A L G E M E E IIIIS- B MfflmiM No. 841, Zalordag 14 Junij 1873. Cidc .1 aar EERSTE BULETi >;ten. Hoofdkiesdistrict Zierikzee. VAN RERRWIJR gekozen met 738 van de 1000 stemmen. DE JONGE 234 stemmen. VAN TETS 22 stemmen. Buitenlandsche berigten. ZEECWSCH-VL&iUJBSEBS. UIT S L A G der Verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. o JPolitiel* Overzitrt. De federale of bondgenootschappelijke republiek is dan eindelijk in Spanje uitgeroepen. Tot zoover heeft de wettig gekozen constitnante't dan "pbiap't »n lieh|w>n dp vonrstonders van fenisstoet, waaronder de prinsen van het konink- lijk hois, waarvan twee onder de slippendragers van het doodskleed werden opgemerkt. Een generaal vertegenwoordigde den koning; voorts waren de voorziffpre der kamera en dg ministers Donderdapr 13 .Junij 1873. iare ver- ling voor g gedaan t rernie- le staten 3 van de PER TELEGRAAF. Snelperedruk van Dhont Comp.te Neozen. Snelpersdrnk van Dhont Comp., te Nenzen. tevens openlijke manifestation voor Thiers zouclen voortvloeijen is dit door den minister de Broglie verboden. De shach van Persie heeft een langdurig onderbond met v. Bismarck gehad. 'tSchijnt, dat de handelsbelangen der beide landen daarbij ernstig zijn besproken. Dat er allerbande lezingen over den Oosterschen potentaat in omloop zijn is niet vreemd docb daar die berigten zeer uiteenloopend zijn en de tegenstrijdigste hoedanigbeden ip, hem mede- deelen zullen wij ons hiervan onthouden. Zoo b. v. beet bij hier domelders schrander. hier' aangenaam in den omgang, elders norsch en vervelend, hier punctueel en hoofsch. elders slordig en lomp. Die hiervan nu een goed geheel kan vormen, beproeve bet gerust. Italie heeft in de afgeloopene week een zijuer meest geliefdkoosde volksdicbters begraven. De bulde aan dezen man Manzoniwas algemeen. Meer dan 200.000 menschen volgden den begra- .'aalf zijn Z M. ae Honing en Z. 11. H. pnns Hendrik, beide in marine uniform, vergezeld van 2 adjudanten, te Vlissingen gearriveerd en langs den met vlaggen getooiden stationsweg, in open rijtuig Vlissingen binnengetreden. De togt ging stapvoets door de met vlaggen overdekte "stad langs het raadhuis, onder het gejuich der cnthousiaste bevolking. Pen half een nre zijn de vorstelijke personen in gezelschap ran den commissaris des konings in Zeeland en den boofdingenieur Simons vooraf- gegaan door eenige leden van den raad en gevolgd door den ingenieur en bnrgerlijke en militaire autoriteiten aan de nieuwe werkeu aangekomen. Z. M. ging te voet over het geheele vrerk waar allcs zeer naanwkeurig door hem werd opgenomenwaarbij hij door den eerstaanwe- zenden ingenieur werd voorgelichtdie met gebrnik van uitmuntende kaarten den zamen- hang der werken duidelijk aanwees. De vorste lijke stoet ging tot aan het einde der vlugthaven, alles steeds met blijkbare bewondering en voldoening in oogenschouw nemende. Herhaal- delijk betuigdo Z. M. zijoe tevredenbeid. Hartelijk was ook de ontmoeting tusschen de voistelijke personen en den met zooveel roem en eer beladen stuurman Hobeijn die zich met eene sloep naar de vlugthaven had begeven en aldaar was uitgestapt. Men kon bemerken dat bet Z. M. aangenaam wasmaar inzonderheid Z. K. II. prins Hendrikmet wicn genoemde stuurman eenmaal op de Schelde de regten van het huis van Oranje hielp verdedigeu den man te ontmoeten die zijn leven voor bet vaderland waagdeen op bijua wonderbare wijze de eer der vlag redde. Na eenige oogenblikken met den stuurman te hebben gesproken verlieten hem de vorstelijke personen na hem eerst nog hartelijk de hand te hebben gedrukt. ervolgens sprak Z. M. den stuurman Meijer evat een aa.n vroeg hem zijn dienstjaren en hoe lang eskundig I hij te Vlissingen was, waarop de stuurman a 4 Dec. sntwoordde. 12 jaren sire en gedetacbeerd bij de jorschrift meteorologie alhier, waarop Z. M. antwoordde aats een °P het nieuwe meteorologisch gebouw wijzende, enen aan ».