ALGEMEEN 'm No. 840. Woensdag 11 Junij 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche beri^ten. Buitenlandsche berigten. o X^olitieli Overzi^t Prins Napoleon is gisteren te Parijs aangeko- men. Dat is bet eenvoudige. maar veelbetee- kende berigt, dat de telegraaf bragt. Toen voor slecbts twee jaren de velden nog week waren van bet bloed zijner burgerstoen vestingen bij vestingen, meer dan eene eeuw onneembaar ge aehtwaren overwonnentoen de schoonste landouwen verwoesthet pronksieraad der werek het magtige en scbitterende Parijsden Duitschen pikelhauer als overwinnaar in zijne straten en pleinen moest zien defileeren toen in 66n woorc Frankrijk wegrloos was geslagen toen was er maar 66ne gedacbte Nooit betreed een Napoleon weer Frankrijks bodemde dynastie der Napo leons is voor eenwig uit de rij der regerende vorstenhuizen geschrapt. En wondervolle tijden vreemde natie. Het eerste keizerrijk met roem ten onder gegaan bet eerste keizerrijk, dat, hoezeer verdwenen den boezem der natie booger deed zwellendat eerste rijk bad meer dan 30 jaren tijds voor zijnen wederopbouw noodigvoor het tweede met smaad en schande neergedaald, begint reeds na twee jaren de zon zijner herleving aan de kimmen te rijzen. De ongerustheid der republikeinsche party be gint dan ook gaandeweg toe te nemen. De Buonapartistische bladen slaan met den dag een stouter toon aan. Ze verlangen niets minder dan de hersielling van het keizerrijk en uit hetgeen door de tegenwoordige regering gedaan wordtblijkt dat hunne hoop ook op geen zand- grond is gebouwd. Ernoul, de man, die door zijne motie de regering van Thiers den laatsten doodelijken stoot toebragt, Ernoul. de gewezen keizerlijke ambtenaar, is tot dezelfde waardigheid geroepen, als bij onder den eersten minister des keizerrijks bekleedde, die van secretaris generaal bij het departement van jnstitie. Waarlijk als de Buonapartisten zich over iets moeten verwonderendan is bet over hunne spoedige herleving na zulk een droevigen onder- le Madrid de cortes of volksvertegenwoordigin uitmaken daarvan een schitterend bewijs. Tervvijl zij oreeren en discoureeren over regeringsbeginselen worden in het noordeu huns lands steden verwoest en de Iandzaten uitge- mergeld en beroofd. gang. Intusschen wisselen feesten en vorstelijke bezoeken in Duitschland elkanderaf. Weenen's tentoonstelling schijnt meteen haast een bazar van vorsten te zullen worden. De keizer van Rusland en met hem vele andere gekroonde hoofden zijn reeds gearriveerd. Onder de vorste lijke personendie hier het meest schitterden was de man nit het land van den hongersnood de shach van Perzie. Naar de beschrijving van hem gegeven maakt zijne verschjjning een betooverenden indruk. Hij is van het hoold tot de voeten, tot zijne wapenen incluis, met edel- gesteenten behangendie eene onnoemelijke waarde vertegenwoordigen. Die persoon is ook de gast geweest van koning Wilhelm te Berlijn. De shach beweegt zich, zegt de Koln. Zeitung, op hoogst statige wijze, ongeveer als de acteur op een tooneel. Zijne bedienden moeten tien schreden achter hem blijven en als hij tot hen spreekt, keert hij het hoofd even om. Misschien wil Wilhelm hieriu nog van hem leeren of zijnen eigenen dienaren toonen hoe verheven men een koning behoort te achten. Van Berlijn vertrekt deze Oostersehe potentaat naar Belgieom van Ostende door 7 Engelsche oorlogschepen met de grootst mogelijke vorste lijke eerbewijzingen naar Albions gastvrijestran- deu te worden overgebragt. Men ziet dusdat men koning kan zijn van een arm en hongerig volk en toch nogin pracht en weelde met de beste zijner collega's wed ijveren. „Het zijn Spaausche zakenis bijkans tot een spreekwoord geworden. En inderdaad wie tegenwoordig met eenige beslistheid over den toestand