4LGENEE 1 'J ii No. 838. Woensdag 4 Junij 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche beri»;ten. Buitenlandsche beri^ten. o o de prijzen 3; 1.35 e bekomen j lsmede in 13, Oxford- izoodat 2'/i jaar t. te groote ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EN Z ATURDAG DIIOIT «fc COM P. te Renzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aan^e- nomen. s JPolitielx Overzigt. Woorden hebben naar den tijd waarop. de plaats waar en de omstandigheden waaronder ze worden gebezigd, vaak al een zeer uiteenloopende beteekenis en uitwerkiug. Men weet hoe de Franschen zich zoo gaarne de eernaaru geven van pionnier6 der beschaving, men weet dat ze zich de rang toekenDen van eerste ijsbrekers op elk gebied van vooruitgang. En toch is er op dit oogenblik geen woord meer geeerbiedigd, geen leuze meer gevierddan die van conservatief. Conservatief is tegenwoordig in Frankrijk de talisman der bezwering van elke revolutie het is de getrouwe wachthoud die het door alierlei struikroovers bedreigde gebouw der maatschappij moet beschermen. Thiers zwoer bij de conservatieve republiek en de thans om zijne mildere denkbeelden ondank- baar verjaagde, beroemde zich steeds als de conservatief bij uitnemendheid. Mac Mahon aanvaarde zijne regering onder het met groote letters op zijn vaandel gebordunrde woord „conservatisrae." Zoo veranderen tijden en zedenmaar zoo veranderen ook woorden en vooral partij leuzen. Wat vroeger veracht werd, wordt thaus gevierd, het vroegere bete noire der politiek is in 't l'efant aimable omgedoopt. Tot verwondering en misschien ook teleur sfelliDg der thans bovendrijvende partij blijft alles gelukkig rustig. De aanhangers van Thiers begrijpen dat ze met elk geweldadig verzet den dood der republiek thaus in de handen van haar vijandige doktoren overgeleverd daardoor slechts zullen verhaasten. Een eerste daad van Mac Mahon is geweest de afzetting van een twintigtal als volbloed repu blikeinen bekende prefecten. Verder wordt reeds geklaagd over groote Iibe- raliteit der ministers en aangedrongen op de afzetting van gezanten en consuls in andere landen Het karretje der Fransche politiek begintdus al aardig op den monarchalen terugweg te loopen. De heer Delbrtickpresident vau de kanselarij heeft in de op maandag jl. door den Duitschen rijksdag gehonden zitting uitvoerige mededee- lingen gedaan betreffende den finantielen toestand des rijks. Door Frankrijk zeide hij is betaald 4 milliard oorlogschattingbenevens aan interest 301.400.000 fr. 1.433.760.G69 thaler, waarbij nog moet worden gevoegd 68.505 865 thaler zijude het bedrag der oorlogschatting aan Parijs opgelegd. Er blijft nog te ontvangen 1 milliard 390 000.000 thaler. Nadat alle soramen. welke uit verschillende hoofden door het rijk zijn gebezigd voor spoorwegen, pensioenen scha- deloosstelling aan reeders. kunstverdediging bewapening van vestingen enz. enz.zullen zijn afgetrokken van de hoofdsom blijft ter verdee ling onder de verschillende bondstaten over een bedrag van 750.146 300 th.hiervan komt op den noordduitscben bond eene som van 598 233.278 th.op de zuiddnitscbe 143.500.000 th. Aan de laatstgeraelde staten is reeds uitgekeerd 101 millioen th.d. i. 10 millioen thaler meer dan Van het door Frankrijk thans betaalde aan die staten nu toekomt. De oorlogskosten door den noordduitschen bond gemaakthebben be- dragen 396.520.125 th.; hierbij komen nog 160.800.000 th.ten behoeve van de nieuwe uitrusting en bewapening van het leger. en 25.960.875 th. voor verschillende andere doel- einden. De Times bevat een berigt uit Madrid van 27 dezerwaarin gezegd wordt, dat de Spaauscbe minister vaD finantien besloten zou hebben eene aanzienlijke bezuiniging op de rentebepaling van de scbuld toe te passen door de