(®at 's cen goede post voor u" vvaarna Z. M. voor alle zich. van hem verwijderdeen de adjudant des ur geeft konings den naam aan den stuurman vroeg. Na lanleg en vp''der alles te hebben bezigtigd stegen de vorste lijke personen weder in bet rijtuigen vertrokken van daar, tenvijl de menigte weder naar hoeken en krommingen der wegen toogom in's konings nabijbeid te zijn en hem de welverdiende bulde te brengen. Ten li/s uur reed Z. M. naar West Souburg, waar de kanaalbrug en verdere werken werden bezigtigd. Ruim 2 tire arriveerde de vorstelijke stoet weder aan bet lokaal stationwaar hij ander maal met luide boera's werd begroet. Z. M. werd aldaar opgewacht door verschilleude autoriteiten gaf zijne tevredenbeid te kennen over zijn ontvangst, en sprak den beer J. G. Hector, als waarnernend burgemeester aldus aan Waarnernend burgemeesterZeg uwen inge- zetenen dat ik bun mijcen dank betuig voor de hartelijke wijze waarop zij tnij ontvangen hebben dat ik wensch dat Vlissingen in bloei zal toenemenen het zal steeds mijn streven blijven om de belangen van Nederland overal en ten alien tijde te bevorderen. Dit zijn de woorden die komen nit het hart, nit het hart van eenen koning van Oranje die welgemeend zijn." De waarneinende burgemeester bedankte daarop in gepaste bewoordingen Z. M. voor de eer aan Vlissingen door dit bezoek toegekenden droeg de belangen eerbiedig voor, ten cinde eene toenemende bloei te bevorderen. Na nog eenige oogenblikken met den baron van Boecop geconverseerden den ingenieur Simons zijne tevredenbeid betuigd te hebben nam Z. M. plaats in de wagon en onder een oorverdoovend hoeraverlieten de hooge bezoe- kers Vlissingsch bodem. Ten half drie arriveerde Z" M. met Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden en gevolg benevens den commissaris des konings en ande're autoriteiten te Middelbnrg. Na door den hurgemeester te zijn gecompli- menteerd reden Z. M. met den prins en gevolg in drie rijtuigen gezeten Z, M. had den burge° meester verzocbt naast hem plaats te nemen onder daverende boera's en or.tstuwd door eene talrijke menigte door de voornaamste straten der stad naar de met groen en vlaggen versierde Abdij, waar men aan het paleis afstapte, om bij den commissaris des konings het middagmaal te gebruiken, waarbij ook de gedepnteerde staten benevens de burgemeester en andere autoriteiten waren genoodigdmiddelerwijl deed de muziek der schutterij in eene voor bet paleis opgerigte nmziektent zich hooren. Tegen halt zeven lire vertrokken de vorstelijke personen per extra trein naar de residentie. Bijzonder fraai weder begunstigde den feestdag. Z. M. de koning, die jl. maandag voor het eerst gebrnik maakte van den spWlijn Utrecht—Vlissingenheeft dit trajekt, dat eene lengte beeft van bijna 200 kilometersin3'/2unr atgelegd zoodat de reis van 's Hage medege- opening ibiljetten 3 tweede esdistrict gebragt zijn van 1 geldigc •heid 882 stemmen. ijn inge- 738 st. 234 22 sk. Heden rgier van oelende en loods :n op den 2t water n. l middag aalvan van den 33 jaar rmiddags l om zich I zoo zal gehad. ed. herv. Krolte rekent in 4'/2 uur gemaakt werd. Men kan zich dus voorstellen met vvelk eene vcrbazende snelheid de koninklijke trein deze reis volbragt. Als een bewijs van de groote besmettelijk- heid der pokziekte, kan de volgende medcdeeling in de jongste zitting van den geneesk. raad van Zeeland gedaan dienen. De houdsters van een naaiwinkel en school te Vlissingen badden het bestaan van pokken in haar lniisgebeim gebouden, zoodat hare woning niet voorzien was van het uiterlijk kennelijk teeken. Eene boerin uit Koudekerkedie zich van niets bewnst aan bedoeld woning veryoegde. schrikte hevig toen zij bemerkte dat zijdie haar te woord stond, de sporen van pokken vertoonende, zij keerde huiswaart en overleed na de ziekte ook