De houdsters van een naaiwinkel en school te Vlissingen baddcn het bestaan van pokken in haar huis geheim gehouden, zoodat hare woning niet voorzien was van het uiterlijk kennelijk teeken. Eene boerin uit Koudekerkedie zich van niets bewust aan bedoeld woning vervoegdeschrikte hevig toen zij bemerkte dat zijdie haar te woord stond, de sporen van pokken vertoonende, zij keerde huiswaart en overleed na de ziekte ook te hebben medegedeeld aan twee anderen personendie daaraan mede bezweken zijnterwijl ook te Biggekerke en West-Souburg voorgekomen pokken met die gevailen van Koudekerke in vei band staan. Bovendien is eene dame te Vlissingen de echgenoote van een der wethouders, die een japon bij bedoelde naaisters had laten maken en welkc japon was thuis bezorgd hevi"- door de pokken aangetast en daaraan overleden. De nalatigheid der naaisters, die plaats had vobi de invoering op 1 Mei jl. van de wet van 4 December 1872, is bljjkens mededeeling van den Buigemcester van Vlissingen niet anders gestraf kunnen worden dan door het opleggen eener geldboete van [6. die door bedoelde vrouwen is betaald, onder opmerkiog, dat zij niet begrepen dat van bare handelwijze'zooveel ophef werd gemaakt. J.I. dingsdag morgen is uit het kanaal van Zuid Beveland gevaren het schip Margaretha Maria, schipper H. van Maaren, met grind ge- laden en besterad naar Hoedekenskerke. Nabij den polder Biezelinge is het schip met stilte tegen den grond gedreven en met den opko- menden vloed onder water gebleveu. Men ging druk aan het lossen eu hoopte heden morgen het schip behouden te Hansweert te brengen. Schip nock lading waren verzekerd. De equi page enz. is geredbehalve de luiken dieopge- vischt zijn door een Belgischen schipper ofschoon iaatsgenocmde verzocht werd de luiken terug te gevenschijnt hij daarmede naar Belgie te zijn gevaren. Men schrijft uit Naaldwijk. Toen onlangs de schoolopziener in dit district voor het eerst de ronde deed en ook te Hondsholredijk kwam, stoof een van de ouders der leerlingen de school binnen. scbreeuwende„Ik wil mijn kind niet ingeent hebben." De man meende dat de hem onbekende heer gezondeu was om de kinderen te vaccineren. Hij was van dit idee niet af te brengen en spoedig vervoegden zich meer per sonen bij hem, die gezamenljjk vrjj wat tumult maakten zoodat de onderwijzer de school moest laten uitgaan. De burgemeester vond zich genoopt door aanplakking de gemeente zijn misnoegen over deze honding te verkondigen. o Z. M. de koning, die jl. maandag voor het eerst gebruik maakte van den spoorlijn Utrecht—Vlissingenheeft dit trajekt, dat eene lengte heeft van bijna 200 kilometers in3'/2unr aigelegdzoodat de reis van 's Hage medege- Een oud spreekwoord zegt: \cel geschreeuiv en weinig wol. Zoo was het ook in de laatste "dagen te Brussel waar over bijna niets anders gesproken werd dan over den vliegendcn man de Oroof, die zich had voorgcsteld met een nieuw s-jort van vliegmachine een proefnemiug te doen. Deze proefneming heeft 11. zondag plaats gehad, doch is verre beneden de ver- wachting gebleven. Het Exercitieplein, hiervoor bestemd, was als bezaaid met menschen, zoowel uit de omliggende plaatsen als uit Urusscl zelve. Alhoewel tegen half vier aangekondigd, had de proefneming echter niet voor 5 ure plaats. Die vertraging werd veroorzaakt door het passen en aanknoopen der tallooze koorden cn draden, welke de vleugelen cn het roer van den vliegenden man mocU ten doen werken. Toen de laatste toebereidselen ten einde waren, plaatste de Groof zich onder de vleugelen van zijne machine. Men bragt den ballon bij, welke den vliegenden man moest opligten, maar een rukwind sloeg den ballon tegen het toestel, hetwelk orn- viel. Deze val bcschadigdc een der vleugels en het uiteinde ran het roer. De Groof, die ter aarde werd gewoi-pen, bekwam gelukkig geen letsel Alhoewel door dit ongeval een oogenblik in verlegenheid ge bragt, verloor de luchtreiziger echter den moed niet. Het toestel werd zoo goed mogelijk hersteld en de Groof plaatste er zich op nieuw in. Ditmaal gelukte men er in den ballon zonder ongeval vast te maken. Ook ditmaal ligtte de ballon den vliegenden man op, doch deze Innate was slechts eenige meters van den grond verwijderd, toen het koord brak waannee de machine aan het bootje van den ballon was vastgeinaakt. Al hoewel van drie meters op den grond gestort, stond de Groof evanwel onmiddelijk regt, maar zijn vlcngels an roer waren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1