van dat schiereiland onzes wcreld- deels durft spreken of schrijvenhij waagt zich aan eene duistere zaak. De regeringstroepenuitgezonden om de Carlistenbenden te omsingelen schijnen weinig of niets uit te voeren en inmiddels groeijen deze in getal en gehalte aan. Indien ooit het Fransche spreekwoord „vivent les principes p6rissent les colonnes" beteekenis haddan geven de Spaansche grandesdie thans Z. M. heeft benoerad tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuvv de heer Mathon, directeur der registratie en domeinen teMiddel- burg en de heer Buteuxgriffier der staten van Zeeland. IVeuzen 10 Junij. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 42 zeeschepen, metende 9567 tonnen en 284 binnenschepen. rn. 44120 t. en afgevaren 30 zeeschepen m. 7961 t. en 292 binnenschepen, m. 25042 t. Totaal sedert 1 January 1873 zijn het kanaal opgevaren 153 zeeschepen m. 31961 t. en 1010 binnenschepen m. 78700 t.en afgevaren: 194 zeeschepen, m. 44695 t. en 1052 binnenschepen m. 83590 t. In de 5 eerste maanden van 1872 zijn het ka naal opgevaren: 149 zeeschepen, m.'25697 t. en 1527 binnenschepen m. 95840 t.en afgeva ren 160 zeeschepen, in. 30205 t. en 1501 bin nenschepenm. 95450 t. Axel, 6 Junij. Zeker is't dat, om kermis- sen zoowel als andere feestengoed te doeu gelukken en tot voordeel der ingezetenen te doen strekken er eenigzins tijd moet zijn om's avonds wat te blijven. Dank zij daarom onzen burgeraeester den heer van Eck voor diens aanvrage orn een expres- trein op den In en den 3n dag onzer kermis. Dank ook der directie onzer lijn Mechelen Neuzen, die zich op het verleenen van expres treinen steeds bereidwillig toont. Onze kermis was, vooral op die dagen buitengewoon goed en tot laat in den avond druk bezocht. Ossenisse 7 Junij. Jongstleden woens dag des avonds omstreeks 7 urc is de bliksem gevallen op het wagenhuis van J. Bogaart in den Burgpolder, gemeente Ossenisse, welk gebouw in weinig tijds tot den grond toe is afgebrand. De daarin geborgen voertuigen en landbouvvge- reedschappen vverden nog juist tijdig er uitgebaald. De brandspuit onzer gemeente heeft goede diensten bewezen ter beveiliging van de wooing diens landbouwers, tervvijl twee uit Hontenisse ter hulp snellende brandspuitenteruggekeerd zijn ouulat hunne hulp niet meer baten kon. De schade wordt begroot op 500. Het gebouwtje was bij de Brnsselsche maatschappij tegeu brandschade verzekerd. Men meldt uit Vlissingen van 5 Junij. Het ten vorigen jare in de onmiddelijke nabij- heid dezer gemeente aan de oevers derSchelde op de duinen gesticht badhuis is dezer dagen weder geopend. In den afgeloopeq winter heeft let gebouw vele verbeteriugen ondergaan teu- gevolge waarvao het zeker nog meer zal bezocht worden. De drukke stooru en zeilvaart op en van de bchelde maakt het aldaar een waar ustoord, tervvijl ook het strand zeer geschiktis tot het nemen van zeebaden. Voor eenige dagen had te Vlissingen het volgenae voorval plaats. Zekere D. was met zijn vrienden in een koffijhuis gezeten. toen het gesprek onder andere ook op de ioterij viel. D. gaf te kennen niettegenstaande de vijfde klasse bijna was uitgetrokken zijn nommer (1/20) er nog was ingebleven een der aanwezigeu sloeg lem voor dit te koopen en bood hem een gulden winst, boven de kosteu van het lot, waarop D. let verkocht. Verbeeld u echter den toestand van D. toen deze des anderen daags vernam dat op het door hem verkochte nummer de f 100.000 was gevallen en hij tot de ervaring kwam voor ongeveer zes gulden f 4250.— te hebben verkocht. Naar wij verneraen is aan de regering vergunning gevrangd om het eiland Java door middel van een brug met het eiland Sumatra te verbinden. Als ontwerper van dit reusachtig plan wordt genoemd de heer Vrijdag. 