invoering eener belasting op de coupons. Te Madrid loopt het geruchtdat de regering aan de Spaansche bank concessie zal verleenen voor de uitgifte van 1500 millioen realen in papier met gedwongen koers. Mede wordt gezegd dat de republikeinen in Spanje krachtige pogingen aanwendn om Espartero over te halen het pre- sidentschap der republiek te aanvaarden. Men schrijft uit Hulst den 31 Mei Zaturdag werd door de marecbausseds alhier geboeid naar het huis van bewaring te Goes, overgebragt de persoon van P. Rijbe! woonachtig te Tromp (Belgie) in den loop dier week onder de geiueente St. Jan Steen aangehoudenals zijnde wegens drie vonnissen in het politieblad gesignaleerd. Te Hontenisse werd genoemde persoon overgeleverd aan de politie aldaar. die zich verder met de overbrenging belastte. Te Walsoorden eenigc oogenblikken moetende ver- toeven wachtten zij de aankomst derstoomboot af in de berberg van J. F. Adriaanssens. Toen de boot aankwam wilde de politie hun man aan boord brengen doch bij het uitgaan der herberg sprong Rijbel vantusschen de marechausse6s en ontsnapte. De ingestelde pogingen om hem te acbterbalen mogten niet gelukken. Te Clinge (Belgie) zijn hem eerst de boeijen afgevijld. Tot het houden van practische oefeningen in de verschillende legerplaatsenvan najaars oefeningen in het algemeen en tot verdere oefening in den wapenhandelzullen dit jaar in werkelijken dienst worden opgeroepende milicien verlofgangers der ligtingen van 1869 en 1870 van het rCg. gren. en jagers. van de overige regementen infanterie. van de drie reg. vest. art. en die der ligtiug 1869 van het corps pontonniers. Deze laatsten tegen 1 Julijde mil. verlofgangers der rest-art. ligting 1870, tegen 16 Julij: al de mil.-verlofg. der ligting van 1869 van het le reg. vest.-art. en de helft van die van het 2e reg. tegen 20 Augustusde overige van het 2e en alle van het 3e reg. van dit wapen tot deze ligting behoorende tegen 28^ Aug.de mil.-veri. der lichtingen 1869 en 1870 van het reg. gren en van de overige reg. infanterietegen 9 Augustus. De manschappen der ligting van 1869 van al de genoemde corpsen, die voor den 1 Aug. dezers jaars gehuwd zijn, wordeu ditmaal buiten oproeping gelaten. In de zitting van het kantongeregt te Viissingen van jl. vrijdag is uitspraak gedaan in de zaak van kerkvoogden der Nederduitsche hervormde geraeente contra A. Priuce. lid dier gemeente, ter zake van het weigeren om bij te dragen in den hoofdelijken omslag ten behoeve dier kerk geheven vvordendekrachtens een door genoemd koliege vastgesteld kohier. De kantonrcgter heeft op verschillende gronden geoordeeld dat bedoeld kerkelijk koliege dezen boofdelijken omslag ten onregte heeft vastgestelt en alzoo den eisch tot vervolging van den aangeslagene ontzegd. Binneukort worden bij het corps officieren van gezondheid belaugrijke mutatien verwacbt, door bevordering van de voor hoogeren rang geexamineerde officieren ook wordt verbetering in den financieelen toestand te gemoet gezien. Voor een paar dagen kwam met den spoortrein van Antwerpen te Roosendaal een viertal matrozen (bruine Amerikanen) aan. Allen waren in meer of mindere mate beschonken. Zij trokken ten 4 ure met den trein naar Breda doch naauwelijks was de trein afgeredenof een hunner zag men langs de lijn naar Roosendaal terugwandelen. Hij was uit den wagen gespron- gen zouder het minste letsel te bekomen. Bij aankomst van den trein te Breda zat een ander boven op den begagewagen. Den 21 had in de Zwaansteeg te Utrecht een droevig voorval plaats toen de ouders van een kind dien morgen ontwaaktenbemerkten zij dat het kind omstreeks een half jaar oud dat bij hen in bed lag. onder hen geraakt e dientengevoige doodgedrukt was. Volgens een ander berigtzou de man dronken geweest