te hebben medegedeeld aan twee anderen personen die daaraan mede bezweken zijn, terwijl ook te Biggekerke en West-Souburg voorgekoinen pokken met die gevallen van Koudekerke in verband staan. Bovendien is eene dame te Vlissingen de echgenoote van een der wethouders, die een japon bij bedoelde naaisters had laten maken en welke japon was thuis bezorgd hevig door de pokken aangetast en daaraan overleden. De nalatigbeid der naaisters, die plaats had voor de invoering op 1 Mei jl. van de wet van 4 December 1872, is blijkens mededeeling van den Burgemeester van 'Vlissingen niet anders gestraf kunnen worden dan door het opleggen eener geldboete van f6, die door bedoelde vrouwen is betaaldonder opmerking, dat zjj niet begrepen dat van bare handelvvijze'zooveel ophef werd gemaakt. J.I. dingsdag morgen is nit bet kanaal van Zuid Beveland gevaren het sckip Margaretha Maria, schipper H. van Maaren, met grind ge- laden en bestemd naar Hocdekenskerke. Nabij den polder Biezelinge is het schip met stilte tegen den grond gedreven en met den opko- menden vloed onder water gebleven. Men ging druk aan het lessen eu hoopte heden morgen het schip behouden te Hansweert te brengen. Schip noch lading waren verzekerd. De equi page enz. is geredbehalve de luiken dieopge- yischt zijn door een Belgischen schipper ofschoon iaatsgenoemde verzocbt werd de luiken terugte gevenschijnt hij daarraede naar Beigie te zijn gevaren. - Men schrjjft uit Naaldwijk. Toen onlangs de schoolopziener in dit district voor het eerst de ronde deed en ook te Hondsholredijk I;warn, stoof een van de onders der leerlingen de school binnen. schreeuwende„Ik wil mijn kind niet ingeent hebben." De man meende dat de hem onbekende heer gezonden was om de kinderen te vaccineren. Hij was van dit idee niet af te brengen en spoedig vervoegden zich meer per- soneu bij hem, die gezamenlijk vrij wat tumult maakten zoodat de onderwijzer de school moest laten uitgaan. De burgemeester vond zich genoopt door aanplakking de gemeente zijn misnoegen over deze hooding te verkondigen. VAN HET VOOR n Een oud spreekwoord zegt: \eel geschreenw en weinig wot. Zoo was het ook in de laatste dagen te Brussel waar over bijna niets anders gtsproken werd dan over den vliegendcn man de Groof, die zich had voorgesteld met een nicuw soort van vliegmachine een proefncmiug te doen. Deze proefneming heeft 11. zondag plaats gehad doch is verre beneden de ver- wachting gebleven. Het Exercitieplein, hiervoor bestemd, was als bezaaid met menschen, zoowel uit de omliggende plaatsen als uit Brussel zelve. Alhoewcl tegen half vier aangekondigd, had de proefneming eehter niet voor 5 ure plaats. Die vertraging werd veroorzaakt door het passen en aanknoopen der tallooze koorden cu draden, welke de vleugelen en het roer van den vliegenden man raoes-^ ten doen werken. Toen de laatste toebereidselen ten einde waren, plaatste de Groof zich onder de vleugelen van zijne machine. Men bragt den ballon bij, welke den vliegenden man moest opligten, maar een rukwind sloeg den ballon tegen het toestel, hetwelk om- viel. Deze val beschadigde een der vleugcls en het uiteinde van het roer. De Groof, die ter aarde werd geworpen, bekwam gelukkig geen letsel Alhoewel door dit ongeval een oogenblik in verlegenheid ge bragt, verloor de luchtreiziger eehter deu moed niet. Het toestel werd zoo goed mogelijk hersteld eu de Groof plaatste er zich op nieuw in. Ditmaal gelukte men er in (leu ballon zonder ongeval vast te maken. Ook ditmaal ligtte de ballon den vliegenden man op, doch deze laa^te was slechts eenige meters van den grond verwijderd, toen het koord brak waannee de machine aan het bootje van den ballon was vastgemaakt. Al hoewel van drie meters op den grond gestort, stond de Groof evanwel onmiddelijk regtmaar zijn vlengels an roer waren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1