1 er waarschuwing om toch vooral het verbod in eene diergaarde beesten aan te raken. niet in den wind te slaandeelt de R. C. raede dat niaandag een der vreemde bezoekershet wilde zwijn wilde streelen, van deze een beetontving, waarbij de muis van zijn hand totaal nitgerukt werd na in de diergaarde door eenige heeren voorloopig rerbonden te zijnis hij naar het ziekenhuis gegaan om zich een hoog noodig verband te laten leggen. In de Standaard van 21 Mei jl. is groote ophef geroaakt van een zeer vriendschappelijke ontmoetmg, welke den 18 Mei te Moerdijk tusschen den van zijne bediening ontzetten W. H. C. Kocken en den ring predikant Bange van Hooge Zwaluw zou hebben plaats gehad. Men heeft het doen voorkomen alsof de heer Bange den heer Kocken als wettig predikant erkend had. Van de bevoegde zijde is hieromtrent een bepaald onderzoek ingesteld en het resultaat daarvan heeft geleerd dat ook dit berigtevenals andere in Bazuin en Standaard omtrent Moerdijk voor- berigtenmet de waarheid niet over- komende eenstemt. - Het muziekkorps der rijdende schutterij te Brusselonder directie van heer J. Paque, om j i wordt eerstdaags in ons laud verwacht concei ten te geven in de voornaamste steden als Rotterdam, 'sHage, Amsterdam. Utrecht Haarlem enz. Uit het Westland worden naar men meldt, de nieuwe aardappelen bij kleine partijen ver- zonden terwijl het vooruitzigt bestaat dat even als het vervoer der asperges grooter is geworden, de verzending der aardappelen weldra op uitge- breider schaal zal beginnen. In de fabriek van de firma L. J. Enthovcn Co. te 's Gravenhage is het beeld van de nymf te Brielle gegoten. Het beeld is 2 meter lang en vereischte ecu gewigt van 1500 kilo aan gesmolten metaal. Verschillende belangstellende waren bij het werk tegenwoordig. 't welke in de beste orde verrigt werd. De heeren van het circus Meyer schijnen eerste vechtersbazen te zijn. Naaat zij te Utrecht onlangs eenige burgers deerlijk mishan delden hebben zij dat verleden week te Amster dam herhaald. Eerst vielen zij een man aan die op een pothuis rustig lag te slapen daarna de personen die den ongelukkige te hulp snelden. De politie heeft zeven der vechtersbazen gear- resteerd. bij aan liefhebbers van oude munten een dienst bewezen en goed geld geraaakt hebben dock hij verkocht voetstoots het kannetje met den inhoud voor de geringe som van f 18. Onlangs had eene zonderlinge vergissing plaats, Toen Z. M. de koning te Zuidlaren kwam, was de regeling der tafel den heer S. te Groningen opgedragenwelke daartoe zijn bediende naar den heer du Milly zond. Dit afgeloopen zijnde was de heer du M. zoo vriendelijk den bediende met een fraai rijtuig naar het station te laten brengen. Naauwelijks was het rijtuig op weg, of daar komt de Zuidlaarder eerewacht in grand tenue aandraven die het omriugd en geleidt. De schoolkinderen welke reeds gescbaard ston- denhieven een lied ter eere van Z. M. aan en zoo ging het naar het station. Allen stonden in gespannen verwachting, toen het portier ge opend werd. En wie staple er nu uit Een banketbakkers-bediende die zich kapitaal op dat reisje geamuseerd had. Een tuinbouwkundige deelt mede dat men op eenvoudige wijze een dubbelen aardbezien- oogst kan verkrijgen. Zoodra de eerste oogst is afgeloopensnijdt men de planten tot den grond af en bedekt ze met losse aardewaarop ze als gewoonlijk begoten worden. Weldra loopt de plant weder uit en is veel dichter dan de vorige. De trekkers of ranken moeten zorg- vuldig afgesneden worden. Indien de plant met zorg wordt behandeld, heeft zij weldra nieuwe bloesems gewoonlijk talrijker dan de eerste maal en in den nazomer of herfst heeft men een tweeden oogst. Dezer dagen overleed te Heeg eene vronw die voor haar dood begeerd had dat zij in hare kleederen en een mantel om