zijn. Uit het in Ons Streven voorkomend verslag van de 2e algemeene vergadering der Algeineene Nederl. Vrouwenvergadering Tesselschade" ge- houden den 20n dezer te 'sHage, blijkt dat afgevaardigden van 14 van de 23 afdeelingen en correspondentschappen benevens het voltaliig hoofdbestuur tegenwoordig waren. Er was op genoemden datum in kas een som van 427.9(3 welke men vreesde dat onvoldoende was tot bestrijding der uitgaven voor het loopende jaar. Volgens bet uitgebragt le jaarverslag telt de vereeniging 1340 leden en onderhoudt zij 367 werk8ters. Na een herziening van het huishon delijk reglement vverden de aftredende leden van het hoofdbestuur: jonkvr. J. de Bosch Kemper en mej. J. H. Nacheuius. herkozen. Donderdag avoud circa 9'/4 ure is er brand ontstaan te Amsterdam op deu Niewendijk in perceel L 321 op de bovenste achterkamer, bewoond door J. J. P. Moerbeck. Twee kinderen zijn uit het raam geworpen en in dekens op- gevangen een vrouw is uit het raam gesprongen, doch door het uitglijden van de deken gevallen en met 2 gebroken ribben naar het gasthuis gebragt. Op een der kamers vond men de wed. Sweers 69 jaren oud verbrand. Bij later onderzoek vond men op een andere kamer den onderwijzer Brixvrouw en kind, in elkanders armenmede verbrand. Door de uitmuntende werking van negen spuiten. waar- van twee door de waterleiding voortreflelijk werden gevoed was men ten 11 ure den brand meester en ten 3 ure was hij geheel gebluscht. Tegen den bediende van het circus Mejjers, die onlangs te Utrecht eenige ruannen afranselde omdat zij de olifanten hadden geplaagdis door het 0. M bij de regtbank te Utrechtbij verstek een cellulaire gevangenisstraf van 5 maanden gerequireerd benevens 4 geldboeten elk van 8. Woensdagmorgen werd zekere S. te Utrecht die bij het Indiesche leger wilde dienst nemen, afgekeurd. Uit wrevel sprong hij in de siugel, nabij de wittevronwen barri^re om zich te ver- drinken, hij werd echter met inspanning gered. De meerderheid der commissie in der tijd benoernd om verslag uit te brengen over het plan tot droogmaking van het zuidelijke gedeelte der Zuiderzee heeft omtrent die ouderneniing een zeer gunstig rapport aan de regeringingediend. De minderheid meende, dat te veel kwade kansen bestonden om de zaak bij concessie aau te vatten. Desnoods zou alleen de staat haar kunnen uitvoeren. Die droogmaking zou na aftrek van 19.980 hect. boezem dijken enz en van de gronden die buiten den dam van Schelling- woude nog aan de Amsterdamsche kanaalmaat schappij behoorengroot zijn 175.320 hectaren. Een persoon behoorende tot den aanzien lijksten stand der gemeente Aarlanderveen doch aan het spelen zeer verslaafdhad zich daaraan op nieuw overgevendehet ongeluk plus minus 1800 te verliezen. Daar hij de som niet kou uitbetalen, benam hij zich door middel van arsenicum het leven. De gemeenteraad van Bleiswijk heeft deu tachtigjarigen onderwijzer H. Kok te Kruisweg, geschorstomdat hij het bewijs zijner inenting, welke in 't laatst der vorige eenw geschiedde, niet kon overleggen. Welke zonderlinge begeerten sommige menschen koesteren bleek dezer dagen weer in dorp H. in Overijssel. Een bejaard en welgesteld landbouwer aldaar. zoo wordt ons medege- deeld - zijn einde voelende naderen verlangde dat zijn huisgenooten van bet gemeentebestuur een certificaat van goed gedrag zouden gaan halen, dat. na zijn overljjdcn in de kist moest worden gelegd Hoezeer men hem het dwaze zijner begeerte onder het oog bragt. was hij er niet van af te brengen zoodat dan ook aau zijn verlangen is voldaan. „Niet steeds is de liefde bestendig van duur." Dit bleek dezer dagen ook te Haskerland. Een paar jongelui hadden reeds verleden jaar plan in 't huwelijksbootje te stappen waarvoor j de brieven) kaartjes enz. bereids gedrukt waren. Inlusschen werd goedgevondeu de gewigtige plecbtigheid een jaar uit te stellen In het begin dezer maand begaven onze jongelui zich werke- lijk naar het gemeeutehuis en werden in ouder- trouw opgenomen. De nog bewaarde kenisgevin- gen konden nu met eene kleine verandering in den datum nog dienst doen en werden dan ook werkelijk rondgezouden. Iutusschen naderde de dag waarop de ve'rbindtenis bekend onder den beteekenisvollen naam van „trouwen" kon ge- sloten worden. En zietde zwarigheden van vroeger doemen weer op en de trouwplegtig- heid wordt weder verdaagd. Ofscboon 'tlangzaam gaatmoet men toch zeggen dat onze verloofde in een jaar tijds aanmerkelijk zijn gevorderd, zoodat er alle redenen .bestaan om met grond te rerwachten dat de zaak aanstaande jaar of nog vroeger zal gekloukeu worden. Op den spoorweg tusschen Gent en Antwer pen viel dezer dagen een kind uit den trein op den weg. De wanhopige moeder sprong het kind naviel en was onmiddelijk een ljjk het kind had slechts ligte kneuzingen bekomen. Een persoondie donderdag te Antwerpen in het huwelijksbootje wilde stappen werd door een aantal vrouwen aangeraud die hem de klee- ren van het lijf scheurden voor dat hij met zijne aanstaande naar het stadhuismogt vertrekken. In de kerk durfde hij deuzelfden dag niet meer tronwen, zoo groot was zijne vreesom nog- maals met het iieve geslacht in aanraking te komen. Naar men verteltzou de bruidegom reeds vroeger aan een ander meisje trouwbeloften gedaan hebben en het zijn de vriendinnen van dit verlaten schaapdie hem gisteren zoo onbarmhartig uifgekleed hebben. Te Brussel is een volksgaarkeukeu geopend, onder den naam van Soci^tid cooperatieve des Ateliers reunis. De zalen zijn uiterst eenvondig doeh netjes ingerigt. Het tarief is vastgesteld als volgteen liter soep of bouillon of een schaal groenten 10 centimes, een portie brood 1 /a liter soep of een kop koffij 5 centimes een portie vleesch of visch 20 centimes; '/a liter bier 7 centimes. De Independance roemt zeer de in- rigting. de uitmuntende hoedanigheid der spijzen de fliuke portien het blad zegtdat de arbeiders- klasse in deze nette en mime inrigting een gezond overvloedig eu goedkoop voedsel kan verkrijgen. Te Dieppe is van wege de politie het volgende bekend gemaakt. Aan de oppassers voor het baden wordt hierbij aanbevolen om wanneer eeue dame in gevaar geraakt om te verdrinken baar bij het kleed te vatten en niet bij het haar, aangezien dit dikwijls alleen in de hand terug blijft. Uit Constatinopel wordt van den 28 Mei ll. geschrevendat aldaar wederom twee hevige branden hebben gewoed. Door den eersten zijn 10, door den tweeden 300 huizeu in de asch gelegd. Voor eenige dagen zijn 19 schepelingeu der Polaris te New York aangebragt. die door een schip zijn opgenomen van een ijsberg, waarop zij na het verlies van hun vaartuigde wjjk hadden geuomen. De Polaris is onder bevel van kapitein Hall voor ongeveer 2 jaren vertrokken om een Noordpool expeditie teondernemen en genoemde kapitein heeft daarbjj bet leven verloren. Onder de geredden van de ijsklomp bevond zich een vrouw met 4 kinderen de jongste was 8 maanden welke gedurende de reis geboren was. ndere reJenen en van hnnne in Holloway's Bij elke nit- iige Zalf de ontstekingen ngezondhedea litgezwollen lieren worden herhaaldelijk i ernstige of lien gebruiken uit te roeijeu 2,10. 5,15. ot Moerdijk 5. Per drie maanden binnen Neuzenf franco door het geheele Rijk 1,10 n geheel Belgie1^40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaari, Postdirecteuren cn Brievenbushoudera. BIJ Van 1 tot 4 regels0 40 Voor elke regel meerq'jq Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zend'en uiterliik Dmgsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1