zou worden gekist. De bloedverwauten waren voornemens aan haren wil te voldoentoen zij echter door een der kleedsters opmerkzaam werden gemaakt dat dit niet kon. Zij werd dan ook outkleeden nu vond men op hare borst een vrij belangrijke som aan bankpapier, dat natuurlijk doo°r de erfgenaraen voor goeden pry's werd verklaard. Te Utrecht is den 4n overleden de aarts- bisschop der 0. Clerezy kerk van Nederland msgr H. Loostengevolge van longontsteking na eene gevatte koude. Men herinnert zich welk een groote steun hij was voor de oud katholieken in andere Ianden en werelddeeien. Dingsdag morgen werd eene dienstmeid te Utrecht door een politie agent by haren meester de deur nitgezet, wegeus haar gedrag van den vorigen avond. o. a. dronkenschapde meid, die zich bij de bevoegde autoriteit vervoegde| ten einde schadevergoeding te verkrjjgen" 6 weken huuris daar deerlijk in hare verwachting bedrogen daar wel bij willekeurige verwijdering door den meester schadevergoeding wordt toege- kenu maar niet wanneer voor de onmiddeljjke verwijdering goede grondenbijv. verregaand wangedrag of dienstweigering, bestaan. Uit Moergestel schrijft men: Een boer, onlangs op een houtwal aan het afvlaggen zjjnde, stiet met zijn vlagzeis op iets hards en hols de aarde daarvan in den omtrek wegdoende vond hij een scboou kannetje met ruiin twee liters zilveren muntstukken, alien van of omtrent het jaar 1400bad hij het bewaarddan zou Te Gent is een nienw weekblad versehcnen getiteld De Haven van Gent. Le Port de Gand, datin de twee talon, Vlaamsch en Fransch, is opgesteldtot uitsluitelijk doel heeft dehandels- belangen van Gent te verdedigen. Het is het orgaan van den bond der vaart van Neuzen en stelt zich boofdzakelijk voor die voor de stad Gent zoo belangrijke vraag der verdieping en verbreeding der vaart te bespreken. De abonnemeDtsprijs is 5 fr. 'sjaars. Het eerste nummer dat wij onder de oogen hebbenbevat belangrijke en lezenswaarde artikelen. Den 27 Meides nachts ten 3 ureis in de fabriek der maatschappij van plaatijzer te Jemapes (Belgie) een ketel gesprougen, waardoor tevens al de ovens verbrjjzeld werden. De vloeijende ijzerstof, welke in de ovens opgesloten was verspreidde zich snel door fabriek en ver- oorzaakte een akcligen dood aan 15 der werk- lieden, die er in bezig waren. tervvijl 20andere personen min of meer gebrand aan het gevaar konden ontvlugten. De ontploffing was verschrik- kelijk en het bovengedeelte der ketel werd meer dau 200 meters van de plaats der ramp vvegge- slagen. Vele andere werklieden zijn nog "niet teruggevondenmen vreest dat ook die bij de ramp znlleu omgekouien zijn. Het mussura in den dierentuin te Parijs heeft uit Amerika een megatherium hoog 2 m. 38 c. m. en lang 5 m. 40 c. m.outvangen. Het megatherium is een dier van v66r den zondvloed en dus in versteenden staat. De Fransche natuurkundigc Jamin heeft een magneet van buitengewone kracht zamenge- steld en wel door daartoe goed gemagnetiseerde dunne in plaats van dikke platen te gebruiken. Gewoonlijk kunnen kunstmagneeten slechts vier a vijf maal bun gewigt dragen doch de capaciteit van dezen magneet loopt over twee en twintiginaal zijn gewigt. In Engeland was een kind bezig aardappelen te poten toen het op deu inval kwam in een der poters een erwt te steken. 'tGewas kreeg de ziekte doch midden in prijkte een erwtcn- plantrijk met vruchten beladenonder wier wortels een doziju zeer schoone. gezonde aard appelen werd gevonden. De eigenaar plantte het volgend jaar een are aardappelen, alien van een erwt voorzien. De ziekte bleef weg eu de oogst was dubbel. Is het verhaal waardan zou 't geneesmiddel tegeu een groote ramp ge vonden zijn. IT c\ Wl n n I rt M AH. A. L Ai .1 1., a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1